لطفا صبر کنید...

  موزه فرش و گلیم استانبول (carpet and kilim museum istanbul)
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/08

موزه فرش و گلیم استانبول در واقع در مسجد آبی واقع شده و در بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۷ ساخته شده است و هم چنین یک ساختمان کوچک دارد که به مسجد متصل می باشد.

این موزه در دو طبقه ساخته شده است و به نمایش مجموعه ای از متنوع ترین فرش ها و قالیچه ها مربوط به قرن های ۱۴ تا ۱۹ میلادی می پردازد. به طور کلی موزه دارای ۵۰۰ نوع قالی و گلیم است. موزه ی فرش و گلیم استانبول از سه مرکز مهم فرش و گلیم با نام های Usak, Bergama و Konya برای نمایش این فرش ها استفاده می کند.

تمامی فرش های قدیمی ترمیم و بازسازی می شوند و در شرایطی مدرن به نمایش این فرش ها و گلیم ها پرداخته می شود. بیشر فرش های به نمایش در آمده در این موزه از مساجد قدیمی سراسر کشور ترکیه جمع آوری شده اند. سه گالری وجود دارد که هر کدام ورودی های مجازی دارند که تحت نظارت و کنترل می باشند تا رطوبت به آن ها وارد نشود.

در اتاق اولیه فرش هایی با نقش های انتزاعی وجود دارند که به افتخار هنرمند جوان Hans Holbein به نام Holbein نام گذاری شده اند. در این موزه نمونه هایی از بهترین و شناخته شده ترین فرش های قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی نیز به نمایش در آمده اند.

گالری دوم قالی های عتیقه ای را شامل می شود که مربوط به منطقه ی مرکزی و شرقی آناتولی می باشند و از  محراب های مساجد بی شماری الهام گرفته اند. فرش های قرمز و زرد، مربوط به قرن نوزدهم در سمت چپ اتاق قرار گرفته و از مسجد مصطفی در Sirkeci آورده شده اند.

گالری سوم، فدلیان که چشمگیر ترین فرش ها در آن قرار گرفته اند و با شکوه ترین گالری به شمار می رود، با فرش های بیشماری مربوط به قرن ۱۷ تا ۱۸ میلادی که از مسجد سلیمانیه و مسجد آبی گرفته شده اند ، تزیین شده است و عده ای از این فرش ها نیز مربوط به قرن ۱۹  هستند که برای نمایش به این موزه آورده شده اند.

یکی از نمونه فرش ها از آخرین قالیچه نماز نیز در این موزه قرار گرفته است؛ قالیچه ای که مردم می توانند کنار یکدیگر و در یک صف بر روی آن ها به عبادت بپردازند. این فرش ها میراث جهانی به شمار می رود که در منطقه آناتولی وجود داشته و ارزش بسیاری دارند.

فرش ها بر روی صفحه هایی بزرگ قرار داده شده اند و تمامی جزئیات و نقوش آن ها به طور کامل شرح داده شده است. بسیاری از نقاشی های برجسته ی هنرمندان غربی، الهام گرفته از نقوش همین فرش ها می باشد که برخی از آن ها همانند Halbein  وlotto  از آن دست محسوب می شوند.

دیدن از این موزه برای بسیاری از گردشگران قابل توجه و با اهمیت است به گونه ای که در فصل تابستان این مکان بسیار شلوغ می شود. ساختمان این موزه نیز به عنوان یک مکان تاریخی، جالب توجه است به طوری که می توان بعد از دیدن فرش ها و گلیم های داخل موزه با دقت بیشتری به بنای ساختمان نیز نگریست.

دسته ها:
}