لطفا صبر کنید...

کاخ کوچیکسو شهر استانبول (Küçüksu Palace)
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/20

یکی از جاذبه های تاریخی شهر استانبول که از اصلی ترین شهرهای توریستی در کشور ترکیه به شمار می رود کاخ کوچیکسو می باشد که در طول سال مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد و از لحاظ معماری و زیبایی دارای جذابیت ‌های خاص خود می باشد.

 

پیشینه تاریخی کاخ کوچیکسو:

 این کاخ که در محله کوچیکسو واقع شده، در دوره های سلطنت پادشاهان مختلف در طول تاریخ ترکیه به عنوان یک قصر تابستانی در مدت سفرهای آن ها مورد استفاده قرار می گرفته است. کاخ کوچیکسو در ابتدا توسط سلطان عبدالمجید به دست معماران مشهور آن زمان در سبک نئو باروک طراحی شد که تاریخ ساخت آن مربوط به سال 1857 می باشد، البته پیش از این نیز در زمان سلطنت محمود دوم این کاخ در حالت دوطبقه بوده که از چوب برای مصالح ساخت آن استفاده شده بود که در آن زمان نیز برای سلاطین ساخته شده بود.

 

ساختمان این کاخ علاوه بر فضای اصلی دارای یک بخش زیر زمین و یک بخش پاگرد در ابعاد 27 در 15 متر نیز می باشد، در بخش دیگری از این کاخ یک باغ وجود دارد که این باغ با دیوارهایی در اطراف آن پوشیده شده است و بخش‌هایی از آن توسط نرده های آهنی ریخته گری شده پوشیده شده است و در هر طرف از این دیوارها یک دروازه وجود دارد؛ همچنین بخش های آشپزخانه و ذخیره خوراک های  کاخ کوچیکسو در قسمت زیر زمین قرار گرفته است.

زمانی که شخص بازدید کننده به طبقه بالای کاخ مراجعه کرده و از این طبقه بازدید می‌کند می‌تواند فضایی که منعکس کننده یک خانه سنتی ترکیه است را مشاهده کند که دارای چهار اتاق در گوشه ها و همچنین یک تالار مرکزی می باشد که برای هر کدام از این اتاق خواب ها یک شومینه در نظر گرفته شده است همچنین فضای این کاخ از سنگ مرمر رنگارنگ ایتالیایی که در آن زمان بسیار استفاده می شده و مد به شمار می رفته ساخته شده.

در بخش‌های دیگر از طراحی و دیزاین کاخ کوچیکسو از لوستر کریستالی، پرده‌های مجلل و بهترین مبلمان و اثاثیه آن دوران استفاده شده است همچنین اتاق ها و بخش های دیگر آن با نقاشی و طرح هایی از صحنه های اپرای وین استفاده شده است، دکوراسیون های موجود در این کاخ در دوران سلطنت سلطان عبدالعزیز پیچیده تر شده و بخش‌های جدیدی به نمای این کاخ اضافه شد اما باغ اصلی آن تا حدودی تخریب شد.

همزمان با آغاز حکومت جمهوری خواهان کاخ به عنوان مهمانخانه در دوره هایی از سال برای دولت مورد استفاده قرار می گرفت اما پس از انجام یک بازسازی کامل در سال 1944 کاربری کاخ تغییر کرد و از آن پس درب های کاخ به روی عموم مردم باز شد و این کاخ به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار می گرفت؛ علاوه بر این از فضای این کاخ برای بخش هایی از سکانس های برخی فیلم ها نیز استفاده شده است، از جمله فیلم هایی که در این کاخ ساخته شده می‌توان به فیلم جیمز باند و فیلم دیگری از سینمای بالیوود هند، اشاره کرد.

دسته ها:
}