لطفا صبر کنید...

قلعه ییدیکول (Yedikule Fortress) در شهر استانبول
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/28

کشور ترکیه دارای مکان های تاریخی و باستانی بسیاری می باشد که یکی از معروف ترین بناهای تاریخی ان کشور قلعه ییدیکول است که در شهر استانبول واقع و از مهم ترین جذابیت های این شهر به شمار می رود؛ در زبان ترکی قلعه ییدیکول به معنای (سیاه چاله‌ها در هفت برج) می باشد.

پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم عثمانی در سال 1453، با اضافه کردن سه برج مختلف، دیوارهای شهر را با چهار برج موجود به یک قلعه بسته تبدیل کرد که از آن زمان به عنوان قلعه ییدیکول (قلعه هفت برج) که تولید عثمانی و بیزانس است، نام گذاری شد.

اهداف تأسیس قلعه:

این قلعه از سال 1458 به زندانی وحشتناک برای سلطان ها، وزیر ها، دیپلمات ها و غیره بود که از جمله مهم ترین زندانیان این قلعه سلطان عثمان دوم بود که در سال 1622 توسط جان نیساری ها زندانی شد و پس از گذشت چند وقت اعدام گردید همچنین در سال 1768 سفیر روسیه و تمام کارمندان سفارت روسیه در انجا زندانی شدند که به معنای اعلام جنگ عثمانی در روسیه بود. پس از گذشت چندین دهه و اعدام شدن بسیاری از سلطان ها، وزیر ها، شوالیه ها و غیره برای آخرین بار در سال 1837 آخرین زندانی در این قلعه اعدام گردید و در نهایت در سال ۱۸۹۵ تحت کنترل اداره کل موزه‌ های کشور ترکیه قرار گرفت.

این قلعه یکی از مهم ترین دیوارهای بیزانس بود و همچنین بزرگ ترین و چشم گیرترین دروازه ورودی استانبول در اینجا یافت می شد به نام دروازه طلایی یا آلتین کابی ،  این درب باشکوه تنها زمانی باز می شد که امپراتوری پیروزیی را به دست می اورد.

 

 

 

 

 

 این درب با برگ های طلایی و نقره ای تزئین شده بود به همین علت این دروازه به دروازه طلایی یا آلتین کابی نام گذاری شد اما اکنون بسیاری از دکوراسیون آن از بین رفته است اما همچنان از جذابیت های این قلعه به شمار می رود.

 

جاذبه های توریستی:

قلعه ییدیکول دارای هفت برج می باشد که عبارت اند از: اتاق شکنجه، برج خون آشام، برج جوان، برج آرسنال برج احمد. برج ترسناک و برج دوگن، که در داخل هریک از این برج ها انجام کار بخصوصی صورت می گرفت برای مثال در برج ترسناک تمام طلا ها و جواهرت و دیگر کالا های گران بها نگهداری می شد.

از مهم ترین بخش های قلعه ییدیکول می توان مسجد کوچک و چشمه ای در وسط حیاط داخلی قلعه ساخته شده است را  نام برد و همچنین در این قلعه خانه‌ های حراجی و یک مجتمع مسکونی اختصاصی، ساخته شده است و قبرستان مسلمان در مقابل دروازه طلایی قرار دارد که سالانه گردشگران و توریست های بسیاری از سراسر جهان به این مکان باستانی سفر می کنند تا ساعات لذت بخشی را با گشت و گذار و  بازدید در این قلعه سپری کنند؛ در سال های اخیر سالن هایی رو باز برای تئاتر توسط انجمن های حفظ و نگهداری از موزه در قلعه ساخته شده اند که برگزار کننده ی جشنواره های فرهنگی در استانبول می باشد.

 

دسته ها:
}