لطفا صبر کنید...

انواع کلاس پرواز را بشناسید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/08

انواع درجه بندی صندلی ها و امکانات هواپیما را « کلاس پرواز » می‌نامند.

هرکدام از این کلاس ها در زیرمجموعه‌های مختلف پرداخت هزینه قرار دارد.

اگر سفرهای پروازی را به دودسته‌ی طولانی‌مدت و کوتاه تقسیم کنیم، کلاس پرواز در سفرهای کوتاه از اهمیت بالایی برخوردار نیست و تنها در راحتی سفر تأثیر دارد.

در پروازهای طولانی‌مدت اما امکانات رفاهی هواپیما در بهبود کیفیت سفر شما، آرامش و راحتی‌تان نقش به‌سزایی دارد.

بلیط هواپیما بر اساس نوع و کیفیت امکانات به سه دسته‌ی اکونومی (اقتصادی)، فرست (درجه یک)، و بیزینس کلاس (تجاری) تقسیم می‌شود.

در اینجا نوعی دیگری از کلاس پرواز به نام « پرمیوم اکونومی » را هم در زیرمجموعه‌ی کلاس‌های پرواز توضیح خواهیم داد.

فرست کلاس (First Class)

طبقه‌بندی پروازی آن لوکس‌تر از بیزینس کلاس، پرمیوم اکونومی و اکونومی کلاس است و

حدود بیست صندلی در هواپیماهای مسافربری در کابین جلویی هواپیما که دارای فضای بیشتر، خدمات بهتر و راحت‌تر و حریم خصوصی بیشتر است را فرست کلاس می‌نامند.

صندلی‌های فرست کلاس تاشو و بزرگ‌اند و فضای جلوی پا یا لگ روم آن عرض بیشتری دارد. این فضا با هدف امکان استفاده از کامپیوتر، تلویزیون و صندلی‌های کاملاً تاشو طراحی شده است. حریم خصوصی این صندلی‌ها با پارتیشن‌هایی از یکدیگر جدا شده. فاصله‌ی بین دو صندلی در صندلی‌های فرست کلاس بین‌المللی معمولاً بین ۱۴۷ تا ۲۳۹ سانتی‌متر و عرض آن‌ها بین ۴۸ تا ۸۹ سانتی‌متر است. در پرواز‌های داخلی، فاصله‌ی بین دو صندلی بین ۸۶ تا ۱۷۳ سانتی‌متر و عرض‌ آن‌ها بین ۴۶ تا ۵۶ سانتی‌متر است. در واقع، افراد بلندقد در چنین شرایطی، راحتی کمتری دارند. مسافران فرست ‌کلاس حداقل یک سرویس بهداشتی اختصاصی دارند. در هواپیماهای بزرگ بیش از یک سرویس برای مسافران فرست کلاس وجود دارد.

کلاس پرواز

مسافران تجاری و اقتصادی معمولاً اجازه ندارند وارد کابین فرست کلاس شوند. معمولاً به مسافران فرست کلاس سرگرمی‌های صوتی و تصویری و در صورت درخواستشان (AVOD) ارائه می‌شود. البته گاهی اوقات هم فیلم‌های معمولی، برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های تعاملی در نمایشگرهای بزرگ و متوسط پشت صندلی‌ها و نصب شده بر دسته‌ی صندلی‌ها نمایش داده می‌شوند. در پروازهای طولانی‌مدت هواپیمایی‌های برتر، یک صندلی فرست کلاس ممکن است امکاناتی در حد یک هتل پنج ستاره داشته باشد.

بخش فرست کلاس در بعضی از خطوط هوایی شرکت‌ها نیز به منظور بهبود کیفیت کلاس اقتصادی و تجاری حذف شده است. پس از آن امکاناتی مثل  صندلی تخت‌خواب‌شو به کلاس‌های تجاری جدید اضافه شد که قبلاً تنها فرست کلاس‌ها این امکان را ارائه می‌دادند.

پس از بهبود کیفیت کلاس تجاری در حد فرست، ایرلاین‌ها این کلاس را حذف کردند و این‌گونه کلاس تجاری به گران‌ترین صندلی‌ها و به نوعی جایگزین فرست کلاس شد.

برخی از خطوط هوایی هم پس از گران شدنِ کلاس تجاری در بخش فرست کلاس سوییت‌هایی با امکانات زیاد ارائه دادند.

در بعضی از ایرلاین‌ها، از ترکیب صندلی و تخت‌خواب استفاده می‌شود و با یک دکمه می‌توان کاربری آن را تغییر داد.

بازرسی امنیتی فرست کلاسی ها معمولاً در بخشی مجزا انجام می‌شود. 

گاهی حتی ایرلاین ها برای مسافران فرست کلاس ترمینال های جداگانه تعبیه می‌کنند.

در هواپیما هم مسافران فرست کلاس می‌توانند از منوی موجود انواع نوشیدنی‌ها و غذاها را درخواست دهند.

کلاس تجاری یا بیزینس کلاس  (Business Class)

یکی دیگر از انواع کلاس‌های سفر، درجه‌ ی تجاری است. این کلاس سطح متوسطی از امکانات را ارائه می‌دهد.

و مابین اقتصادی و درجه یک قرار دارد. البته امروزه پس از حذف فرست کلاس از برخی خطوط هوایی، درجه تجاری بالاترین سطح خدمات را ارائه می‌کند.

تفاوت میان این درجه با دیگر کلاس‌ها نیز در کیفیت غذاها و نوشیدنی‌ها و امکانات حین سفر و خدمات فرودگاهی‌ست.

در پروازهای منطقه‌ای کلاس تجاری تفاوت چندانی با کلاس اقتصادی ندارد، اما در پروازهای طولانی‌مدت مزایای زیادی به نسبت کلاس اقتصادی ارائه می‌کند.

این تفاوت‌ها در ارائه‌ی صندلی‌ها، نوشیدنی‌ها و غذاها مشخص است.

مسافرین کلاس اقتصادی حق ورود به بخش تجاری را ندارند اما منعی برای ورود مسافرین فرست کلاس به بخش تجاری نیست.

صندلی‌های کلاس تجاری در پروازهای طولانی‌مدت تختخواب‌شوست.

کلاس پرواز

سه گروه صندلی در بیزینس کلاس وجود دارد: کاملاً تاشوکه به سطح موازی با کف است، تاشوهای زاویه‌دار که تا ۱۷۰ درجه باز می‌شوند و برای خواب مناسب‌اند اما راحتی‌شان به نسبت دسته اول کمتر است و دسته‌ی سوم صندلی‌ها که بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه باز می‌شوند و فضای جلوی پا  یا لگ‌روم آن بسیار بیشتر از بخش اقتصادی‌ست.

از انواع دیگرِ صندلی‌ها که راحتی بیشتری دارند می‌توان به صندلی‌های کابین‌دار اشاره کرد. دسترسی این صندلی‌ها به راهرو راحت است. مدل قرارگیری آن‌ها این امکان را می‌دهد که تعداد بیشتری از این نوع صندلی‌ها در کابین‌های کوچک تعبیه شوند.

حریم خصوصی در صندلی‌های کابین‌دار بیشتر است.

شکل قرارگیری این صندلی‌ها به‌صورت دو صندلی در وسط و یک صندلی در هر دو طرف است؛ یک پنل اختصاصی هم در هر دو طرف صندلی‌ها قرار دارد.

در برخی از پرواز‌های طولانی کلاس تجاری، غذای درون پرواز به انتخاب مسافران ارائه می‌شود. مسافران می‌توانند تا پیش از پرواز غذایی خارج از لیست موجود در منو را هم سفارش دهند.

کلاس اکونومی یا اقتصادی (Economy class)

پایین‌ترین کلاس پروازی را اکونومی یا کلاس اقتصادی تشکیل می‌دهد.

صندلی‌های این قسمت خوابیده می‌شود و یک میز تاشو هم دارد. فاصله‌ی بین صندلی‌ها ۷۴ تا ۹۱ سانتی‌متر (معمولاً بین ۷۶ تا ۸۱ سانتی‌متر) و در کلاس اقتصادی پروازهای بین‌المللی بین ۷۶ تا ۹۱ سانتی‌متر است. عرض صندلی‌ها در پروازهای داخلی از حدود ۴۳ تا ۴۶ سانتی‌متر است.

 کلاس پرواز

یک جیب پشت صندلی هم دارد که مجله، کاتالوگ، کارت‌های ایمنی، تخلیه و... در آن قرار دارد. بسته به هواپیمایی موردنظر، ممکن است امکانات دیگری مانند پتو، خمیردندان، ماسک چشم، هدفون و... نیز به مسافران ارائه شود.

از دیگر امکانات رفاهی همگانی می‌توان به یک صفحه‌نمایش اصلی در کابین برای همه‌ی مسافران در کنار صفحه‌نمایش‌های اختصاصی برای هر صندلی که امکان پخش دلخواه دارد، اشاره کرد.

البته برخی از هواپیمایی‌های ارزان‌قیمت بابت در اختیار گذاشتنِ هدفون، هزینه‌ی مجزا دریافت می‌کنند. استانداردهای پرواز اقتصادی در ایرلاین‌های مختلف متفاوت است.

تغذیه دریافتی در پرواز شرایط مختلفی دارد؛ بعضی از ایرلاین‌های بزرگ برای پروازهای اکونومی کوتاه، غذایی در طول پرواز سرو نمی‌کنند و فقط در پروازهای بین‌المللی غذای حین پرواز ارائه می‌دهند. بعضی از فرودگاه‌ها هم بسته‌های غذایی برای مسافران اکونومی در نظر گرفته‌اند که مسافران می‌توانند خودشان آن را تهیه کنند و همراه خودشان ببرند.

ایرلاین های ارزان‌قیمت گاهی در پروازهای زیر دو ساعت بابت غذا و نوشیدنی هزینه‌ی اضافه دریافت می‌کنند.

کلاس پرمیوم اکونومی (Premium economy)

پرمیوم اکونومی نوع دیگری از کلاس پروازی‌ست که در بعضی از هواپیمایی‌ها ارائه می‌شود. از نظر قیمت، راحتی و امکانات، این کلاس سفر بین کلاس اقتصادی و تجاری تعریف می‌شود.

پرمیوم اکونومی ترکیبی از کلاس اقتصادی و تجاری‌ست و شاید بتوان آن را یک کلاس اقتصادی مرتب و به‌صرفه نامید که برخی از امکانات کلاس تجاری را هم دارد.

کلاس پرواز

تفاوت‌های پرواز پرمیوم اکونومی و اکونومی ممکن است در موارد زیر خلاصه شود:

  • 1- بیشتر بودن فضای جلوی پا.
  • 2- افزایش سرگرمی‌های حین پرواز.
  • 3- خدمه‌ی اختصاصی.
  • 4- بهبود صندلی‌ها (بهبود در تعداد صندلی‌ها برای راحتی مسافران).
  • 5- تعبیه‌ی پاور لپ تاب برای هر صندلی.
  • 6- سالن استراحت.
  • 7- نوشیدنی‌ها و غذای با کیفیت‌تر.
  • 8- اجازه‌ی آوردن چمدان‌های بیشتر.

با این حال قبل از انتخاب کلاس پرواز حتماً با مقایسه‌ی انواع خدمات کلاس‌ها می‌توان بهترین انتخاب‌ها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها داشت.

دسته ها:
}