لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به صومعه سرا ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/08

راهنمای سفر به صومعه سرا را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است.

صومعه سرا کجاست؟

صومعه سرا یکی از شهرستان‌های استان گیلان است که در غرب این استان قرارگرفته است. این شهرستان از غرب با شهرستان‌های رضوان‌شهر و ماسال، از شرق با شهرستان‌های رشت و شفت، از شمال با بندر انزلی و از جنوب با شهرستان فومن همسایه است. شهرستان صومعه سرا از سه بخش تولمات، مرکزی و میرزا کوچک جنگلی تشکیل‌شده و سه شهر بانام‌های صومعه سرا، گوراب زرمیخ، مرجغل و هفت دهستان دارد. عمده شهرت صومعه سرا بخاطر کشت برنج، چای و کرم ابریشم هست.

راهنمای سفر به صومعه سرا

صومعه سرا باغ‌های فراوان و کشتزارهای پهناوری دارد که زیبایی خاصی به آن بخشیده‌اند؛ از طرفی به دلیل قرارگیری این منطقه در حاشیه جنوبی تالاب انزلی، این منطقه قلمرو پرندگان مهاجری چون فیلوش، کیلار و خوتکای معمولی و خودتکای پرسفید است. یکی دیگر از نقاط قوت این ناحیه، قرار گرفتن آن در جاده بین‌الملل و در منطقه ضیابر است که به‌عنوان کانون حمل‌ونقل غرب گیلان به شمار می­رود. بندر کوچکی نیز در این شهر قرار دارد که هرروز کامیون‌های زیادی از نقاط مختلف کشور در آن بارگیری می­کنند.

دلایلی که به این شهر صومعه سرا گفته می‌شود!

این انتخاب ظاهراً دو دلیل دارد:

 • - مردمان محلی معتقدند که در قدیم گیاهی در این شهر می‌روییده که صومعه نام داشته و به همین جهت این منطقه سرای صومعه نام‌گرفته که بعدها به صومعه سرا تغییر نام داده است.
 • - قرار گرفتن مزار شیخ عبدالله صومعه‌ای، عارفی از قرن چهارم و پنجم در این شهرستان.

در زبان گیلکی به صومعه سرا، سوماسرا گفته می­شود. اگر در حین سفر این کلمه را زیاد شنیدید تعجب نکنید. جالب‌تر اینکه سوما نام گلی است که در نزدیکی تالاب انزلی می‌روید و علت نام‌گذاری این شهر، می‌تواند نزدیکی این شهرستان به تالاب نیز باشد.

راهنمای سفر به صومعه سرا

صومعه سرا قلب تپنده کشاورزی در گیلان

بسیاری معتقدند که صومعه سرا ازنظر اقتصادی، بافت جغرافیایی و شرایط اقلیمی، موقعیت و ظرفیت ویژه‌ای در صنعت کشاورزی دارد. از طرفی عده‌ای عقیده دارند این شهر، شهر همیشه‌بهار در بین شهرهای گیلان است و کشاورزی و زراعت در آن مختص به یک‌فصل نیست. برنج، کدوحلوایی، توت‌فرنگی و صنوبر از تولیدات و محصولات شاخص کشاورزی شهرستان صومعه سرا هستند. مدت رشد درختان صنوبر حداقل ۵ سال است و در این فرصت کشاورزان بین درختان مشغول کشت تلفیقی محصولاتی چون سیر، هندوانه، کدو و هویج هستند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

جغرافیای صومعه سرا

آب و هوای صومعه سرا

آب و هوای شهرستان صومعه سرا در اغلب فصول سال مطلوب است و هوای مرطوب جلگه‌ای دارد. این شهر ازنظر اقلیم، مرطوب و معتدل محسوب می­شود و در اغلب روزهای سال، بارانی است. البته در اوایل بهار، بارندگی در این شهر کمتر است و آسمان بندرت خودنمایی می‎کند. بااین‌حال نیازی نیست نگران رطوبت زیاد این شهر باشید چون باوجود چنین وضعیت بارشی، دمای این شهرستان به‌طور متوسط بالا نیست و رطوبت آن معمولی ست.

در تابستان ها معمولاً باد گرمی در طی ۲ روز می‌وزد که خسارت و گاهی آتش‌سوزی به بار می­آورد.

بهترین زمان سفر به صومعه سرا چه موقع از سال است ؟

همان‌طور که گفته شد این شهرستان دارای آب‌وهوای مرطوب جلگه‌ای است و اقلیم مرطوب و معدلی دارد؛ بنابراین در تمام فصول سال از شرایط مطلوبی برخوردار است. شما می‌توانید با خیال راحت در هرزمانی که می­خواهید به صومعه سرا سفر کنید و از گردش در این شهر لذت ببرید.

راهنمای سفر به صومعه سرا

پوشش گیاهی شهرستان صومعه سرا

بخاطر وجود تالاب انزلی در اطراف نواحی مردابی، جنگل‌های زیبایی در این منطقه به وجود آمده­اند. درختان شاخص این منطقه همچون اکثر نواحی هیرکانی شامل سپیدار، توسکا، اُرُس، ممرز، افرا نمدار، انجیلی، راش، خرمالو، گردو، اوجا و همین‌طور صنوبر می­شود.

صومعه سرا منطقه‌ی ییلاقی ندارد ولی دشت بزرگی دارد که گیاهانی چون شبدر، هویج وحشی، شاه‌پسند، مارجنگ، پونه، پیر گیاه، گزنه و ... در آن رشد می­کنند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

کوه های شهرستان صومعه سرا

ازآنجاکه شهرستان صومعه سرا منطقه‌ای جلگه‌ای به شمار می­رود، کوه و قلل مرتفع ندارد و فقط چند کوه کم ارتفاع دارد که عبارت‌اند از:

 • - کوه خمبارژی یا خمباراجی در دهستان گوراب زرمیخ که در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان صومعه سرا قرارگرفته است و ارتفاع آن ۹۴۶ متر است.
 • - کوه‌های سفید لنگان، پلنگ دره و سیاه کوه که ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

رودخانه های صومعه سرا

یکی از جذابیت‌های این شهرستان وجود رودخانه‌هاست که طنین صدای دل‌نشین آن­ها در دل طبیعت آرامش دل‌چسبی را به انسان هدیه می­کند. برخی از این رودخانه ها عبارت‌اند از:

رودخانه شاندری

این رودخانه از کوه‌های توالش سرچشمه می‌گیرد و هنگام عبور از صومعه سرا به سمت شرق منحرف‌شده و بعدازاینکه به رودخانه‌ای بنام مرغک می‌ریزد، وارد تالاب می‌شود.

رودخانه پیش رود

این رودخانه از اتصال دو رودخانه قلعه رودخان و گشت رودخان در شهرستان فومن ایجاد می‌شود و در مسیر خود از روستاهای ماتک، صیقلان گوراب و لیف شاگرد عبور کرده و در ادامه با رودخانه جمعه یکی می‌شود و به تالاب انزلی می‌ریزد.

پلنگ رود یا پلنگ ور

این رودخانه از سیاه کوه صومعه سرا سرچشمه می­گیرد و بعدازاینکه در مسیر خود به دهستان صومعه سرا می‌رسد اسمش به ماسوله رودخان تغییر می‌کند. این رود در ادامه مسیر خود، به گوراب و بعد شمال شرق و پس از فتمه سر، به تالاب می‌ریزد.

راهنمای سفر به صومعه سرا

نوخال منطقه‌ای استثنایی و سبز در صومعه سراست که در ساحل رودخانه‌ای پهناور و دلنواز قرارگرفته و چشم‌اندازی زیبا دارد. در این منطقه از اسب‌ها و گاوهای محلی نگهداری می‌کنند که برای اغلب گردشگران و مسافرین می­تواند جالب و دیدنی باشد. همچنین در منطقه نوخال منطقه‌ای با طبیعتی سرسبز و دل‌انگیز بانام صوفیان‌ده وجود دارد که یک مجموعه تفریحی توریستی بنام گلبانگ دارد و می‌تواند برای شما جذاب باشد.

جاذبه های طبیعی صومعه سرا

سوماسرا سل

سوماسرا سل یکی از تالاب‌های بین‌المللی ایران است که قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و از سال ۱۳۵۴ تحت حفاظت است. نام این تالاب در اصل، صومعه سراست که در زبان گیلکی سوماسراسل نامیده می‌شود. تالاب صومعه سرا از شمال با شهرستان انزلی، از جنوب با شهرستان صومعه سرا، از شرق با شهرستان رشت و از سمت غرب با آب کنار انزلی و کپور چال احاطه‌شده است. مساحت این تالاب با محیط پیرامون آن به ۳۷۴۰۰۰ هکتار می‌رسد. خود تالاب وسعتی برابر با ۲۰۰ کیلومترمربع دارد و مثل یک تصفیه‌خانه برای رودخانه‌هایی عمل می­کند که روی‌هم‌رفته جزء آب‌های شیرین و تالاب‌های طبیعی کشور به شمار می‌روند.

این تالاب ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی دارد که برای آبیاری مزارع و شالیزارها مورداستفاده قرار می­گیرند و به همراه جریان‌های سطحی توسط حوزه آبریز تالاب به آن می‌ریزند. در فصل بهار حداکثر عمق تالاب و نواحی غربی به ۵/۲ متر می‌رسد که البته با توجه به نوسان‌های آب دریای خزر این مقدار می­تواند متغیر باشد. در اطراف این تالاب پرندگانی مثل اردک سانان، کشیم سیاه گردن، حواصیل‌ها، یلوه کوچک، کاکایی، مرغابی سانان و کشیم زندگی می‌کنند. نیلوفر یا نیلوپر، گیاهی آبی است که گل‌هایی به رنگ‌های سرخ، سفید و کبود دارد. این گل متأسفانه در ایران در معرض انقراض قرار دارد و مهم‌ترین دلیل آن کنده شدن توسط بازدیدکنندگان، کنده شدن توسط افراد محلی به‌منظور فروش در بازار، کاهش باران و گرمای زیاد، پساب‌های کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی، آلودگی شیمیایی، پروژه‌های در حال اجرا در تالاب و رویش گیاهی به نام آزولا است.

تالاب سیاه درویشان

با بازدید از این مکان در صومعه سرا، می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید. این تالاب یکی از زیباترین تالاب‌های خاورمیانه محسوب می‌شود و از اهمیت زیست‌محیطی بالایی برخوردار است. همچنین در نزدیکی این تالاب، روستایی به نام نرگسان وجود دارد که در آن به‌وسیله‌ی قایق می‌شود در عرض ۵ دقیقه به تالاب انزلی رسید. در مسیر سفر به روستای نرگستان و سیاه درویشان، درخت‌های صنوبر فراوانی در کنار دشت‌های وسیع و زیبا و شالیزارهای برنج دیده می­شود که منظره زیبایی را به وجود آورده­اند. وقتی به ۵ کیلومتری صوفیان ده در ورودی سیاه درویشان می‌رسید، تالاب زیبای گل لاله را می­توانید ببینید. برای این‌که به تالاب سیاه درویشان برسید باید از پل رودخانه در ۵ کیلومتری روستای سیاه درویشان عبور کنید و با قایق به تالاب بروید. تالاب سیاه درویشان در ادامه تالاب انزلی قرارگرفته و تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

پناهگاه حیات‌وحش سلکه

این اکوسیستم مجموعه‌ای از گیاهان و جانوران است که باهم در سازگاری با شرایط اکولوژیکی زندگی می­کنند. در این منطقه مجموعه‌ای از باتلاق، برکه، مرداب، آب‌بندان و تالاب‌ها که زیستگاهی برای پرندگان مهاجر است، دیده می­شود. پرندگانی مثل قو، حواصیل‌، غاز وحشی، خروس کولی، کشیم‌، عقاب‌، سار و ... . پرندگان آبزی و مهاجر این پناهگاه هستند که به‌نوعی آفت‌های گیاهی و حتی امراضی را که ممکن است در آبگیر یا آب‌بند حاشیه تالاب به وجود آمده باشد را کنترل می‌کنند. در حقیقت این جانوران در فصل کشاورزی که آبگیرها به شالیزار تبدیل می‌شوند، با منقار و پاهایی که حالت پارویی شکل دارند، لاروها را به هم می­زنند و با آفات خصوصاً کرم ساقه خوار برنج در فصل پاییز و زمستان مبارزه می‌کنند. همچنین اهالی به‌جای استفاده از کود شیمیایی که باعث آلودگی و اختلال در عملکرد میکروارگانیسم‌ها می‌شود، از کود حیوانی دفع شده از هزاران پرنده استفاده می‌کنند که موجب افزایش حاصلخیزی خاک نیز می‌گردد.

راهنمای سفر به صومعه سرا

تالاب هندخاله

ترکیب دو کلمه‌ی هند و خاله به نظر عجیب است! اما این اسم دلیل بامزه‌‌ای دارد. این تالاب جزء توابع تولمات است که در ۱۵ کیلومتری شهرستان رشت قرارگرفته است و به دهستانی به نام هندخاله تعلق دارد. این دهستان همواره موردتوجه گردشگران زیادی ست و در حقیقت زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل پاییز است که موجب جذابیت بیشتر این منطقه شده است. هندخاله از دو کلمه "هند" به معنای بزرگ و "خاله" به معنای رودخانه تشکیل‌شده است بنابراین معنای هندخاله یعنی رود بزرگ یا شاخه‌ای بزرگ از رودخانه.

راهنمای سفر به صومعه سرا

منطقه حفاظت ‌شده سیاه کشیم

در بخشی از شهرستان صومعه سرا در جنوب غربی تالاب انزلی منطقه‌ای حفاظت شده با مساحتی حدود ۴۱۱۴ هکتار وجود دارد که سیاه کشیم نام دارد. گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی در این زیستگاه زندگی می­کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت­اند از:

گونه‌های گیاهی: بارهنگ آبی، سراتوفیلوم، نی، نیلوفر آبی، لاله تالابی، جگن، آقطی، لویی، اسپرغان، تراپا، سرخاب کولی، تاج ریزی و توسکا.

پرندگان: لردک بلوطی، اردک تاجدار، انواع حواصیل، فیلوش، لیل، غاز، قو، دلیجه، خوتکا، عقاب تالابی، پرستوهای دریایی، سنقر تالابی و کاکایی.

منطقه سیاه کشیم هم زیستگاه مناسبی برای زادآوری پرستوهای دریایی ست و هم دومین کلونی بزرگ جوجه‌آوری حواصیل‌های خاکستری در جنوب دریای خزر محسوب می­شود.

راهنمای سفر به صومعه سرا

کتابخانه های عمومی صومعه سرا

صومعه سرا بالاترین درصدهای باسوادی در ایران را در اختیار دارد. حدود ۹۶ درصد از ساکنان این شهر باسواد هستند. در این شهرستان یک انجمن کتابخانه توسط علاقه‌مندان و دوستداران کتاب در سال ۱۳۴۹ تشکیل شد و شهردار صومعه سرا نیز ۱۵۰ مترمربع زمین را برای احداث کتابخانه به این انجمن واگذار کرد. این کتابخانه در سال ۱۳۵۱، با زیربنای ۱۲۰ مترمربع و ۲۱۰ جلد کتاب اهدایی کار خود را شروع کرد. کتابخانه‌های دیگر این شهرستان عبارت‌اند از: کتابخانه شهید مجیدی، کتابخانه باقرالعلوم، کتابخانه گوراب زرمیخ، کتابخانه طاهر گوراب و ... .

جاذبه های تاریخی صومعه سرا

منارهمنارهبازار گسکر

یکی از آثار دوران قاجاریه در روستای منارهبازار در نزدیکی صومعه سرا، منارهبازار گسکر است که نام آن در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گسکر درواقع متعلق به بخش گسکرات در ۳۰ کیلومتری رشت است. بنای این مناره آجری، مخروطی شکل با مقطع دایره است و از پایین مناره به سمت بالا قطر آن کاهش پیدا می­کند. ارتفاع منارهبازار گسکر گیلان در گذشته ۲۹ متر بوده و محیط آن، ۴۰/۱۸. از پایین تا بالا قطر نیز آن از ۷ متر به ۳۵/۲ سانتی‌متر می‌رسید؛ اما بعد از زلزله سال ۶۹ و به دلیل شرایط آب‌وهوایی، در حال حاضر حدود ۲۰ متر آن باقی‌مانده است. مناره دارای یک درب ورودی و پله‌هایی مارپیچی است؛ که درب ورودی آن در قسمت جنوب غربی مناره قرارگرفته و در وسط راه‌پله، مارپیچی ستونی برای رفتن به بالای مناره ساخته‌شده است. پله‌ها دارای ۲۵ سانتی‌متر ارتفاع هستند و پهنای آن‌ها در قسمت ستون نگه‌دارنده ۱۵ سانتی‌متر و در قسمت دیواره‌ها ۴۰ سانتی‌متر است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

هفت دغنان

در منطقه گسکر صومعه سرا شهری تاریخی با قدمت ۱۲۰۰ ساله وجود دارد که بنا به روایتی مرکز حکومت گسکرات به شمار می­رفت و هفت دغنان نامیده می‌شود. این محوطه تاریخی در روستای بهمبر و دهستان ضیابر واقع‌شده است. در سال ۱۳۸۲، شصت هکتار از این منطقه که قسمتی از بقایای یک شهر تاریخی به شمار می­رفت، در لیست آثار ملی ثبت گردید. این محوطه تاریخی امروزه آثار بجا مانده از یک شهر وسیع دوره اسلامی محسوب می­شود. برجستگی‌های مربوط به بناهای قدیمی که توسط درختچه‌های جنگلی و گیاهان پوشیده شده در آن دیده می‌شود؛ نشان از معماری این مکان تاریخی دارد. در این شهر بقایایی از یک گورستان دوره اسلامی ‌از روی خرابه‌های به‌جامانده نیز به‌دست‌آمده که اجساد در آن به‌صورت نامنظم دفن شده و به عقیده باستان‌شناسان نشان از بیماری، جنگ یا وقوع زلزله دارد. کارشناسان سازمان میراث فرهنگی که در سال ۱۳۸۵ این شهر تاریخی را موردمطالعه قراردادند و آثاری همچون دو حمام قدیمی، دیوارهای دفاعی از یک قلعه تاریخی و بخش مسکونی، سه پل خشتی و جاده‌های سنگفرش را در آن کشف کردند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

حمام قدیمی کسما

وقتی به شهرستان صومعه سرا بروید و در کنار جاده راه کسما قرار بگیرید، این بنای تاریخی را در خیابان سردار جنگل کسم خواهید دید. پیشینه تاریخی این حمام به ۷۰ سال می‌رسد و بافت سنتی دارد. حمام مذکور از دو حوض سرد و گرم تشکیل‌شده است که از رودخانه و قنات تأمین می‌شوند. ساختمان این بنا به‌صورت چندضلعی است که طول ضلع جنوبی آن ۵/۱۲ متر است. هم­چنین در انتهای غربی حمام یک فرورفتگی هلالی شکل قرارگرفته است. سقف این بنا ۹ گنبد دارد که ۶ تا هم‌اندازه و بزرگ‌ترند و بر بالای آن‌ها گنبد کوچک‌تری قرارگرفته است که دارای سوراخ‌های گرد است و نور فضای داخلی حمام را تأمین می­کند. فضاهای تشکیل‌دهنده این حمام عبارت‌اند از: سربینه، صحن اصلی، میان در، خزینه، فضای شستشو، نظافت خانه، سرد درون و گرم درون. قسمت‌هاي مختلف حمام معمار با استفاده از پوشش گنبدي و عرقچین‌های زيبا، بنا را مسقف کرده است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

پل تاریخی گوراب تولم

این پل یادگاری به‌جامانده از دوره قاجاریه است اما متأسفانه در آستانه تخریب قرار دارد. این پل تاریخی در روستای گوراب شهرستان صومعه سرا واقع‌شده و در منتهی الیه شمال غربی این روستا، بر روی یکی از شاخه‌های فرعی رودخانه گازروبار و در جهت شرق به غرب احداث‌شده است. این پل یک دهانه جناغی شکل دارد و طول آن ۱۷ متر و عرض آن سه متر است. قسمت جنوبی جان‌پناه پل که ۵۰ سانتی‌متر عرض و ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد، تقریباً سالم مانده است اما جان‌پناه شمالی این پل متأسفانه تا ۸۰% تخریب‌شده و ارتفاع آن در این ضلع در برخی نقاط به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. در گذشته کف گذرگاه پل سنگ فروش بود که به‌مرور در اثر تردد وسایل نقلیه از بین رفته است.

راهنمای سفر به صومعه سرا

آشنایی با آداب و رسوم در شهرستان صومعه سرا  

یکی از موارد موردتوجه قبل از انتخاب مقصد سفر، علاوه بر جاذبه های طبیعی و نقاط دیدنی، آداب و رسوم ساکنین آن منطقه است. در ادامه به چند سنت زیبای این منطقه اشاره می‌کنیم:

 • - نوروز خوانی که نمادی از شروع فصل بهار است، در روزهای آخر هرسال اجرا می‌شود.
 • - لافند بازی که در هنگام عید نوروز برگزار می‌شود.
 • - عروس گوله که قبل از سال نو با آواز اجرا می­شود و دارای مفاهیم اخلاقی و تزئینات خاص است.
 • - چهارشنبه‌سوری
 • - کشتی گیله مرد

راهنمای سفر به صومعه سرا

 • - سیزده بدر
 • - شب چله
 • - گشه بوری: یکی از مراسم‌های مربوط به ازدواج است که با صدای ساز و نقاره و ترانه‌خوانی برای شادمانی عروس و داماد اجرا می­شود.
 • - مراسم سوم امام در طاهر گوراب
 • - مراسم تعزیه‌خوانی در روز عاشورا که در ضیابر اجرا می‌شود.

گویش مردم در شهرستان صومعه سرا

گویش مردم در قسمت اعظم شهرستان و در منطقه جلگه‌ای، گیلکی است و در ارتفاعات تنیان در بخش میرزا کوچک خان و در نواحی کوهپایه‌ای، چکوور و لارسر در بخش مرکزی و همچنین روستاهای تالش محله، زبان تالشی رایج است. همچنین در روستای گاز گیشه که تعداد مهاجرین کرد زیاد بوده از قدیم به زبان کردی حرف می­زنند. مهاجرینی از استان‌های زنجان و اردبیل نیز در محله زیده سرای شهر صومعه سرا سکونت دارند که گویش آن‌ها آذری است.

صنایع دستی شهرستان صومعه سرا

مسلماً صنایع‌دستی هر شهری یکی از جاذبه‌های مهم برای گردشگران است. در استان گیلان به‌طورکلی صنایع‌دستی از قبیل گلیم‌بافی، بامبو بافی، معرق، چموش دوزی، مینیاتور، نازک‌کاری چوب، مروارید بافی، فرش‌بافی، سبدبافی و... رواج دارد؛ اما از بین این موارد، صنایع‌دستی مخصوص صومعه سرا سرامیک‌سازی و حصیربافی هستند. هنر حصیربافی در این شهرستان، با ساقه یک نوع گیاه مرداب که به گیاه بی و صوف معروف است انجام می‌شود.

راهنمای سفر به صومعه سرا

علاوه بر این‌یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های صومعه سرا ابریشم است. هرچند تعداد کارخانه‌هایی که مربوط به این صنعت هستند در این شهرستان کم است ولی جای بسیاری برای تولید و پیشرفت وجود دارد. با همین امکانات محدود شهرستان صومعه سرا یکی از مناطق مهم در کل کشور در صنعت نوغان به شمار می­رود. در ایران چهار کارخانه ابریشم‌کشی وجود دارد که در صومعه سرا، لنگرود، رشت و مشهد قرارگرفته­اند.

بازار هفتگی صومعه سرا

یکی از بازارهای پررونق که نقش مناسبی در کنترل قیمت اجناس دارد یکشنبه‌بازار صومعه سراست. در این بازار فراورده‌های محلی مانند انواع سبزی‌ها، دوشاب، مرغ و تخم‌مرغ، نیشکر و فراورده‌های دامی که حاصل دسترنج و زحمت زنان روستایی است فروخته می‌شود و از درآمد آن لوازم ضروری خصوصاً پوشاک خریداری می‌شود. ازاین‌رو در این بازارها زنان روستایی از یک‌سو فروشنده و از سوی دیگر خریدار هستند.

راهنمای سفر به صومعه سرا

اگر به استان گیلان سفر می‎کنید، پیشنهاد می‎کنیم که از شهرستان رودسر و قلعه رودخان بازدید نمایید.

دسته ها:
}