لطفا صبر کنید...

مسکو برای کودکان (بچه‌ها)
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/28

    اجازه دهید کودکانتان اعجاز و معجزۀ شهر مسکو را خود کشف نمایند. گرچه مسکو ممکن است که مقصد بسیار شاخصی برای تعطیلات یک خانواده به شمار نیاید، لکن مردمان روسیه، کودکان را دوست دارند و سنت روسیه همواره نشان داده است حرمت و احترام خاصی را برای کودکان قائل است. جای تعجب نیست پس اگر مسکو بتواند پیشنهادی برای میزبانی بسیار سرگرم کننده و فرح‌بخش و اغلب با جذبه‌ها و تفریحات اصلی فرح‌بخش برای کودکان به ارمغان آورد. بسیاری از جنبه‌های زمانی که مانع گفتگو و کلام است بدون تلاش کنار می‌رود و جذابیّت جهانی بر جای می‌گذارد.

کودکان در سیرک‌ها و تئاترهای مخصوص مسکو در این قسمت به شما شناسانده خواهد شد. اغلب از مسکو به عنوان پایتخت سیرک‌های جهان یاد می‌شود و در واقع همین‌گونه است.

لکن فقط پسرک‌ها نیستند بلکه این شهرداری اجراها و برنامه‌های تفریحی اصیلی برای کودکان می‌باشد و تنها صرف پسرک و تفریحات مختص به آن نیست.

در خصوص جاهای تفریحی و مکان‌های مناسب حال کودکان در دید و بازدید مسکو، با فکری نقادانه و خلاقانه می‌توان به راحتی فضاهایی را برای بازدید کودکان در مسکو معرفی نمود.

شهرهای بازی نیز در مسکو از جذله‌های دیگر برای بازی و تفریح کودکان است که تقریباً این‌طور می‌توان اظهار نمود که دارای فناوری جدید دنیا در این زمینه است لکن دارای فضای آرامش‌بخشی نیستند و نیز برخی جذبه‌های تخیلی مانند شهربازی‌های تمام عیار و دست دستی و غیره دارا نمی‌باشد. البته اگر قصد دارید خانواده و عهد و عیال خود را سرگرم و محصور نمایید، با بسیاری از مراکز سرگرم کننده و سرگرمی که به سبک و استایل غربی می‌باشند. در شهر مسکو برخورد خواهید داشت.

سیرک‌ها و تئاترهای کودکان

مکانی مفتخر و سنتی برای کودکان در فرهنگ روسیه، بازگوکننده و انعکاس دهندۀ اجراهای هنری می‌باشند که مخاطب جوان‌تر و کودک را به عنوان هدف اصلی خویش قرار داده است. بسیاری از شکل‌ها و فرم‌های سرگرمی که همه جا موجود است و به با پرستیژترین و معروف‌ترین شناخته می‌شوند، سنت کنکاش یافتۀ هنر سیرک است. خصوصاً برای کودکان، تئاترهای مسکو همچون بسیاری از برنامه‌ها که والدین آن‌ها را به‌طور برابر دلشاد می‌کند، برای کودکان هم سرگرم کننده است.

مسکو و (اسنیت) سیرک یا اصطلاحاً سیرک ایالتی دولتی مسکو که از مشهورترین مقاصد گردشگری برای توریست‌ها و بازدید کنندگانی می‌باشد که به همراه کودکانشان به این شهر مسافرت می‌کنند و این مؤسسه فرهنگی در جهت دلشاد کردن کودکان اقدامات مفید فایده‌ای به انجام رسانیده که جلوتر توضیح داده خواهد شد.

تئاتر دو رو حیوانات

این مکان تئاترگونه غیرمعمول و غیرمنتظره نسل‌های بسیاری از کودکان موسکویت یا (اهلبی مسکو) را در خود جای داده و به آن‌ها خدماتی از اجراهای خارق‌العاده از حیوانات هنرمند چهارپا ارائه داده است که با روش‌ها و متدهای انسان‌گونه و انسان‌وار تربیت و رام گردیده‌اند.

تئاتر گربه‌های kuklacher کوک لاچف

برنامۀ مفرح مشابه تئاتر دوروف است که بیش از 100 برنامۀ طراحی شده را توسط مدیریت و خط مشی‌های دلقک معروف پوری کلاک لاچوف برگزار می نماید.

و تئاتر موزیکال کودکان

این تئاتر زاییده فکر خلاقانه هنرمندی معروف و تولید کننده برنامۀ کودکان ناتالیا ساتس می‌باشد که آغازی اُپرای و برنامه باله و رقص باله را برای کودکان برای نخستین‌بار فراهم نموده است.


سیرک ایالتی/ دولتی مسکو

مسکو همواره به عنوان قلب پایتخت سیرک دنیا شناخته می‌شود و سیرک ایالتی مسکو نام مؤسسه‌ای است تفریحی- بین‌المللی که برای مهارت‌های خلّاقانه از بازی آکروبات بازان حرفه‌ای، بندبازان و دلقک‌ها، شهرت جهانی به خود گرفته است.

در حقیقت، زمانی که این سیرک در خانۀ خود (روسیه) است چرا که به تمام دنیا سفر می‌کند، سیرک مسکو عبارت است از 2 سیرک مجزا به نام‌های سیرک بزرگ ایالتی در (Prospekt vernadskogo) ورناداسکوگو پراسپکت وِردنا اِسکوگو و سیرک قدیمی و سیرک پنکولین در بلوار تر وت نو آی (بولوار)، برخلاف حساسیت‌های زیاد موجود، گرچه خلاقیت‌ها و تبحّر اجرا کنندگان این‌گونه برنامه‌ها نفس‌گیر و مهیج است و کدکان نیز ملزم به شاد شدن توسط حرکات مبهوت کننده و غرق در تحسین می‌باشد.

اگر چه تفاوت‌هایی عمده در ارائه نمایشات در این دو سیرک از هم مجزا در داخل لکن در سفرهای خارج خانه وحدت اجرا دارند موجود است، لکن هر دو سیرک مذکور برخی استانداردهای بسیار بالای مشابه را از خود نشان می‌دهند و بی تردید برخی از بهترین سرگرمی‌های موجود و برای کودکان در مسکو تلقی می‌شوند.

اگر چه بلیط‌های این سیرک برای خریدن سخت و مشکل به نظر می‌رسد، بنابراین اطمینان حاصل نمائید که بیش‌تر رزو نموده و کیوسک‌ها و باجه‌ها تئاتر در ایستگاه‌های مترو قابل یافتن است و در زیرگذرها که به عنوان منبع مؤثق برای یافتن بلیط‌های سیرک به حساب می‌آید تلاش برای دیدن اجزاهای فراموش نشدنی این سیرک‌ها که هم‌ کودکان و جوانان و افراد مسن و بزرگسالان را نیز درگیر اعجاز خود می‌کنند خالی از لطف نیست و به نوعی ارزش دیدن را دارند.

همان‌طور که اشاره شد این سیرک‌ها به دو دستۀ

1- نیکولین

2- سیرک بزرگ ایالتی (مسکو) تقسیم می‌شوند.

سیرک نیکولین:

سیرک قدیمی‌ترین در قیاس با سیرک ایالتی مسکو محسوب می‌شود و احتمالاً معروف‌تر از بقیه سیرک است به دلیل مکان مرکزی آن و نیز به خاطر آن که به بسیاری از دلقک‌ها و افراد شاخص و سرشناس هنر سرگرمی مسکو وصل است.

در خصوص سیرک ایالتی بزرگ مسکو باید گفت که این سیرک در مکانی بالا و بسیار بزرگ در جنوب این شهر امکان داده شده است، این سیرک بزرگ سرگرمی‌های بسیار با اهمیت و با کیفیت فوق‌العاده را در فضایی کم‌تر فروتنانه و خاشعانه ارائه می‌دهد.

سیرک نیکولین

سیرک نیکولین یکی از قدیمی‌ترین سیرک‌های روسیه است که خانۀ سنتی و بسیار معروف از سیرک ایالتی/ دولتی مسکو قلمداد می‌شود. خانۀ سنگی و مقرّ سنگی این مکان‌های سال 1880 در بلوار Tsre Tnoi (ت زِ و تنو آی) تأسیس گردید که این امر توسط ژیمناست و سوارکار معروف آلبوت سالامونسکی انجام گردید. در ابتدا، این سیرک معروف‌ترین آن برای نمایش‌های شعبده‌بازی بوده لکن به سبب طیف وسیعی از اجراکنندگان حرفه‌ای ملحق به رپرتوا/ و آواز و بعدتر به دلیل ستارگانی که نمایش‌های دلقک‌وارانه را ارائه می‌دادند معروف گردید. در سال 1946 میلادی استودیو دلقک نیز تأسیس و پایه‌گذاری گردید و دانشجویان آن شامل دلقک بسیار معروف و کمدین قهّار یوری نیکولین بود که استعداد شگرفی در اجرای برنامه‌های سیرک‌ برای مدت 20 سال از خود به نمایش گذارد و در نهایت تجربۀ بی‌شائبه و شایان توجه وی او را در مقام تهیه کنند و تولید کنندۀ اصلی جای داد.

و نیز در بسیاری از کمدی‌ها و فیلم‌های کمدی در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق شرکت نمود و از این حیث در یادها و خاطره‌ها برجای ماند. این سیرک به خاطر افتخار به اجرا کنندۀ دوست داشتن آن یعنی نیکولین نام نهاده شد و تندیس (مجسمه‌ای) از وی در جلوی ساختمان این سیرک قرار گرفته شده است. اگر چه این سیرک به نام سیرک قدیمی نام‌گذاری می‌شود، برای تمایز قائل شده آن از سیرک بزرگ واقع در پراسپکت Vernadskogo در واقع این سیرک به طور کامل در دهۀ 1980 میلادی مجدداً ساخته شد و ساختمان آمفی تئاتر آن به نظر می‌رسد که بیش‌تر شبیه یک تئاتر خانه باشد تا یک چادر بزرگ که دارای فضای دل‌انگیز با معماری شاخص داخلی و نیز صندلی‌های بسیار راحت است. نمایش‌ها در سیرک نیکولین هم‌چنین بسیار تئاتر و ارائه اجرا می‌شوند، که معمولاً با فضایی بیش‌تر نرمال و رسمی اجرا می‌گردند، رویکرد و روش اصلی هنر این سیرک و نیز اقدامات آن معمولاً مرتبط با محتوای خاص و یا رشتۀ روایتی خاص می‌باشد.

آدرس این سیرک عبارت است از شمارۀ 13

بلوار Tsvetnoi، مسکو، شماره 103501، روسیه

از طریق ایستگاه متروی بلوار Tsvetnoi قابل دسترسی است.

سیرک بزرگ ایالتی مسکو

نیمی از سیرک بزرگ ایالتی مسکو به نام سیرک بزرگ است که بیش از نیکولین (سیرک نیکولین) جنبۀ نمایشی و اجرایی بیش‌تری دارد که در یک فضای خارق‌العاده به سبک چادر شکل با سقفی بزرگ و بسیار بلند موجود است که در نقطۀ جنوبی شهر مسکو واقع است که احداث آن به دهۀ 70 میلادی می‌رسد. سیرک مزبور دارای 5 رینگ مختلف قابل تبادل است که شامل رینگ‌های یخ و آب می‌باشد که توسط مکانیسم چرخشی بسیار عظیم که هر 5 دقیقه یکبار به وقوع می‌پیوندد فضای اجرایی را کاملاً به طوری متفاوت می‌چرخاند. اتمسفر و فضای موجود تقریباً در این‌جا نیز دارای تکریم و فضای خاضعانه است و لباس‌ها و فضاها به حرارتی دلپذیر دلچسب است. هنر و مهارت اجرا کنندگان، گرچه هرگز محل صحبتی و جای بحثی باقی نمی‌گذارد. فضای این سیرک با آکروبات بازهای نفس‌گیر و مهیج‌اش اوقاتی خاطره‌ساز را برای مخاطبین آن فراهم می‌آود. نیز هنر پرمخاطرۀ بسیاری از اجرا کنندگان و دلقکاران این سیرک تضمین یافته است. سیرک بر روی یخ اجرا می‌شود که در کم‌تر جایی این‌گونه نمایش‌ها اجرا می‌شوند و از این حیث برای بسیاری از بینندگان آن لذت‌بخش و دل‌انگیز است.

آدرس این سیرک عبارت است از: شمارۀ 7، خیابان پراسکپکت Vernadskogo، مسکو، شماره 117296 روسیه. و از طریق متروهای Universitet یونیورسیتت قابل دسترسی است.

تئاتر حیوانی دورو (دوروف) Durov این تئاترخانه حیوانات در سال 1912 میلادی احداث بنا گردید که این امر توسط یکی از بزرگ‌ترین دلقک‌ها و رام کنندگان بزرگ دنیا به نام ولادیمیر دوروف به انجام رسید. و امروزه توسط نسل هشتم از نتیجه‌ها و نبیره‌های دختری وی به نام ناتالیا اداره می‌شود.

تئاتر حیوانات دوروف یکی از مؤسسات منحصر به فرد در نوع خود و دوست داشتنی مسکو به حساب می‌آید که بسیاری از کودکان را به مدت یک قرن به شوق و ذوق درآورده است و نظر کودکان را مسحور خویش ساخته است.

تئاتر گربه‌ای پوری کوکلاچف

این تئاتر بسیار استثنایی و در نوع خود بسیاری خارق العاده توسط دلقک معروف آن یوری کو کلاچف روسی پایه‌گذاری گردید و بسیار در مسکو مشهور و معروف است و در موزه‌های خارج از مسکو نیز از زمان حیات خود به مدت 15 سال خوش درخشید. عملیات نمایشی به اجرا درآمدۀ آن توسط یک شرکت تئاتر گربه‌ای با به کار گرفتن بیش از 120 گربه (از 4 نوع گربه سانان) به کار مشغول است که در کنار پانتومیم‌ها و نمایش‌های انسانی با دامنۀ گسترده‌ای از نمایش‌هایی که شامل نمایش معروف آجیل‌شکن و گربه‌ها از فضا می‌باشد، توجه علاقمندان کودک بسیاری را به خود معطوف نموده است. کوکلاچف می‌گوید که گربه‌ها نمی‌توانند رام شوند و چیزی بیاموزند آن‌ها دقیقاً آن‌چه را که خود می‌خواهند انجام می‌دهند، و اجرا کنندگان به طرزی دلپذیری احساس شل و ول بودن و زهوار در رفتگی این‌گونه نمایشات را احساس می‌کنند. چرا که هیچ انتظاری از نمایش گربه‌ها در نهایت امر به چشم نمی‌خورد و هر زمان منتظر یک رخداد کاملاً متفاوت می‌باشند. همان‌طور که وی اظهار می‌دارد با چند کلمۀ طرب‌انگیز و گاهاً دست زدن، کوکلاچف می‌تواند اجرا کنندگان گربه‌سان خود را به انجام چند حرکت جالب فریب دهد که شامل دست زدن و پا از ریسمان آکروبات رد شدن است.

البته، همواره محدودیت‌هایی در شعبده‌بازی در نمایش‌های کوکلاچف نیز موجود است و به همین علت است که گاهاً نمایش‌های وی (این گروه) کمی تکراری به نظر می‌رسد. در این‌گونه بیان می‌دارند که این موجودات خوش‌ذات به عنوان اجرا کنندگان نمایش، تضمین‌کنندۀ نشاط کودکان می‌باشد و به قدر کافی و وافی شوخ‌طبعی و هیجان‌ و نیز خلاقیت در ابداع حرکات نمایشی آن برای سرگرم نگاه داشتن کودکان و حتی بزرگسالان نیز دارا می‌باشد.

آدرس آن عبارت است از شمارۀ 25، خیابان kutuzovsky کوت و زسکی پراسپکت، مسکو شماره 121151، مسکو. و از طریق متروی kievskaya کیف اسکایا قابل دسترسی است.

تئاتر موزیکال کودکان

نوعی از تئاتر که به همراه موسیقی و موزیک همراه است در مسکو به نام تئاتر موزیکال کودکان شناخته می‌شود. درخصوص تاریخچۀ آن شایان ذکر است که این تئاتر مشهور زاییده تخیل و همت و ممارست‌های فراوان ناتالیا ساتس sats می‌باشد که زنی است که زندگی خویش را در راه تئاتر کودکان به عنوان تهیه کننده و کارگردان تئاتری وقف نموده است. در سال 1918 میلادی زمانی که ساتس sats تنها دختری 15 ساله بوده، وی نظارت و سرپرستی اولین تئاتر در مسکو را در خصوص تئاتر کودکان برعهده داشته و به عنوان تئاتر مرکزی کودکان مسکوویت (مسکو) شناخته گردید. ناتالیا ساتس، نقش بزرگی در تکامل و پیشرفت رپرتوآر و آوازها برای تئاتر کودکان مسکو ایفا نمود، و توسط اجرای نمایش زیبای پروکونیف در تولید نمایش پیتر و گرگ عالمگیر گردید.

وی به عنوان همسر مارشال Tukhachevsky توخاچفسکی که یکی از 8 فرمانده برتر ارتش سرخ به حساب می‌آمد، توسط استالین در سال 1937 میلادی به دلیل همکاری با ارتش نازی آلمان از سمت خود خلع گردید.

ساتس به مدت 16 سال محکوم به تبعید و نفی بلد از مسکو گردید لکن بعد از 15 سال با اشتیاق زیاد برای انجام نمایش‌های تئاتری خویش به مسکو بازگشت.

پلان‌ها و نقشه‌های وی برای تئاتر باله و اُپرا تقریباً به دلیل کمبود کار برای کودکان و بی‌اعتنایی آوازخوانان و رقاصان درخصوص درگیر کردن خود در چنین پروژه‌هایی از کار بازایستاد و به نوعی نقش برآب گردید. لکن ممارست‌های بی‌شائبه و خستگی ناپذیر وی و انرژی که صرف موفقیت در این زمینه نمود، سرانجام شهرت عظیمی برای وی به همراه آورد، و تئاتر وی سرانجام در سال 1965 میلادی آغاز به کارکرد، پیشرفت یک رپرتوآر حرفه‌ای و قوی و کاملاً نزدیک به آهنگسازان معاصر دست آورد تلاش‌های وی بوده است. اساساً این تئاتر با ساخت یک کنسرت‌های کوچک شروع شد، این تئاتر هم‌چنین فضایی راحت و خوشایند را اشاعه می‌دهد که در موقعیت کنونی آن با فضایی به همراه دو استیج یا 2 صحنۀ اجرای نمایش طراحی شده که صحنۀ اصلی اجرای نمایش آن کاملاً مساوی در اندازه با خانه اُپرای متروپولتین در استرالیا می‌باشد که تقریباً به همان صورت مجهز و تجهیز یافته شده است.

جاه‌طلبی ساتس در خصوص تئاتر وی و نیز خود تئاتر خانه او هر دو موجبات ایجاد تولیدات ارزنده و شاخصی را فراهم آورده است، که خصوصاً برای مخاطبین کم سن و سال‌تر، نوجوانان و کودکان هدف‌گذاری گردیده و با قصد ارائه نمایش‌های کلاسیک به طریقی که کودکان را با آن نمایشات هم‌آوا و همگان سازد، به اجرا درمی‌آیند. امروزه، رپرتوآر، برنامه‌ها و مقاصد ساتس را بازتاب می‌کند و در کنار آن، نسخه‌های جدید از داستان پریان مانند گربه ملموس در چکمه‌ها، سفیدبرفی شاهزادۀ قورباغه، را به اجرای روی سِن درمی‌آورد هم‌چنین تولیدات وسیعی از اُپراهای بزرگسالان مانند خانم پروانه و .... نیز در زمرۀ نمایشات این تئاترخانه موزیکال به حساب می‌آید. این شرکت تئاتر موسیقیایی دارای شهرت بین‌المللی به همراه اجرا کنندگان بسیار با کیفیت و متبحّرش می‌باشد که اغلب آوازخانان و رقصنده‌های (= رقاصان) جوان‌تر را برای اجرا و در راه استعدادیابی‌اشان جذب می‌کند. اغلب آوازخانان حرفه‌ای تئاتر و یا رقاصان می‌توان گفت کار خود را با این تئاتر . یا رقاصان می‌توان گفت کار خود را با این تئاتر به انجام رسانیده و یا آغاز نموده‌اند. هر تلاشی برای تئاتر در جهت ایجاد فضایی شاد، فر‌ح‌بخش و راحت برای کودکان و نوجوانان دریغ شده، گرچه اینکار، یعنی به اشتیاق درآوردن کودکان درخصوص رقص باله و اُپرا کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد.

بازدید از این تئاتر به ارزش تلاش برای دیدن اجراهای مسحور کننده و با صلابت از هنرمندان می‌ارزد.

آدرس این تئاتر: شمارۀ 5 خیابان پراسپکت Vernadskogo، مسکو، شماره 117296 روسیه است. و از طریق متروی یونیورسی تت قابل دسترسی می‌باشد.

مکان‌ها و امکنۀ جذاب و دیدنی مسکو برای کودکان:

با لحاظ مهارت‌های ضروری در جهت به ذوق و شوق درآوردن کودکان و نونهالان در سفر به مسکو، بازدید از مراکز سیاحتی و تفریحگاهی مسکو برای کودکان می‌تواند حائز اهمیت باشد آن‌چنان که گفته می‌شود، مراکز بازدیدی در این شهر موجود است که به طور اتوماتیک و خودکار توجه خانواده‌ها را برای گشت و گذار در این نواحی به خود معطوف می‌دارد.

و به نوعی شناخت و معرفی تاریخ و فرهنگ روسیه را برای کودکان ملموس و قابل توجه می‌سازد.

کرملین برای کودکان

بی‌شک غیرممکن است کسی برای بازدید به مسکو بیاید بدون این‌که سفر به کرملین داشته باشد و برنامۀ سفر و نقشه سفر کوچکی در این زمینه می‌تواند، روزی دلپذیر را برای کودکان به ارمغان آورد.

میدان سرخ

مسکو به عنوان یک نقطۀ معجزه‌آسا می‌تواند اشتیاق کودکان را درست به مانند بزرگسالان بربیانگیزد.

کولو مِنسکو پارک

مقصدی ایده‌آل برای یک روز با خانواده به حساب می‌آید که میزبان فستیوال‌های بسیاری در طول سال است که سرگرمی‌های سنتی بسیاری را برای کودکان به همراه می‌آورد.

کرملین برای کودکان

برای کودکان در مسکو، گشت و گذاری به کرملین جزئی از برنامۀ درسی مدارس مسکو است و سرویس‌هایی مملو از کودکان با چهره‌هایی حسنه در کلیساها و موزه‌ها، یک رخداد عادی به حساب می‌آید. کودکان احساس شوق بیش‌تری را در خصوص بازدید از ناقوس تزار و توپ جنگی تزار از خود نشان می‌دهند. با داشتن کمی پیشینه در این خصوص، بسیار سخت نیست که کودکان را در خصوص موزۀ آرموری Armory به وجد آورد. کلیساهای مجلّل کرملین کم‌تر علاقۀ کودکان را به خود وا می‌دارد، لکن مقبره‌های تزارها و کلیسای آرک انجل استثناء می‌باشند، که ارزش یکبار بازدید را می‌طلبد.

کاخ پارتر یاک با موزۀ زندگی قرن 17 میلادی بسیار زیاد ارزش بازدید را خصوصاً در مورد کودکان و نوجوانان دارد.

میدان سرخ کرملین

فضای اعجازبرانگیز میدان سرخ کرملین و معماری بَری‌گونه مانند داستان پریان میدان سرخ، جذبۀ زیادی برای تمامی سنین دارد و فضای گسترده‌ای به ندرت نامناسب به نظر می‌رسد، حتی برای کوچک‌ترین کودکان نیز رنگ‌ها و جذبه‌های معماری آن مبهوت کننده است، وقتی تنها بازدید از کارت پستال‌های این میدان زیبا به نظر می‌رسد، چه رسد به مکان‌های دیدنی خود این میدان وسیع برای مسافران جوانتری که به مسکو سفر می‌کنند که البته نمایش‌های گران قیمت‌تری را در موزۀ تاریخ ایالتی/ دولتی مسکو و غلی‌الخصوص مقبرۀ یا ماسولِم لنین قابل مشاهده است.

کولوم اِن اسکو (اِ)

(کولو مِنسکوئۀ) Kolomenskoe

عبارت سلطنتی بسیار قدیمی زیبای کولو مِن اِسکوئۀ یکی از بهترین مکان‌های شهر مسکو محسوب می‌شود که کودکان همۀ دنیا را مجذوب خود می‌نماید. درست به مانند کلیساهای مجلّل و موزۀ ساختمان‌های چوبی (یا چوبین) آن، پارک آن نیز میزبان بسیاری از فستیوال‌های بین‌المللی و ملّی در طول سال است که البته با جشن‌های عامّه و عوام روسی اجین یافته است که شامل برخی فعالیت‌های مخصوص به کودکان است. بعد از کریسمس ارتودوکس در روسیه، هفته‌ای سرشار از شادی به وجود می‌آید که شامل ورزش‌های زمستانی و تئاترهای عروسکی و نیز بالماسکه‌های جذاب برای فستیوال Svyatki اس ویتائکی است.

هفته‌ای قبل از لنت که هفتۀ دعا و استغفار مسیحیت است و به lent (لنت) معروف است، به عنوان Maslenitsa ماس لِینیتزا معروف است، که سفارشات و پیشنهادات مشابهی را ارائه می‌دهد، و نیز ساختمان کاخ برف و بسیاری از تناول‌های پن‌کیک‌ها و غیره. هم‌چنین جشن‌های زیبا در ژوئن برای روز مردگان (که بسیار سرگرم کننده از آن‌چه به عنوان نام آن برمی‌آید) به شمار می‌رود که برای فستیوال‌های دروو برداشت محصول اجرا می‌شود، زمانی که بسیاری از محصولات تر و تازه عالی آمادۀ عرضه می‌باشد، و ساخت و سازهای متعدد تاریخی در این اعصار مختلف شاخص به انجام می‌رسد.

حتی زمانی که هیچ چیز شاخصی برای انجام و اقدام موجود نمی‌باشد. این پارک نمایش‌های جانب چوبی دائمی دارد، با تنوعی از بازی‌های روسی سنتی و سرگرمی‌های بسیار که شامل نوعی از اسکی کوچک و نیز تاپ‌های چوبی بزرگ می‌باشد، هم‌چنان در این پارک اسب‌سواری نیز می‌توان انجام دارد، و کلومِن اسکوئه جای بسیار عالی و دنج برای قایق سواری از طریق کشتی‌های کروز در رودخانۀ موسکوا Moskva تلقی می‌شود.

ساعات بازگشایی: از آورین تا آگوست، روزانه از ساعت 9 صبح تا 22 شب برای علاقمندان باز است و از ماه سپتامبر تا مارس همه روزه از 9 صبح تا 7 شب آماده پذیرایی از علاقمندان به بازدید می‌باشد.

پارک‌های تفریحی و گردشگری مسکو

پارک تفریحی سنتی با نام «اوقات فراغت و فرهنگ» دارای برخی نمایشگاه‌های سرگرم کننده است که برخی از آن‌ها در سال‌های اخیر مرمّت و به روز‌رسانی گردیده‌اند. در حالی‌که موسکو هنوز دارای طیف وسیعی از پارک‌های تفریحی و تفرجگاه‌های زیبا است، هنوز برخی از مکان‌های نزدیک به مرکز شهر هستند که یک تا دو ساعت سرگرمی را برای کودکان در بازدید از این تفرجگاه‌ها فراهم می‌آورد. برخی از این پارک‌ها عبارتنداز:

گورکی یا پارک گورکی، که از قدیمی‌ترین پارک‌های سرگرم‌کننده و تفرجگاه‌های مسکو به حساب می‌آید که مجهز و بسیار معروف است و دارای دامنۀ وسیعی برای جذب کودکان، جوانان و افراد مُسن است.

پارک گورا پوک لونایا

این نمایشگاه سرگرم کننده در داخل پارک ویکتوری (= پیروزی) واقع شده است که پارکی بسیار معروف و مشهور با اهالی جوان مسکو (مسکویت) است.

سوکول نیکی: این پارک بسیار قدیمی اما مرکز نمایش‌های بسیار مهیّج و سرگرم کننده است که مرکز بسیار عالی و مناسبی برای کودکان نوپا و نونهالان است.

وی وی تی ز VVTS

این مرکز برای سرگرم کردن کودکان در میان سیل بسیار عظیم جذبه‌های توریستی و گردشگری برای کودکان در VVTS است.

پارک گورکی

پارک گورکی یکی از معروف‌ترین مراکز سرگرمی و مهیج است و جمعیت بسیار زیادی را در ماه‌های فصل تابستان به این مکان جذب می‌نماید، برای کودکان با سنین بالاتر، چرخ و فلک‌ها و نیز تونل‌ها و خانه‌های وحشت و ماشین‌های پرنده و نیز Buran موجود است، و ایستگاه شاتل، که در دهۀ 1980 ساخته شد و هم‌اکنون شامل سیمولاتورها و شبیه‌سازهای پرواز نیز می‌باشد. در فصل زمستان، پیست‌های اسکی در بیرون از محوطه نیز موجود است که این پیست‌ها دارای شهرت زیادی هستند، در حالی،که قایق‌ها دارای پدال‌هایی هستند که در استخرها و حوضچه‌ها در تابستان به فعالیت مشغول‌اند و در این فصل بهترین و امن‌ترین روشی است که حدود نیم ساعت زیر آفتاب به وقت‌گذرانی بپردازند.

ساعات بازگشایی: از ساعت 10 صبح تا 11 شب است. و آدرس آن شماره 9، خیابان کریم اسکی، مسکو، شماره 117049، روسیه

و از طریق متروهای park kul Tury کال تری پارک و یا Oktyabrskaya اُک تی براسکایا قابل دسترسی است.

پارک پوکلونایا گورا (گورا بوک لونایا)

این بخش از پارک ویکتوری مدّت‌های مدید بسیار به عنوان مکان تجمع برای جوانان مسکو تلقی می‌گردیده اگر چه هیچ چیز خاص و بخصوصی ندارد، لکن این نمایشگاه تفریحی دارای وسایل بازی معمولی نظیر چرخ و فلک‌ها یک قطار ارواح، و غیره است. هم‌چنین یک سینمای 3 دی یا 3 بعدی و نیز بزرگ‌ترین آکواریوم اقیانوس اروپا هم‌اکنون در نزدیکی این پارک تفرجگاهی در حال ساخت و احداث است.

ساعات بازگشایی و مناسب برای بازدید از این مکان، از 12 ظهر لغایت 21 شب است.

آدرس آن پارک پوبِدی، kutuzorskiy prospekt، مسکو، روسیه است. و از طریق متروی kutuzorskaya (کوتو زووسکایا) قابل دسترسی است.

سوکول نیکی

این تفرجگاه زیبای به نمایش درآمده در پارک سوکول نیکی واقع شده است که از بقایا و اثرات اصیل دورۀ جماهیر شوروی سابق محسوب می‌شود که دارای اسباب‌بازی در فان فِر (= شهر بازی) است که قدمت آن‌ها قریب به 20 سال پیش باز می‌گردد. اگرچه حائز ارزش است که نگاهی با جنبۀ کنجکاوی فقط بدان‌ها انداخته شود، احتمالاً فقط برای کودکان کم سن و سال مهیج و جالب توجه باشد، علی‌رغم این‌که این پارک جزء پارک مرکزی محسوب می‌شود و یکی از بهترین مکان‌ها در شهر است که می‌توان کودکان را برای پیاده‌روی، گردش و یا پیک‌نیک بدانجا آورد.

ساعات بازگشایی: برای شهربازی روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 11 صبح لغایت 19 بعد از ظهر و در اواخر هفته از یازده صبح تا موقع غروب آفتاب است. آدرس آن شماره وال sokolnicheskiy، مسکو، شماره 107113 روسیه است و از طریق متروی sololniki سوکول نیکی قابل دسترسی آسان است.

VVTS و وی تی اس

در میان بسیاری از مکان‌های مخصوص جذب توریست در مسکو، VVTS دارای معماری و طراحی مختص کودکان است که توجه آن‌ها را جذب به خود معطوف می‌دارد. چرا که دو شهر بازی یا فان‌فر زیبا، یکی برای کودکان نوپا یا نونهالان به نام آترا پارک یا پارک آترا ATTra موجود است و یکی دیگر دارای چرخ و فلک و رولر کوستر یا قطار غلتان و نیز موتورهای دوچرخه‌ای است و نیز دارای چرخ بسیار بزرگی است که در اروپا نظیر ندارد که برای کودکان بزرگ‌تر یا Anraktisionomaniya طراحی گردیده هم‌چنین تئاتر سرگرمی و وحشت که دارای جذبۀ مسحور کننده و جالب قدیمی است و دارای گالری‌های با بازی‌های همه جا موجود و همه‌جا حاضر دارد. از آن‌جائی که به دلیل جذبه‌های این مکان، بازی‌های زیادی با کودکان می‌توان انجام داد، وی وی تی اس می‌تواند بهترین مکان در شهر مسکو برای گذران یک روز برای یک خانواده که دارای کودک هستند، باشد. ساعات بازدید این مکان عبارت است از ساعت 10 صبح الی 30/11 شب (و در زمستان از 11 لغایت 21 شب) در پارک Atlraktsionomaniya که مخصوص کودکان بزرگ‌تر است.

و نیز پارک آترا که همه روزه از ساعت 11 صبح الی 20 شب (و در زمستان فقط آخر هسته‌ها) قابل بازدید است. تئاتر سرگرم کنندۀ وحشت آن همه روزه از ساعت 12 الی 20 شب و با ارائۀ هر ساعت یک نمایش آماده پذیرایی از علاقمندان است. آدرس آن:

پراسپکت میرا، مسکو، شماره 129164 روسیه است. می‌بایست خاطرنشان شود که این مکان از طریق متروی VDNKH قابل دسترسی آسان‌تر است.

دسته ها:
}