لطفا صبر کنید...

گُرکی لنین اسکی Gorki Leninskiye
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/27

گُرکی لنین اسکی

      عمارت گرکی لنین اسکی، فقط در 30 کیلومتری جنوب مسکو واقع شده است که در قرن 18 میلادی تأسیس گردید و صاحبان و ملاکان قبل از انقلاب آن شامل ژنرال پیزارف است که قهرمان جنگ 1812 میلادی است و زیناپدا مور و زووا، بیوه صنعتگری روسی معروف و نیز حامی تئاتر به نام ساووا مور و زوف است.

در سال 1918، ایالت و عمارت نئوکلاسیک پیزارف ملّی گردید و تبدیل به آمفی تئاتری شد که برای حزب بولئویک مقرّی بزرگ به حساب می‌آمد. شهرت این عمارت و ایالت بر این حقیقت است که توسط لنین (شخص لنین) برای دورۀ بهبودی و نقاهت‌اش بعد از تلاش در جهت ترور (بی‌سرانجام) وی در فانیا کاپلین در سال 1918 انتخاب گردید. زمانی که سلامتی وی رو به وخامت گرایید، وی مکرّر بازگشت و بعد از یک سری حملات قلبی و مغزی که به وی وارد شد نیمی از بدنش فلج گردید و حتی دیگر قادر به صحبت نیز نبود، وی به مدت 10 ماه از زندگی خود را به همراه خواهر و اعضای خانواده‌اش (خواران و برادرانش) در این خانه گذراند.

ایالت رسماً در سال 1938 تبدیل به یک موزه گردید و به عنوان مکانی برای زیارت و بازدید شهروندان شوروی (سوسیال) مبدّل گردید تا زمانی که اتحاد جماهیر سقوط نمود. آخرین تلاش‌ها در بازگشایی موزه‌های لنین در این مکان در سال 1987 به انجام رسید و اگر چه تعداد بازدیدکنندگان کاهش یافت لکن هنوز این مکان تمایلات شبه مذهبی نسبت به لنین و جانشینان وی را دارد که کاملاً به قدرت رسیدن اتحاد جماهیر شوروی نقش به سزایی داشت.

موزۀ سال 1987 امروزه موزۀ تاریخ سیاسی نامیده می‌شود و شامل یک ساختمان غیرمنتظره و خارق‌العاده به رنگ سیاه و سفید از جنس مرمر سیاه و سفید است که زندگی و اثرات بر جای مانده از پدر انقلاب «لنین» را با عدم تمایل وی به جنگ نشان می‌دهد.

نمایشگاه شامل تعداد کثیری از عکاسان که عکاسی‌های زیبا و تکنیکی نیز اسناد و مدارک دولت و اثرات برنز حکومت جماهیر سابق است بعلاوه نمایشی از آن‌چه که به نظر می رسد فرای تکنولوژی در اواخر دهه 80 میلادی را بازتاب نماید با تکنیک سمعی و بصری به معرض نمایش درآمده است. لکن امروزه هیچ پیشنهادی برای عوام از نظر محتوایی شاخص در برندارد. حال ورودی، اگر چه با مجسمۀ زیبنده از لنین قبل از ورود به فرش قرمز بسیارفاخر به نظر می‌رسد، لکن کناپه‌ای قطعی در این موزه حاکی از آن است که با موزه و تجهیزات آن به نوعی کناپه‌ای در لفافه تلقی می‌شود و شامل سالن‌ها (هال‌های) سیما است که امروزه برای کنفرانس و سمینارهای تجاری و بازرگانی اجاره داده می‌شود.

موزه- خانۀ لنین در این کاخ تقریباً آرام و موقّر به نظر می‌رسد، و خصوصاً بیش‌تر درگیر و دار نمایش می‌باشد.

در این‌جا، در این محل، شما می‌توانید اتاق خواب و مطالعۀ خارق‌العاده‌ای که لنین در آن به کار می‌پرداخته و به این منظور انتخاب نموده بوده ملاحظه نمایید، کتابخانۀ وی بالغ بر چهار هزار جلد کتاب است که در ده زبان مختلف دنیا وجود داشته است و نیز ویل چری که برای لنین توسط گروهی از کارگران کارخانه‌ها به نمایش گذارده شده، از زمانی که لنین فلج گردید، این هدیه به وی اعطا شد، هدیه‌ای که هرگز مورد استفاده واقع نگردید. تور موزه با بازدید از گاراژ کاخ یا عمارت گرکی لنین اسکی به پایان می‌رسد، در این مکان می‌توانید رولز رؤئس لنین را ملاحظه کنید. در میان دیگر خودروهای غیرمعمولی، ماشین وی به جای استفاده از بنزین (پترون) که در زمان جنگ‌های داخلی نایاب بوده است از الکل استفاده می‌کرده است. موزۀ مزبور، از آن‌جائی که کافی نبوده استف دفتر کرملین لنین و موزۀ آپارتمان وی به این مکان از ساختمان سنای موجود در سال 1994 نیز انتقال یافته است و به عنوان ساختمان‌های بیرونی مجزایی موجوداند. در این‌جا می‌توانید چگونگی زندگی لنین به همراه همسر خود نادِژدا کروپسکاپا را که روز به روز با هم زندگی می‌کردند ببینید و نیز به 28 هزار جلد کتابی که در کتابخانۀ آن‌ها گردآوری گردیده را ملاحظه نمایید.

جدا از لنین آلپا، پارکی هم‌چنین موجود است که شامل تپه‌های ماهوری برآمده است که قدمت آن‌ها به قرن دهم میلادی بازمی‌گردد و نیز معدنی از سنگ‌های ناب در این محل واقع است که از سنگ‌های آن برای ساخت مسکو میانی در قرون وسطی بهره‌برداری گردیده است، ولادیمیر و سوزدان که مهم‌ترین آن‌ها هستند. در دهکدۀ «گورکی» با موزه دیگری از زندگی روستایی و رعیتی موجود است که تقریباً درست در خانه‌ای روستایی موجود است و تا قرن بیستم میلادی از آن مراقبت می‌شده.

اگر طرفدار هنر سوسیالیست‌ها (پر زرق و برق و پرطمطرق) تاریخ جماهیر شوروی و نیز انقلاب کبیر هستید، در این صورت لنین گورکی بهترین و ضروری‌ترین مکان برای بازدید است. اگر نه، مکان‌های بسیاری برای سفر کردن به آن‌جا موجود است، لکن فقط جنبۀ وقت‌گذرانی برایتان خواهد داشت.

چه زمانی برای بازدید این کاخ مناسب است، اگر از تور استفاده نمی‌کنید و جزئی از تور نیستید، می‌توانید با گرفتن مترو از ایستگاهی که هستید به مقصد دومودِ دواسکیا عزیمت کنید و از اتوبوس شمارۀ 439 به ایستگاه موزی یا همان موزه، استفاده نمایید.

ساعات بازگشایی این عمارت و موزه‌ها همه روزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر می‌باشد به جز روزهای سه شنبه و آخرین دوشنبه هر ماه، به غیر از روزهای مذکور بازدید همه روزه میسّر است.

دسته ها:
}