لطفا صبر کنید...

دروازۀ Rosurrection (معاد) و صومعۀ آیبرین (Iberian)
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/01/30

دروازۀ Rosurrection (معاد) و صومعۀ آیبرین (Iberian)

   اموال اجازآمیز همواره به سمبل‌ها و اشکال آیبرین باکره نسبت داده می‌شود. یکی از Ireron یا به تغبیری Iberian محافظت می‌نموده که در کوهی به نام Athos آتوس از مظان دشمنان در امان نگه داشته می‌شده، و دیگری براساس آن‌چه که گزارش شده بسیاری را درمان می‌نموده است. گذشته‌های طول و دراز بای زنیتم یا بیزانس و تصویر از باکرگی و طهارت آن‌چنان که گفته می‌شود و در طی یکی از جنگ‌های آیکونوکلاسم گرفته شده است و در نهایت وقتی خون از icon جاری می‌شود نشأت گرفته است. در آن زمان آیبرین باکره همواره به عنوان سمبلی که در چهره‌اش زخمی وجود داشته نشان داده شده بود. روسیه از این قضیه و این نماد اعجازآور در قرن 17 میلادی خبردار می‌شود و در آینده پاتری آرک نیکون Nikon، دستور نسخۀ عین اصل به عبارتی کپی برابر اصل آن را برای نقاشی کردن می‌دهد و به مسکو فرستاده می‌شود.

در سال 1648 این آیکون (شکل) به طور رسمی در مسکو پرده‌برداری می‌شود و مورد استقبال واقع گردیده و به موناسرتی یا صومعه سرای valdaiskiy وادایسکی فرستاده می‌شود گرچه کپی و نسخۀ دیگر آن از سوی سومعه سرای کلیسای آیبرین درخواست گردیده بود، این شکل یکسال بعدش به مسکو می‌رسد و در برج Neglinenskaya در گیت ترامفال یا موققیت نصب می‌گردد. بنابراین صومعۀ آیبرین در مسکو به وجود می‌آید.

نقاشی نه فقط توسط ارتودوکس‌ها دارای نوعی قدرت شفابخشی و شفا محسوب می‌شده حتی مسکویت‌ها نیز شروع به عبادت در پیشگاه این پیکر/ شکل نمودند.

تا جائی که حتی خانوادۀ سلطنتی نیز در برابر آن و در صحن مقدس زمانی که به شمر می‌رسیدند تعظیم می‌نمودند و به نشانۀ عبادات خم می‌شدند.

دروازۀ ترامفالن (یا موققیت)

در 1680 ساخته شد که دارای 2 گنبد دوار با عقاب‌های دو سر است که بعدتر بدان اضافه شد و تصویر/ مجسمۀ معاد عیسی مسیح و زنده شدن دوبارۀ وی بالای سر در اصلی دروازه نصب گردید.

بنابراین این دروازه به مدد این هیبت عظیم‌ شناخته شده از عیسی مسیح به دروازۀ معاد، شهرت یافت. زمانی بعد، فرشته‌ای با آبکاری طلا و روکش طلا (فرشته‌ای طلائین) به همراه صلیب به بالای گنبد صومعه وصل گردید.

بعد از انقلاب سوسیالیست‌ها (جماهیر شوروی) حکومت سوسیال‌ها شروع به تخریب اماکن و مکان‌های مذهبی نمودند، به طوری که در سال 1929 صومعه تخریب شد تا جایگزین مجسمه‌ای دیگر از معماری نامشخص گردد. این شکل/ بت نمادین به کلیسای Resurrection در Sokolniki انتقال یافت و تا سال 1931 دروازه‌های معاد یا Resurrection به طور کامل خالی از دو گونه بت و نمادی شد.

نسخه/ کپی جدیدی از شکل/ بت آیبرین اخیراً در آتوس ساخته شد و در سال 1994 پارت ری آرک آسکی دوم پایه‌های صومعۀ آیبرین را مجدداً بازسازی نمود.

در طول یک سال انجام این پروژه، و تحت حمایت‌ها و تدابیر شاخص معماری به نام اولگ ژورین، این پروسه تکمیل گردید و دروازۀ جدیدی رسماً در سال 1996 میلادی به معرض دید عموم گزارده شد.

GUM

درست نقطۀ مقابل Mausoleum (مقبرۀ لنین)، در نقطۀ شرقی میدان، ساختمانی موجود است که حاکی از بازار بزرگ معروفی است که شامل مغازه‌ها و فروشگاه‌های دولتی زنجیره‌ای است که GUM گام نامیده می شود. از زمان سقوط کمونیسم، بسیاری از مراکز دیگر این فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌ها از پرستیژ اولیۀ خود افتاده‌اند و به نوعی از پرستیژ آن‌ها کاهیده شده لکن GUM هم‌چنان موقعیت خود را به عنوان مکّه و معبدی برای مشتریان خصوصاً بازدید کنندگان مسکو حفظ نموده است. در اتحاد جماهیر شوری سابق، طبقۀ بالایی خانه‌ای برای 100 قسمت بوده است که مغازه‌های مخفی البسه‌دوری و غیره برای اشلیون‌های حزب کمونیست بوده است. امروزه ردیف‌هایی از بوتیک‌های منحصر بفرد و انحصاری برای همه دردسترس‌اند خصوصاً با کارت‌های پلاتیسفویی

که گفته می‌شود، ساختمان خود به خودی خود، زیبا و باجمال است و موارد نادر جالبی در طبقات فوقانی وجود دارد که البته ارزش گشت و گذار را نیز دارا می‌باشند.

این منطقه برای تجارت و بازرگانی در طول تاریخ مورد استفاده واقع شده است. تا سال 1520 میلادی، سگ‌های بسیار بزرگی از کوه آرکید arcade از یونان در آن‌جا نصب بوده است. آتش‌سوزی مهیبی که شکل می‌گیرد ردیف‌های بالایی قدیمی این منظقۀ تجاری را از بین می‌برد. و همان‌طور که مشهور است، ساختمان کنونی در سال 1893 کامل و تکمیل می‌گردد. پروژۀ الحاقی میان معماری به نام Aleksander آلکساندر پامران اِستِف و مهندسی به نام ولادیمیر شوکوف به طور مشترک انجام می‌شود، قالب و بدنۀ فولادی و استیل آن و پشت‌بام (سقف) شیشه‌ای آن همزمان ساخته می‌شود، با پیشبرد و اوج تکنولوژی به گام GUM شکل و شمایلی شبیه ایستگاه‌های اروپایی می‌دهد. و تا اواخر قرن 19 میلادی این مرکز تجاری در اروپا جزء بزرگ‌ترین مراکز تجاری لقب گرفت. قبل از سال 1917 و انقلاب 1917 روسیه، این مرکز خرید تجاری دارای بیش از 1200 مغازه بوده است.

در سال 1928، مرکز تجاری گام به دستور استالین بسته شد، چرا که وی تصمیم بر آن داشت که از ساختمان آن به عنوان ادارات برای اهداف کارهای رسمی مملکتی بهره برد خصوصاً در 5 سالۀ اول طرح خود مرکز GUM مجدداً در سال 1953 بازگشایی گردید و به عنوان یکی از سایت‌ها و مراکز معروف برای صف‌های افسانه‌ای سوسیالیست‌ها به حساب می‌آمد که تمامی راه‌های مربوط به میدان سرخ را بست و گسترش می‌داد. بعد از خصوصی‌سازی در اوایل دهۀ 90 میلادی، این مرکز خرده فروشان اروپایی و غربی گردید روزنامه‌نگاران، زورنالیست‌ها و نویسندگان مسافر اغلب در خصوص تناقض شاخص میان قیمت‌های موجود در GUM و فقر در روسیه نظرات و پیشنهادات زیادی احراز می‌داشتند به گونه‌ای که اغلب اهالی نیویورک، لباس‌های خود را از saks و یا به طور متوسط Londoner اهالی لندن، قدرت خرید از هارودز را داشتند، حتی اگر شما قصد خرید هر چیزی را می‌داشتید یک تور از میدان سرخ همواره به صوی راهروهای مرکز تجاری گام GUM در حرکت به صورت موج خروشان بوده است.

لوب نئو مستو Lobnoe mesto

سکویی دوّار و دایره‌ای شکل است که قبل از کلیسای باسیل در سال 1598 میلادی ساخته شده است. در مکانی که این هال واقع شده است. این سکو برای اعلامیه‌ها و اعلانات باستانی به منظور تجمع و تجمیع افراد در میدان سرخ ساخته شده است، و از آن جائی که اغلب ادّعا گردیده برای اعدام‌های عمومی احداث گردیده  بوده، یکی از مشهورترین آن‌ها کوارتر یا قسمت قزاق (Cossack) می‌باشد که از قیام Stepan Razin حاکی است و ایوان ظالم دستور زندانی کردن و شکنجه وی را صادر نمود.

و نیز پیتر بزرگ دستور اعدام دسته‌جمعی نگهبان کرملین Stersltsy را صادر نمود که همگی در این مکان محقق شدند از این محل یعنی Lobnoe mesto دستورها و فرامین پوش‌ها و شاهزادگان بزرگ توسط جارچیان به سمع و نظر مردم می‌رسیده است. هم‌چنین در این مکان ایوان وحشتناک یا پادشاه ظالم آن‌وقت، همواره فرامین و فتاوای خود را به گوش مردم می‌رسانیده است.

این مکان، به جا مانده و به ارث رسیده از تخت پادشاهان گذشته و مردمانی که در قرن 14 میلادی می‌زیسته‌اند در تعطیلات مذهبی، میزهایی برای خواندن کتاب‌ها و غیره در Lobnoe mesto گذارده می‌شوند، که سنت باسیل را به مکانی مانند محراب در فضایی باز و گسترده بدل می‌کند که تمامی میدان سرخ را دربرمی‌گیرد و شامل طیف وسیعی از میدان سرخ هم این محراب باز و زیبا می‌گردد.

سکوی ارتودوکس

زیبایی‌های معماری ارتودوکس را در مراکز مذهبی دنیا، تنها زیباترین آن را در مسکو خواهید یافت.

این ادعا که مسکو می‌تواند قطع به یقین رم سوم باشد، بازتابی از نقش حائز اهمیت آن به عنوان یکی از مراکز شرقی تمدّن مسیحیت بعد از سقوط قسطنطنیه محسوب می‌گردد.

برای بهتر اعداف نمودن هر چه موثق‌تر و قابل اعتمادتر بودن شهر، حاکمان روس یکی بعد از دیگری همّت گماردند تا یکی از مجلل‌ترین مکان‌ها و امکنۀ عبارت دنیا را احداث نمایند. دنبال کردن سرنخ‌های این قضیه از دورۀ بیزانس روم تا کلیساهای چوبی موجود در روسیه باستان، نسل‌های روس قدیمی و معماران خارجی که همت گماردند تا هیبت خداوند بر زمین را به تصویر کشند، از کلیساهای عیسی مسیح ناجی بشر دارای تنوعات مختلفی است و اخیراً توسط نئوکلاسیک‌ها سمبل‌های جدید و احیاء شده بعد از سوسیالیست یا پست سوسیالیست را به معرض وجود نهاده، به‌طوری که زیبایی‌های مسحور کننده از کلیساهای قرون وسطی در موزه پارک kolomenskoe در روسیه قابل مشاهده می‌باشد.

دسته ها:
}