لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به قائمشهر ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/29

راهنمای سفر به قائمشهر را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است. قائمشهر که درگذشته با اسامی «عشق‌آباد» و «قصر شیرین» شناخته می­‎شد، از به هم پیوستن هفت محلّه بانام «علی‌آباد» شکل‌گرفته است و در سال ۱۳۱۴ با عنوان «شاهی» نام­گذاری شد. نام­گذاری این شهر با عنوان «قائمشهر» به بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ بازمی‎گردد. از دیگر نام­های قدیمی این شهر می­‎توان به «چمنو» اشاره کرد که از ترکیب دو واژه‌ی «چمن» و «او» به معنای آب تشکیل‌شده است. در کتاب­های تاریخی درباره این شهر آمده است که پل نصب‌شده بر روی رود شهر چمنو، توسّط پادشاه طبرستان تعمیر شده است. ابن اسفندیار هم در کتاب خود از این نام یادکرده است. جالب است بدانید هم‌اکنون نیز محلّه­ای در قائمشهر وجود دارد که چمنو نام دارد. ملک­الشعرای بهار در قصیده‌ای از شهر شاهی یادکرده و چنین نوشته است:

بنگر یکی به منظر چالوس کز جمال صد ره به زیب و زینت مازندران فزود

زان جایگه به بابل و شاهی گذاره کن پس با ترن به ساری و گرگان گرای زود...

راهنمای سفر به قائمشهر

قائمشهر از شمال با جویبار، از جنوب با سوادکوه، از شرق با ساری ( راهنمای سفر ساری ) و از غرب نیز با شهرستان جویبار همسایه است. جمعیّت قائمشهر بر اساس آخرین سرشماری­‎ها، چیزی حدود ۳۱۰۰۰۰ نفر است. اقوام گوناگونی در این شهر ساکن هستند که از بین آن‌ها می­‎توان به سمنانی­‎ها، گرمساری­‎ها، شهمیرزادی­‎ها، سوادکوهی­ها و ساکنان بومی اشاره کرد. مردم این منطقه علاوه بر زبان فارسی به زبان مازندرانی نیز با یکدیگر حرف می­زنند.

راه­‎های دسترسی به قائمشهر

مسیر جاده ای منتهی به قائمشهر

برای رسیدن از قائمشهر به ساری، تهران و بابل به ترتیب باید ۲۱، ۲۳۷ و ۱۵ کیلومتر طی کرد. جاده­‎های آسفالتی که این شهر را به تهران متّصل می­کنند، از فیروزکوه رد می­‎شوند و جزو پرترافیک‌ترین راه­‎های ارتباطی کشور محسوب می­شوند، ضمن این‌که قائمشهر از طریق آمل نیز به تهران ( معرفی تهران ) وصل می­شود.

راهنمای سفر به قائمشهر

راه آهن قائمشهر

راه آهن سراسری کشور از این شهر عبور می­‎کند و تا گرگان امتداد دارد. این خط راه آهن به‌عنوان اولین راه آهن نوین ایران ساخته‌شده و از در زمان رضاشاه­ از قائمشهر تا بندر ترکمن کشیده شده بود.

جغرافیای قائمشهر

آب و هوای قائمشهر

قائمشهر با توجّه وضعیّت جغرافیایی که در آن قرارگرفته، یعنی احاطه شدن با کوه و دریا، از آب و هوای مرطوبی برخوردار است و بارندگی در این نقطه از جغرافیای ایران شدت زیادی دارد. بخش­های جنوبی این منطقه به خاطر داشتن پوشش کوهپایه­‎ای از آب‌وهوای سردتری برخوردار هستند.

پوشش گیاهی منطقه قائمشهر

با توجّه به بارش مناسب و همچنین وجود رطوبت در این ناحیه، پوشش گیاهی این منطقه بسیار غنی است. البته هر چه به سمت قسمت کوهپایه­ای پیش برویم، رطوبت هوا کم­تر می‌شود و مراتع جای جنگل‌های نقاط شمالی را می­گیرند. این شهر فصل بدون رطوبت ندارد چراکه در یک جلگه قرارگرفته است. قائمشهر از پوشش جنگلی هیرکانی هم برخوردار است و مناطقی دارد که در زمره‌ی مناطق حفاظت‌شده قرار دارند.

راهنمای سفر به قائمشهر

پارک جنگلی تلار و جنگل های خیبوس و انجیل‌سی، ازجمله جنگل های ایران در محدوده این شهر به شمار می­‎روند. جنگل اوجی تالار جزو جنگل­‎های طبیعی باقی‌مانده از مازندران کهن است که در مسیر بابل به قائمشهر قرار دارد. لازم به توضیح است که عمده‌ی درختان تشکیل‌دهنده‌ی پوشش گیاهی این جنگل، توسکا هستند.

راهنمای سفر به قائمشهر

پوشش جانوری منطقه قائمشهر

به علّت پوشش گیاهی مناسب و جنگل­های بکر، گونه­های جانوری باارزشی در این منطقه زندگی می‌کنند که مهم­ترین آن­ها عبارت‌اند از مار آبی، کبوتر جنگلی، لوسی مار، رودک، سنجابک درختی، روباه معمولی، گراز، شغال، خرس قهوه‌ای، توکا، مرال یا گوزن قرمز و شوکا که نوعی گوزن کوچک است.

جاذبه­ های طبیعی قائمشهر را در اینجا ببینید!

از جاذبه­ های طبیعی و دیدنی قائمشهر، می­‎توان به منطقه‌ی حفاظت شده خیبوس ، چشمه معدنی هزارون ، آب بندان ساروکلا ، تالاب کرچنگ ، منطقه حفاظت شده شیرگاه و سد زمزم اشاره کرد.

چشمه معدنی هزارون

این چشمه در روستای واسکس واقع‌شده است و راه دسترسی به آن از جاده‌ی فرعی است که از آزادراه شمال ـ تهران انشعاب پیدا می­کند. وجود درختان زیبا و بلند و یک آبشار خروشان در این ناحیه سبب شده که در فصل‌های گرم سال، گردشگران زیادی به این نقطه از استان مازندران سفر کنند. گفته می­‎شود که آب چشمه به خاطر داشتن مواد و املاح معدنی برای بهبود بیماری­‎های استخوانی و پوستی مناسب است.

منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل

این منطقه در فاصله‌ی بین مناطق باغ‌کوه و جنگل­ های جنوبی قائمشهر قرار دارد و هم به لحاظ پوشش گیاهی و هم پوشش جانوری، منطقه­‎ای غنی محسوب می­‎شود. از درختانی که در این منطقه دیده می­‎شوند، می‎­توان به ممرز، توسکا، نمدار و... اشاره کرد.

راهنمای سفر به قائمشهر

آب بندان ساروکلا

این بنا در شرق روستای کوهساران واقع‌شده و جزو جاذبه­ های طبیعی قائمشهر محسوب می‌شود و شامل دریاچه‌ای مصنوعی و منطقه­‎ای سرسبز است. درگذشته این آب­ بند به‌منظور آبیاری شالیزارهای مجاور و پرورش ماهی بوده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

تالاب کرچنگ

این تالاب از تالاب­ های زیبای استان مازندران و شهرستان قائمشهر به شمار می­‎رود. این منطقه ازیک‌طرف به شالیزارهای کشاورزی و از طرف دیگر به جنگل منتهی می­‎شود. برای سفر به این نقطه باید از طریق قائمشهر به سمت روستای ساروکلا رفت.

راهنمای سفر به قائمشهر

منطقه حفاظت شده شیرگاه:

این منطقه در مسیر تهران به قائمشهر قرارگرفته و مکانی زیبا است که در دهه‌ی ۷۰ خورشیدی تأسیس شده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

سد زمزم در دریاچه برنجستانک 

از نوع سدهای خاکی است و در مسیر قائمشهر ـ تهران قرارگرفته است. فضایی پوشیده از درختان در این منطقه وجود دارد که آن را به مکانی زیبا و مناسب برای گردشگران تبدیل کرده است، ضمن این‌که این سد در حریم منطقه جنگلی خیبوس قرار دارد.

راهنمای سفر به قائمشهر

تاریخ قائمشهر را در اینجا بخوانید!

کشف تپه­ های کهن در قائمشهر دلالت بر قدمت این منطقه دارد. از میان این تپه­ ها می­‎توان به گرد کوه از عصر آهن و تپه طالقانی مربوط به هزاره‌ی اول پیش از میلاد اشاره کرد. دلاواله، جهانگرد ایتالیایی، در زمان صفویان به مازندران هم سفر کرده و در سفرنامه­‎اش از ویژگی­‎های قائمشهر و مردمش نوشته است. وی اهمیّت این شهر و کلِّ استان مازندران در نزد شاه‌عباس را مدیون ویژگی جغرافیایی آن می‌داند که در برابر دشمن نفوذ­ناپذیر است. ناصرالدّین شاه نیز در سفرنامه‎­اش به استان مازندران نام این شهر را آورده است. در زمان رضاشاه نیز این شهر دارای اهمیت بود و کارخانه نساجی مازندران در این شهر افتتاح شد.

راهنمای سفر به قائمشهر

جاذبه های تاریخی قائمشهر را بشناسید!

در قائمشهر به سبب سابقه بلند تاریخی جاذبه­ های تاریخیِ دیدنی بسیاری وجود دارد که از میان آن‌ها می­‎توان به پل بالاتجن ، پل خرماکلا ، پل آجری بالاجنید لاک پل ، تپه باستانی گردکوه و پل افراکتی اشاره کرد.

پل بالاتجن

این پل در روستای استرآباد قرارگرفته و از آثار دوره‌ی قاجاریه است. جنس این پل از آجر است و نام آن در زمره‌ی آثار ملّی به ثبت رسیده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

پل خرماکلا

این پل در روستای خرماکلا مربوط به دوران صفویّه است و با آجر ساخته‌شده است، ضمن این‌که این بنا در زمره‌ی آثار ملّی نیز ثبت‌شده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

پل آجری بالاجنید لاک پل

مربوط به دوره‌ی قاجار است و در روستایی با همین نام قرار دارد.

پل افراکتی

این پل در دوران قاجار ساخته‌شده است و در روستای پایین افراکتی قرار دارد.

تپه باستانی گردکوه

این تپه باستانی دربرگیرنده سه تپه دیگر است که قدمت آن‌ها به عصر آهن مربوط می‎شود. این تپه در جنوب شرقی قائمشهر قرارگرفته و گورستانی باستانی نیز در آن کشف شده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

اماکن مذهبی قائمشهر

مقبره سید ابوصالح

این مقبره از اماکن مذهبی قائمشهر است و بنای آن از جنس آجر ساخته شده است. نمای بیرونی این بنا با گچ و نقوش هندسی مزین شده است و درب ورودی آن نیز کَنده­کاری دارد که بانی ساخت آن و در ضمن نجّار این بنا را نشان می­‎دهد. همچنین در میانه‌ی این مقبره ضریحی چوبی وجود دارد که روی آن کتیبه‎­ای با آیات و احادیث و نام بانی ثبت شده است.

راهنمای سفر به قائمشهر

غذای مردم قائمشهر

قائمشهر نیز همچون دیگر شهرهای استان مازندران غذاهایی سنّتی زیادی دارد که طعم مخصوص و دل‌چسب خاصِّ خود را دارند. استفاده از شکر سرخ و ربِّ انار موجب طعم خوشمزه‌ی این غذاها است. ناز خاتون، ته چین، مرغ شکم‌پر، خورش مرغ ترش، آش‌کدو، آش دوغ، آش گزنه، باقلا پلو و ماهی شکم پر ازجمله غذاهای سنتی قائمشهر هستند.

راهنمای سفر به قائمشهر

سوغات قائمشهر را بشناسید!

انواع شیرینی، ترشی، مربا، میوه و صنایع چوبی ازجمله سوغات این شهر هستند. کماج، نان محلّی، سوهان کنجد، برنجک ازجمله این شیرینی­ها هستند. شربت بهارنارنج، آلبالو و انار و مربای آلبالو، انجیر، هویج، بالنگ و...نیز از دیگر سوغات این شهر محسوب می­شوند. میوه­های خوشمزه‌ای چون انواع مرکبات، خرمالو، تمشک، گوجه‌سبز و بالاخره صنایع چوبی مانند مبل­سازی، گونی­بافی، انواع پارچه و... را نیز می­توان جزو سوغاتی های قائمشهر دانست.

راهنمای سفر به قائمشهر

اگر به استان مازندران سفر کردید، پیشنهاد می‎کنیم که از دیگر شهر دیدنی این استان، بابلسر ، دیدن نمایید. همچنین روستای فیلبند و آلاشت نیز از گزینه های دیگر بازدید هستند

دسته ها:
}