لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به مشهد ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/18

مشهد مرکز استان خراسان رضوی، دومین کلان‌شهر بزرگ ایران و مهم‌ترین قطب گردشگری مذهبی در ایران محسوب می‌شود. شهری بزرگ، شلوغ و پر سر و صدا که آن را پایتخت شرق کشور می‌نامند. مشهد گذشته از قرارگیری بارگاه امام هشتم در آن مرکز سرزمین اساطیری و کهن خراسان است. با کی‌سفر همراه باشید تا سری به مشهد بزنیم. شهری که انسان خود را در آن فراموش می‌کند.

راهنمای سفر به مشهد

در اینجا می‎توانید ویدیو معرفی مشهد را ببینید:

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

راه های ارتباطی شهر مشهد مقدس

جاده های مواصلاتی

از آن‌جایی‌که بخش عمده‌‌ای از زائرین از مسیر‌های جاده‌‌ای به مشهد می‌روند، برای این استان اتوبان‌های مناسبی در مسیر‌های اصلی احداث کرده‌اند. مسافرینی که از شمال به مشهد سفر می‌کنند معمولاً از خراسان شمالی و اتوبان قوچان - مشهد عبور ‌‌می‌کنند. این مسیر از پارک ملی گلستان گذشته و دارای   مناظر دلپذیری است. مسیر مشهد از سمت شهر تهران ، جاده‌ی مشهد-ملک‌آباد- نیشابور است که کمی‌ خسته‌کننده ولی کوتاه‌تر از مسیر شمال است. مسافرانی که از جنوب کشور سفر می‌کنند از مسیرِ حیدریه- ملک‌آباد- مشهد می‌گذرند که مسیری بیابانی است. 

راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد در ضلع شمالی شهر قدیم مشهد و در فاصله‌ی ۲ کیلومتری از حرم قرار دارد. ساختمان ایستگاه توسط معمار ایرانی حیدر غیایی طراحی شده ‌و از سال ۱۳۴۵ به بهره‌برداری رسیده‌است. این سازه، با سقفی معلّق و عظیم در زمینی به مساحت 12000 متر بنا شده است و ساختمان ایستگاه از زاویه‌ی دید قطار‌های ورودی مشابهِ فروَهر ‌‌‌‌است. ایستگاه مشهد شامل دو ایستگاه باری و مسافری است. این ایستگاه دارای ۷ خط است که شامل خطوط قبول، اعزام ، باری، تخلیه، بارگیری و خطوط تعمیرات است.

پرواز به مشهد

فرودگاهِ بین‌المللی با نام «فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد» در این شهر قرار دارد؛ این فرودگاه دارای مسیرهای پروازی داخلی و خارجی متعدّدی است و دومین فرودگاه پر رفت‌وآمد ایران به شمار می‌رود.

جغرافیای مشهد مقدس

آب‎وهوای مشهد

مشهد در منطقه‌ی مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار گرفته و این امر باعث تداخل جبهه‌های مختلف آب و هوایی ‌‌شده است. آب و هوای مشهد با وجود موقعیّت جغرافیای خاص، متغیّر است و در کل دارای آب و هوای معتدلِ متمایل به سرد و خشک است. این شهر زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک دارد. در بهار هوا معتدل و در پاییز نسبتاً سرد و خشک است. 

راهنمای سفر به مشهد

پوشش گیاهی منطقه مشهد

استان خراسان رضوی جزئی از ناحیه‌ی رویشی ایرانی- تورانی است و در گستره‌ی خود، 2482 گونه‌ی گیاهی از 585 جنس، و 115 خانواده را دارد. از مهم‌ترین گیاهان این سرزمین می‌توان به گَوَن، کلاه میرحسن، چوبک، اشنیان، اسپرس، ارس، بنه، گز، زرشک و رُز ایرانی اشاره کرد. 

راهنمای سفر به مشهد

جانداران منطقه مشهد

حیوانات وحشی‌ای که در این اقلیم مشاهده شده‌اند شامل بز کوهی‌‌‌، باز، پلنگ، گراز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش‌‌‌، آهو، لاکپشت، مار کبری و افعی ‌‌می‌شوند. همچنین پرندگانی مثل کور کور‌‌‌، عقاب دشتی‌‌‌‌، کرکس‌‌‌، هما‌‌‌، مرغ حق‌‌‌، هدهد‌‌‌، کبک‌‌‌، تیهو‌‌‌، بلدرچین‌‌‌، کبوتر چاهی‌‌‌، سار، زاغ‌‌‌، کلاغ ابلق‌‌‌، سینه سرخ و... در اطراف مشهد دیده شده‌اند.

راهنمای سفر به مشهد

جاذبه های طبیعی مشهد را ببینید!

دره هفت حوض

منطقه‌‌ای است زیبا، که در دل کوه‌های خلج جای دارد و در ۷ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. علّت نام‌گذاری این منطقه به هفت حوض، وجود هفت حوضچه طبیعی است که در امتداد هم قرار دارند.

راهنمای سفر به مشهد

طرقبه

در 16 کیلومتری شمال غربی مشهد و در منطقه‌‌ای کوهستانی قرار دارد و رودخانه‌ی زیبایی در آن جریان دارد. این بخش باغ‌های فراوانی از انواع مختلف میوه را در خود دارد  و در تابستان دارای هوای خنک و ییلاقی است.

راهنمای سفر به مشهد

شاندیز

در 37 کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد و با توجّه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان‌ها آب و هوایش خنک و زمستان‌ها بسیار سرد است. راهنمای سفر به شاندیز را در اینجا بخوانید .

راهنمای سفر به مشهد

عنبران

در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله‌ی یک کیلومتری طرقبه قرار دارد. مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند. این مکان دارای کافه‌ها و رستوران‌های متعدّد و اقامتگاه‌های مناسب برای گردشگران می‌باشد.

جاغرق

در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته و وجود باغ‌های میوه و درّه‌ی سرسبز و چشم‌اندازهای زیبا‌‌‌، جذابیّت خاصی به این درّه‌ی ییلاقی بخشیده است. جاغرق علاوه بر رودخانه‌ی فصلی چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدّدی دارد و دارای اقامتگاه‌های موقت و رستوران‌هایی در حاشیه‌ی رودخانه است .

راهنمای سفر به مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک‌های وسیع و قدیمی شهر مشهد محسوب می‌شود که در هشت کیلومتری شمال غرب آن قرار دارد.

پارک کوهسنگی

کوهسنگی یکی از گردشگاه‌های مشهد است که به دلیل وجود دو کوهِ سنگی مشرف به شهر به این نام مهور است و در کنار رشته کوه‌های جنوبی شهر مشهد واقع شده است.

راهنمای سفر به مشهد

چالی دره

آب سد چالی به وسیله رودخانه جاغرق تامین می‌شود. دریاچه‌ی سد چالی دره برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه تعبیه شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، ماهی‌گیری و رستوران است.

غار مغان

این غار در 75 کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان قرار دارد و فسیل‌هایی که در این غار پیدا شده، مربوط به دوران دوم زمین‌شناسی است. غار مغان دارای دو دهانه در جنوب و در شرق است و هر چه به درون غار فرو می‌رویم ارتفاع دهانه‌ و شیب غار بیش‌تر ‌‌می‌شود. درون غار تونل‌هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آبی است.

راهنمای سفر به مشهد

آبشار آبگرم

این آبشار، در ۷۵ کیلومتری مشهد در روستایی به نام «آبگرم» قرار دارد و ارتفاع آن به حدود ۱۷ متر می‌رسد. حوضچه‌ی پای آبشار، با دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه‌ایِ آب، ‌شرایط مناسبی را برای آب‌تنی حتّی در صبح‌های خنک بهاری فراهم می‌کند.

راهنمای سفر به مشهد

روستای شاهان گرماب

در فاصله‌ی 72 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد و دارای چشمه‌ی آب‌گرم معدنی است که دمای آن  در برخی اوقات نزدیک به 48 درجه‌ی سانتی‌گراد است.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی ‌‌می‌توان به روستاهای حصار، نغدر، زشک، اخلمد‌‌‌، کنگ (که خانه‌هایش به صورت پلّکانی است)‌‌‌، درّه آل، روستا و آبشار قره‌سو، روستا و آبشار ارتکند، طبیعت اطراف کلات نادر، اندرخ، چشمه گیلاس‌‌‌،چشمه سبز، گلمکان، سدِّ طرق و بند گلستان اشاره کرد.

راهنمای سفر به مشهد

کمبود آب مهم‌ترین مشکل استان خراسان رضوی و مشهد است و تغییر الگوی مصرف و الگوی کشت و آبخیز داری، مسئله‌ای حیاتی ‌‌‌‌عنوان می‌شود. زباله بحرانی است که همه جا را پر کرده است و باید با آموزش و فرهنگ‌سازی، از ریختن زباله در محیط زیست جلوگیری کرد و همچنین با تفکیک زباله از آسیب‌های بیش‌تر زیست‌محیطی جلوگیری کرد. شهر مشهد مانند سایر کلان‌شهر‌های ایران در دود احاطه شده و باید با بهبود بیش‌تر حمل و نقل شهری، کیفیت اتومبیل و نوع سوخت و انرژی، این مسئله برطرف شود. با افزایش جمعیّت و شکار بیش از حد و همچنین تخریب زیستگاه‌ها تنوّع جانوری استان، به طور محسوسی کاهش یافته است.

تاریخ مشهد را بخوانید!

شهر مشهد فاصله‌ی اندکی از شهر باقدمت توس دارد. بقایایی از تپّه نادری در جنوب شهر مشهد‌‌‌، نشان می‌دهد از هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد مسیح زندگی در این منطقه جریان داشته است. همچنین ابزارهای سنگی یافت شده از روستای آبروان در 40 کیلومتری مشهد قدمتی حدوداً هشتصد هزار تا یک میلیون سال دارند. در دوره‌ی عباسیان، هارون الرّشید که مشغول لشکرکشی به سمرقند بود در این شهر از دنیا رفت و در کاخ سناباد دفن شد. چند سال بعد، علی بن موسی‌الرّضا(ع) که پس از یک‌سال اقامت در مرو عازم بغداد بود، در منزل امیر سناآباد مسموم و به خواست مأمون در نزدیکی قبر هارون به خاک سپرده شد. در حدود نیمه‌ی قرن سوّم هجری علاقه‌مندان اهل بیت به تدریج خانه‌هایی در اطراف حرم بنا کردند.

شهر مشهد در دوره‌ی تیموریان مورد توجّه قرار گرفت و در دوره‌ی صفویه هم به دلیل استقرار رسمی مذهب تشیُّع در ایران با توجّه خاصِّ صفویان مواجه شد. به دلیل انتقال آب چشمه‌گیلاس در دو مرحله (دوره‌ی تیموری و دوره‌ی صفوی) به مشهد و  هماهنگی بین عوامل  تاریخی و مذهبی با عوامل محیطی، اعتلا و رشد در این  شهر بسیار شتاب گرفت  تا جایی که به یکی از شهرهای بزرگ و تأثیرگذار ایران تبدیل شد.

خراسان شامل بخش‌هایی از افغانستان و ماوراءالنهر بوده است که در زمان نادر تا مرز هند و ترکمنستان گسترش پیدا کرد. نادر، پایتخت را از اصفهان به خراسان منتقل کرد و مشهد مرکز سیاسی دولت او شد، دژ کلات نیز، تبدیل به حصاری طبیعی در برابر بحران‌ها شد.

راهنمای سفر به مشهد

مشاهیر مشهد را بشناسید!

در منطقه‌ی مشهد و طوس بزرگانی مثل حکیم ابوالقاسم فردوسی، خواجه نظام‌الملک طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی، ملک‌الشعرای بهار، جابر بن حیّان، مهدی اخوان ثالث و بسیاری دیگر از مشاهیر ایران متولد شده‌اند.

اماکن تاریخی مشهد را ببینید!

آرامگاه نادرشاه افشار

مقبره ای است که شامل سكويى دوازده پلّه، محلِّ گور، پوششى خيمه‌مانند بر روى قبر، سكويى مرتفع در مجاور قبر با مجسمه‌ی نادرشاه سوار بر اسب و سه تن ديگر در پى او، يك غرفه‌ی فروش كتاب و دو موزه می‌شود.

راهنمای سفر به مشهد

آرامگاه فردوسی

این بنای تاریخی در شهرک تاریخی توس و در 25 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر نام‌آشنای ایران است.

راهنمای سفر به مشهد

عمارت خورشيد

عمارتي است هشت ضلعي  که در سه طبقه ساخته شده و در ميان باغي با جوي‌ها و حوض‌هاي متعدّد واقع شده است؛ به روايت متون دوره‌ی قاجار، پيش از آن که کاخي براي امراي جلاير باشد، که مدّتي را در کلات زندگی می‌کردند، مقبره‌ی نادر بود و به دستور وي بنا شد. دور تا دور بنا شامل هشت ايوان و دو ورودي است که به اندروني‌هاي متعدّد وصل مي‌شود. نماي ساختمان با سنگ قهوه‌اي خوش‌رنگي تزئين شده که روي سنگ‌ها، حجاري‌هايي از گل و ميوه‌هاي گرمسيريوجود دارد. اين سنگ‌ها ظاهراً به دستور نادر از آذربايجان و مراغه به‌ اين محل حمل شده‌اند. در قسمت‌هاي شرقي بنا، تصويري بر ديوار نقاشي شده و دور تا دور قسمت داخلي نيز با آيات سوره‌ی «النبأ» و نقاشي‌هاي داراي طلاکاري مزيَّن شده است.

راهنمای سفر به مشهد

حمام شاه

این بنای تاریخی، که در گذشته در حاشیه‌ی بازار بزرگ و جنب مسجدی به همین نام قرار داشت‌‌‌، اکنون با توسعه‌ی حریم رضوی در جنوب غربی صحن جامع قرار دارد. ساخت این بنا به دوره‌ی صفویه برمی‌گردد و منسوب به شاه عباس است.

راهنمای سفر به مشهد

برج رادکان

در 80 کیلومتری مشهد در مسیر چناران در محل شهر قدیم رادکان قرار دارد. ارتفاع این برج 35 متر، قطر داخلی‌اش 14 متر و قطر خارجی آن 20 متر است. برج رادکان  گنبدی مخروطی شکلی دارد و ساخت آن حدوداً در سال 600 قمری به پایان رسیده است.

راهنمای سفر به مشهد

میل اخنگان یا اخنجان

در فاصله‌ی 22 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. این بنا، یک مقبره‌‌ است و بر روی یک سکوی هشت ضلعی، ساخته شده است. بر فراز بنا گنبدی مخروطی استوار شده که پوشش خارجی آن با شیوه‌ی خاصّی تزئین شده است. با وجود سنگ قبر در فضای داخلی بنا، هویّت مدفون آن مجهول است. سبک معماری و تزئینات میل اخنگان به دوره‌ی تیموری تعلق دارد.

راهنمای سفر به مشهد

هارونیه

این بنای قدیمی در ابتدای شهرک تاریخی توس و در حاشیه‌ی بلواری  قرار دارد که به آرامگاه فردوسی منتهی ‌‌می‌شود. قدمت آن را بعضی به حدود قرن هشتم و هفتم هجری قمری و حتّی برخی قبل از آن می‌دانند. ساختمان از آجر، ماسه، ملات و گچ ساخته شده و تزئینات آن منحصربه مُقرنس‌ها و کاربندی‌های گچی در داخل و قاب‌ها و چین و شکن‌های رویه‌ی بیرونی است. در مرکز بنا صحنِ مربع شکلی است که گنبدی دوپوشه به ارتفاع 7/24 متر در آن قرار دارد.

راهنمای سفر به مشهد

آرامگاه امیر غیاث الدین ملکشاه یا مسجد هفتاد و دو تن

این بنای قدیمی که در گذشته مسجد شاه گفته می‌شد، درجنوب غربی صحن جدیدالاحداثِ جامعِ رضوی قرار دارد و از بناهای عهد تیموری است. تا مدّت‌ها تصوّر ‌‌می‌شد که ساختمان مسجد است. اما سرانجام پس از تحقیقات مرحوم عبدالحمید مولوی معلوم شد که بنای مقبره‌ ملکشاه از امرای تیموری است.

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

اماکن مذهبی مشهد را بشناسید!

بارگاه علی بن موسی الرضا (ع)

در مرکز شهر مشهد، مدفن علی بن موسی الرضا (ع) است که نزد شیعیان به‌عنوان «حرم» گرامی داشته می‌شود و مکانی  مقدّس پنداشته می‌شود. از بناهای برجسته‌ی آن مسجد بالاسر (مدفن امام رضا(ع)) (ساخته شده در ۴۲۵ ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته شده در ۸۲۱ ق/ ۱۴۱۸ م) است. حرم امام رضا(ع) مجموعه‌ای است با کانون آرامگاه هشتمین امام شیعیان، که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را هم در خود جای داده است ‌‌. بزرگ‌ترین مسجد جهان از نظر مساحت با مقدار ۲۵۰ هزار مترمربع، و دومین مسجد بزرگ جهان از نظر گنجایش با تعداد(۵۰۰ هزار نفر ظرفیت) به شمار می‌رود.

راهنمای سفر به مشهد

مسجد گوهرشاد

این مسجد در جوار حرم امام رضا(ع) و به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در سال ۸۲۱ هجری قمری بنا شد. مسجد گوهرشاد مجموعه‌‌ای از کاشی کاری‌های زیبا و اسلوب معماری اصیل اسلامی دارد و به دلیل وجود این ظرافت‌های بی نظیر‌‌‌، آن را از شاهکارهای معماری ایرانی- اسلامیِ دوره‌ی حکومتی تیموریان می‌دانند.

راهنمای سفر به مشهد

مسجد گوهرشاد

آرامگاه خواجه ربیع

خواجه ربیع یا همان ابوزید ربیع بن خثیم اسدی از یاران امام علی (ع) و اصحاب پیغمبر بوده است. آرامگاه خواجه ربیع به توصیه‌ی شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی درست شد. این مقبره، دارای گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنایی چهار ایوانی است که از کاشی‌های زیبای فیروزه‌ای ساخته شده و درون بنا هم مزیّن به نقاشی‌های طلایی رنگ است.

راهنمای سفر به مشهد

مصلای مشهد

این بنا از یادگارهای دوره‌ی صفویه و معرِّف سبک معماری اسلامی این دوره ‌‌‌‌است. بنای مصلّی که به منظور برگزاری تجمعات مذهبی و به ویژه برگزاری نمازهای عید فطر و قربان ساخته شده، شامل یک ایوان مرتفع در وسط و دو رواق در دو طرف ‌‌‌‌است.این ساختمان بر اسای کتیبه‌ای که در نمای آن وجود دارد درعهد شاه سلیمان صفوی و به سال 1087 قمری بنا شده است.

امامزاده سید محمد ( گنبد خشتی )

گنبد خشتی ، آرامگاهِ سلطان غیاث الدین محمد است، که نسب او با هفده واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) ‌‌می‌رسد. بنا همزمان با وفاتش در زمان سلطنت شاهرخ تیموری ساخته شده است. وجه تسمیه‌ی یا دلیل نامگذاری گنبد خشتی نیز به دلیل آجری یا خشتی بودن این گنبد است. دالانِ ورودی بنا، از ضلع جنوبی آن وارد رواقی چهار ضلعی ‌‌می‌شود، سپس به محوّطه‌ی اصلی، با چهار شاه نشین ختم می‌شود.

راهنمای سفر به مشهد

مسجد ازغد

بنای مسجد، مربوط به عهد تیموریان ‌‌‌‌است که در روستای ازغد در17 کیلومتری جنوب شرقی طرقبه از توابع مشهد قرار دارد. این بنای سنگی، دارای ورودی، شبستان، ایوان مسقَّف و ستون چوبی است و در دوره‌ی قاجار بازسازی شده است.

از دیگر بناهای مذهبی ‌‌می‌توان به امام‌زاده یحیی، آرامگاه پیرِ پالان‌دوز، خواجه مراد، خواجه اباصلت و... اشاره کرد.

خانه های تاریخی مشهد را در اینجا ببینید .

فرهنگ و هنر در شهر مشهد

نژاد مردم مشهد

شهر مشهد تقریباً از تمامی نقاط ایران و برخی كشورهای دیگر از جمله عراق و افغانستان مهاجر پذیرفته است و به همین خاطر مردم با قومیت‌های مختلف در این شهر زندگی می‌کنند. در جنوب خراسان رضوی عرب‌ها‌‌‌، اسماعیلیان در حوالی بیرجند و نیشابور‌‌‌، بختیاری‌ها در نوخندانِ درگز‌‌‌،ترکمن‌ها در شمال، هزاره‌ها در شمال و شرق خراسان رضوی‌‌‌، تاجیك‌ها در شرق خراسان و مشهد‌‌‌، حیدری‌ها در تربت حیدریّه و جنوب خراسان رضوی و سیستانی‌ها در شرق و جنوب خراسان رضوی ساکن هستند. نژاد بیش‌تر مردم مشهد فارس است و بخشِ اقلیّتِ نژادی آن قوم‌های افغان، ترک، بلوچ، کُرد، عرب و... هستند.

زبان مردم مشهد

لهجه مشهدی یکی از لهجه های زبان فارسی و نوع خالص «زق»، سرشار از واژه‎های اصیل و کهن فارسی است. به واسطه‌ی اختلاط و ارتباط نزدیک مشهدی ها با سایر اقوام، ردّپایی از زبان‎ها و گویش‎های دیگر نظیر: ترکی، مغولی، افغانستانی، کُردی، انگلیسی، هندی، روسی و فرانسوی را در این لهجه دیده می‌شود. لهجه مشهدی را باید بازمانده‌ی لهجه‌ی توس قدیم دانست و از آن‌جا که شاهنامه فردوسی به لهجه‌ی قدیم توس نوشته شده‌‌‌، دارای ارزش زیادی است.‌‌‌

نمونه‌ای از این گویش شیرین را اگر برای شما بازگو کنیم به شکل زیر  است:

"هیچ کسی مثل من تو را دوست ندارد" معادل "هیشکی مث مو تو ره دوست ندِره"، است.

به غیر از زبان فارسی، زبان‌های کردی و ترکی و افغانی هم در مشهد صحبت ‌‌می‌شود. در استان خراسان رضوی: زبان‌های فارسی و ترکی؛ در بخش طرقبه: زبان‌های فارسی و ترکی؛ در بخش کلات: زبان‌های ترکی_فارسی و کُردی_عربی و لُری تکلم ‌‌می‌شود.

راهنمای سفر به مشهد

لباس مشهدی

در مشهد به علّت ورود زائرین فراوان‌‌‌، پوشاک اقوام مختلف از دیرباز دیده ‌‌می‌شده است. پوشش‌های محلّی مربوط به اقوام مختلف استان از جمله پوشش کُردهای ساکن خراسان، پوشش نواحی مرزی مثل تربت‌جام، تایباد، باخرز و خواف؛ و پوشش مهاجرین ساکن دراستان، مانند ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و عرب‌ها هستند.

موسیقی در مشهد

موسیقی مشهد جزئی از موسیقی خراسان است. موسیقی مقامی و عاشیق‌های کُرد (کُرمانج) از قدیمی‌‌‌ترین شاخه‌های موسیقی سنّتی ایران ‌‌به شمار می‌رود. موسیقی مقامی خراسان و ساز معروف آن نواحی، یعنی دوتار یا تنبور خراسانی نیز شهرت جهانی دارد.

راهنمای سفر به مشهد

غذاهای مشهدی

مشهد در بین شهرهای پرمسافر، در رتبه‌ی اول قرار دارد و همین باعث شده که در هر خیابان چندین رستوران آماده‌ی خدمات‌رسانی به مسافران باشد. غذای معروف این منطقه شیشلیک شاندیز با تکّه‌های گوشت گوسفند است و در بسیاری از نقاط ایران، رستوران‌هایی با این نام افتتاح شده‌اند. پدیده‌ی شاندیز و ارم شاندیز از این دسته رستوران‌ها هستند. رستوران پسران کریم مشهد، یکی از رستوران‌های قدیمی مشهد محسوب می‌شود که چلو ماهیچه جزو غذاهای محبوب آن است. دیزی سید در جاغرق و آشکده‌ی یاران گناباد و حلیم بهارستان از غذاخوری‌های سنّتی و محبوب مشهد در بین مردم هستند. از دیگر رستوران‌های معروف ‌‌می‌توان به سدروس مشهد، نسیم لبنان، اطلسیه‌‌‌، باغ سالار مشهد، قدیش، شورورزی‌‌‌، معین درباری و... اشاره کرد.

غذاهای محلّی مشهد و خراسان رضوی آش ماستی، دیگچه‌ی مشهدی‌‌‌، شله مشهدی‌‌‌، چنگالی‌‌‌، خورش ریواس‌‌‌، اشکنه‌‌‌، کمه جوش‌‌‌، حلیم عدس، ساطری‌پلو، آش بلغور، آش حلبه و زیره، توگی و... هستند.

با 20 تا از بهترین رستوران ها و کافه های مشهد آشنا شوید .

راهنمای سفر به مشهد

اقامت در مشهد

انتخاب‌های مختلف برای اسکان در شهر مشهد برای مسافرین زائرین وجود دارد که برای مشاهده‌ی لیست هر بخش ‌‌می‌توان به سایت شهرداری مشهد مراجعه کرد.

کمپ زائر

هشت مرکز اسکان موقت برای استقبال از کسانی که قصد اقامت در هتل یا مسافرخانه را ندارند در شهر تعبیه شده‌ است. این مراکز دارای امکانات اولیه اسکان موقت هستند و مسافران می‌توانند برای مدت کوتاهی در این مراکز بمانند.

پایگاه اسکان فرهنگیان

اگر همراه فرهنگیان محترم در حال سفر هستید، با ارائه‌ی کارت شناسایی، می‌توانید از این مراکز اقامتی بهره ببرید.

مهمانپذیر

بیش از ۲۰۰ مهمانپذیر در شهر مشهد مشغول فعالیت هستند. هر کدام از آن‌ها با توجه به ظرفیت و خدمات ارائه شده دارای قیمت مشخصی می‌باشند.

هتل آپارتمان

بیش از ۲۹۰ هتل آپارتمان در شهر مشهد وجود دارند و آماده‌ی ارائه خدمات به زائرین عزیز هستند.

هتل

نزدیک به ۱۵۰ هتل با درجه‌ی کیفی بین ۲ تا ۵ ستاره در مشهد وجود دارد. بهترین هتل‌های مشهد معمولا در خیابان امام رضا (ع) قرار دارند. خیابان امام رضا در ضلع جنوبی حرم واقع شده است و در انتها به پایانه‌ی مسافربری منتهی می‌شود. مشهور‌‌‌ترین هتل‌ها، درویشی، سی نور، قصر طلایی و سارینا هستند.

راهنمای سفر به مشهد

صنایع دستی مشهد

انگشتر و زیورآلات فیروزه

شهر مشهد بدلیل فاصله نزدیک با شهر نیشابور که یکی از معروفترین معدن‌های فیروزه را داراست‌‌‌، از سال‌های دور محل تراش و عرضه فیروزه بوده است.

راهنمای سفر به مشهد

مهر‌‌‌ ، جانماز و تسبیح

بدلیل فضای معنوی و روحانی حرم امام رضا‌‌‌، بیشتر زائران، مهر، جانماز و تسبیح را بعنوان سوغات متبرک مشهد برای خویشاوندان و اقوام خود می‌خرند.

عطریات مشهد

در فروشگاه‌های اطراف حرم رضوی انواع مختلف عطر یافت می‌شود و عطر گل محمدی و عطر یاس که به عطر حرم نیز مشهور هستند، جایگاه ویژه‌‌ای دارند.

دیگ سنگی

دیگ‌های سنگی یکی از سوغات و صنایع دستی شهر مشهد است که قدمتی 1400 ساله دارد، به این محصول در زبان عامیانه، هرکاره گفته می‌شود.

راهنمای سفر به مشهد

سوغات مهم شاندیز هم پوستین دوزی است. سبدهای دستی ساخته شده توسط روستاییان هم از جمله صنایع دستی طرقبه محسوب  می‌شود.

خرید از مراکز خرید مشهد

بازار رضا

یکی از بازار‌های قدیمی که در دو طبقه ساخته شده  و دارای طولی  نزدیک به یک کیلومتر است که در آن سجاده، مهر، تسبیح، انگشتر فیروزه و عقیق، عطر، زعفران، زرشک، نبات و انواع ادویه به فروش می‌رسد.

راهنمای سفر به مشهد

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

در این مجتمع تجاری انواع لوازم خانگی‌‌‌، چینی و بلور، صوت و تصویر، رایانه، تلفن همراه، کیف و کفش، پوشاک، صنایع دستی و لوازم لوکس و دکوری عرضه می‌شود.

مجتمع تجاری وصال

در این مجتمع تجاری انواع پوشاک‌‌‌، برندهای پوشاک مردانه‌‌‌، کیف و کفش‌‌‌، آرایشی و بهداشتی‌‌‌، لوازم خانگی و کادویی وجود دارند.

راهنمای سفر به مشهد

مجتمع تجاری پروما

این مجتمع تجاری کالاهای متنوعی از جمله مواد خوراکی، میوه، البسه، کیف و کفش، لوازم خانگی‌‌‌، پوشاک‌‌‌، زعفران، خشکبار و سوغات مشهد در خود دارد.

از دیگر مراکز خرید مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :آلتون، زیست خاور، آسمان مشهد، ویلاژ توریست، کیان سنتر 1 و 2، نیکا، آرمان، کاسپین مد، کامپیوتر تک و کامپیوتر تابان، اکسین‌‌‌، مجد، زمرد و یاقوت، سلمان، پاژ‌‌‌، شارستان‌‌‌، بازار مرکزی‌‌‌، بازار هنر، بازار فردوسی 1و 2، بازار جنت، بازار عباس قلی خان، بازار روس‌ها و بازار سنتی سعادت.

اگر به خرید از مشهد علاقه دارید، با خواندن مطلب معرفی 13 بازار و مرکز خرید در مشهد مقدس ، با مراکز خرید این شهر بیشتر آشنا شوید.

سوغات خوراکی مشهد

زعفران

زعفران یا همان طلای سرخ ایران، ارزشمندترین سوغاتی مشهد محسوب می‌شود.

زرشک

زرشک میوه‌‌ای خوش رنگ، با طعم ترش است که اکثر مردم از نوع خشک شده‌ی آن استفاده می‌کنند.

آجیل و خشکباری

انواع آجیل و خشکبار در مشهد به فروش می‌رسند که محبوب‌‌‌ترین‌ آن‌ها نخود، کشمش، لواشک و برگه میوه هستند.

نبات

اغلب به دو شکل نبات شاخه‌‌ای و نبات چوبی عرضه ‌‌می‌شود.

ادویه هفت قلم‌‌‌ ؛ چاشنی غذاهای ایرانی

این ادویه در غذاهای ایرانی مثل آبگوشت و خورشت بیشتر به کار می‌رود.

راهنمای سفر به مشهد

سخن آخر

در میان شهرهای ایران مشهد کمترین نیاز را به معرفی دارد چرا که به سختی می‌توان یک ایرانی را یافت که حداقل یکبار مشهد را ندیده باشد. شهر بزرگ و پرجمعیت است و روز به روز بر ساکنانش افزوده می‌شود. برای بسیاری مشهد میعادگاه عشق است تا آنجا که عده‌ای پای پیاده عازمش می‌شوند. بررسی آثار مورخان گواه می‌دهد که حرم رضوی در مشهد قرار نداشت و این بارگاه امام هشتم بود که علت وجود شهر مشهد شد. امروزه مشهد علاوه بر قطب مذهبی، از شهرهای تجاری و گردشگری پر طرفدار ایران است، آنقدر که سالانه سی میلیون گردشگر از آن بازدید می‌کنند. در مشهد دیدنی‌ها آنقدری هست که چند روز میهمان اهالی خون‌گرمش باشید.. به مشهد که رفتید ما را از دعای خیرتان بی نصیب نگذارید... سفر بخیر.

اگر قصد سفر به مشهد را کرده‎اید، می‎توانید تور مشهد هوایی را در کی سفر بیابید. همچنین اگر به تفریح در این شهر علاقه دارید، حتما سری به پارک های آبی مشهد بزنید.

راهنمای سفر به مشهد

دسته ها:
}