لطفا صبر کنید...

میدان مردکا (Merdeka Square)
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/02/04

    میله ی پرچمی که پرچم مالزی را بالا نگه می دارد، با ارتفاع 100 متر بلند ترین میله ی پرچم جهان است. میدان مردکا در کوالالامپور، محلی است  که مالزیایی ها استقلال خود را آن جا اعلام کردند. اگر طرفدار تاریخ مالایی هستید، می توانید به این محل بروید و چند عکس بگیرید. زمین مقابل میدان مردکا به طور رسمی در تاریخ 1 ژانویه در رابطه با سال بازدید از مالزی که سال 1990 بود، به نام داتاران مردکا (Dataran Merdeka) نامگذاری شد. جاذبه های بسیاری در نزدیکی میدان مردکا وجود دارند. برای خرید، شما می توانید به بازار مرکزی کوالالامپور برای خرید سوغات و غذاهای محلی بروید و در عین حال در مورد فرهنگ های مختلفی که جامعه مالزی را تشکیل می دهند یاد بگیرید.

این میدان در مقابل ساختمان سلطان عبدالصمد (Sultan Abdul Samad) واقع شده است. میدان مردکا که نام آن در لغت به معنای میدان استقلال است، قبلا به عنوان کلوب پادانگ سلانگور (Selangor Club Padang) و یا به اختصار به نام پادانگ شناخته شده بود؛ این میدان به عنوان چمن کریکت باشگاه سلانگور (که حال کلوب سلطنتی سلانگور- Royal Selangor Club نامیده می شود) استفاده می شد. در این میدان برای اولین بار در نیمه شب 31 اوت 1957 پرچم اتحادیه به پایین کشیده شد و پرچم مالزی بر افراشته شد (زمان: 12:00 صبح). از آن به بعد، میدان مردکا محل برگزاری رژه ی هرساله ی مردکا است (روز رژه ملی). این مکان همچنین مکررا به عنوان محلی برای تظاهرات سیاسی و همچنین رویدادهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

میله ی 100 متری پرچم در انتهای جنوبی میدان قرار دارد. یک پلاک تخت از مرمر سیاه و صاف، موقعیت مکانی که پرچم مالایا برای اولین بار بر افراشته شد را نشان می دهد. در نزدیکی پرچم دار در گوشه ای از پادانگ، یک فوراره قرار دارد. فواره ی کاپ (Cop's Fountain)، ساخته شده در سال 1897 یک یادبود از استیو هارپر (Steve Harper)، بازرس پلیس محبوب است. یک میدان پارک و خرده فروشی، میدان پلازا پوترا که بعدها به نام پلازا داتانان مردکا (Plaza Dataran Merdeka) نامگذاری شد، در زیر میدان مردکا ساخته شده است. با این حال، این محل بر اثرسیل آسیب دیده است.

میدان مردکا بدون شک شناخته شده ترین مشخصه ی کوالالامپور است. در داخل مرکز کوالالامپور استعمار شده، جایی که بقایای امپراتوری بریتانیا به وضوح مشهود است، در ابتدا به نظر نمی رسد میدان مردکا چیزی بیش از یک میدان غول پیکر با چمن های سبز کاملا مرتب و مرکزی برای بلندترین پرچم دار جهان باشد.

در اطراف میدان، ساختمان هایی با اهمیت تاریخی قرار دارند. درست در کنار میدان، ساختمان سلطان عبدالصمد قرار دارد که در حال حاضر محل دفتر وزارت اطلاعات، ارتباطات و فرهنگ مالزی است. در مقابل میدان، باشگاه سلطنتی سلانگور (Royal Selangor Club) است که برای اولین بار در سال 1884 به عنوان محل ملاقات برای اعضای ارشد جامعه استعماری بریتانیا تاسیس شد. در جنوب میدان، موزه سابق تاریخ ملی واقع شده است که محل جمع آوری مجموعه وسیعی از اقلام تاریخی محسوب می شد، اما این مجموعه اخیرا به موزیم نگارا (Muzium Negara) منتقل شده است. در کنار آن، گالری شهر کوالالامپور قرار دارد که سرگذشت شهر کوالالامپور را از طریق مدل های مینیاتوری و نمایش دیدنی شهر بازگو می کند. در شمال میدان، کلیسای جامع آنگلیکان سنت ماریا (St. Mary's Anglican Cathedral) قرار دارد.

همچنین در فاصله نه چندان دوری از میدان، ایستگاه قطار اصلی کوالالامپور قرار گرفته که هنوز قابل استفاده است، با این حال مرکز اصلی اخیرا و در سال 2001 به کوالالامپور مرکزی منتقل شده است.

با وجود تغییرات زیاد در طول سال ها، کوالالامپور شکوه خود را در میدان مردکا و محیط ساخته شده در دوران استعمار اطراف آن را حفظ کرده است. پاندانگ با طول 200 میلی متری مشهورترین فضای سبز کوالالامپور محسوب می شود. در این میدان علاوه بر یک پرچم بلند، یک صفحه نمایش بزرگ غول پیکر با ترکیبی از تبلیغات چشمگیر و پیام های مذهبی به چشم می خورد.

دسترسی

راحت ترین راه برای رسیدن به میدان مردکا از طریق حمل و نقل عمومی با سوار شدن بر هر یک از سه خط قطار که از ایستگاه مسجد جامع (Masjid Jamek) می گذرند؛ است. از ایستگاه به سمت مسجد جامع بروید و و سپس مسیر خود را به سمت گوشه ای که میدان مردکا در آن قرار دارد ادامه دهید.

دسته ها:
}