لطفا صبر کنید...

مسجد نگارا Negara در کوالالامپور Kuala Lumpur
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/08/04

     مسجد نگارا Negara، مسجد ملی مالزی Malaysia، نماد جهان اسلام در این کشور است. مسجد نگارا از یک سالن نمازخانه اصلی و 48 گنبد کوچک‌تر تشکیل شده است، این مسجد در شمال غربی ایستگاه راه آهن قدیم و در چند صد متری انتهایی خیابان جلال سلطان حشام الدین Jalan Sultan Hishamuddin واقع شده است.

 مسجد نگارا در فاصله یک کیلومتری از باغ دریاچه معروف کوالالامپور قرار گرفته است. باغ دریاچه از 5 باغ و پارک مختلف تشکیل شده و سالانه هزاران نفر از این باغ زیبا بازدید می کنند. پارک پرندگان و پارک گوزن ها از بیش ترین جذابیت و بازدید در میان پارک های باغ دریاچه برخوردار است. در پارک پرندگان بیش از 3000 پرنده از 200 گونه مختلف زندگی می کنند، به طوری که به جرئت می توان گفت به عنوان یکی از بزرگترین پارک های پرواز آزاد در جهان محسوب می شود. غذا دادن به گوزن ها و عکس برداری در پارک گوزن ها آزاد است.


 مساحت مسجد نگارا بالغ بر 13 هکتار می باشد، به طوری که ظرفیت آن به 15000 نفر می رسد. اشکال انتزاعی و شبکه های هندسی به کار رفته در سقف این مسجد ملی، یادآور مسجد جامع مکه می باشد. بی شک این مسجد جزء پیچیده ترین مساجد جهان اسلام به شمار می رود و دیواره های آن توسط آیات قرآن تزئین شده است.

مسجد ملی نگارا در سال 1965 توسط معمار انگلیسی هاوارد آشلی Howard Ashley و معماران مالزیایی حیشام آلباکری Hisham Albakri و بحارالدین کاسیم Baharuddin Kassim طراحی شده است. گنبد اصلی مسجد نگارا به شکل ستاره ای با 18 نقطه است: 13 نقطه از آن نشان دهنده 13 ایالت مالزی و 5 نقطه از آن نشان دهنده 5 ستون از اسلام است. در رابطه با طراحی سقف مسجد نگارا، روایات بسیار زیادی وجود دارد. طرح اصلی سقف مسجد از یک چتر باز ایده گرفته است، در حالی که مناره آن به شکل چتر بسته طراحی شده است.

سالن اصلی مسجد نگارا می تواند به طور همزمان 8000 عبادت کننده را اداره کند. مناره 73 متری مسجد نگارا به عنوان یکی از برجسته ترین ویژگی های این مسجد به شمار می رود. هم چنین از دیگر جاذبه های اطراف این مسجد می توان به باغ های زیبا، استخرهای سنگ مرمر در فضای باز و چشمه های منحصر به فرد اشاره کرد. در سال 1987 به دنبال بازسازی گسترده این مسجد، سقف صورتی رنگ آن توسط کاشی های آبی و سبزرنگ جایگزین شد.

یک گذرگاه زیرزمینی، مسجد ملی را به ایستگاه راه آهن قدیمی متصل می کند. در هنگام برگزاری نماز، عبادت کنندگان و بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن لباس های مناسب هستند، بدین معنی که پوشیدن پیراهن های آستین کوتاه، شلوارهای کوتاه و لباس های پر زرق و برق در این مکان ممنوع است. اگر بازدیدکنندگان در هنگام بازدید از مسجد، روسری و لباس مناسب به همراه نداشته باشند، می توانند لباس و روسری مناسب را از ورودی مسجد به امانت بگیرند. مسجد نگارا در روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:00 تا 23:00 و روزهای جمعه از ساعت 2:45 تا 18:00 باز است.

ساده ترین راه برای رسیدن به مسجد ملی نگارا از طریق تاکسی است. هم چنین می توانید از حمل ونقل عمومی با هزینه کم تری نسب به تاکسی استفاده کنید.

دسته ها:
}