لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به خرم آباد ، جاذبه های گردشگری و سوغات خرم آباد
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/17

خرم آباد را بزرگترین شهر لرنشین ایران می‌نامند. خرم آباد مرکز استان لرستان می‌باشد و اما از شهرهای زیبا و گردشگری ایران به حساب می‌آید. این شهر بیست و سومین شهر پرجمعیّت ایران است و براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، 506471 نفر جمعیت را در خود داراست.

معرفی شهر خرم آباد

راه‌ های دسترسی به شهر خرم آباد

راه‌‌های دسترسی به خرم آباد متنوّع هستند و گردشگران می‌توانند با هواپیما، اتوبوس یا ماشین به این شهر سفر کنند.

مسیر جاده‌ای

شهرستان خرم آباد در بین آزادراه شماره‌ی 5‌‌ قرار گرفته که شمال ایران را به جنوب آن وصل  می‌کند. همچنین برای رفتن به این شهر از جاده‌ی شماره‌ی ۳۵ و ۳۷‌‌ و آزادراه خرّم زال ، که از این شهر می‌گذرند و مناطق شمال و غرب ایران را به جنوب و استان خوزستان می‎رسانند، ‌‌نیز می‌شود استفاده کرد. علاوه بر این خرم آباد در مسیر  تهران به جنوب، کرمانشاه به تهران، همدان به جنوب و ایلام به تهران واقع شده‌‌ و با ماشین از این مسیرها نیز می‌توان به خرم آباد رفت. برای معرفی شهر کرمانشاه بر اینجا کلیک نمایید .

فاصله‌ی این شهر تا شهر تهران ۴۹۹ کیلومتر و تا اهواز ۳۷۵ کیلومتر است، و در مسیر شاهراه تهران ـ خوزستان واقع شده و از اهمیت ارتباطی و استراتژیک بالایی برخوردار است. اگر نمی‌خواهید با ماشین شخصی بروید، می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. این شهر ۳ ترمینال مسافربری دارد و از اکثر ترمینال های شهر‌‌های ایران می‌توان به آن رسید ، که البته از آن‌جا هم به مقصد شهرها و شهرستان‌های استان لرستان سرویس اتوبوس، مینی‌بوس و سواری وجود دارد. 

مسیر هوایی به خرم آباد

چنان‌چه قصد سفر هوایی به این شهر‌‌ را دارید، از فرودگاه خرم آباد که در جنوب این شهر قرار گرفته است، استفاده کنید. البته پرواز‌‌های این فرودگاه در حال حاضر فقط به تهران، مشهد و عسلویه‌‌ هستند. در اینجا می‎توانید بلیط پرواز تهران به خرم آباد و بلیط پرواز مشهد به خرم آباد را مشاهده نمایید.

جغرافیای شهر خرم آباد

شهرستان خرم آباد مرکز استان لرستان از استان های غربی ایران بوده که در میان دره‌ های زاگرس قرار دارد. این شهرستان از شمال با شهرستان سلسله، از جنوب با شهرستان اندیمشک، از شرق با شهرستان‌های دورود والیگودرز، و از غرب و جنوب‌غربی با شهرستان‌های دوره و پلدختر  مرز مشترک دارد. البته در گذشته خرم آباد جزئی از استان خوزستان محسوب می‌شد امّا بعد‌‌ها طبق تقسیمات جدید جزئی از استان لرستان نامیده شد و امروزه هم مرکز استان لرستان است.

معرفی شهر خرم آباد

آب و هوای خرم اباد 

آب و هوای خرم آباد مدیترانه‌ای و‌‌ تقریباً معتدل و نیمه‌مرطوب است. این شهر با میزان بارندگی بسیاری دارد و گاها نیز با خطر سیل مواجه می‍‌شود که آخرین آن در سال 98 رخ داد.به دلیل همین بارندگی های فراوان، از منابع آب‌های زیرزمینی و چشمه‌های درون شهری زیادی برخوردار است که از‌‌ نکات بارز‌‌ جغرافیای شهر خرم آباد به شمار می‌روند.

این شهرستان با بهره از جلگه‌‌ها و دشت‌‌های کم‌عرض، کوه‌های مرتفع، و درّه‌های عمیق در میان دو منطقه‌ی سرد شمالی و گرم جنوبی قرار دارد، به همین سبب چند اقلیم آب و هوایی متفاوت دارا است.‌‌ به طوری که شمال، شمال‌غربی و شمال‌شرقی شهرستان  آب و هوای سرد کوهستانی دارد، بخش مرکزی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای، و جنوب و جنوب‌غربی شهرستان دارای آب‌وهوای نیمه گرمسیری است.

معرفی شهر خرم آباد

پوشش گیاهی خرم آباد

خرم آباد هم مثل بسیاری از نقاط دیدنی‌‌ کشورمان ایران، پوشش گیاهی متنوع و بکری دارد که از مهم‌ترین سرمایه‌‌های حیاتی مردم منطقه محسوب می‌شود. این شهر بیش از ۵۰۰ هزار هکتار مرتع در خود جای داداه که البته بیش‌ترشان مراتع جنگلی‌‌ هستند‌‌. بیش‌تر پوشش گیاهی‌‌ در این منطقه‌‌ غالباً پوشش جنگلی و مهم‌ترین پوشش گیاهی‌‌ که در جنگل‌ها دیده می‌شود،‌‌ درخت بلوط است.

بلوط، نقش مهمی در طبیعت خرم آباد ایفا می‌کند و از مؤثر‌ترین ذخایر حفظ آب و خاک است. علاوه بر بلوط‌‌، در جنگل‌‌های خرم آباد می‌شود به گونه‌های جنگلی پسته، بادام، زیتون، نارون‌‌، ارس، زالزالک، گردو، ارغوان، زبان گنجشک‌‌، و درختچه‌‌های کوهی مثل "گَوَن"و "اَلف"‌‌ اشاره کرد.‌‌ مهم‌ترین عامل در تعیین پوشش گیاهی این منطقه‌‌‌‌، بارش است که درفصل بهار بیش‌تر از هر زمان دیگری انجام می‌شود.

معرفی شهر خرم آباد

پوشش جانوری در منطقه خرم آباد

طبيعت زيبای این منطقه و به خصوص دره خرم آباد ، باعث شده علاوه بر گياهان‌‌، جانوران زیادی نیز دراین نقاط زیست کنند. یکی از زیستگاه‌‌های جانوری در این منطقه‌‌، سفيدكوه و يافته‌كوه، در جنوب غربی خرم آباد‌‌ هستند که جانورانی مثل كل و بز وحشي، گراز، خرس‌‌، روباه، گرگ و خارپشت را می‌توان در آن‌ها رویت کرد.‌‌ این منطقه از وجود تعداد زیادی پلنگ ایرانی برخوردار و این نقطه‌‌ یکی از مراکز اصلی زیست‌‌ این گونه‌ی جانوری است‌‌.

معرفی شهر خرم آباد

جاذبه های طبیعی شهر خرم آباد را بشناسید !

دریاچه کیو

دریاچه کیو یکی از جاذبه های طبیعی زیبا در شمال غرب خرم آباد، در کنار پارکی با همین نام قرار دارد. مساحتش 7 هکتار و‌‌ عمق آن ۳ تا ۷ متر است و به‌عنوان زیستگاه جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر، از اهمیّت زیادی برخوردار است‌‌. چشم‌اندازهای زیبای طبیعی اطراف این دریاچه‌‌، امکانات تفریحی و شهربازی پارک دور دریاچه‌‌، این دریاچه را به یکی از جاذبه های گردشگری شهر خرم آباد تبدیل کرده است‌‌. لرها به این منطقه‌‌، کیاوو می‌گویند که در زبان لری  یعنی کبود رنگ و آبی. این نام به‌خاطر رنگ آب زلال این دریاچه بوده که آبی و نیلی است‌‌.

معرفی شهر خرم آباد

آبشار نوژیان

یکی از از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران، آبشار نوژیان نام دارد که در لرستان و‌‌ در ۳۸ کیلومتری جنوب‌شرقی خرم آباد است‌‌. این آبشار با ارتفاع تقریباً ۱۰۰ متری بلندترین آبشار لرستان لقب گرفته که به “آنجل ایران" هم معروف است‌‌. وجود یک صخره‌ی نسبتاً بزرگ در مسیر پرتاب آب، این آبشار را به شکل دو طبقه در آورده و شور و جریان این آبشار را بیش‌تر از پیش کرده است‌‌. سازمان میراث فرهنگی هم در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ نام‌‌ این آبشار را به‌عنوان چهل و ششمین اثر ملّی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار داد.

معرفی شهر خرم آباد

مجموعه توریستی مخمل کوه

مخمل کوه نام کوهی است به ارتفاع بیش از یک هزار و 900 متر که در شمال شرقی خرم آباد واقع شده و یکی از مکان‌های‌‌ تفریحی و گردشگری اهالی خرم آباد به‌ویژه در فصل تابستان و بهار است‌‌. در بخش شمالی این کوه‌‌، تنگه‌ای به نام «شبیخون» ایجاد شده‌‌ که تفرّج‌گاه و پارک جنگلی ازیبایی را به ارمغان آورده است. مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی اطراف آن وجود دارد که باعث شده این محوطه برای مسافران و کردشگران جذاب شود و منطقه توریستی نامیده شود. در ضمن این کوه دارای ارزش تاریخی است و در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده است‌‌.

معرفی شهر خرم آباد

غار ماهی کور

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی خرم آباد‌‌ ، غار ماهی کور در روستای لون از توابع بخش پاپی شهرستان خرم آباد  است‌‌. در این غار دریاچه ای قرار دارد که محل زندگی ماهیانی با بدنی شفاف و بدون چشم می‌باشد که تنها در این غار و این منطقه یافت می‌شوند‌‌. این ماهی‌‌ها‌‌، به‌طور کامل کور‌ اند و به سبب آفرینششان‌‌، از عجایب خلقت‌ هستند. رفتن به این غار، هم از طریق جاده و هم از طریق راه‌آهن امکان دارد. اگر می‌خواهید با قطار به دیدن این غار بروید‌‌، باید‌‌ از قطار عادی تهران ـ اهواز و یا قطار محلّی دورود ـ اندیمشک استفاده کنید و تا اینکه به ایستگاه «تنگ هفت» برسید.

معرفی شهر خرم آباد

تاریخ خرم آباد را بدانید !

آثار تاریخی به جا مانده در خرم آباد ‌‌، نشان از تاریخ کهن و اهمیّت این شهر در دوره ساسانیان دارد. این شهر به‌عنوان پایتخت سلسله‌های هزاراسپیان و آل‌حسنویه از اهمیّت تاریخی بالایی برخوردار است. ‌‌خرم آباد از نخستین سکونت‌گاه‌های مردم در ایران بوده و غارهای مسکونی ِ کشف شده در این منطقه، بیان‌گر قدمت بالای شهر خرم آباد است. جالب است بدانید نام باستانی خرم آباد در گذشته خایدالو بوده و به دستور شاپور اول ساسانی‌‌، شهری به نام «شاپورخواست» در محلِّ کنونی شهر خرم آباد و بر روی خرابه‌‌های آن بنا گردید که بسیاری از آثار تاریخی خرم آباد‌‌،  یادگار آن دوران است.‌‌

معرفی شهر خرم آباد

مشاهیر خرم آباد چه کسانی بودند ؟

خرم‌آباد ، مهد لرهای اصیل و با تمدّن ایران، مشاهیر زیادی را به خود دیده که هر کدام به نوعی در تاریخ و فرهنگ کشور خود نامی ماندگار را به بدک می‌کشند. از بین مشاهیر معروف خرم آباد، می‌توان به باباطاهرعریان، شاعر ایرانی اشاره کرد که به اعتقاد بسیاری از مردم در خرم آباد به‌دنیا آمد و از اهالی این شهر است‌‌.

شهید محمّد بروجردی یکی دیگر از مشاهیر لرستان است، که از فرماندهان جنگ ایران و عراق بوده و به سبب نقش مهمی که در کنترل جنگ داشت به‌عنوان مسیح کردستان از او یاد می‌شود‌‌. عبدالحسین زرین کوب بزرگ مرد عرصه علم و ادبیات ایران اهل بروجرد لرستان است  و نجوانی و تحصیلات دوره‌ی دبیرستانش را در خرم‌آباد گذراند. روحانیّونی مثل میرزا صالح مجتهد و روح‌الله کمالوند خرم آبادی از دیگر مشاهیر این شهر هستند. همین‌طور مسعود رایگان هنرپیشه‌ی سینما‌‌، در این شهر به دنیا آمده و از هنرمندان موفق خرم آبادی محسوب می‌شود.

معرفی شهر خرم آباد

جاذبه های تاریخی خرم آباد را ببینید !

قلعه فلک الافلاک

شاید قلعه فلک افلاک اولین چیزی است که به‌عنوان جاذبه گردشگری خرم آباد به ذهن ما خطور کند‌‌. این قلعه از آثار تاریخی خرم آباد بوده که در بر فراز تپه‌ای در قلب خرم آباد و در جوار رودخانه قرار دارد  و چشم اندازی فوق العاده‌ای را داراست. به لحاظ تاریخی این قلعه به دوره‌ی ساسانیان و حکومت شاپور اول‌‌ در قرن سوم میلادی، بر می‌گردد و از آن به عنوان نماد شهر خرم آباد یاد می‌شود . این قلعه‌ی تاریخی با مصالحی مثل آجر، سنگ، خشت، ملات گچ و آهک در مساحتی به متراژ‌‌ ۵ هزار و ۳۰۰ متر ساخته شده و شامل ۸ برج، ۳۰۰ جان‌پناه و ۲ صحن است. امروزه این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده و همراه موزه‌‌هایی مثل موزه‌ی باستان‌شناسی، هنرهای سنتی و مردم‌شناسی مورد استقبال گردشگران و تاریخ‌دوستان  قرار می‌گیرد‌‌. از دیگر آثار ساسانیان در ایران می توان از دیوار بزرگ گرگان ، آثار ساسانیان در استان فارس و قلعه بابک در استان آذربایجان شرقی نام برد.

معرفی شهر خرم آباد

مناره­ آجری

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و گردشگری خرم آباد ‌‌، مناره آجری است. این بنا، یک بنای استوانه‌ای‌‌ با ارتفاع ۳۰‌ متر است که بر روی پایه‌ای سنگی در کنار شهر قدیمی شاپورخواست قرار دارد. قدمت مناره‌س آجری به قرن چهارم هجری قمری می‌رسد‌‌. می‌توان با طی کردن ۹۹ پلّه، به پشت‌بام این مناره رسید و چشم‌اندازی زیبا از شهر خرم آباد را دید زد. این اثر که امروزه در فهرست آثار ملی ایران  ثبت شده در قدیم‌‌، دیده‌بان کاروان‌های عبوری از شهر، راهنمای آن‌ها و نگهبان  منطقه بود‌‌.

معرفی شهر خرم آباد

سنگ نوشته

در جاده قدیمی شاپور خواست‌‌ به خوزستان و در ضلع شرقی خیابان شریعتی خرم آباد ‌‌،‌‌ سنگ نوشته‌ای با‌‌ ارتفاع سه و نیم متری وجود دارد. این سنگ نوشته که مکعبی شکل است و به‌صورت یکپارچه از صخره‌ای طبیعی جدا شده است. نوشته روی این سنگ به خطِّ کوفی است و قدمت آن به قرن ششم، یعنی دوره سلجوقیان باز می‌گردد.‌‌ متن نوشته شده در کتیبه مربوط به یکی از حاکمان سلجوقی است و موضوع آن هم درمورد بخشش مالیات و ممنوع شدن برخی سنّت‌‌ها است.

معرفی شهر خرم آباد

حمام گپ

حمام گپ یکی از آثار تاریخی خرم آباد است که به وسیله‌ی والی لرستان حسین خان ساکی در میدان گپ و در دوره‌ی صفویّه بنا شد. بخش اصلی این حمام را بر روی چهارستون سنگی ساخته‌اند و چهار رخت‌کن دارد‌‌. نزدیک ورودی‌‌، بین حمام گرم و حمام سرد نیز قسمتی برای  دلّاک‌‌ها و نظافت‌چی‌‌ها طراحی شده بود. وجود این فضا‌‌ها‌‌ به خاطر این بود که افراد بعد ازخارج شدن از حمام گرم ناگهان وارد فضای سرد نشوند. امروزه از این حمام تاریخی به‌عنوان یک مجموعه‌ی فرهنگی و پذیرایی در شهر خرم آباد استفاده می‌شود.

معرفی شهر خرم آباد

آسیاب گبری

دیگر بنای تاریخی خرم آباد‌‌، آسیاب گبری است که در جنوب شهر خرم آباد واقع شده و به لحاظ تاریخی متعلّق به شهر شاپورخواست (ساسانی) است‌‌. ساسانیان این بنای مستطیلی شکل را به صورت مکعب ساخته‌اند. آسیاب‌گیری نزدیک به‌‌ 26 متر طول و 6 متر عرض دارد و ارتفاع‌‌ آن به 11.5 متر‌‌ می‌رسد. این آسیاب با استفاده از قلوه سنگ، سنگ‎های خرد شده‌‌، و‌‌ با ملّات ساروج ساخته شده‌‌ و در زمره‌ی  آثار ملّی ایران است.

معرفی شهر خرم آباد

اماکن مذهبی شهر خرم آباد

امام زاده زید بن علی

امام زاده زید بن علی،‌‌ یکی از نوادگان امام سجاد(ع) است. بقعه او در مرکز شهر خرم آباد و در خیابان سبزه میدان قرار دارد و از جمله مناطق مذهبی این شهر نام برده می‌شود. موقعیّت جغرافیایی این بارگاه در بازار قدیمی شهر و از لحاظ تاریخی مربوط به به زمان حکومت آل‌حسنویه (به سال ۴۰۴ هجری قمری) است. بنای این مقبره به‌صورت هشت ضلعی بوده که دارای چهار ضلع اصلی و تماما ساخته شده از آجر است . از مناطق مهمِّ تاریخی که در اطراف این بارگاه قرار دارد می‌توان به قلعه‌ی فلک‌الافلاک و گرداب سنگی اشاره کرد.

معرفی شهر خرم آباد

مسجد جامع خرم آباد

یکی دیگر‌‌ از اماکن مذهبی و تاریخی‌‌ شهر خرم آباد  مسجد جامع خرم آباد است، که درسال ۹۷۰ به دستور یکی از اتابکان طایفه‌ی لر به نام شاه پرور سلطان بنا شد. به لحاظ تاریخی، قدمت این بنا به دوره‌ی صفویّه برمی‌گردد و در آن سه سنگ نوشته وجود دارد که‌‌ دستورات پادشاهان‌‌ صفوی را روی آن‌ها حک کرده‌اند. این مسجد که در خیابان مطهری واقع شده در دوره‌‌های زمانی مختلف  مرمت شده است.

امام زاده دو برادران

این امام زاده یکی دیگر از مراکز زیارتی و مذهبی استان لرستان است که در غرب شهر خرم آباد و درخیابان هفده شهریور قرار دارد. قدمت آن به بیش از هزار سالمی‌رسد و مشهور است که این قبور به دو برادر به نام‌‌های سید علی و ابوالوفا که از نوادگان دور امام موسی کاظم(ع) هستند، تعلّق دارد. این امام‌زاده در بین دو چشمه به نام‌‌های گرداب سنگی و بردینه قرار گرفته است.  در سال‌‌های گذشته کتیبه‌ای قدیمی از این مقبره پیدا و  میراث فرهنگی آن را ثبت و ضبط کرد.

بقعه پیر شمس‌الدین

امام‌زاده سیّد شمسالدین بن علی معروف به پیر شمس‌الدین از نوادگان امام موسی کاظم(ع) و از مهم‌ترین علمای زمان خود محسوب می‌شد. این بقعه، در استان لرستان در شمال دهستان تشکن ودر ۲۲ کیلمتری شهر خرم آباد قرار دارد. بنای این امام‌زاده در سال ۱۳۷۲ به‌دست‌‌ یک خیّر، ترمیم شد. در قسمت درونی مقبره، به‌جز اتاقی که زیر گنبد قرار دارد، ۲ اتاق دیگر که به‌عنوان‌‌ حسینیّه استفاده می‌شوند نیز وجود دارد. یکی از این اتاق‌‌ها دو قبر دارای دو قیر است  که به گفته‌ی مردم منطقه مربوط به فرزندان مدفون بارگاه تعلق دارد.

زبان مردم خرم آباد

یکی از گویش‌‌های اصلی زبان لری‌‌، گویش خرم آبادی است‌‌ که مردم خرم آباد به این گویش صحبت می‌کنند. این منطقه‌‌ یکی از مناطق اصلی گویشوران لری شمالی است. درمورد زبان لری هم باید گفت که برخی زبان‌شناساریشه‌ی آن را در فارسی باستان می‌دانند که البته از ربان کردی نیز تاثیر گرفته است .

لباس محلی مردم خرم آباد

 از فرهنگ و رسوم مردم خرم آباد، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مناطق لرنشین‌‌، بع عنوان یکی از غنی‌ترین گنجینه‌‌های فرهنگ اقوام ایران یاد می‌شود‌‌. لباس‌‌های محلّی نقش مهمّی در این فرهنگ عمیق ایفا می‌کنند. پوشاک سنّتی مردم خرم آباد‌‌، در عین سادگی با شکوه و زیبا است و نمایان‌گر غیرت و فرهنگ مردم این خطّه می‌باشد‌‌. پوشاک زنان جوان را پارچه‌‌های الوان در طرح‌های شاد وسربندهای زیبا و رنگی تشکیل می‌دهد و در مقابل زنان مسن‌تر، از پوشاکی با رنگ‌‌های تیره‌تر و طرح‌‌های ساده و سربندهای سیاه و سفید استفاده می‌کنند. روسری‌‌های زیبای زنان لر که در گویش محلّی «گل ونی» گفته می‌شودو البته  امروزه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوشاک سنّتی زنان این منطقه معمولاً شامل قسمت‌های مختلفی مثل «کلنجه»‌‌، «سرداری» یا «کمر چین» و «جلیقه» است که در عین زیبایی‌‌، پوشیده است. مردان نیز پوشاک سنّتی مخصوص به خود را دارند که طبیعتا بر خلاف لباس زنان تزئینات کم‌تری دارد  و در گویش محلّی، به «شال و ستره» معروف است. شلوار‌‌های انها شبیه به طرح شلوار کردی  و پیراهن‌هایشان اغلب برش‌‌هایی ساده دارند.

معرفی شهر خرم آباد

علاوه بر این‌‌ها مردان لر، پیراهن‌‌هایی دارند که به «جومه» یا «کراس» نام دارد و از جنس کرباس‌‌ است و دارای‌‌ آستین‌‌های بلند و یقه‌‌ی گرد هستند. مردان می‌توانند به دور پیراهن خود «شال» ببندد، و یا روی پیراهن خود‌‌ «ستره»، قبای مخصوصی که قدِّ آن تا زیر زانو است، بر تن کنند.

موسیقی در شهر خرم آباد

موسیقی از مهم‌ترین نمادهای فرهنگی خرم آباد است، که از پیشینه‌ای کهن به یادگار مانده و به ردیف دستگاهی نزدیک است.‌‌ موسیقی لری به‌طور کل به دو بخش موسیقی‌‌های آوازی و سازی تقسیم و بیش‌تر در دستگاه ماهور و با ساز کمانچه اجرا می‌شود. موسیقی در این منطقه جایگاه ویژه‌ای را داراست، به‌طوری که به چهار بخش موسیقیِ کار، موسیقیِ مراسم‌‌، موسیقیِ عروسی و موسیقیِ عزا تقسیم شده و این خود نشان دهنده‌ی جایگاه موسیقی در زندگی مردم است‌‌. این تقسیم بندی بیانگر آن است که در همه حال موسیقی در زندگی این مردمان غیور و قدرتمند جاری شده و بخش جدانشدنی و لاینفک زندگی آن‌ها است.

معرفی شهر خرم آباد

غذای مردم خرم آباد

خرم آباد به‌عنوان یک شهر تاریخی‌‌،  فرهنگ غذایی غنی و جالبی را دارد و غذاهای محلی و متنوعش  می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد‌‌. یکی از غذاهای محلی خرم آباد‌‌،‌‌ آش گوشت یا زیر برنجی نام دارد که از غذاهای رسمی مردم این خطّه است، و بیش‌تر در مراسم‌هایی مثل عروسی طبخ می‌شود. این غذا، شبیه چلو گوشت است، و در مراسم‌ها آن را در سینی‌‌های بزرگی به نام مجمع می‌کشند. یکی دیگر از غذاهای محلّی خرم آباد‌‌، شامی‌کوو گفته می‌شود، که مثل شامی است امّا در پخت آن در کنار گوشت چرخ کرده‌‌، تخم مرغ و سیب زمینی از رب انار و سبزی‌‌های معطّر هم استفاده می‌شود. آش دوغ لری، آش پرشکه، شامی‌کباب و سُغدو از دیگر غذاهای محبوب مردم خرم آباد هستند‌‌.

معرفی شهر خرم آباد

اقامت در شهر خرم آباد

برای اقامت در خرم آباد‌‌، بسته به سلیقه و هزینه‌ی در نظر گرفته شده، می‌توان  هتل‌‌، مهمانخانه یا اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی انتخاب کرد. مجتمع اقامتی تحقیقاتی و گردشگری کاسین، هتل ارشیای خرم آباد، هتل رنگین‌کمان‌‌، هتل آزادی و هتل فردیس از هتل‌های خرم آباد هستند که می‌توان با توجّه به بودجه‌ی خود و امکاناتی که این هتل‌‌ها دارند، برای اقامت به آن‌ها رفت. همین‌طور اگر مایل هستید به اقامت‌گاه‌‌های بوم‌گردی بروید‌‌، خرم آباد چندین اقامتگاه دارد که از میان آن‌ها می‌توان اقامتگاه بوم‌گردی تنگه بهرام، اقامتگاه بوم‌گردی شهید رجایی، و اقامتگاه بوم‌گردی سیاه چادر نام برد.

معرفی شهر خرم آباد

سوغات خرم آباد

می‌توان از خرم آباد، هم صنایع دستی‌‌ به‌عنوان سوغاتی ‌‌ به یادگار برد، و هم خوردنی‌‌های خوشمزه. نان آردی شیرین، سوغات خوشمزه‌ی خرم آباد است که طرفدارانش کم نیستند. همین‌طور روغن حیوانی و شیرینی کاک در کنار برساق‌‌، حلوا ارده و عسل از خوردنی‌‌های خوشمزه‌ی خرم آباد هستند. ورشو سازی یکی از صنایع دستی پرطرفدار در این شهر است‌‌. همین‌طور جاجیم‌بافی و بافت گیوه‌‌، حصیر‌‌، نمد مالی، خرّاطی و...که با هنرمندانه با دستان مردمان این منطقه ساخته می‌شوند.

معرفی شهر خرم آباد

مراکز خرید خرم آباد

خرم آباد هم مثل هر منطقه‌ی توریستی دیگر، شامل چندین مرکز خرید است؛ از بازار سنّتی گرفته تا مراکز خرید مدرن‌‌، که تنوع کالاها در آن‌ها بسیار است ‌‌. بازدید از بازار قدیمی شهر به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مراکز تاریخیِ خرید‌‌،  هم فال است و هم تماشا‌‌‌‌. همین‌طور بازار روز خرم آباد‌‌، مجتمع تجاری گردشگری بعثت، و مجتمع تجاری کیو از دیگر مراکز خرید خرم آباد هستند که مردم مایحتاج خود را از آن‌ها خریداری می‌کنند.

معرفی شهر خرم آباد

سخن آخر

کوچک، آرام و بی سر و صدا، تنها در میان کوه‌های بلند. شاید وصف درستی از خرم‌آباد باشد اما هرگز کامل نیست. خرم‌آباد بزرگتر از آن است که تنها مرکز استانی باشد. به خرم‌آباد که آمدید به کوه‌ها دقت کنید. شاید مردم لر ایستادگی را از این کوه‌ها آموختند که هزاران سال دشمن را پشت مرزهای غربی ایران زمین‌گیر کردند. به خرم‌آباد که آمدید به فلک‌الافلاک نگاه کنید. مردم لر از این قلعه آموختند، سادگی و سربلندی را.

اگر به کرمانشاه رفتید و قصد دیدن جاذبه های گردشگری غرب کشور را دارید،  پیشنهاد می کنیم که تخت سلیمان ، بازار تبریز ، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و آثار ارمنیان در ایران و بیستون را که از آثار جهانی یونسکو هستند را بازدید نمایید

دسته ها:
}