لطفا صبر کنید...

 راهنمای سفر به کیش ، نگین خلیج فارس
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/12

راهنمای سفر به کیش ، نگین خلیج فارس را در اینجا بخوانید. نام جزیره کیش در متون کهن  قیس است اما برخی بر اساس افسانه­‎ای بومی معتقد هستند نام کهن کیش کیان است و احتمال دارد این نام از نامِ سلسله کیانیان گرفته شده باشد. شاید هم به خاطر اینکه این جزیره بر بلندی­های اطراف جزیره هرمز قرارگرفته و مانند تیری در ترکش است، این جزیره را کیش نامیده‌اند. در لهجه مردم هرمزگان نیز کیش به معنای کانال بزرگی ست که آبِ شیرینِ قنات از آن خارج می­‎شود. در بخشِ فارغانِ استان هرمزگان هم قناتی وجود دارد که مردمِ محلّی نام آن را کیش گذاشته‌اند، به همین خاطر ممکن است یکی دیگی از دلایل نام‌گذاری کیش به این اسم، منابعِ زیادِ آبِ شیرینِ زیرزمینی باشد.

با مشاهده این ویدیو گردشی کوتاه در جزیره کیش داشته باشید :

به دلیل موقعیّت مکانی و جغرافیایی کیش در گذشته، این شهر توجّه بازرگانان زیادی را به خود جذب کرده است تا جایی که مورّخان و سفرنامه نویسان بزرگی چون ابن­خردادبِه، ابن‌بطوطه و یاقوت حَمَوی، خود به آن سفر کرده‌اند یا درباره­ی آن نوشته‌اند. موثق­ترین و مشهورترین حکایتی که در این زمینه وجود دارد، حکایت شیخ مصلح‌الدّین سعدی در «کتاب گلستان» است که روایت آن خالی از لُطف نیست:

بازرگانی را دیدم که صدوپنجاه شُتر بار داشت و چهل بنده­ی خدمتکار، شبی در جزیره کیش مرا به حُجره­ی خویش درآوَرد. همه شب نیارَمید از سخن‌های پریشان گفتن که فلان انبازم به ترکستان و فلان بضاعتم به هندوستان است و این قباله­ی فلان زمین است و فلان چیز را فلان ضَمین، گاه گفتی خاطر اسکندریه دارم که هوایی خوش است؛ بازگفتی که دریای مغرب مُشوّش است. سعدیا! سفری دیگرم در پیش است، اگر آن کرده شود بقیّت عمرِ خویش به گوشه­ای بنشینم. گفتم آن کدام سفر است؟ گفت: گوگرد پارسی خواهم بُردن به چین که شنیده­ام قیمتی عظیم دارد و از آنجا کاسه­ی چینی به روم آرَم و دیبای رومی به هند و فولاد هندی به حَلَب و آبگینه‎ی حَلَبی به یمن و بُردِ یَمانی به پارس و زان پس تَرکِ تجارت کنم و به دُکّانی بنشینم.

 راهنمای سفر به کیش

انصاف، از ین ماخولیا چندان فرو گفت که بیش طاقت گفتنَش نماند. گفت: ای سعدی تو هم‌سخنی بگوی از آن­ها که دیده‌ای و شنیده‌ای. گفتم:

آن شنیدستی که در اقصایِ غور

بار سالاری بیُفتاد از ستور

گفت: چشمِ تنگِ دنیادوست را

یا قناعت پُر کند یا خاکِ گور

 هم­چنین زکریا بن محمّد بن محمود قزوینی در «آثار البلاد­ واخبار العباد» خود درباره کیش چنین گفته است:

«قیس جزیره‌ای‌ است در دریای فارس و دورش چهار فرسخ است و آبادانی دارد. شهری درکمالِ حُسن و لطافت در آنجا بناشده ‌است و کشتی‌های هندیان به آن جزیره درآیند و تجارتگاه هند و عجم و عرب است. آبِ چاه آشامَند و حوض‌ها و آب‌انبارها ساخته‌اند.» جزیره کیش، تنها جزیره خلیج فارس است که در آن آبِ شیرین وجود دارد و از گذشته قنات آبِ شیرین داشته است.

کمتر گردشگری وجود دارد که نامِ نگینِ خلیج فارس ، جزیره زیبای کیش را نشنیده باشد. این جزیره با طبیعتِ منحصربه‌فرد و امکانات بی‌نظیرِ گردشگری‌ یکی از قطب­‎های توریستی در ناحیه­ خلیج فارس است که سالانه بیش از یک‌میلیون و ششصدهزار گردشگر دارد. این جزیره در استان هرمزگان و در ۱۲ کیلومتری شیب­کوهِ بندرلنگه گرفته است و جزیره‎­ای بیضی‌شکل است که ۹۰ کیلومترمربع مساحت دارد و در ارتفاع ۳۵ متری از سطحِ دریا واقع‌شده است.

همچنین کیش علی‌رغم امکانات و فضای کاملاً مُدِرن، دارای تاریخی کهن و سابقه­‎ای طولانی است و در کنار اماکن توریستی و تفریحی، بناهای تاریخی از ادوارِ مختلف تاریخ را نیز در خود جای‌داده است. آثار تاریخی جزیره کیش را در اینجا ببینید. این جزیره، از سمتِ سازمان جهانی گردشگری به­‎عنوان چهارمین مقصدِ گردشگری در جنوب غرب آسیا معرفی‌شده است. در سال ۱۳۶۹ نیز کیش به‌عنوان نخستین منطقه آزاد کشور معرفی شد و تاکنون منطقه آزاد کیش در جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار موفق بوده است. دسترسی آسان به جزیره، امکانات رفاهی و توریستی، جذابیّت­‎های دیدنیِ بسیار و هتل های مجهز، این جزیره را به یکی از پرطرفدارترین حوزه­‎های گردشگری ایران تبدیل کرده است. بهترین فصل سفر به این جزیره به دلیل آب‌وهوای گرم و حارّه­ای کیش، اواخر زمستان تا اواسط بهار است.

 راهنمای سفر به کیش

ازنظر تقسیمات استانی، جزیره کیش زیرمجموعه‌ی استان هرمزگان قرار دارد و نزدیک­ترین شهرستان به کیش شهرستانِ بندرلنگه است.

راهنمای سفر به کیش

مسیر‌های دسترسی به کیش

تنها راه­ های دسترسی به این جزیره مسیرهای هوایی و دریایی هستند و فرودگاهِ مُجهَّز کیش و بندر پررفت‌وآمد آن، در تمامیِ فصل‌های سال، سفر به جزیره را امکان‌پذیر کرده است. از کیش تا تهران ۱۰۵۲ کیلومتر تا بندرعباس ( راهنمای سفر به بندر عباس ) ۲۵۰ کیلومتر تا بندرلنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره­ هندورابی ۲۸ کیلومتر فاصله وجود دارد. نزدیک‌ترین بندر ایران به جزیره کیش هم بندرِ آفتاب است که با این جزیره نیز ۱۳ کیلومتر فاصله دارد.

مسیر هوایی: معمولاً متداول­ترین و ساده‎­ترین گزینه برای سفر به کیش مسیر هوایی است. فرودگاهِ بین‌المللی کیش در غربِ استان هرمزگان قرارگرفته است و با شرکت­‎های هواپیمایی آسمان، ماهان، ایران ایر، قشم ایر و... همکاری دارد.

تورهای ارزان کیش از تهران را می‎توانید در کی سفر بیابید.

مسیر جاده‌ای: ازآنجاکه مسیر جاده‌ای به کیش ساخته نشده است، می‌توان با انتخاب دو مسیر به بندرهای اطراف رفت و ازآنجا با شناورها سواری خود را به جزیره کیش رساند. اگر مسیر حرکت خود را از تهران فرض کنیم، مسیر رسیدن به کیش به این طریق است: تهران ( راهنمای سفر به تهران )، قم، کاشان، نطنز، اصفهان ( راهنمای سفر به اصفهان )، شهرضا، آباده، مرودشت، شیراز، جهرم، لار، بستک، بندرلنگه، بندر چارک، یا مسیرِ فیروزآباد، قیر و کازرون، خنج، لامرد، بندر آفتاب یا بندر چارک.

جغرافیای جزیره کیش

آب‌وهوای کیش

آب‌وهوای کیش گرم و مرطوب است و بیشتر بارش‌های آن مختصِّ به فصلِ زمستان و به‌صورت رگبار است. ازآنجاکه هوای این مناطق شرجی است، در تابستان گرم­تر و در زمستان، تحت تأثیر سامانه‌های جنوبی و شمال غربیِ، بارانی و خنک­تر می­شود. بلندترین نقطه‌ی این جزیره در ارتفاع ۳۵ متری از سطح دریا قرارگرفته است. همچنین جزیره کیش فاقد رودخانه‌ی دائمی است و به‌جای آن تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد.

پوشش گیاهی جزیره کیش

ازنظر پوشش گیاهی، کیش در منطقه‌ی نیمه حارّه‌ایِ جنوبِ ایران قرار دارد. ویژگی این منطقه، رشد گیاهانِ مقاوِم در برابر خشکی است که باعث سازگاری بیشتر گیاهان منطقه شده است. گیاهانِ این جزیره در نوع خود بسیار منحصربه‌فرد و دارای فواید دارویی و درمانی هستند. درخت آکاسیا یا درخت کرت، یکی از گیاهان این منطقه است که سرشار از تانن است و کاربُرد دارویی دارد. درختانِ نارگیل که در نوارِ ساحلیِ شرقِ کیش دیده می­شوند در کنار نخلستان­های زیبایی که حتّی در سفرنامه‌های تاریخی هم از آن‌ها نام یادشده است، از دیگر درختانِ بومی این منطقه‌ به شمار می­آیندن­آیندآی. درخت کُنار هم یکی دیگر از گیاهان این منطقه است که چوبِ آن در صنعت کشتی­سازی کاربرد دارد. درخت لورِ کیش نیز از زیباترین، نادر‌ترین و عجیب‌ترین درختان جهان و از خانواده‌ی انجیر است که در پوششِ گیاهی جزیره کیش به چشم می‌خورد.

 راهنمای سفر به کیش

پوشش جانوری کیش

غزال ایرانی که از زیباترین آهوان با اصالت ایرانی است و خطرِ انقراض آن را تهدید می­‎کند، در منطقه‌ی کیش تحت حفاظت قرار دارد. در جزیره زیبای کیش می­توان پرندگانِ متنوّع و زیبایی را مشاهده کرد که البته بیش‌ترشان از نوعِ پرندگانِ مهاجرند: دُرنا، حواصیل و گیلانشاه از این دسته هستند. این ناحیه زیستگاه خزندگانی چون مار­های جعفری، مارمولک قیطانی نیز می­‎باشد.

 راهنمای سفر به کیش

جاذبه های طبیعی جزیره کیش را ببینید!

سایت های مرجانی

کیش یک جزیره کاملاً مرجانی است که به سبب شرایط منحصربه‌فرد خود از پوشش گیاهی و جانوریِ خاصّی برخوردار است. سایت­ های مرجانیِ آب­ های اطراف جزیره، آبی صاف و زلال را فراهم کرده‌اند. شفافیّت آب به‌گونه‌ای ست که با چشمِ غیرمسلَّح از سطح دریا می‎توان عمق دوازده­متر یا بیش­ترِ کف دریا را مشاهده کرد، گویی مرجان­ ها که کار تصفیه‌کننده‌های طبیعی را بر عهده‌دارند، دنیای زیردریا را با آسمان پیوند زده­‎اند. غواصی در سایت­ های مرجانی جزیره یکی دیگر از تفریحاتی است که مختص این منطقه است و گردشگران به‌راحتی می­‎توانند به آن دسترسی داشته باشند.

سایت­ های مرجانیِ جزیره با ماهی­ها و موجودات دریایی خاصِّ خود، گویا جهان دیگری را نشان می­‎دهند. جهانی آرام، پُر از شگفتی و رنگ. تقریباً برای دسترسی به سایت­ های مرجانی باید نُه تا پانزده متر زیرآب بروید. هر گردشگری که در کیش این تفریح هیجان‌انگیز را تجربه نکند، فرصت بزرگی را از دست‌ می­‎دهد. تنوّع مرجان­ ها، ماهی ها و دیگر موجودات آبزیِ این منطقه، به­ اندازه­‎ای ست که حتّی نظرِ گونه شناسان را نیز به خود جلب کرده است. زندگیِ آرام و پُر از سکوت آبزیان، در این منطقه، بازندگی پُرهیاهوی انسان گره‌خورده است و سمفونی حیرت­آوری از زیبایی را نشان می­‎دهد.

 راهنمای سفر به کیش

سواحل کیش

جزیره­ کیش دو نوع ساحل مختلف دارد به این‌گونه که سمتِ شرق و شمالِ جزیره ساحلی شِنی، آمیخته از شن و مرجان است و سمت غرب جزیره، ساحِلی سخت و صخره­ای دارد. این نوع سواحل، ازنظرِ جغرافیایی، سواحلی خاص و منحصر به یک محیطِ خاص هستند که در این جزیره به­‎طور اعجاب­ انگیزی در یک منطقه در کنار هم گرد آمده‌اند.

 راهنمای سفر به کیش

محلِّ زندگی کیشوندان و اهالی کیش هم در سمت ساحل شنی جزیره قرار دارد و سمت ساحل خشنِ صخره­ای که گاهی موج­‎های بلند و هولناکی از آنجا به چشم می­خورد، خالی از سکنه است. مردم محلّی به این ناحیه­ صخره‎­ای و خالی از سکنه­ جزیره ، «کلبه هور» می‎گویند. این ترکیب شاعرانه و هنری، به معنای خانه خورشید است و ازآنجایی‌که این قسمت در غربی­‎ترین نقطه­‎ی جزیره قرار دارد، یعنی جایی که خورشید غروب می­ک‎ند، عمقِ زیبایی این نام­گذاری را نشان می­‎دهد. به عقیده­‎ی ساکنان قدیمِ جزیره، کلبه ­هور جایی است که خورشید به خواب می­‎رود، ازاین‌رو است که دریا در این قسمت مُتلاطم است؛ خورشید در کلبه­‎اش به خواب‌رفته و دریا نگهبانی می­‎دهد تا مبادا رهگذری خورشید را از خواب بیدار کند.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کیش سایت­ه ای ورزشی - تفریحیِ ساحلی هستند که توجّه گردشگران زیادی را به خود جلب می­‎کنند؛ ورزش­ های دریایی خاصّ مثل جت اسکی ، بِنانا، پاراگِلایدِر، شاتِل و... همچون دیگر سواحل توریستی کشور برای گردشگران در دسترس است. تفریحات آبی کیش را بشناسید. جزیره کیش به سبب ساحل زیبا و منحصربه‌فرد شنی - مرجانی­ خود از قدیم مورد توجّه فدراسیون­ های بین­المللی برای مسابقات والیبال و فوتبال قرار می­‎گرفت. امروزه نیز کیش یکی از مراکز جهانی این ورزش­ها است و مسابقاتی مثل بدمینتون، تنیس، اسکُواش و... نیز در سطوح مختلف جهانی در این جزیره برگزار می­‎شوند.

پارک دلفین ها

یکی دیگر از مکان­ های معروف گردشگری این جزیره ، پارک دلفین­ های کیش است. پارک دلفین­ ها که فضای بزرگی دارد از ‌آیتم­ های مختلفی همچون سیرک، باغ­ پرندگان، آکواریومِ آب‌شور و شُوی ایرانی و نمایشِ دلفین­ ها تشکیل شده است که در کنار رستوران­‎ها و کافی‌شاپ‌های متعدّد و فضایی توریستی ، مکان مناسبی را برای خانواده­‎ها فراهم آورده است.

 راهنمای سفر به کیش

پارک آبی اوشن

از دیگر جاذبه­ های توریستی و منحصربه‌فرد کیش ، این پارک آبی را می­‎توان نام برد که در سال­‎های اخیر به بهره ­برداری رسیده است. این پارک آبی از بزرگ­ترین پارک­‎های آبیِ روباز منطقه و کشور به شمار می­رود و با تمِ داستانیِ «راز قلعه خورشید» که از افسانه­‎های کهن منطقه­‎ی جنوب ایران است، طرّاحی و اجراشده است. اختصاص زمان جداگانه برای بانوان، مچ­بندهای هوشمند الکترونیکی برای میهمانان پارک آبی، رستوران­‎ها، تریا و کافی‌شاپ از دیگر مزیَّت­‎های این مکان توریستی است.

 راهنمای سفر به کیش

خرید از کیش

مراکز خریدِ بزرگ و مجهز کیش حتّی در کشور­های حاشیه­‎ی خلیج فارس نیز طرفدارانی برای خود دارند. این پاساژها در قسمت مسکونیِ جزیره بناشده‌اند و با امکانات رفاهی و مُدرن خود خرید را به یک امر لذّت بخش برای گردشگران تبدیل کرده­‎اند. علاوه بر این به سبب منطقه­ی آزادِ اقتصادی کیش، قیمت­ و کیفیَّت اجناس در کیش بسیار مناسب است.

 راهنمای سفر به کیش

بهترین مراکز خرید کیش را در اینجا ببینید.

از دیگر شرایط توریستی و گردشگری کیش می­‎توان به سیستم تاکسی­رانی مجهز و لوکس جزیره، جاده­ی ساحلی دوچرخه‌سواری، قایق‎­ها و کشتی­ های تفریحی و تور­های دریایی دورِ جزیره اشاره کرد.

تاریخ جزیره کیش

در طول تاریخ ایران باستان سلسله­‎های هخامنشی، اشکانی و ساسانی بر این جزیره حکمرانی کرده­‎اند. پس از فتح ایران توسّط اعراب نیز خُلفای اُموی زمامداری این جزیره را به عهده گرفتند. تا این­که در سال ۲۴۹ هجری، شخصی از اهالیِ رِی، قیام کرد و جزایرِ خلیج فارس را به تسخیر خود درآورد و این‌گونه بود که کیش برای بارِ دیگر به دست ایرانیان افتاد. نام این جزیره در متونی که از زبان پهلوی به­جای مانده است، آورده شده است و این خود، حاکی از قدمت کهن و توجّه ایرانیان از دیرباز به این جزیره است.

تسلّط ایرانیان بر جزیره کیش تا دوران سلجوقیان طول کشید و در آن هنگام کیش، بزرگ‌ترین مرکز تجاری در تمام خلیج فارس به شمار می­رفت.

در دوره­‎ی صفویّه نیز کیش همچون دیگر جزایر حوزه­‎ی خلیج فارس، توسط استعمارگران پرتغالی اشغال شد و در نبردی که امام قلی خان، سپه‌سالار سپاه شاه عباس، با استعمارگران داشت، تمام حوزه­ی خلیج فارس، ازجمله جزیره کیش، تحت سلطه­‎ی ایران درآمد و تاکنون نیز جزو قلمرو ایران باقی‌مانده است.

جزیره کیش­ تا اوایل حکومت پهلوی دوّم، مرکز صید ماهی و تجارت مروارید در خلیج فارس محسوب می­شد ولی پس از نفوذ مرواریدِ ژاپن به بازار ایران، این جزیره از رونق افتاد. تا این­که در سال ۱۳۴۹ شمسی، هیئتی ایرانی ـ آمریکایی از این جزیره بازدید کردند و به خاطر سواحل زیبای مرجانی، ویژگی­های طبیعی منحصربه‌فرد و آب‌های صاف و زلال اطراف جزیره آن­ را به­‎عنوان یک مرکزِ جهانیِ توریستی انتخاب کردند.

ازآن‌پس بود که زیرساخت­های توریستی زیادی در کیش انجام گرفت و هتل­‎های بزرگ بین‎المللی، نمایشگاه­، فرودگاه و... در این جزیره بکر تأسیس شدند.

راهنمای سفر به کیش

جاذبه های تاریخی کیش را ببینید!

قنات یا کاریز کیش

قنات کیش یکی از دیدنی­ های تاریخی کیش است. این قنات شهری زیرزمینی است که بیش از ده هزار متر وسعت دارد و در عمق شانزده متری سطح زمین قرارگرفته و قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. سقف این قنات با فسیلِ­ صدف­ ها و مرجان­ ها پوشیده شده است و فسیلِ دیگر موجودات دریایی مانند لاک­پشت­‎های غول‌پیکر نیز در این قسمت دیده می­شوند، کارشناسان قدمت این فسیل­ها را ۲۷۰ تا 570 میلیون سال تخمین زده­‎اند. قنات کیش محیطی خنک دارد و بازارچه­‎ای از صنایع ­دستی نیز در آن به چشم می­خورد.

شهر حریره

از دیگر آثار تاریخی جزیره کیش ، می­‎توان به شهر باستانی حریره در شمال جزیره کیش اشاره کرد. قدمت این شهر به سده­‎های پنجم تا دهم هجری بازمی­‎گردد و یادگار دوران استیلای قیاصره بر کیش است. شهرِ حریره چند بنای مهمِّ تاریخی دارد که ازنظر کاوُش­‎های باستان شناسی بسیار اهمیّت دارند. مسجد جامع حریره، عمارت کاخ حریره، حمام تاریخیِ حریره، قنات­ها و چاه­ها و... ازجمله‌ی این بناها هستند. حریره یادگار دوران پرشکوه اقتصادی جزیره کیش است و آثار کشف‌شده از این شهر حاکی از علاقه مردم به صید ماهی، مروارید و مرجان در این شهر است. خانه اعیانی حریره یک خانه‌ی بزرگ با ساختاری شبیه به ساختارِ خانه­های فلات مرکزی ایران است که با کاشی­هایی زیبا شبیه به کاشی­کاری بناهای ایلخانی، می‌درخشد. باوجود زیبایی این بنا، این نوع معماری در این منطقه بسیار عجیب است. شهر حریره ازنظر تاریخی اهمیّت ویژه­ای دارد و به گفته­ای بهشت باستا شناسان است.

 راهنمای سفر به کیش

درخت انجیر معابد کیش

درخت انجیر معابد کیش یکی دیگر از مهم‌ترین نقاط دیدنی کیش است. این درخت ۵۰۰ یا ۶۰۰ ساله، برای بومیانِ جزیره، بسیار مقدّس محسوب می­شود به‌طوری‌که در گذشته برای گرفتن حاجت به آن دخیل می­بستند. اکنون این دخیل­ها بازشده و برای حفاظت از درخت حصاری گِرد آن کشیده­اند.

 راهنمای سفر به کیش

کشتی یونانی

کشتی یونانی یا همان کشتی به‌گل‌نشسته‌ی معروف یکی دیگر از جاذبه­ های تاریخی کیش است که در سال­های اخیر تبدیل به نماد جزیره کیش شده است. این کشتی متعلّق به یک سرمایه­دار یونانی بود که به علّت مجهز نبودن جزیره به فانوس دریایی، در سال ۱۳۴۵ شمسی در این قسمت به گِل نشست اما دولت وقت ایران با کمکِ دیگر ارگان­های جهانی موفّق به بیرون کشیدنِ این کشتی نشدند. درنتیجه دولت وقت ایران به دلیل سهل­ انگاری در نصبِ فانوس دریایی در جزیره ، مجبور به پرداخت غرامت به صاحب کشتی شد. امروزه کشتی یونانی یکی از جاذبه­ های توریستی کیش است که در قسمتِ جنوب غربیِ جزیره قرارگرفته است. علاوه بر اهمیّت گردشگری، کشتی یونانی به اکوسیستمی خاص برای موجودات دریایی تبدیل‌شده است. انواع پرندگان، ماهی­ها، صدف­ها و... به خاطر شرایط استثنایی و خاصَّ این منطقه آن را برای زندگی انتخاب کرده­اند.

 راهنمای سفر به کیش

لباس و پوشش مردم کیش

بیشتر مردهای این منطقه دشداشه و عرقچین می­‎پوشند و اکثر آ­ن­ها به کارهایی همچون ماهی گیری و بازرگانی، دریانوردی، دامداری مشغول‌‌اند که شغل بومیان این جزیره محسوب می­‎شوند.

 راهنمای سفر به کیش

موسیقی در کیش

موسیقیِ کیش نیز همچون دیگر موسیقیِ نواحی دیگر استان هرمزگان به موسیقی بندری معروف است. سنج، طبل و دمّامه ازجمله سازهای معروفی هستند که در مراسم­های سنّتی این جزیره استفاده می­شوند.

غذای کیش

غذاهای مشهور جنوب بیشتر با ماهی صید شده از دریا تهیه می­‎شوند و معروف­‎ترین آن­‎ها «قلیه ماهی» است. یکی دیگر از غذاهای لذیذ کیش «سمک مشوی» است که با ماهی سرخ‌شده درست می­شود. «برنج شکری» یا «محمر» که برنجی شیرین با ماهی است و همچنین مضروبه و هریسه که نوعی حلیم به شمار می­آیند از غذاهای سنّتی جزیره کیش هستند.

 راهنمای سفر به کیش

رستوران شاندیز صفدری در بلوار جهان، رستوران کوه سنگی، توتی فروتی در انتهای بلوار دریا، فودکورت دامون کیش در طبقه­ی فوقانی مرکز دامون و... از بهترین رستوران های کیش هستند.

اقامت در جزیره کیش

جزیره کیش از دیرباز با هتل­‎های مجلل و سایت­‎های تفریحی و سیاحتی معروف بود و اکنون نیز با رشد چشم­گیر صنعت توریسم، این سایت­‎ها و هتل­‎ها گسترش بیشتری پیداکرده‌اند. تجمع هتل­‎های لوکس و زیبا در کیش بیشتر از هر نقطه­‎ی دیگری در استان هرمزگان دیده می­شود؛ هتل­‎هایی چون هتل داریوش، هتل پارمیس، هتل مارینا پارک و... علاوه بر امکان سکونت مسافران، گردشگران زیادی را برای بازدید از معماری مُدرن و منحصربه‌فردشان به خود فرامی‌خوانند. وجود جُنگ­‎ها، کنسرت­‎ها، استندآپ­‎ها و... دلیل دیگری است که گردشگران بازدید از این هتل­‎ها را در برنامه­‎ی سفر خود می­‎گنجانند.

سوغات و صنایع دستی­ کیش

کوزه‌های سفالی که از خاکِ مرغوب مارنِ جزیره درست می­‎شوند؛ شیریکی پیچ‌ها که از نخ پشمی یا ابریشمی با دست بافته می‌شوند و با ترکیب‌بندی رنگ‌های گرم و سرد و نقوش مختلف یکی از زیراندازهای سنّتی بسیار زیبای جنوب به‌حساب می­‎آیند؛ چادرشب که در سراسر ایران کاربرد دارد و با دار بافته می‌شوند؛ سبدها و حصیرهای دست‌ساز که از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی محسوب می­‎شدند و با الیاف گیاهی بافته می‌شود و محصولات دریایی که با انواع مرجان، حلزون، صد­ف، خرچنگ و ... ساخته می‌شوند از صنایع‌دستی کیش هستند که می­‎توانید آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی تهیه کنید.

 راهنمای سفر به کیش

اگر قصد سفر به کیش را دارید، در سایت کی سفر می‎توانید از قیمت تور کیش نوروز 99 مطلع شوید و تور کیش از مشهد لحظه آخری ، تور کیش از تهران ارزان و یا دیگر شهرها را بیابید.

راهنمای سفر به کیش

دسته ها:
}