لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به کرمان ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/31

کرمان نام شهری است که در پارسی باستان، کارمانیا گفته می‌شد. این شهر مرکز استان کرمان و یکی از پنج شهر تاریخی ایران محسوب می‌شود. مردم کرمان بسیار به سنت‌ها پایبند هستند. حتی با گذشت سال‌ها، سنت‌هایی همچون تهیه سمنو و کماج سهن، شب چله، شب شیشه، جشن‌های ملی و سنتی و... نیز همچنان در زندگی مردم جاری است.

دین اکثر مردم کرمان اسلام است ولی جمعیت زیادی از زرتشتیان ایران نیز در این استان زندگی می‌کنند و جشن سده کرمان نیز در فهرست آیین‌های ملی ثبت شده است. اهالی کرمان بسیار صبور، قانع، هنرمند، با سلیقه و بسیار مهمان‌نواز هستند. در کرمان به مراسم‌های سوگواری امامان توجه بسیاری می‌گردد و  مراسم‌های ماه محرم در کرمان بسیار باشکوه انجام می‌شوند. روغن جوشی نان محلی و مخصوص مردم کرمان برای مراسم‌های عزاداری است.

راهنمای سفر به کرمان

راه های دسترسی به کرمان

جاده های منتهی به کرمان

جاده خلیج فارس، که یکی از پرترددترین راه های ایران است، از نزدیکی کرمان می‌گذرد. این شهر فاصله کمی با جنوب و مرکز ایران دارد و جاده‌ی به سمت بم می‌رود و نهایتاً به استان سیستان و بلوچستان و چابهار ختم می‌شود.  از یک سمت دیگر هم، یک جاده مهم از کرمان خارج می‌شود که از جیرفت عبور می‌کند و به بندر مهم جاسک می‌رسد. این جاده‌ها غالباً به دلیل بیابانی بودن منطقه، فاقد جاذبه‌های سبز هستند اما گاهی از جلوه‌های بیابانی زیبایی برخوردارند که جاده‌های کرمان را تبدیل به یک جاذبه می‌کند. 

خط آهن کرمان

این شهر خط آهن نیز دارد و روزانه تعداد زیادی مسافر از این طریق رفت‌وآمد می‌کنند. راه‌آهن کرمان در تاریخ 31 مرداد 1387 افتتاح شد و دارای 17 ایستگاه است. گفتنی است ایستگاه راه‌آهن کرمان به عنوان مبدأ حرکت کلیه‌ی قطار‌های مسافربری، وجودکارخانه تعمیرات سالن‌های مسافری و ایستگاه‌های بین‌المللی زرند، دارای اهمیت ویژه‌ای است.

پرواز به کرمان

فرودگاه بین‌المللی کرمان به نام فرودگاه آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی، یکی از مهم‌ترین پایانه‌های حمل‌ونقل هوایی در کشور است که به صورت هفتگی حدود صد و پانزده پرواز داخلی و خارجی در آن صورت می‌گیرد. این فرودگاه در شهر کرمان در انتهای بلوار جمهوری اسلامی‌ گرار گرفته و دارای دو ترمینال داخلی و خارجی است. فرودگاه کرمان مانند دیگر فرودگاه‌ها دارای امکانات رفاهی همچون: اتاق مادر و کودک، اتاق سیگار، خدمات حمل بار، بوفه، رستوران، غرفه‌های تجاری و شعبه‌های بانکی می‌باشد.

جغرافیای کرمان

بیشتر نقاط شهر کرمان با کوه احاطه شده و ارتفاع این شهر از سطح دریا 1755 متر است.

آب‌وهوای کرمان

این شهر تابستان‌های نسبتاً خنک و زمستان‌های بسیار سردی دارد اما در این شهر تنوع آب‌و‌هوا زیاد است. برای مثال کلوت شهداد که یک منطقه بیابانی است با فاصله اندکی از یک منطقه کوهستانی به نام سیرج  واقع شده است.  همچنین میزان بارش در این شهر در سال‌های اخیر کاهش یافته و این منطقه خشک‌تر شده است.

راهنمای سفر به کرمان

پوشش گیاهی منطقه کرمان

بخش جنگلی شهر کرمان با مساحت 33 هکتار به صورت تنک و مخروبه است. مراتع در این شهرستان به صورت متوسط، فقیر و خیلی فقیر هستند که لازم است در مورد مدیریت چرای دام‌ها به صورت جدی اقدام شود. از دیگر گیاهان این شهر می‌توان به گیاهان دارویی همچون: زیره‌ی سیاه، آنغوزه، آلاله، آویشن، کاکوتی، پونه و ... اشاره کرد. بخش بیابانی حدود 80 درصد شهرستان کرمان را در بر دارد. به طور کلی می‌توان از این شهر به عنوان یک شهر کویری نام برد.

راهنمای سفر به کرمان

جانداران در زیستگاه کرمان

بخش جانداران در محدوده‌ی استان قابل بررسی است. از میان پرندگان، زاغ بیشترین جمعیت را در کشور دارد و بخش عظیمی ‌از این جمعیت نیز در استان کرمان زیست می‌کنند. از پستانداران کرمان می‌توان به کل، بز، قوچ، میش، آهو و از میان گربه سانان، گربه جنگلی، پلنگ ایرانی، گربه وحشی و یوزپلنگ ایرانی اشاره کرد. در قدیم، ببر و شیر ایرانی نیز در این ناحیه موجود بوده‌اند که هم اکنون منقرض شده‌اند.

راهنمای سفر به کرمان

جاذبه های طبیعی کرمان را بشناسید!

دره زبان مار

در شرق منطقه کلوت‌ های کویر شهداد و غرب چاله مرکزی لوت قرار گرفته و علت نامگذاری آن شباهت ظاهری نقشه‌ی آن با زبان مار است. طول این دره حدود نه کیلومتر و ارتفاع دیواره‌ها سی متر است که با حرکت به سمت غرب، طول آن کاهش می‌یابد.

راهنمای سفر به کرمان

دره سختی

این دره در سی کیلومتری شهر کرمان در ضلع شمال شرقی کافر واقع شده است. در این دره به واسطه‌ی جریان آب رودخانه و نزدیک به چهل و پنج آبشار بلند و کوتاه با ارتفاعی بین سه تا چهل‌وپنج متر وجود دارد و همانطور که از نام آن پیداست گذر از آن بسیار مشکل بوده و نیازمند ابزار فنی، آمادگی بدنی و آشنایی با فن شنا است و پیمایش آن حدود پنج روز طول می‌کشد.

راهنمای سفر به کرمان

آبشار‌های سیمک

در سی و پنج کیلومتری شمال شهر کرمان در یک منطقه‌ی کوهپایه‌ای قرار دارد. وجود امکانات و اردوگاه سیمک که تحت مدیریت آموزش و پرورش است، باعث جذب گردشگران بسیاری در طول سال می‌شود. همچنین سیزده آبشار سیمک نیازمند صعود و فرود‌های فنی می‌باشد که بعث جذب کوهنوردان و صخره نوردان می‌شود  .

تنگ برج

شاهکار طبیعی کویر لوت که قدمت آن به میانه‌ی دوران یخبندان اول و دوم زمین شناسی برمی‌گردد. این تنگه در حال حاضر نیز محل عبور روان آب‌هایی است که بر اثر رگبار‌های موقت تشکیل می‌شوند.

برخی عوامل و اقدامات مدیریت نشده انسان‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری را به محیط زیست  واردمی‌کنند. این عوامل عبارتند از: کندن بوته‌ها، قطع درختان، توسعه غیر اصولی کشاورزی، چرای بیش از حد دام، روش‌های غیر اصولی آبیاری، معدل کاوی و بهره برداری از معادن، فرسایش اراضی به دلیل فقر پوشش گیاهی، حفر بی رویه‌ی چاه و... .

تاریخ کرمان را بخوانید!

از دلایل مهم شهرت کرمان در تاریخ کهن، رونق اقتصادی آن دیار در دوران گذشته بوده است. در آن دوران فقر اقوام پیرامون موجب حمله و یورش گاه و بیگاه به مردم متمول این استان و غارت اموال آنان می‌شده که این امر نیز منجر به احداث ارگ بم شد تا به پناهگاهی برای جان و مال مردم تبدیل شود.

کشفیات جیرفت نیز از دیگر دلایل شهرت استان کرمان است. از اشیای ارزشمند بدست آمده از کشفیات باستان‌شناسی، لوحی است که رمزگشایی آن باعث قضاوتی جدید درمورد خط و تمدن بشر گردید.

راهنمای سفر به کرمان

مردمانی حدود پنج هزار سال پیش در محلی به نام تل ابلیس (در نزدیکی کرمان کنونی) بودند که برای نخستین بار صنعت ذوب مس   را داشتند. در عصر هخامنشی از چوب درختان یاک و جنگل‌های کرمان برای داریوش ارسال می‌شد که این امر نیز حکایت از سرسبزتر بودن این سرزمین دارد.

علت دیگر رونق اقتصادی استان کرمان در گذشته، ارتباط تجاری آن با هند بود. تجار هندی با خرید محصولات وتولیدات این استان، آن‌ها را به هند وارد و با آوردن ادویه و فروش آن در کرمان سبب این رونق می‌شدند.این تجارت منجر شد تا کاروانسرای ویژه‌ای برای هندی‌ها تاسیس شود. این کاروانسرا همچنان در بازار قلعه نیز موجود است.

راهنمای سفر به کرمان

مشاهیر کرمان را بشناسید!

هوشنگ مرادی کرمانی

در سال 1323 در کرمان به دنیا آمد. این نویسنده معروف با آثار ارزشمندی چون "من غزال ترسیده‌ای هستم" و "قصه‌های مجید" مشهور شد.

محمد ابراهیم باستانی پاریزی

این تاریخ‌نویس، نویسنده و شاعر بزرگ در کرمان در سال 1304 متولد شد. "ازسیر تا پیاز"، "کوچه محمد ابراهیم‌های هفت پیچ"، "اژدهای هفت سر"، "زیر این هفت آسمان"، "خود مشت مالی"، "نون جو و دوغ گو" از آثار زیبای این نویسنده بزرگ هستند.

افض‌ الدین ابو حامد

ابو حامد یا بیهقی ثانی، پزشک، شاعر، نویسنده و مورخ قرن شش و هفت ه.ق نخستین مراکز درمانی را در کرمان و یزد ساخت. از تألیفات او می‌توان به "عقدالعلی للموقف الاعلی" و " بدایع الزمان فی الوقایع الکرمان" اشاره کرد.

اماکن تاریخی کرمان را ببینید!

قلعه دختر

قلعه دختر معروف به قلعه کهنه، در کنار یک آتشکده به نام آناهیتا در شرق شهر کرمان واقع شده است. این قلعه با استفاده از خشت و خاک رس و بر روی صخره‌ای به ارتفاع چهارصد متر بنا شده است. قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد، حدود 220 سال پس از میلاد مسیح، در اواخر دوره‌ی ساسانیان و در دوره‌ی سلجوقیان، از این قلعه به عنوان پناهگاه استفاده می‌شد. پژوهشگران معتقدند یکی از دلایل اسم‌گذاری قلعه به این نام، این است که زمانی دختری قدرتمند ملکه آن بوده است.

راهنمای سفر به کرمان

باغ فتح آباد کرمان

این باغ قدمتی چهل ساله و قدیمی‌تر از باغ ماهان دارد. در سال 1218 ینا شد و عنوان تفرجگاه حاکم کرمان بود. با به حاکمیت رسیدن فرمانفرما، او قصد خرید باغ را می‌کند که موفق به خرید آن نمی‌شود و در عوض باغ ماهان را می‌سازد و با مشهور شدن باغ ماهان، باغ فتح آباد از رونق می‌افتد. اکنون این باغ بازسازی شده و به عنوان یکی از مکان‌های دیدنی شهر کرمان قابل بازدید است. همچنین این مکان دارای رستوران با غذای سنتی، عطاری و دمنوش خانه است.

راهنمای سفر به کرمان

مدرسه حیاتی 

این مدرسه، سومین مدرسه در داخل بازار است که با سردر کاشی کاری شده و دارای دو صحن و حجره با معماری قاجاری است. در کنار مدرسه حیاتی، محوطه‌ای شبیه چارسوق و بدون سقف قرار دارد که در اصطلاح محلی به آن قیصریه گفته می‌شود.

گنبد مشتاقیه یا سه گنبد

گنبد مشتاقیه در فلکه مشتاقیه کرمان واقع و در دوره قاجار احداث شده است. بنای کلی این مکان از سه گنبد بر روی سه مقبره با نام‌های مشتاق علیشاه، شیخ اسماعیل و کوثر علیشاه تشکیل شده است. مشتاق علیشاه در اواخر زمستان 1206 ه.ق به جرم خواندن قرآن با نوای سه تار، به قتل رسید.

راهنمای سفر به کرمان

یخدان موئدی

این مکان را در اواخر دوره‌ی صفویه ساختند. در گذشته این بنا خارج از شهر کرمان قرار داشته اما به تدریج با توسعه و گسترش شهر، این مکان جزئی از شهر شد. اطراف این مکان  را فضای سبز پوشانده است. همان‌طور که از اسمش پیداست، کاربرد آن نگهداری یخ در ایام تابستان بوده است.

راهنمای سفر به کرمان

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه گنبدی هشت ضلعی ساخته شده از شیر شتر و خشت در شرقی‌ترین قسمت شهر کرمان قرار گرفته است. به نظر می‌رسد در مصالح این گنبد از ملاتی استفاده شده که هرگز پوسیده نمی‌شود. از قدمت و سال ساخت این گنبد اطلاعات دقیقی در دست نیست اما احتمالا این بنا مربوط به دوره ساسانی باشد.

مسجد چهلستون

مربوط به دوره شیخیه بوده و سال 1286 ساخت آن به تمام شد. این بنا به تقلید از مسجد وکیل شیراز ساخته و از چهل ستون سنگی یکپارچه تشکیل شده است.

مسجد جامع کرمان

این بنا یکی از زیباترین مساجد ایران است که در دوران حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر از سلسه آل مظفر لنا شد. با توجه به کتیبه‌ای که بر سر در شرقی این مسجد قرار دارد می‌توان دریافت که قدمت آن مربوط به سال هفتصد و پنجاه هجری قمری می‌باشد. از زیباترین قسمت بنا می‌توان به کاشی کاری معرق محراب اشاره کرد.

راهنمای سفر به کرمان

زبان و گویش مردم کرمان را بشنوید!

مردم کرمان دارای زبان فارسی با لهجه کرمانی هستند که به لهجه شیرازی شبیه است. اقلیت‌هایی نیز در این شهر به زبان خود صحبت می‌کنند و در بین عشایر زبان ترکی و بلوچی رایج است. در کل می‌توان گفت زبان مردم کرمان زبان فارسی قدیم است. برخی واژه‌های زیبای کرمانی در زیر لیست شده‌اند:

 • اپو (هپو) : شخص زودباور
 • اتلکی: حدس و گمان
 • چووش: آوازه خوان جلوی کاروان
 • بمبول باز: فتنه گر
 • جال: جوان
 • چو: شایسته

لباس مردم کرمان را بر تن کنید!

لباس مردم کرمان سه دسته‌ است : محلی، بلوچی و زرتشتی. لباس‌های زنانه در این شهر  از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • چارقد: روسری بلندی که با سنجاق زیر گلو بسته می‌شود.
 • پیچه: نقاب تهیه شده است از یال و دم اسب که با روبان به پشت سر گره می‌شود.
 • شلیت: دامن کوتاه و پرچین که روی شلوار می‌پوشند.
 • پیرن: پیراهن یقه گرد با آستین بلند و کمر تنگ است.
 • یل: نوعی کت که در فصل زمستان به تن می‌کنند.

لباس های مردانه نیز دارای اجزایی از جمله کلاه نمدی یا کلاه دوره‌ای، پیراهن نسبتاً بلند تا بالای زانو با یقه گرد و ساده، قبا، شال کمر، جلیقه، گیوه، ساغری، ارسی، زنگال و پاتابه هستند. پاتابه پارچه‌های پشمی‌ یا ابریشمی ‌از مچ تا زیر زانو پیچیده می‌شود که در بین زرتشتیان مورد استقبال و لستفاده است.

موسیقی کرمانی را بشنوید!

از موسیقی کرمان می‌توان به لالایی‌ها، شاهنامه خوانی، اشعار حماسی، آواز‌های چوپانی و ملخ زنی اشاره کرد. آواز‌های جشن سده، طلب باران و کلیدزنی از آواز‌های زیبای این مردمان می‌باشند. در کرمان 35 نوع ساز کوبه‌ای بدون پوست و پوست دار، بادی، زهی، کمانی وجود دارد. یک نمونه از این ساز‌ها "سوتاکو" است که نام این ساز بیشتر شبیه به اسامی ‌ژاپنی است تا ایرانی! این ساز جالب از پوست انار خشک و بدون دانه  ساخته شده است که بر روی آن یک یا چهار یا شش سوراخ گذاشته‌اند و در آن می‌دمند.

غذاهای کرمانی را بخورید!

بخشی‌از فرهنگ یک سرزمین را غذاهای آن تشکیل می‌دهند. با توجه به تاریخ و فرهنگ بسیار غنی کرمان، انتظار می‌رود خانم‌های کرمانی دستپخت مناسب و خوشمزه‌ای داشته باشند. غذا‌های معروف و خوشمزه کرمان عبارتند از:  

آش گندم شیر

از: نخود، گوشت، ادویه، کشک، گندم شیر، رشته آش، پیاز، سیرداغ و نعنا داغ درست می‌شود.

راهنمای سفر به کرمان

آبگوشت بادمجان وکشک

این غذا از کشک ساییده، گوشت قرمز، نخود، لوبیا سفید، سیب زمینی، پیاز، بادمجان، چغندر، خیار، نمک، فلفل و زرد چوبه پخته می‌شود.

آبگوشت زیره

تشکیل شده از: زیره، گوشت، پیاز، رب، نمک، فلفل، زرچوبه. با خوردن این غذا می‌توان طعم یک آبگوشت اصیل ایرانی را چشید.

اوماج آش

این آش بسیار خوشمزه از چغندر، عدس، پیاز، آرد گندم، سیاه دانه، تخم شوید، زنیان، زیره، نعنا داغ، قره قروت، اسفناج، جعفری، گشنیز، نمک و زردچوبه تشکیل شده است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، کم خونی، ضدعفونی کردن معده و روده مفید است.

راهنمای سفر به کرمان

خورش بزقورمه

نام عجیب این غذا به علت وجود گوشت بزغاله در آن می‌باشد! این خورش با استفاده از: نخود، پیاز، سیر، گوشت بز بدون استخوان، کشک، زعفران، نعنا داغ، نمک، فلفل و زردچوبه تهیه می‌شود.

مجور کدو

یک غذای اصطلاحاً دانشجویی و ساده می‌باشد که زمان پخت آن کم و مواد مورد نیاز برای تهیه‌ی آن بسیار در دسترس است. کدو، پنیرسفید، تخم مرغ، آرد گندم، روغن مایع، شوید خرد شده، نمک و فلفل برای تهیه این غذا لازم است.

رستوران‌های معروف کرمان عبارتند از رستوران وکیل، رستوران سالسا و رستوران مکث. در این رستوران‌ها غذاهای محلی کرمانی و سایر غذاها قابل تهیه هستند.

راهنمای سفر به کرمان

اقامت در شهر کرمان را تجربه کنید!

در کرمان هتل‌های زیادی آماده ارائه خدمات به مسافران هستند که هتل پنج ستاره‌ی پارس، معروف‌ترین هتل کرمان است که در بلورا جمهوری و در چهارراه فرهنگیان قرار دارد.

اما در هفتاد کیلومتری کرمان، اقامتگاه بومگردی کاشکیلو در شهداد قرار دارد که با نزدیکی به جاذبه‌هایی چون کلوت‌ها، آبگرم سیرچ و ... انتخاب جذابی است. در این اقامتگاه برخی اتاق‌ها فاقد حمام و دستشویی و حتی پنجره هستند که برای حفظ معماری سنتی این مکان است. حمام و دستشویی به صورت عمومی ‌در این اقامتگاه موجود است. از امکانات این اقامتگاه می‌توان به اتاق مخصوص تلوزیون، اینترنت، هماهنگ کننده تور، پارکینگ و صبحانه در اتاق اشاره کرد.

راهنمای سفر به کرمان

صنایع دستی کرمانی را استفاده کنید!

صنایع دستی کرمان شهرت جهانی دارد. همانطور که گفته شد در این استان معادن بسیاری وجود دارد که از  آن‌ها میتوان به مس و ذغال سنگ اشاره کرد.

انبر و چاقوی راینی، ظروف مسی، پته دوزی، شال، گلیم و ترمه از صنایع دستی بسیار مشهور استان کرمان هستند. شال کرمان در گذشته از ارزش بسیاری برخوردار بوده است.

همه مطئناً ضرب المثل "مثل قالی کرمان می‌ماند" را به معنی: شادابی و مرغوب بودن ، شنیده ایم! از این ضرب المثل میتوان متوجه شد که فرش و قالی کرمان نیز بسیار مرغوب بوده و طرفداران زیادی دارد.

راهنمای سفر به کرمان

"زیره به کرمان بردن " یکی دیگر از ضرب المثل‌های کهن ایرانی‌هاست که به معنی انجام کار بیهوده است. این مثل اشاره‌ای به یکی دیگر از محصولات این استان دارد! زیره نیز یکی دیگر از محصولات این استان است که به مقدار فراوان یافت می‌شود و در غذاهای سنتی کرمان بسیار به کار می‌رود.

همانطور که اشاره شد این استان مناطق سرسبز بسیاری دارد و رونق کشاورزی در این مناطق باعث کشت محصولاتی چون پسته وگردو می‌شود.

راهنمای سفر به کرمان

خرید در کرمان را تجربه کنید!

قرار گرفتن کرمان بر سر راه ابریشم موجب پیشرفت اقتصادی بسیار این مجموعه و تجارت انواع کالا‌های داخلی و خارجی شده است. همچنین این امر سبب بوجود آمدن بازار‌هایی چون: بازار مظفری، بازار وکیل، بازار اختیاری، بازار کوچه باغ، بازار گنجعلیخان، ارگ و... شده است.

راهنمای سفر به کرمان

شیرینی های کرمانی را طمع کنید

از شیرینی‌های محلی و بسیار خوشمزه‌ی این شهر می‌توان به :کلمپه، کماج، حلوا، خرما، حاجی بادام، حاجی پسته، مسقطی و قووتو(قاووت) اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود بدون چشیدن طعم آن‌ها این شهر را ترک نکنید!

راهنمای سفر به کرمان

سخن آخر

کرمان نگین کویری ایران است. اگرچه زخم‌های کهنه تاریخی کرمان را تا مرز نیستی کشاند اما شهر امروزه زنده و پر جنب و جوش است. کرمان در میان بیابان‌های به حد و مرز مرکز ایران، به مانند کاروانسرایی بزرگ پذیرای میهمانان خسته از راه است و مردم کرمان در گذر تاریخ به خوبی آموخته‌اند که چگونه قهر طبیعت را به صلح و صفا تبدیل کنند. کرمان به معنای واقعی کلمه یک شهر ایرانیست.. درست به قدمت ایران.

دسته ها:
}