لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اصفهان ؛ هرآنچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/04

اصفهان شهری بزرگ و پهناور، مرکز استانی به همین نام در میانه فلات ایران است. شهری‌ست که از دیرباز گردشگرپذیر بوده و میهمانانش را در شکوه و زیبایی بی‌مانندش غرق کرده است. از سفرا و میهمانان خارجی دربار صفوی گرفته تا استفان هاوکینگ و ملکه انگلستان، همگی زیبایی‌اش را تحسین کرده‌اند. اصفهان در تمام طول تاریخش از بزرگترین شهرهای ایران بوده و هر سلسله‌ای که بر ایران حکومت می‌کرده از خود یادگاری در اصفهان باقی گذاشته است. تنوع و تعداد آثارتاریخی در اصفهان آن چنان بالاست که می‌توانیم اصفهان را موزه سر باز ایران بنامیم. با راهنمای سفر به اصفهان کی‌سفر همراه باشید تا سری به شهر پر شکوه اصفهان بزنیم.

راهنمای سفر به اصفهان

ویدیو : جاذبه های گردشگری اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

راه های دسترسی به اصفهان

اصفهان را باید از بزرگترین و صنعتی‌ترین شهرهای ایران دانست و پیشرفت تکنولوژی در این شهر به راحتی دیده می‌شود. برای رفت‌و‌آمد در شهر اصفهان می‌توان از تاکسی، اتوبوس و بی‌آرتی استفاده کرد.

خط متروی اصفهان نیز پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و آسیب‌های فراوان به آثارِ باستانی، بهره‌برداری شد.

جاده های مواصلاتی اصفهان

از سمت شهر تهران از طریق جاده خلیج فارس و بعد از کاشان، آزادراه کاشان- اصفهان شروع می‌شود. از سمت شیراز هم بزرگراه شیراز ( شهر شیراز را بشناسید ) به اصفهان بزرگراه مناسبی است که قسمت‌های جنوب غربی ایران را به اصفهان متصل می‌کند. به طور کلی اصفهان در قلب ایران قرار دارد و جاده‌های بسیاری به آن راه دارند که هر کدام دارای جاذبه‌های خاص خود هستند.

راه آهن اصفهان

ایستگاه راه آهن در بیرون شهر اصفهان است و مقابل سپاهان شهر قرار دارد.

پرواز به اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان که میزبان مسافران ایرانی و توریست های خارجی است، در منطقه کویری صُفه قرار دارد که شما باید برای رفتن به فرودگاه از بزرگراه چمران بروید.

جغرافیای اصفهان

آب‌وهوای اصفهان

اصفهان در جنوب استان تهران قرار دارد و از سمت غرب به خمینی‌شهر و نجف‌آباد، از جنوب به کوه صُفه و سپاهان‌شهر و از سمت شرق به بیابان‌های مرکزی ایران چسبیده است. در واقع این شهر از سمت شمال و شرق در حصار بیابان‌ها و از غرب تا جنوب در حصار رشته کوه‌هاست. زردکوه بختیاری یکی از این کوه‌هاست که در جنوب غربی اصفهان قرار دارد و منشأ پیدایش زاینده رود اصفهان است.

راهنمای سفر به اصفهان

زاینده رود که از این کوه سرچشمه می‌گیرد، بزرگترین رود فلات مرکزی ایران است، در اطرافِ خود آب درختان زیبا و سرسبز جنگل ناژوان را تامین می‌کند و سرانجام به باتلاق گاوخونی ریخته می‌شود. از دیگر رشته کوه‌های اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی اشاره کرد که یکی از پارک‌های ملی ایران است و جانورانی مثل عقاب و آهو در آن زیست می‌کنند. هم‌جواری اصفهان با کوهستان‌ها باعث شده است تا در این نواحی آب‌و‌هوا خنک‌تر باشد اما هوای استان اصفهان به طور کلی معتدل و خشک حساب می‌شود که بارش‌های کم و پراکنده‌ای  در آن رخ می‌دهد. بهترین فصل برای سفر به نصف جهان، فصل بهار است چرا که از گرمای طاقت فرسا خبری نیست.

راهنمای سفر به اصفهان

پوشش گیاهی منطقه اصفهان

با وجود اینکه اصفهان نیمه‌خشک و بیابانی محسوب می‌شود و از نظر میزان پوشش گیاهی فقیر است اما دارای گونه‌های گیاهی خاص خود است. پوشش نیمه بیابانی، استپی، نیمه استپی، کوه‌های مرتفع و جنگل‌های خشک از پوشش‌های گیاهی قابل ذکر در اصفهان هستند.

جانداران منطقه اصفهان

یه خاطر فقر پوشش گیاهی، پوشش جانوری منطقه اصفهان هم محدود است اما با این وجود در حال حاضر بیست‌وچهار هزار گونه جانوری در اصفهان زیست می‌کنند که متأسفانه برخی از آن‌ها مثل شاهین و اردک سرسفید به علت شکار غیرمجاز و تخریب زیستگاه‌هایشان در خطر انقراض هستند.

راهنمای سفر به اصفهان

جاذبه های طبیعی اصفهان را ببینید.

باغ گل ها

باغ گل ها در جنوب‌شرق میدان بزرگ‌مهر و ابتدای خیابان سلمان فارسی و مجاور زاینده رود قرار دارد. این باغ  قسمت‌هایی چون باغ صخره‌ای، برکه، گلخانه و باغ رز را در خود جای داده است. در این باغ گیاهان زیادی از جمله گونه‌های زنبق و داوودی، سوزنی برگان، گیاهان گیازی و گیاهان دارویی و خوراکی را پرورش می‌دهند. در طراحی این باغ چشم‌نواز، کویری و خشک بودن اصفهان لحاظ شده و آب به صورت فواره‌های کوتاه به برکه منتهی می‌شوند. معماری اصیل اصفهان نیز در بنای این باغ به صورت عینی و زیبایی مشهود است.

راهنمای سفر به اصفهان

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان در بیشه نژوان و در چهار کیلومتری غرب پل وحید قرار دارد. این باغ در مکانی نزیک به مرکز شهر احداث شد تا بازدیدکنندگان رفاه حال بیشتری داشته باشند. شرایط آب‌و‌هوایی مناسبی را هم برای پرندگان فراهم کرده‌اند تا در این باغ حدود 130 گونه بتوانند به حیات خود در کمال سلامت ادامه بدهند. این باغ از برکه‌ها، صخره‌ها، فضای سبز و قفس‌های آهنی تشکیل شده است و واحدهای مختلفی نظیر واحد تغذیه، بهداشت، قرنطینه و تاکسیدرمی در آن فعالیت می‌کنند.

راهنمای سفر به اصفهان

یکی از اصلی‌ترین مشکلات حال حاضر اصفهان، مشکلات زیست محیطی است. خشکسالی، آلودگی، بافت فرسوده، فرونشست و بحران سلامت، پنج عاملی هستند که آینده اصفهان را تهدید می‌کنند. سد و تونل سوم کوهرنگ، تونل گلاب و انتقال آب در فلات مرکزی از راه‌کار‌ها شورای شهر اصفهان در مواجه با بحران جدی کم‌آبی و خشکسالی است. خشکی، بارندگی کم و صنایع بی‌شماری که در اصفهان وجود دارد، مشکل آلودگی هوا و ریزگردها را شدیدتر کرده‌ و شرایط نامطلوبی را برای آسمان اصفهان رقم زده‌اند. خشک‌سالی زاینده رود به عنوان نبض تپنده اصفهان نیز یکی از اصلی‌ترین بحران‌های این روزهای اصفهان است. کارشناسان استفاده از گونه‌هایی با نیاز آبی کمتر و سبزینگی بیشتر را یکی از راه‌کارهای مقابله با این بحران عنوان می‌کنند .

راهنمای سفر به اصفهان

فرهنگ و هنر در اصفهان

تاریخ اصفهان را بخوانید.

اگرچه دینِ مردم اصفهان اسلام است؛ اما از سده‌های قبل، اقلیت‌های یهودی و ارمنی نیز در این شهر سکونت داشته‌اند. اصفهان در سال شانزدهم میلادی، در حکومت صفویان، پس از حکومت سلجوقیان و برای دومین بار پایتخت ایران شد و بخش اعظمی از آثار باستانی کنونی اصفهان به آن دوران تعلق دارد. اصفهانِ باستانی و زیبا در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد. همچنین در سال ۸۸ نیز به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن و پایتخت صنعتی ایران بعد از تهران شناخته شد. معماری‌های زیبای سازه‌ها، بلوارها، پل‌ها و کاخ‌ها، مساجد و مناره‌ها، لقب منحصر به فردِ " نصف جهان " را برازنده این شهر کرده است. طبق استانداردهای یونسکو، شهر خلاق شهری ست که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه‌ پایدار شهری استفاده می‌کند.نصفِ جهان در آذر ۹۴ به همراه شهر رشت، به عنوان نخستین شهر‌های ایران به شبکه‌ی شهر‌های خلاق یونسکو پیوستند.

راهنمای سفر به اصفهان

مشاهیر اصفهان را بشناسید.

اصفهان زادگاه هنرمندان برجسته صنایع‌دستی مثل استاد امر ساعی و حسین اسماعیلی است. بابارکن‌الدین از بزرگان عرفان، رضا عباسی نقاش معروف دوره صفوی، بانو کلارا آبکار و استاد ایرج خواجه‌امیری از دیگر مشاهیر بزرگی هستند که در اصفهان به دنیا آمده‌اند.

اماکن تاریخی اصفهان را ببینید.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

موزه هنرهای معاصر و تزئینی که در کنار ورودی چهل‌ستون است، از بناهای باقی‌مانده از دوره صفویه به شمار می‌رود. در گذشته کاخ چهارباغ در آن مستقر بوده است. این موزه دو طبقه است و هفت بخش اصلی دارد: خط و کتابت / آثار لاکی و روغنی / نگارگری / آثار فلزی / رودوزی‌ها و دست‌بافته‌ها / آبگینه، سفال و چینی / آثار چوبی. در قسمت خط و کتابت این موزه، قطعات خوشنویسی قرآن، احادیث، کتب ادعیه و اشعار قرار دارد. بخش لاکی مجموعه‌ای از قلمدان، جای طومار و قاب‌های آیینه است. دست‌بافته‌ها متعلق به آثار دوران صفویه تا قاجاریه هستند و نگارگری مجموعه‌ای از آثار مختلف مانند مینیاتور‌های هرات، اصفهان و تبریز و همچنین تک چهره‌های قاجار است. بازدیدکنندگان می‌نوانند از این موزه تاریخی از ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر دیدن کنند.

راهنمای سفر به اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان که نام دیگر آن میدان امام است ، از نخستین آثار ایرانی محسوب می‌شود که در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نقش جهان میدانی مستطیل شکل  در مرکز شهر اصفهان است که ۴ اثر تاریخی مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو را به هم وصل می‌کند. در پیرامون این میدان نیز ۲۰۰ حجره در دو طبقه قرار دارند که اصلی ترین عرضه‌کننده‌های صنایع دستی اصفهان به شمار می‌روند.

میدان نقش جهان

از سفرنامه‌های موجود که درباره این میدان نوشته اند این‌طور برداشت می‌شود که میدان نقش جهان در گذشته جایگاه برگزاری آیین‌ها و مراسم‌های بی‌شمار دولتی و مردمی بوده است؛ مراسم هایی مانند آتش‌بازی، رژه نظامی و بازی چوگان. از نکات قابل توجه این میدان، طول ۵۲۵ و عرض ۱۵۹ متری آن است که در اندازه و هم‌خوانی میدان‌های مناسب برای بازی چوگان است. دو دروازه‌ی سنگی چوگان هم در شمال و جنوب میدان قرار دارند.

راهنمای سفر به اصفهان

پل الله وردی خان یا سی و سه پل

این پل که به سی و سه پل معروف است، ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و روی زاینده رود قرار دارد و اتصال دهنده خیابان چهارباغ عباسی به چهارباغ بالاست. این پل در ابتدا ۴۰ چشمه داشت که گرچه با کاشت درخت و انحراف آب، برخی دهانه ها متروک شده‌اند ولی به همین علت به پل ۴۰ چشمه نیز شناخته می‌شود. به آن، پل جلفا و پل شاه عباسی هم گفته می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند عدد ۳۳ از عدد ۱۳۳ که مربوط به الهه آب یا همان آناهیتا گرفته شده و این پل نمادی از آناهیتا است.

در گذشته جشن‌های بسیاری نظیر عید نوروز، جشن آب‌ریزان ارامنه و مراسم خاج‌شویان ارامنه جلفا در محدوده سی‌و‌سه‌پل برگزار می‌شد. مصالح به کار رفته در این بنا شامل آجر و ملات ساروج، گچ و سنگ می‌شود. حفر تونل مترو و خشک شدن‌های پی در پی زاینده رود باعث ایجاد ترک‌های زیادی روی سی و سه پل شده که برای این بنای تاریخی و باستانی خطر بسیار خطرناک است.

راهنمای سفر به اصفهان

کاخ هشت بهشت

کاخ محل سکونت آخرین پادشاهان صفوی در غرب خیایان چهارباغ عباسی قرار دارد و به کاخ هشت بهشت معروف است که به نام‌های دیگری مثل هشت به هشت، هشت در بهشت و باغ بلبل شناخته می‌شود. درگذشته باغ وسیع این کاخ، جزئی از باغ بزرگ نقش‌جهان بوده  که اکنون به پارک تبدیل شده و با شماره ۲۲۷ در آثار ملی ایران ثبت شده است. این کاخ ۸ ضلعی که ۴ نما دارد، در دو طبقه و دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. گچ‌بری‌ها، آیینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های طرح پرنده و حیوانات منظره دل‌انگیزی را خلق کرده‌اند.

دور تا دور این کاخ درختان کاج بلند و کهن‌سال دیده می‌شوند که از شمال به قصر چهل‌ستون، از غرب به خیابان چهارباغ و از سمت‌های دیگر به باغ‌های میوه ختم می‌شوند. در وسط تالار این کاخ، حوض ۸ ضلعی از جنس مرمر معروف به حوض مروارید قرار دارد که معماری آن طوری است که آب از سوراخ‌هایش مانند مروارید به داخل حوض می‌ریزد.

راهنمای سفر به اصفهان

عمارت عالی قاپو

به دستور شاه عباس اول در دوره‌ی حکومت صفوی و پس از انتقال پایتخت از تبریز به اصفهان عمارت عالی قاپو بنا می‌شود. این عمارت که در گذشته به آن دولت‌خانه مبارکه می‌گفتند در غرب میدان امام و رو به روی مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد. عالی قاپو سه طبقه دارد که هر طبقه به دو طبقه اتاق تقسیم می‌شود؛ با احتسابِ بام طبقه‌ی آخر، می‌توان گفت عالی قاپو ۷ طبقه است که به دلیل تغییرات و اضافات معماری، از هر طرف نمایی متفاوت دارد.

ریشه نام این عمارت که در محاوره بیشتر عالی قاپو نامیده می‌شود، از ترکیبِ دو کلمه‌ی عالی و قاپو (در زبان ترکی به معنای در) ساخته شده و به طور کلی شبیه باب عالی عثمانیه قابل احترام است و برای ورود به کاخ، باید با حالت خمیده وارد شد. اما نام دیگر این عمارت علی قاپو می‌باشد که منسوب به بارگاه حضرت علی است زیرا شاه عباس اول پس از انتقال در نقره‌ای به آستان امام علی، در قدیمی را برای تبرک به اصفهان آورد و در این عمارت نصب کرد. در مجاورت این بنا، توحیدخانه قرار گرفته که از الحاقات عالی قاپو است و محل استقرار دراویش و صوفیان بوده است.

راهنمای سفر به اصفهان

در سرتاسر این عمارت مینیاتورهای هنرمند معروف عصر صفوی، رضا عباسی، دیده می‌شود. در آخرین طبقه این عمارت، اتاقی تحت عنوان اتاق موسیقی یا اتاق صوت وجود دارد که گچ‌بری‌های بی‌نظیری دارد. تصویر انواع جام و طراحی‌ با زیبایی و ابتکار خاصی گچ‌بری‌شده است و می‌تواند انعکاس‌های حاصل از نغمه‌ها را گرفته تا صداها، طبیعی و بدون انعکاس شنیده شوند. عالی قاپو در دوران قاجار محل سکونت ظل السلطان بوده که در آن زمان تغییراتی در کتیبه ها داده شده؛ در ۴۰ سال اخیر نیز به دلیل خطر ویرانی چند بار آن را مرمت کرده‌اند.

عمارت چهل ستون

این عمارت متعلق به باغ‌های سلطنتی دوره‌ی صفویه است و در غرب میدان نقش جهان، در خیابان استانداری، قرار دارد. اگر از نقش جهان پیاده به سمت این کاخ حرکت کنید، در مسیر خود و همچنین در اطراف استخر مرکزی درختان بلند و کهن‌سالی را خواهید دید که منظره خیره‌کننده‌ای را به نمایش می‌گذارد. ایوان اصلی این عمارت  دارای ۲۰ ستون است که انعکاس تصویر آن‌ها بر استخر زیبا و بزرگ جلوی ساختمان، باعث شده تا این بنا به چهل‌ستون معروف شود. چهل ستون از نخستین آثاری است که در آن تزئینات وسیع، آیینه‌کاری و نقاشی‌های دیواری به چشم می‌خورد. دیوارهای این عمارت را آیینه‌های قدی‌، شیشه‌ها و نقاشی‌ها  پوشیده شده و درها و پنجره‌ها با منبت‌کاری و خاتم‌کاری تزئین شده اند. معماری کاخ از هنر ایرانی، چینی و فرنگی تشکیل شده است.

عمارت چهل ستون

راهنمای سفر به اصفهان

پل خواجو

این پل در شرق سی‌و‌سه پل و روی زاینده رود بنا شده و از دیگر آثار باستانی باقی‌مانده از دوران صفویه است که در سال ۱۳۱۰ در آثار ملی ایران ثبت شد. این پل بر روی پلی بوده است که امکان استفاده نداشته و به همین علت شاه عباس دوم دستور داد تا این پل را بسازند. پل خواجو در دو طبقه با تزئینات و کاشی‌کاری‌های زیبا و برای پیوند دادن دو محل خواجو و دروازه حسن‌آباد ساخته شده است. این پل ۲۴ دهانه و ۱۶ دریچه‌ی تخلیه آب دارد و نام‌های دیگر آن پل تیموری، پل حسن‌آباد، پل شاهی و پل بابا رکن الدین است.

راهنمای سفر به اصفهان

پل چوبی

در خیابان کمال اسماعیل و بین پل‌های الله وردی خان و خواجو قرار دارد. نام‌های دیگر آن پل سعادت آباد، پل هفت دست‌و‌پا و پل دریاچه هستند. این سازه که طول زیاد و پهنای کمی دارد، در دوران صفویه روی جوی کوچکی که آب را به باغ‌های شمال زاینده رود می‌رساند، ساخته شد. در اطراف این پل عمارت‌های باشکوه و سلطنتی زیادیوجود دارند  که در اصل این پل برای ارتباط بین دو طرف جوی و کاخ‌های سلطنتی بنا شد.

راهنمای سفر به اصفهان

بازار اصفهان

از اصلی‌ترین مراکز خرید در اصفهان به شمار می‌رود که علاوه بر آن جزو آثار و بناهای تاریخی اصفهان نیز قرار دارد. امتداد این بازار به مسجد جامع و سپس به بازار عریان می‌رسد. به علت مجاورت بازار با گنبد نظام الملک و مسجد جامع، به آن بازار نظامیه و نظام الملکی هم گفته می‌شود. بازار ریسمان از انشعابات بازار اصفهان به حساب می‌آید. بازار قیصریه نیز بخشی از بازار بزرگ اصفهان است که مرکز عرضه‌ی صنایع دستی و نام دیگر آن بازار سلطانی است. این بازار در شمال میدان امام واقع شده و از بناهای دوره صفویه است. در سردر این بازار چند تابلوی نقاشی قرار دارد.

راهنمای سفر به اصفهان

انگورستان

انگورستان ملک از دیگر آثار باستانی اصفهان  است و به دوره‌ی قاجار تعلق دارد. این انگورستان در خیابان ملک و محله شیخ یوسف قرار دارد و پیشینه آن به زمان نادرشاه بر می‌گردد. این باغ در طول سالیان دراز تغییرات زیادی داشته و اکنون از سفره خانه و حیاطی وسیع تشکیل شده است. سفره خانه، اتاق آرامگاه و دیگر اتاق‌های اطراف حیاط دارای گچ‌بری‌ها، آیینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های زیبایی هستند که این تزئینات ساختمان را بیش از پیش چشم‌نواز کرده‌اند.

راهنمای سفر به اصفهان

اماکن مذهبی اصفهان را بشناسید.

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد که در ضلع شرقی نقش جهان و مقابل عمارت عالی قاپو قرار دارد، از شاهکار‌های کاشی‌کاری قرن است که به دستور شاه عباس اول و توسط استاد محمدرضا اصفهانی ساخته شد. از ویژگی‌های خاص این مسجد می‌توان به عدم وجود مناره و صحن و ایوان در آن اشاره کرد. این مسجد محل عبادت درباریان و خانواده شاه عباس بوده است و مناره نمادی است برای دعوت مردم عادی به مسجد؛ به همین علت در ساخت این مسجد مناره وجود نداشت تا عامه‌ی مردم به مسجد نیایند. استفاده از نورهای طبیعی، رنگ‌های زیبا و نقوش اسلیمی خیره‌کننده، از عواملی است که این مسجد را از سایر مساجد اصفهان متمایز می‌کند. در داخل محراب ۲ لوح و در اطراف محراب نیز کتیبه‌های زیادی قرار دارند که برای بازدیدکنندگان جالب هستند.

راهنمای سفر به اصفهان

کلیسای وانک

کلیسای وانک از مکان‌های تاریخی و مذهبی ارامنه ساکن اصفهان است که در چهار راه حکیم نظامی و در محله جلفا قرار دارد. نام دیگر این کلیسا " آمنا پرکیچ " به معنای منجی یا نجات دهنده است. بنای کلیسا در زمان شاه عباس دوم و برج ناقوس روبه‌روی در اصلی، به سبک ایرانی و در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است. این بنا از نظر طلاکاری‌های سقف و نقاشی‌های دیوارها بسیار خاص و زیباست و بزرگ‌ترین کلیسای جلفا محسوب می‌شود. تابلوهای نقاشی اهدایی اروپاییان و کتب خطی نفیسی در موزه این کلیسا نگه‌داری می‌شود.

نمازخانه اصلی کلیسا به شکل یک متوازی الاضلاع و شامل ۲ قسمت چهارگوش است. قسمت اول شبستانِ بناست و قسمت دوم زیرِ گنبدخانه است که محلی برای برگزاری مراسم و سرودهای مذهبی می‌باشد. همچنین دور تا دور گنبد کلیسا داستان خلقت آدم و حوا توسط نقاشی‌های ارامنه به تصویر کشیده شده است. در محراب نیز تصاویر حضرت مسیح نقاشی شده است. به طور کلی معماری این کلیسا ایرانی است و کلیسا گنبدی دارد که نمای خارجی آن بدون تزئینات و با آجرهای ساده است. در صحن کلیسا نیز چندین تن از ارامنه مشهور به خاک سپرده شده‌اند.

راهنمای سفر به اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان مجموعه‌ بی‌نظیری است که بیش از هزار سال از عمرش می‌گذرد؛ این مسجد که در قلب شهر اصفهان قرار دارد، آثاری مربوط به دوره‌ها و تمدّن‌های متعدّدی را در خود جای داده و مجموعه‌ای نفیس و بی‌نظیر از آثار تاریخی و هنری را محفوظ داشته است. سرِ ظهر به مسجد جامع اصفهان بروید و زمانی که از حوض، آب خنکی به سر و رویتان می‌زنید از بانگ اذان که مانند هزار سال پیش در دالانِ‌ شبستان‌ها طنین‌انداز می‌شود لذّت ببرید.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان بنایی است که حدود هفت قرن زودتر از حضور صفویان و در قرن سوم پایه‌گذاری شده است و تحولات 12 قرن معماری مساجد را دل خود محفوظ داشته است. این بنای تاریخی مهم، اولین مسجد به سبک معماری چهار ایوان است که الهام بخش ساخت مساجد بسیاری در دنیا اسلام بوده و به همین سبب در سال 2012 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

راهنمای سفر به اصفهان

آتشگاه

آتشگاه در غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان- نجف‌آباد، در نزدیکی منارجنبان و بر فراز تپه‌ای سنگی واقع شده است. این مکان تاریخی در طول تاریخ به علت جایگاه آتش مقدس و درحال حاضر به علت موقعیت تفریحی و مذهبی خود سالانه گردشگران زیادی را  جذب می‌کند. آتشگاه دارای اتاق‌ها و ساختمان‌هایی در چهار جهت تپه است و ۷ پنجره‌ی قدیمی و یک در ورودی دارد. در ۸ گوشه‌ی آتشگاه، ۸ پنجره   رو به بیرون وجود دارد که موبدان، آتش مقدس را در آن قرار می‌دادند. نام کهن این اثر "مهربین" بوده است که در سال‌های اخیر به نام آتشگاه تغییر کرده است. آتشگاه اصفهان در سال ۱۳۳۰ در آثار ملی ثبت شد.

راهنمای سفر به اصفهان

لباس مردم اصفهان 

در اصفهان 32 نوع لباس سنتی اصیل را شناسایی کرده‌اند. لباس زنان اصفهانی در گذشته دامن‌های قرمز رنگ چین‌دار به همراه شلوارهای شیری رنگ برای دختران جوان و مشکی‌ برای زنان میانسال، با پیراهن‌های گلدوزی شده شیری رنگ، بوده است که به همراه آن‌ها از یک چارقد شیری نیز پوشیده می‌شد. مردان نیز در فصل زمستان یک قبای بلند ساده بر روی لباس خود می‌پوشیدند و یک شال ابریشمی به دور کمر داشتند.

اقامت در اصفهان

اصفهان در اکثر ماه‌ها توریست‌ها و گردشگران‌ زیادی را میزبانی می‌کند که برای بازدید از آثار چشم‌نواز دوره صفویه به این استان سفر کرده‌اند. برای آن دسته مسافرانی که می‌خواهند به بازارهای بزرگ و اصلی اصفهان نزدیک باشند، هتل‌های جام فیروزه و ستاره اصفهان که در اطراف میدان نقش جهان هستند، گزینه های مناسبی خواهند بود. هتل کوثر در حوالی سی‌و‌سه پل و هتل کاوه در نزدیکی پایانه کاوه است. از دیگر هتل‌های اصفهان هتل خواجو در انتهای خیابان خواجو و هتل عالی قاپو در چهار باغ عباسی را نام برد.

راهنمای سفر به اصفهان

غذا در شهر اصفهان

از مهم‌ترین بخش‌های جالب و هیجان‌انگیز در مورد هر شهر، خوراکی‌ها و عادت‌های غذایی مردم آن منطقه عنوان می‌شود که این نکته همواره مورد توجه بازدیدکنندگان، مخصوصاً توریست‌های خارجی، قرار می‌گیرد و شما می‌توانید صحت این ادعا را در میان صف‌های طویل رستوران‌ها و شیرینی فروشی‌ها بیابید!

اصفهان به علت اقلیم و موقعیت خاصی که دارد، تنوع غذایی زیادی در سفره مردم شهرش مشاهده می‌شود. از اصلی‌ترین قسمت‌های غذایی اصفهانی‌ها گوشت و نان است؛ به طوری که در اکثر غذاهای اصفهانی این دو خوراکی سرو می‌شود. حلیم بادمجان، گوشت و لوبیا، گوشت و نخود و کباب زردک اصفهانی از دیگر غذاهای جالب اصفهان محسوب می‌شوند.

راهنمای سفر به اصفهان

کاله جوش

کاله جوش یکی از غذا‌هایی است که در اکثر شهر‌ها مثل یزد نیز پخته می‌شود اما اصالت آن مربوط به ایلات قشقایی و استان اصفهان است. در تهیه این غذای ساده و سنتی از کشک، نعنا، گردو، پیاز، روغن و ادویه استفاده می‌شود.

راهنمای سفر به اصفهان

قیمه ریزه نخودچی 

در زبان محلی به آن قرمزه نخودچی گفته می‌شود. این غذا هم یکی دیگر از غذاهای سنتی است که  گوشت و آرد نخودچی کلیدی‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ی آن هستند.

راهنمای سفر به اصفهان

خورش ماست

یکی از دسر‌های معروف و محبوب بین اصفهانی‌ها، خورش ماست است. این دسر ترکیبی از گوشت گردن، ماست، زرده تخم مرغ، گلاب و زعفران، پسته و بادام است، که در مهمانی‌ها و عروسی‌های اصفهانی‌ها حتماً سر میز غذا دیده می‌شود.

راهنمای سفر به اصفهان

بریانی

اصلی‌ترین و مهم‌ترین رکن غذایی اصفهان، بریانی است. این غذای خوشمزه که ظاهرش شبیه همبرگر است، از گوشت و جگر سفید درست می‌شود و در بین مردم اصفهان و گردشگران محبوبیت زیادی دارد. بریانی حاج محمود در بازار بزرگ اصفهان، نزدیک میدان عقیق، با قدمتی ۱۰۰ ساله معروف‌ترین و بهترین بریانی اصفهان به شمار می‌رود.

راهنمای سفر به اصفهان

رستوران های اصفهان را بشناسید

رستوران شهرزاد

در خیابان چهار باغ عباسی و نزدیک به زاینده رود، پل خواجو و هتل عباسی قرار گرفته که با کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های دیواری خاص و چشم‌نواز یکی از زیباترین رستوران‌های اصفهان است.

رستوران جارچی باشی

محل یک حمام تاریخی در دوره صفویه است و در حال حاضر رستورانی است با حوض‌ها و فواره‌های کم‌نظیر. این رستوران در خیابان سپه بعد از بازار حکیم آماده‌ی پذیرایی از  مهمانانش است.

راهنمای سفر به اصفهان

رستوران خان گستر

خیابان جلفا از معروف‌ترین خیابان‌های اصفهان است که پر است از کافه و رستوران. تقریبا همان خیایان ولیعصرِ تهرانی‌ها! رستوران خان گستر در این محل قرار دارد.

فست فودهای اصفهان

همیشه و همه‌جا بریانی و چلو کباب و قرمه سبزی حرف اول را نمی‌زنند و گاهی شما هوس فست فود خواهید کرد. اما در اصفهان فست فودهای ارمنی حرف اول را می‌زنند. از بین این‌ها، ساندویچی کارن در محله سنگ‌تراش‌ها و ساندویچی آرابو و پیتزا گارنی در نزدیکی خیابان جلفا بر صدر پرطرفدارترین‌ها قرار دارد.

راهنمای سفر به اصفهان

سوغاتی و خرید از اصفهان

بازار

بازار امام اصفهان و مغازه‌های اطراف آن را باید بهترین محل برای خرید سوغاتی از اصفهان دانست.

صنایع دستی

صنایع دستی مثل خاتم کاری که اصل آن به استان‌های اصفهان و شیراز تعلق دارد؛ میناکاری که از هنر‌های مخصوص اصفهانی‌هاست؛ و درنهایت قلم‌کاری پارچه و مینیاتوری از هنرهای مردمان اصفهان است.

شیرینی

اصفهان علاوه بر غذا‌های منحصر به فرد و جالب، شیرینی‌های متنوعی هم دارد. شیرینی برشتوک، شیرینی برنجی و شیرینی کرکی از دیگر شیرینی‌های سوغات اصفهان هستند. گز را به عنوان اصلی‌ترین سوغات شیرین اصفهان می‌شناسند. این شیرینی از دوران صفویه و در نتیجه تکمیل حلواچوبه تهیه شده است و در انواع مختلفی مانند لقمه‌ای، آردی و سکه‌ای عرضه می‌شود. پولکی هم از شیرینی‌های کم شکر و کم ضرر اصفهانی‌هاست و از ترکیب شکر، کنجد و هل درست می‌شود.

راهنمای سفر به اصفهان

سخن آخر

اصفهان را می‌توان تافته جدا بافته شهرهای ایران دانست. اینکه شاهان گذشته تا چه حد علاقه داشتند تا تخت پادشاهی‌شان در اصفهان باشد خود گویای این است که اصفهان از دیرباز در کانون توجهات بوده است. اگرچه امروزه اصفهان شهری شلوغ و پر جمعیت است اما همچنان صفا و سرزندگی گذشته را حفظ کرده و در لابه‌لای خیابان‌های شلوغش می‌توان نشان کاخ‌ها، مسجدها، کاروانسراهای بسیاری را یافت که هر کدام در زیبایی اصیل و بدیع هستند. اصفهان زیبا اوج تمدن ماست.

اگر به استان اصفهان سفر کردید، سری به شهر چادگان و روستای ابیانه بزنید. دیدن طبیعت آن ها خالی از لطف نیست

دسته ها:
}