لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به تهران - هر آن چه که باید در مورد تهران بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/05

در پای رشته کوه های البرز‌‌، تهران که زمانی از روستاهای شهر ری بود‌‌، امروز با جمعیّتی چند میلیونی به‌عنوان پایتخت ایران شناخته می‌شود. زمانی که آغامحمّدخان قاجار در این منطقه تاج‌گذاری کرد، خبری از شلوغی یا آلودگی هوا در این شهر نبود؛ اما این روزها  پایتخت ایران، بیست و پنجمین شهر پرجمعیت جهان شناخته می‌شود. آلودگی و شلوغی اولین دیدگاهی است که هر کسی از آن دارد. شاید تصور درستی باشد اما تهران هنوز هم مقصد هیجان‌انگیزی برای سفر است.

راه های دسترسی به کلانشهر تهران

 مسیر جاده ای

برای رسیدن به تهران از طریق جاده‌ها احتمالاً کار سختی در پیش نخواهید داشت چون با تقریب خوبی از تمامی شهرهای ایران، به سمت تهران راهنمایی خواهید شد. اما برای رسیدن به این شهر چند راه وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصربفردی دارند. بزرگ‌راه‌های شماره‌ی ۷۹، ۷۷ و ۵۹ که به ترتیب جاده‌های فیروزکوه، هراز و چالوس نامیده‌ می‌شوند، تهران را به مناطق شمالی کشور متصل می‌کنند. این جاده‌ها اغلب سرسبز و پر از جاذبه‌های بصری هستند. علاوه بر این جاده‌ها، سه آزادراه اصلی کشور که آزادراه‌های شماره‌ی ۲، ۵ و ۷ هستند، تهران را به ترتیب به شمال غرب کشور، غرب و جنوب غرب کشور و جنوب کشور متصل می‌کنند. برگ‌راه شماره‌ی ۴۴ هم که بزرگ‌راه سمنان نام دارد، راه ارتباطی پایتخت به شرق کشور است.

معرفی شهر تهران

راه‌آهن

برای سفر زمینی به تهران‌‌، استفاده از خطِّ راه‌آهن، گزینه‌ای با صرفه‌ی اقتصادی به حساب می‌آید‌‌. ایستگاه راه‌آهن واقع در میدان راه‌آهن، به متروی تهران نیز دسترسی دارد. و با توجّه به قرارگیری در طرح ترافیک اصلیِ پایتخت، رفت و آمد را آسان‌‌‌تر می‌کند‌‌. مشهد‌‌، اصفهان‌‌، شیراز‌‌، تبریز‌‌، یزد‌‌، مراغه‌‌، کرمان‌‌، گرگان‌‌، بندرعباس‌‌، ساری و اهواز از جمله شهرهایی هستند که از امکان سفر ریلی به تهران برخوردارند‌‌.

معرفی شهر تهران

مسیر هوایی

امکان سفر هوایی داخلی به تهران از طریق فرودگاه مهرآباد که در غرب تهران واقع شده است فراهم است‌‌. این فرودگاه با ۶ ترمینال همواره میزبان مسافران هوایی شرکت‌های مختلف است‌‌. در سفر هوایی تهران عدم اطّلاع از شماره‌ی ترمینال، می‌تواند دردسرساز باشد‌‌. ترمینال شماره‌ی ۲‌‌، مقصد و مبدأ هواپیمایی‌های ایران ایرتور‌‌، معراج‌‌، نفت‌‌، آتا، قشم‌ایر و… است‌‌. پروازهای ورودی کیش‌ایر و زاگرس نیز در همین ترمینال به زمین ‌‌‌می‌نشینند، امّا پرواز‌های خروجی هردوی این ناوگان‌های هوایی از ترمینال شماره‌ی ۱ انجام می‌شود‌‌. ترمینال‌های ۴ و ۶ نیز به ترتیب میزبان پرواز‌های ورودی و خروجی دو هواپیمایی ماهان و آسمان هستند‌‌.

معرفی شهر تهران 

جغرافیای تهران

آب و هوا

از ملموس‌ترین نتایج وسعت ۷۳۰ کیلومتر مربعی تهران تفاوت آب و‌هوا در نقاط مختلف شهر است‌‌. نقاط شمالی تهران که در ارتفاعات بالاتری قرار دارند، در زمستان سرما و بارش بیش‌تر برف و باران را شاهد هستند و در تابستان دمای معتدل‌تری دارند.‌‌‌ پاییز در پایتخت فصلی است با بارش باران و آراسته به رنگ‌هایِ گرمِ‌‌‌ پاییزی و زمانی مناسب و معتدل برای سفر کردن است به این شهر است. آذرماه در تهران زمان شروع سرمای تدریجی هوا است که‌‌‌ تا نیمه‌ی اسفندماه ادامه ‌‌‌می‌یابد‌‌. عموماً در زمستان و فصل سرما، پایتخت با پدیده‌ی وارونگی هوا و آلودگی‌ ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کند‌‌. مطلوب‌ترین شرایط آب و هوایی در بهار را می‌توان تا نیمه‌ی اردیبهشت تجربه کرد، که روزهایی گاه سرد با باران و نسیم بهاری هستند‌‌. گرم شدن تدریجی هوا از نیمه‌ی اردیبهشت شروع می‌شود تا جایی که میانگین دما در مرداد و شهریور به ۳۵ الی ۴۵ درجه‌ی سانتی‌گراد ‌‌‌می‌رسد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی پارک ملی لار از تیپ علفزار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته‌زارها و پوشش‌های آلپی است. گیاهان داروییِ صنعتی و غذایی درّه‌ی لار نیز متنوّع و دارای شهرت و سابقه‌ی طولانی است. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به والک، گلپر، چای کوهی، گل‌گاوزبان و شیرین‌بیان اشاره کرد و ارس، تنها گونه‌ی درختی این پارک است‌‌. بخش کوهستانی پارک از تنوّع گیاهی چندانی برخوردار نیست. پوشش گیاهی در بخش دامنه‌ای منطقه بیش‌تر از گونه‌های گَوَن، زنبق وحشی، شقایق، زبان‌طلا، کاسنی، آویشن، باریجه، والک، استبرق، چای‌کوهی، انواع آلاله‌ها و گندمیان، موسیر و سریش تشکیل شده است‌‌.

معرفی شهر تهران

در پارک ملّی سرخه‌حصار ۳۲ جامعه‌ی گیاهی و در پارک ملّی خجیر ۳۵ جامعه‌ی گیاهی متشکِّل از جوامع طبیعی، نیمه طبیعی، فرنگی و زراعی وجود دارند. گونه‌های گیاهی نادر در حال انقراض در پارک‌های ملّی خجیر و سرخه‌حصار عبارتند از گَوَن (کتیرا)، نخود وحشی، فستوک، جوی دو سر، عدس وحشی، نخود، گل کتانی‌‌، یونجه و ماش. همچنین در ارتفاعات کوه‌های پارک ملّی سرخه‌حصار پوششی از درختان بنه، ارس و انواع بادام کوهی دیده ‌‌‌می‌شود.

پوشش جانوری

این مناطق که در زمان قاجاریّه با نام‌های «قرق سلطنتی» یا «شکارگاه سلطنتی» تحت حفاظت بودند‌‌، امروزه زیستگاه جانداران بسیاری از جمله خفّاش بال سفید‌‌، ‌هامستر دم‌دراز‌‌، خارپشت اروپائی‌‌، گرگ، شغال، روباه‌‌‌، سمور، رودک، شنگ، کفتار، گربه‌ی‌ وحشی و پلنگ هستند.

پارک‌های ملّی خجیر و سرخه‌‌حصار و منطقه‌‌ی حفاظت‌ شده‌ی‌ جاجرود به‌ علّت‌ دارا بودن‌ زیستگاه‌های مختلف‌ اعم‌ از رودخانه‌، کوهستان‌، استپ‌، دارستان‌، کشت‌زار، باغ‌های و همچنین‌ قرار گرفتن‌ در مسیر مهاجرت‌ تعداد زیادی از گونه‌های مهاجر از موقعیّت‌ بسیار خوبی برای زندگی پرندگان‌ برخوردار ‌‌‌است. در مجموع‌ شمار پرندگان این منطقه ۱۱۵ گونه است،‌ که‌ ۲۲٫۶ درصد پرندگان‌ ایران‌ را تشکیل‌ ‌‌‌می‌دهد‌‌.

معرفی شهر تهران

جاذبه های طبیعی تهران

در فصل‌های معتدل پایتخت‌‌، طبیعت‌گردی بدون شک هیجان‌انگیز خواهد بود‌‌. پارک ملّی لار در دامنه‌ی غربی دماوند‌‌، پارک ملّی خجیر و پارک ملّی سرخه‌حصار در منتهی‌الیه شرقِ تهران‌‌، از جمله مناطق محافظت‌شده در این ناحیه هستند‌‌.

همچنین منطقه‌ی شمیرانات با روستاها و تفرّج‌گاه‌های دیدنی بسیار و لواسانات با کوه‌ها و مناظر زیبا از جاذبه‌های طبیعی تهران هستند.

پارک ملی لار با ۲۷,۷۸۸ هکتار مساحت در دامنه‌ی غربی قلّه‌ی دماوند، در استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید. پارک ملی لار از ارتفاعات مرطوب و سرد تشکیل شده ‌است که بارش زیادی را به‌ صورت برف ایجاد می‌کند، و به دلیل ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوّع گیاهی و جانوری، تحت حفاظت قرار گرفته‌ است. وجود ماهی قزل‌آلای خال‌قرمز، که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان است، اهمیّت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.

معرفی شهر تهران

پارک ملّی خجیر و پارک ملّی سرخه‌حصار: که قسمتی از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی جاجرود در منتهی‌الیه شرق تهران هستند، با وجود مناظر بکر و طبیعی و تنوّع زیستی مناسب‌‌، نقش مهمی را هم در کاهش آلودگی هوای تهران ایفا می‌کنند و از این رو حائز اهمیّت‌اند‌‌.

پایتخت در گذر تاریخ

قدمت منطقه‌ای که امروز «تهران بزرگ» در آن قرار دارد با کشف تمدّن قیطریه و اسکلتِ ‌زنی در محلّه‌ی مولوی به ۵هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد‌‌. پیش از این و در کاووش‌هایی که در سال ۱۳۲۱ خورشیدی در شمال تهران(روستای درّوس) انجام شده بود، اسکان انسان‌های متمدّن دراین منطقه تا دو هزار سال پیش از میلاد تأیید شده است‌‌.

روستای تهران که در ابتدا جزو کوچکی از «ری» بود‌‌، بعد از حمله‌ی مغول‌ها به ری و تخریب بخش زیادی از آن‌‌، مقصد مهاجرت مردمان نجات یافته از ری شد، و همین امر شروع تغییرات در تاریخ این شهر را رقم زد‌‌. مساحت تهران در آن روزگار چیزی در حدود ۱۰۶ هکتار بود‌‌.

معرفی شهر تهران

در مورد نامگذاری نظرهای متفاوتی مطرح شده است که یکی از نظریه‌ها منطقی‌‌‌‌تر به نظر می‌رسد. احمدکسروی در کتاب «نام‌های شهرها و دیه‌های ایران» در مورد نام پایتخت امروز ایران تهران نوشته است: اصل تهران، کهران [که-ران] بوده و«که» به معنی گرم است و به «ته» تبدیل شده و «ران» به معنی جا و آبادی است. همان گونه که «شمیران» از ترکیب «شمی» به معنی سرد و «ران» به معنی جا و آبادی ساخته شده است.

در دوره‌ی صفویّه برای اولین‌بار به دهِ تهران توجّهی خاص شد، که به واسطه‌ی بقعه‌ی «سیّد حمزه» جدِّ اعلای صفویّه در شهر ری و در جوار حرم شاهزاده عبدالعظیم بود‌‌. شاه تهماسب اول که برای زیارت حرم شاه عبدالعظیم و مقبره‌ی جدِّ خود به تهران رفت‌ و آمد داشت، به مرور زمان به تهران دلبستگی یافت‌‌. او در یکی از سفرهایش به تهران‌‌، دستور داد دور تهران حصاری بسازند‌‌. مساحت تهران در آن زمان۴۴۰‌‌‌ هکتار بود. شاه تهماسب هم‌چنین دستور داد بناهای عام‌المنفعه‌ی جدیدی نظیر کاروانسرا، حمام و… ساخته شود. در سال ۹۴۲ خورشیدی با ساخت ۱۱۴ برج و بارو اساس ساخت این بناها گذاشته شد.

بعد از به سلطنت رسیدن زندیّه در ایران، به دلیل درگیری‌هایی که سرداران کریم‌خان زند با رهبران ایل قاجار داشتند، و هم‌چنین نزدیکی تهران به استرآباد (مقرِّ اصلی طایفه‌ی قاجار) کریم‌خان زند به مدّت چهارسال در تهران اقامت کرد.

معرفی شهر تهران

آغا محمّدخان قاجار بعد از شکست سلسله‌ی زندیّه و رسیدن به شهر ری‌‌، به دلیل نزدیکی به ایلات عرب ساکن ورامین که جزوحامیانش بودند‌‌، در حرم شاه عبدالعظیم تاج‌گذاری کرد، امّا نه به صورت رسمی‌‌. آغامحمّدخان پس از درگیری با حاکم تهران (غفورخان) و پس از یک درگیری شش ساله برای تصاحب تهران سرانجام در نوروز سال ۱۱۶۴ خورشیدی در کاخ گلستان تهران تاج‌گذاری کرد و تهران را «دارالخلافه» نامید. به این ترتیب تهران پایتخت ایران شد و همچنان با گذشت بیش از ۲۳۰ سال این عنوان را حفظ کرده است‌‌.

مشاهیر تهرانی

از مشاهیر تهران ‌‌‌می‌توان به استاد کمال الملک‌، نقاش معروف و خالق اثر ماندگار تالار آینه،  جلال آل احمد‌‌، نویسنده‌ی معاصر و استاد علی محمد صانعی معمار معروف ایرانی اشاره کرد.

 جاذبه های تاریخی تهران

تهران که بارِ دو سده، پایتختیِ ایران را به دوش ‌‌‌می‌کشد، در این سال‌ها شاهد ساخت و ساز‌های بسیاری بوده است، که جمع کثیری از آن‌ها امروزه در شمار بناهای ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی ایران و یا حتّی عرصه‌ی بین‌المللی هستند‌‌. گردشگرانی که راهی تهران ‌‌‌می‌شوند نیز علاقه‌ی زیادی به این بناها و باغ‌های تاریخی دارند‌‌. از جمله‌ی این جاذبه‌های گردشگری می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد‌‌:

 برج آزادی

این برج، که در غرب تهران قرار دارد، در سال ۱۳۵۰ بعد از ۲۸ ماه کار به همّت مهندس حسین امانت با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید، و بعد از پیروزی انقلاب نام آن به برج آزادی تغییر کرد‌‌. این برج به‌عنوان یکی از نمادهای تهران معروف است و شاهد بسیاری از تعاملات سیاسی و اجتماعی کشور مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن بوده است.

معرفی شهر تهران

مجموعه کاخ گلستان

گروهی از ساختمان‌های سلطنتی متعلّق به دوره قاجار است، که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این مجموعه آمیختگی معماری ایرانی و اروپایی را به نمایش ‌‌‌می‌گذارد.

مجموعه کاخ گلستان

معرفی شهر تهران

مدرسه دارالفنون

این مدرسه در بافت تاریخی پایتخت‌‌، در منطقه‌ی ۱۲ و در خیابان ناصرخسرو قرار دارد‌‌، به همّت امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد.

معرفی شهر تهران

خانه مقدم

خانه مقدم که امروزه به موزه بدل شده، یکی از جاذبه‌های مربوط به دوره‌ی قاجار است، که در خیابان امام خمینی قرار دارد و به واسطه‌ی داشتن اشیای تاریخی و گران‌بها به یکی از گران‌ترین خانه‌های جهان شهرت دارد.

حمام نواب

حمام نواب در بافت مرکزی شهر و در محدوده‌ی خیابان ۱۵خرداد قرار دارد، از حمام‌های قدیمی به شمار ‌‌‌می‌رود که تغییر کاربری داده و هم چنان فعّال است.‌‌‌

کاروانسرای خانات

این کاروانسرا که ساخت آن را به اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار و سال‌های حدود ۱۳۰۰ هجری قمری نسبت داده‌اند‌‌، در بافت مرکزی تهران و در خیابان مولوی، خیابان صاحب جمع قرار دارد.

پل شاه عباسی جاجرود با قدمت ۸۵۰ ساله‌‌‌ و مجموعه‌ی کاخ‌های نیاوران‌‌ و سعدآباد، از دیگر جاذبه‌های تهران هستند. همچنین شمار بسیار موزه‌ها از جمله موزه‌ی ایران باستان‌‌، موزه‌ی هنرهای معاصر‌‌، موزه‌ی جواهرات ملی و‌‌… نیز از جمله جاذبه‌های گردشگری تاریخی در پایتخت هستند، که اگر فرصت دارید‌‌، حتماً باید به آن‌ها سر بزنید.

معرفی شهر تهران

اماکن مذهبی در تهران

در بین اماکن مذهبی تهران، نام مساجد و کلیساهای بسیاری به چشم می‌خورد که در ادامه به اختصار به معرّفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم‌‌.

مسجد امام خمینی

یکی از مساجد تاریخی تهران است که در قلب بازار تهران واقع شده است. این مسجد تاریخی مربوط به دوره‌ی قاجاریّه ‌‌‌است و در گذشته به نام‌های مسجد شاه و مسجد سلطانی معروف بوده است.

معرفی شهر تهران

کلیسای تادئوس

در سال ۱۷۶۸ میلادی در زمان سلطنت کریم خان زند، ارمنیان اولین کلیسای خود را به نام کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدّس در کوچه‌ی ارامنه بنا کردند. عمارت کلیسای مربوط به دوره‌ی زندیه است و در تهران، خیابان مولوی، بازار حضرتی، کوچه‌ی ارامنه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۸ با شماره‌ی ثبت ۲۵۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملّی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی شهر تهران

کلیسای سرکیس مقدس

واقع در خیابان کریمخان زند‌‌، در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) بنا شد و مقرِّ خلیفه‌گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدّس به این محل انتقال یافت.

دیدنی های تهران

جاذبه‌های گردشگری تهران اّما به جاذبه‌های طبیعی‌‌، اماکن تاریخی و مذهبی ختم نمی‌شود، و گشت و گذار در محلّه‌ها، پارک‌ها، کافه و دیگر نقاط شهر خالی از لطف نخواهد بود‌‌.

برج میلاد تهران‌‌، پل طبیعت‌‌، بازار بزرگ تهران‌‌، پارک ژوراسیک‌‌، هیومن پارک (پارک بدن انسان)‌‌، تئاتر شهر‌‌، پارک قیطریه‌‌، پارک و بازارچه‌ی لاله‌‌، منطقه‌ی دربند‌‌، کافه‌ی خاطره‌انگیز نادری و بسیاری قسمت‌های دیگر تهران بدون شک می‌توانند شما را به هیجان بیاورند و برای گردشگران جذّاب باشند.

معرفی شهر تهران

دسته ها:
}