لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شیراز ؛ هرآنچه که باید از شیراز بدانید!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/18

شیراز و آب رُکنی و این بادِ خوش‌نسیم
عیبش مکن، که خالِ رُخِ هفت کشور است

حافظ

شهر شیراز در منطقه‌ی کوهستانی زاگرس واقع شده و در بین کوه‌های متعددی همچون دراک، قلعه بندر، باباکوهی، قره‌باغ و... محصور شده است. این شهر که مرکز استان فارس است، از سمت شمال با شهرستان‌های سپیدان و مرودشت، از شرق با شهرستان‌های فسا و استهبان،  از غرب با شهرستان کازرون و از سمت جنوب با شهرستان‌های جهرم و فیروزآباد مرز مشترک دارد.

ویدیو آشنایی با جاذبه های گردشگری شیراز :

راه های دسترسی به شیراز

به‌خاطر اهمیت فراوان شیراز، راه‌های دسترسی‌ متعددی برایش ایجاد کرده‌اند.

معرفی شهر شیراز

مسیر جاده ای منتهی به شیراز

اگر گردشگران بخواهند به صورت زمینی و با اتومبیل‌های شخصی به شیراز بروند، آزادراه شماره‌ی 65 یا آزادراه اصفهان ـ شیراز، که از سمت شمال به شیراز ، و برای شهرهای شمالی چون اصفهان و شهر تهران و آباده مناسب است، پرترددترین مسیر به سمت شیراز است. فاصله‌ی تهران تا شیراز حدود نهصد کیلومتر است و شهرهایی چون قم، کاشان، اصفهان ( جاذبه های گردشگری اصفهان را در این ویدیو ببینید )، شهرضا و مرودشت بر سر راه قرار دارند.

جاده‌ی‌ شماره‌ی 67 به یاسوج منتهی می‌شود و گذرگاه شهرهای غربی کشور است. جاده‌ی شیراز ـ بوشهر ( با شهر بوشهر آشنا شوید .) یا جاده‌ی شماره‌ی 86 به شهرهای دشت ارژن، کازرون و نهایتاً استان بوشهر منتهی می‌شود، امتداد جاده‌ی 86 که از سمت جنوب شرقی شیراز از شهر خارج می‌شود، به شهرهایی چون فسا و جهرم می‌رسد و در نهایت شیراز را به بندر عباس متصل می‌کند. ( با شهر بندرعباس آشنا شوید .)

راه آهن شیراز

استفاده از اه دیگر برای سفر به شیراز است. ایستگاه راه‌آهن شیراز به خطوط راه‌آهن سراسری متّصل است. خطِّ راه‌آهن شیراز که در سال هشتاد و هشت نیمه تمام مانده بود، در سال نود نهایتاً تمام و  بهره‌برداری شد و در حال حاضر از ایستگاه‌های مهمِّ کشور است.

مسیر هوایی به شیراز

شیراز به اکثر شهر‌های داخلی، که فرودگاه دارند دارای پرواز مستقیم است، و در کنار پروازهای داخلی، پروازهای خارجی هم از این فرودگاه صورت می‌گیرد. به‎طور مثال می‎توانید بلیط هواپیما تهران شیراز را در سایت کی سفر مشاهده نمایید.

جغرافیا‌ی شیراز

آب و هوای شهر شیراز

همان‌طور که پیش از این اش گفتیم، شهر شیراز در میان کوه‌های منطقه‌ی کوهستانی زاگرس محصور است. زمستان‌های شیراز هوایی نسبتاً کوهستانی دارد، که معتدل بودن و بارندگی‌های نسبتاً زیاد از ویژگی‌های اصلی این آب و هوا است. امّا تابستان‌های این شهر بسیار گرم و خشک است و  در مجموع، بهترین فصل برای سفر به شیراز، فصل بهار می‌باشد. در این فصل، شهر شیراز هوایی معتدل و بارش‌هایی تنک دارد، و عطر شکوفه‌های بهارنارنج  بر شهر حکم می‌راند.

معرفی شهر شیراز

پوشش گیاهی منطقه شیراز

بخشی از زاگرس، که قسمتی از پوشش گیاهی اطراف شهر شیراز را در جنوبِ شهر فرا ‌می‌گیرد، پوشیده از درختان بلوط، افرا، فندق و کاج است. پارک ملّی «بمو» در شمال شهر شیراز هم حدود دویست و هشتاد گونه‌ی گیاهی و پوشش گیاهی غنی و متنوّعی را دارا است. هم‌چنین گیاهان علفی و بوته ای در طبیعت شیراز بسیار مشاهده می‌شوند. از جمله‌ی این گیاهان، آویشن شیرازی که مصارف درمانی و خوراکی دارد، گیاه آبغوره که (برای مصارف صنعتی و دارویی)، گیاه خاکشیر (برای مصارف خوراکی مصارف صنعتی)، گیاه شیرین بیان و... را ‌می‌توان نام بُرد.

معرفی شهر شیراز

پوشش جانوری در اطراف شیراز

معروف‌‌ترین جانداران این منطقه را در همان پارک ملّی «بمو»، که پیش از این با آن آشنا شدیم، زیست می‌کندد.  این منطقه تنوّع پوشش جانوری بسیار متنوّع و پرتراکمی دارد. مهم‌ترین نکته درباره‌ی جانداران اطراف شهر شیراز، وجود انواعی از حیواناتِ در حال انقراض در طبیعت این اقلیم است که می‌توان گوزن زرد، کاراکال که نوعی گربه‎سان است، آهو، پلیکان خاکستری، هوبره و... را نام برد. امّا مهم‌‌ترین موجود در حال انقراض در این منطقه  پلنگ ایرانی است، که به دلایل مختلفی از جمله وسیع بودن منطقه و این که این حیوان شب‌ها دیده می‌شود، کار شمارش آن بسیار سخت است. با این حال در پارک ملّی «بمو»، تعداد پلنگ‌های موجود را در حدود ده قلّاده، تخمین زده‌اند.

معرفی شهر شیراز

جاذبه های طبیعی شیراز را ببینید !

 روستاهای سنتی

شیراز شهری است که گردشگر به هر سو‌ی آن حرکت کند جاذبه ای از طبیعت بکر آن را می‌بیند. روستاهایی همچون روستای قلات در 36 کیلومتری شمالِ غرب شیراز، با حفظ بافت سنتی خود و داشتن آبشار معروف قلات، طبیعتی بکر را برای مسافران آماده کرده است. روستای رکن‌آباد در 12 کیلومتری شمال شیراز و روستای مظفرآباد  نیز از دیگر روستا‌های اطراف این شهر هستند که از جاذبه های طبیعی زیبایی برخوردار هستند.

معرفی شهر شیراز

دشت ارژن

در 60 کیلومتری غرب شیراز ، دشت ارژن واقع شده که مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناختی مختلف را در برگرفته و برای هر گردشگری می‌تواند جذّاب باشد. آبشار دشت ارژن، دریاچه و تالاب ارژن با وسعت 2000 هکتار، محلِّ زندگی بسیاری از پرندگان است، دالان‌های طبیعی، غار‌ها و... از جذابیّت‌های دشت ارژن هستند. این دشت در گذشته، محلِّ زندگی شیر ایرانی بوده و کتیبه‌هایی تاریخی نیز در آن کشف شده است.

معرفی شهر شیراز

دریاچه مهارلو

از پدیده های طبیعی معروف شیراز است که حدود 20 کیلومتری جنوب شرق این شهر واقع شده است. دریاچه مهارلو با 257 کیلومتر مربع مساحت، یکی از مناطق تفریحی استان فارس است. آب دریاچه از رودهای خشک، حمزه و سروستان و آب‌های جاری از کوه‌های زاگرس تأمین می‌شود و لایه‌ای از نمک، بستر آن را فرا گرفته است.

آن‌چه مهارلو را از سایر دریاچه‌ها متمایز کرده، رنگِ قرمزِ آن می‌باشد؛ این رنگ ناشی از وجود نوعی جلبک قرمز رنگ در آب دریاچه است، که افزایش این کشند‌ها(جلبک‌ها) به دلیل شوریِ آب، آینده‌ی دریاچه را به خطر می‌اندازد؛ چرا که این گسترش مانع تبادل هوا با آب و کاهش اکسیژنِ آب، در نتیجه به خطر افتادنِ جانِ جانداران دریاچه می‌شود. این نکته هم قابل توجّه است که بخشی از نمکِ استانِ فارس از دریاچه‌ی مهارلو تأمین می‌شود.

معرفی شهر شیراز

آبشارهای اطراف شهر شیراز

از آبشار‌های دیدنی اطراف شهر شیراز ، آبشار دم اسب در 30 کیلومتری غرب شیراز در روستای غلات است. آبشار  دیگر رمقان بوده در 35 کیلومتیر بعد از ورودی جاده کوه مره قرار دارد.

معرفی شهر شیراز

غارهای اطراف شیراز

دیگر پدیده طبیعی که در اطراف شهر شیراز بسیار دیده می‌شود، غار‌های مختلف پری یاغی در30 کیلومتری شرق شیراز، غار ابوالنصر ، غار بلع‌زار ، غار چاه دختر ، غار قلعه بندر رو‌به‌روی باغ دلگشا و... هستند.

آب های جاری در منطقه شیراز

چشمه جوشک در روستای قصرقمش از چشمه های بزرگی است که باغ‌های روستاهای بسیاری را آبیاری می‌کند. رودخانه‌ی قره‌آغاج، تفرّج‌گاه میان کتل که زیستگاه پرندگان مهاجر است، تالاب برم دلک، و پارک بمو که به آن اشاره شد و... از دیگر جاذبه های طبیعی این شهر به‌شمار می‌آیند.

معرفی شهر شیراز

حفاظت از محیط زیست

محیط زیست شیراز امروزه افزون بر مشکلاتی همچون زباله‌های رها شده در طبیعت، با مشکل بزرگ‌تری دست و پنجه نرم می‌کند و آن شکار غیرقانونی شکارچیان و در خطر انداختن حیات جانوران رو به انقراض این ناحیه است. بشر همواره هر کجا قدم نهاده‌، زندگی جانوران و گیاهان به خطر افتاده و با زیاده‌روی و بی‌مبالاتی عده‌ای از انسان‌ها زندگی برخی موجودات دیگر نابود شده است.

تاریخ شیراز را در اینجا بخوانید !

به گفته برخی از مورخان، پیشینه تاریخی شهر شیراز را باید در لوحی گِلی، که مربوط به چهارهزارسال پیش است جست‌وجو کرد. کاووش های باستان شناسی قدمت این شهر تاریخی را تا شش هزار و پانصد سال پیش نیز برآورد کرده‌اند. این شهر در زمان ساسانیان، محل سکونت بوده و به گفته‌ی بسیاری از مورخان، قدمت مسکونی بودن آن به پیش از دوره‌ی اسلامی باز می‌گردد.

اما آن‌چه مورد پذیرش اکثر تاریخ‌نویسان است، قرن اول هجری را تاریخ بنیان گزاردن شهر شیراز می‌دانند. این مورّخان، آن شیرازی که پیش از این تاریخ وجود داشته را قلعه‌ای می‌دانند که در نزدیکی شیرازِ فعلی بوده است. این شهر در طول تاریخ بارها اهمیّت سیاسی پیدا کرده و به‌عنوان پایتخت انتخاب شده، امّا بیش‌ترین اهمیّت و اعتبار را در دوره‌ی زندیه به دست آورد، و بسیاری از بناهای باقی مانده در این شهر به همان دوران تعلق دارد.

معرفی شهر شیراز

مشاهیر شیراز را بشناسید !

هنگام گفت‌‌وگو درباره مشاهیر شیرازی شاید اولین اسامی که به ذهن خطور می‌کنند حافظ و سعدی می‌باشند! حافظ، غزل‌سرای بزرگ شیرازی در قرن هشتم، که نه تنها در ایران بلکه در جهان آوازه‌اش پیچیده‌ است؛ و سعدی شیرازی نیز، که با دو اثر معروف خود با نام‌های «گلستان» و «بوستان» پای ادبیات فارسی را به بوستان و گلستان جدیدی از نثر و نظم باز کرد، دیگر خوش‌سخن پر آوازه‌ی شیرازی در قرن هفتم است.

نام قطبالدّین شیرازی، که در قرن هفتم و هشتم هجری می‌زیسته و در فلسفه و حکمت سرآمد بوده، نیز در فهرست مشاهیر شیرازی قرار دارد. امّا پرورش بلندآوازه‌هایی هم‌چون افراد نام برده محدود به گذشته‌ی شیراز نیست و تا به امروز مشاهیر زیادی از این خاک برخاسته اند. افرادی همچون علیاصغر حکمت سیاستمدار و ادیب دوره‌ی پهلوی، ابراهیم گلستان کارگردان و نویسنده‌ی خوش‌نام ایرانی، سیمین دانشور نویسنده‌ی رمان معروف سووشون ، محمدهاشم پسران اقتصاددان برجسته‌ی ایرانی ساکن آمریکا و... از این دسته‌اند .

از آثار تاریخی شهر شیراز دیدن کنید !

 دروازه قرآن

گردشگرانی که از مسیر شمال یعنی همان مسیر اصفهان، به شهر شیراز وارد می‌شوند، در ورودی شهر از دروازه قرآن عبور می‌کنند. دروازه‌ای باقی مانده از دوره‌ی دیلمیان که در طول تاریخ بارها تخریب و دستخوش مرمت شده است. شیراز در گذشته شش دروازه داشته که این دروازه تنها دروازه‌ی باقیمانده  از آن شش دروازه است.

معرفی شهر شیراز

ارگ کریم خان

پیش از این به نقش پُررنگ زندیه در آبادانی شیراز پرداختیم؛ ارگ کریم خان ، مهم‌‌ترین بنای به جا مانده از این سلسله است که محلِّ زندگی کریمخان زند بوده و امروزه تبدیل به موزه شده است. به این بنا نیز مانند بسیاری از آثار باستانی در دوره‌های مختلف آسیب‌های فراوانی رسیده است.

معرفی شهر شیراز

بازار وکیل ، حمام وکیل ، مسجد وکیل

این سه بنا نیز از آثار شکوهمند سلسله زندیه در شیراز هستند. بازار وکیل که ساخت آن حدود 20 سال طول کشید، تخریب‌هایی را درقسمت انتهایی خود، که به کاروانسرا ختم می‌شده، دیده است. حمام وکیل نیز امروزه به موزه‌ای با حدود 30 مجسمه برای بازدید گردشگران تغییر کاربری داده است. آن‌چه بر شگفتی مسجد وکیل اضافه می‌کند، حجّاری هنرمندانه‌ی آن و به‌ویژه منبر آن بوده، که به زیبایی هرچه تمام بر روی  سنگ‌هایی از جنس مرمر صورت گرفته  است.

معرفی شهر شیراز

مسجد وکیل

حافظیه

آرامگاه حافظ ، شاعر بزرگ و جاودانه‌ی تاریخ بشریت، در کنار باغ جهان‌نما قرار دارد. این آرامگاه علاوه بر بارگاه خود حافظ، شامل مقبره‌هایی از خاندان‌های مهم و قدیمی شهر شیراز است که مشهورترین آن‌ها خاندان قوام‌السلطنه هستند. شاعران و بزرگانی چون مهدی حمیدی شیرازی و... نیز در کنار حافظ آرمیده‌اند.

معرفی شهر شیراز

سعدیه

آرامگاه و بارگاه سعدی در باغی قرار دارد که  روزگاری خانقاه خود او بوده است.  این باغ قناتی کهن دارد  که سرنوشتش به افسانه‌ها گره خورده است. هنوز هم دختران و پسران دم بخت برای گشایش در زندگیشان درون حوض قنات سکه می‌اندازند. البته خود سعدی بزرگ برای رسیدن به اهداف  ما را به کوشش دعوت می‌کند و در جایی  می‌گوید:

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل           وگر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

معرفی شهر شیراز

نارنجستان قوام

باغ و عمارتی بازمانده از دوره‌ی قاجاریّه است که ساخت آن در سال 1257 شروع و پس از وقفه‌ای چند ساله، سرانجام در سال 1300 به دست نوه‌ی قوامالملک تکمیل شد.این باغ 3500 متر مساحت داردرو غرق در آیینه‌کاری و نقاشی است.

معرفی شهر شیراز

باغ ارم

دیگر باغ و امارت ارزشمند شیراز، باغ ارم است که زمان احداثش و این که به دستور چه کسی این باغ ساخته شده است مشخص نیست. بخشی از عمارت این باغ دارای سبکی از معماری است که شبیه به معماری زندیّه است. عمارت سه طبقه دارد؛ و معماری طبقات اول و دوم شبیه به معماری تخت‌جمشید است. باغ ارم نمونه ای از باغ ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

معرفی شهر شیراز

سرای مشیر یا سرای گلشن

این بازار قدیمی که در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد، امروزه  سرایِ هنر نیز نامگذاری شده و در آن هنرهای دستی استان فارس به نمایش گذاشته شده است. ساختمان هشتیِ بنا، وجود حوض بزرگی در میان آن، بادگیری بر بالای بنا و درختان نارنج همه از جاذبه‌های این بازار قدیمی محسوب می‌شوند.

معرفی شهر شیراز

عمارت کلاه فرنگی

عمارتی است روبه‌رو‌ی ارگ کریم‌خان که بازمانده از دوره‌ی شکوه شیراز، یعنی دوران زندیّه است.  در این عمارت موزه‌ای به نام «پارس» دایر است و اشیای ارزشمندی مانند شمشیر کریمخانزند را در آن قرار داده‌اند. این بنای هشت ضلعی نمونه‌ی خوبی از هنر کاشی‌کاری و نقّاشی ایرانی است.

معرفی شهر شیراز

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

عمارت این باغ بسیار بزرگ به دستور قوامالملک دوّم احداث شد، و خود باغ هم در دوره‌ی صفویّه اهمیّت بسیار زیادی داشته است. گچ‌بری و گُل‌کاری از بارزترین هنرهای انجام گرفته در این باغ است.

معرفی شهر شیراز

خانه زینت‌الملک

از بناهای دوره‌ی قاجار است، که مانند ساختمان باغ عفیف‌آباد توسّط قوامالملک دوّم ساخته شده است. این بنا به دلیل نقاشی‌های درون ساختمان، مسافران را مجذوب خود می‌کند.

معرفی شهر شیراز

باغ جهان نما

باغی است در شمال شرق شیراز، از باغ‌های قدیمی شیراز، که پیشینه‌اش به زمان آلمظفّر نیز بر می‌گردد.

باغ تخت شیراز یا تخت قراچه

این باغ در سال 480 هجری به دستور اتابک قراچه، در ارتفاعات باباکوهی ساخته شد.

باغ دلگشا

این باغ نیز در دوره‌ی صفویّه از اهمیّت بسیاری برخوردار بود و در دوره‌ی قاجاریّه در میان آن یک عمارت زیبا بنا شد. ویژگی بارز این باغ، تعداد زیاد درختان نارنج و عطر آن‌ها است. این درختان ازآب قناتی که نزدیک آرامگاه سعدی وجود دارد استفاده می‌کننند.

معرفی شهر شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی

خواجوی کرمانی، معروف به نخل‌بندِ شاعران، از شعرای قرن هفتم و هشتم است که در کرمان متولّد شد و پس از گذشت چند سال به شیراز مهاجرت کرد. آرامگاه او در تنگ الله اکبر شیراز، کنار دروازه قرآن قرار دارد.

هفت تنان

هفت تنان نیز از آثار دوران زندیّه ‌است. در این باغ که در شمال آرامگاه حافظ قرار دارد، هفت عارف بزرگ به در خاک آرمیده‌اند.

معرفی شهر شیراز

مدرسه خان

مدرسه‌ای است، متعلق به دوران صفوی، که در روزگار خود دانشگاهی بزرگ به شما می‌رفت و اکثر علوم در آن تدریس می‌شد.

آثار مذهبی شیراز را بشناسید !

حرم شاهچراغ (ع)

مشهور‌‌ترین بنای مذهبی شیراز، بارگاه برادر امام رضا(ع)، احمد بن موسی کاظم (شاهچراغ) در شیراز می‌باشد.

معرفی شهر شیراز

مسجد جامع عتیق

از کهن‌ترین مساجد شیراز که بخشی از بنای آن به دستور عمرو لیث صفّاری ساخته شده، و در شرق بارگاه شاهچراغ قرار دارد است.

معرفی شهر شیراز

مسجد نصیر الملک

این مسجد نیز از مساجد تاریهی و متعلّق به دوره‌ی قاجاریّه است که در بافت قدیم شیراز قرار گرفته است. شیشه‌های رنگی و برخورد نور و رنگ در این مسجد مشهور است. کاشی‌کاری این مسجد نیز با پس‌زمینه‌ای صورتی رنگ، بسیار متفاوت و جلب توجّه می‌کند.

معرفی شهر شیراز

مسجد نصیر الملک

زبان و لهجه مردم شیراز

مردم شیراز، فارسی را با لهجه‌ی شیرازی تکلم می‌کنند. این لهجه از قدیمی‌ترین لهجه‌های ایران و در اشعار شعرای بزرگی چون سعدی نیز با این لهجه اشعاری وجود یافت می‌شود.

غذاهای شیراز را بشناسید !

مهم‌‌ترین ویژگی مشترک غذاهای شیرازی این است که از گوشت چرخ شده به جای گوشت تکّه‌ای استفاده می‌کنند. از نمونه غذاهای محلّی شیرازی، که با این نوع گوشت تهیّه می‌شود، کلم پلوی شیرازی است که کلم، گوشت چرخ شده و سبزی موّاد اصلی آن را تشکیل می‌دهند. امروزه در هر خانه و یا رستورانی سالاد شیرازی درست می‌شود که همان‌طور که از نامش آشنا است، اصالتی شیرازی دارد! در کنار این سالاد رب پلوی شیرازی که مادّه‌ی اصلی آن ربِّ انار است را می‌توان امتحان کرد.

لوبیا پلوی شیرازی که تفاوت آن با لوبیا پلوی معمولی، در استفاده از لوبیای چشم بلبلی است، پاچه پلو که ویژگی اصلی آن، استفاده از سرکه شیره و کشمش است و شکرپلوی شیرازی که از زعفران و خلال بادام در آن استفاده می‌شود نیز ذز لیست غذاهای معروف و سنّتی شیراز هستند. فالوده‌ی شیرازی نیز از جمله دسرهای معروفی است که امروزه در تمام شهرها صرف می‌شود در اصل متعلق یه شیراز است.

معرفی شهر شیراز

اقامت در شیراز

 شیراز با توجه به اهمیّت زیادی که در صنعت گردشگری کشور دارد، طبیعتاً هتل‌های مناسبی دارد. از جمله هتل‌های مجلل و البته نسبتاً گران قیمت شیراز می‌توان به هتل هما، هتل چمران، هتل زندیّه، هتل پارس، هتل بزرگ شیراز، هتل آپارتمان شمس و... را اشاره کرد. رزرو اتاق در تمام این هتل‌ها از قیمت 220.000 تومان شروع می‌شود، البته نباید فراموش کرد که در کنار این مبلغ مسافر از خدمات خوبی نیز بهره‌مند می‌شود.

هتل‌های دیگری نیز در شیراز یافت می‌شوند که مبلغ رزرو اتاق در آن‌ها کم‌تر از 200.000 تومان است. مانند: هتل ساسان، هتل ارگ، هتل کوثر، آناهیتا و... . امّا یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در هر سفری انتخاب خانه‌های بوم‌گردی است که منعکس کننده‌ی بافت سنّتی شهر هستند. از خانه‌های بوم‌گردی شیراز می‌توان موارد زیر را اسم برد: اقامتگاه بوم‌گردی خانه باغ ایرانی شیراز،  اقامتگاه بوم‌گردی سووشون، اقامتگاه بوم‌گردی طاها و... .

معرفی شهر شیراز

چه سوغاتی از شیراز بگیریم ؟

خوراکی های شیرازی گزینه‌ی خوبی برای خرید به عنوان سوغات هستند و علاوه بر گردشگری می‌توانید یک شکم‌گردی هم در برنامه‌یتان قرار دهیذ. شیرینی‌های شیرازی همچون: رنگینک، مسقطی، حلوای شیرازی، کلوچه و...، عرق بهارنارنج و سایر عرقیات گیاهی، لیموی شیرازی و... .

معرفی شهر شیراز

امّا قسمت دیگری از سوغات شیراز، صنایع‌دستی آن است مثل خاتم‌کاری که هنر ظریفی روی چوب است، منبّت‌کاری که آن نیز بر روی چوب انجام می‌شود، ظروف نقره، قلم زنی، مینا کاری، فرش‌های نمدی و... بسیاری از این صنایع دستی در دوره‌ی صفویه شکوفا و امروزه در سایر شهرها نیز دیده می‌شوند.

سخن آخر

در بین تمامی شهرهای ایران شاید هیچ یک به اندازه شیراز، معرف فرهنگ و تمدن ما نباشد. تاریخ و قدمت، فرهنگ و ادب، معماری و هنر در شیراز بی‌همتاست و وصف بی‌مثالش باعث شده در جهان شهره باشد. شهر بزرگتر و زیباتر از آن است که بتوان تنها در چند روز، دید و فهمیدش اما آنقدر دلربا هست که در همین چند روز دلباخته‌اش شوید. شیراز نگین انگشتر ایران است.. نگینی از جنس زیبایی.

اگر قصد سفر به شیراز را دارید، تور شیراز لحظه آخری را در کی سفر ببینید . همچنین با سفر به استان فارس پیشنهاد می کنیم که از آثار ساسانیان در این استان و همچنین تخت جمشید و مجموعه پاسارگاد که از آثار جهانی یونسکو در ایران هستند دیدن نمایید.

 

دسته ها:
}