لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به شهرکرد ، جاذبه های گردشگری به همراه سوغات شهر کرد
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/05

اکثر مسافران در تابستان به دنبال مقاصد گردشگری خنک و خوش آب و هوا هستند، تا مدّتی از گرمای طاقت‌فرسا در امان بمانند. مناطق کوهستانی به دلیل آب و هوای خوب، مقصد گردشگران تابستانی هستند. این بار با کی سفر همراه باشید تا سفری بر بلندای سرسبز و زیبای "بام ایران" در کنار بازدید از مکان‌های دیدنی و تاریخی آن یعنی شهرکرد داشته باشیم.

شهرکرد با اصفهان 97 کیلومتر از جنوب غربی فاصله دارد و در ارتفاع 2060 متری از سطح دریا قرار دارد که از این جهت جزو شهرهای مرتفع ایران است. از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به کهگلویه و بویراحمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود می‌شود.

معرفی شهر کرد

راه های دسترسی به شهرکرد

راه های جاده ای

برای رسیدن به شهرکرد از مناطق شمالی و شرقی کشور باید ابتدا به اصفهان سفر کرد و سپس از طریق شهر نجف‌آباد و بزرگ‌راه شماره‌ی 51 به شهرکرد رسید (در مسیر خود، جاذبه های گردشگری اصفهان را ببینید ). برای سفر به شهرکرد از قسمت‌های جنوبی کشور باید وارد شهر دیگری از استان اصفهان، یعنی شهرضا شد و سپس از طریق بروجن به شهرکرد رسید. از استان‌های غربی و هچنین استان بوشهر و خوزستان هم ابتدا باید به شهر ایذه سفر کرد و سپس از طریق بزرگ‌راه شماره‌ی 72 و سپس بزرگ‌راه شماره‌ی 52 به شهرکرد رسید.

سفر هوایی

فرودگاه شهرکرد به عنوان مرتفع‌ترین فرودگاه ایران، در 4 کیلومتری جاده‌ی شهرکرد به فارسان قرار دارد. از این فرودگاه در روزهای شنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه و جمعه پروازهای رفت و برگشت به تهران و مشهد انجام می‌شود و دارای امکانات رفاهی و سرویس حمل و نقل برای مسافران است. در سایت کی سفر می توانید پرواز تهران به شهر کرد و پرواز مشهد به شهر کرد را مشاهده و خریداری نمایید . همچنین فرودگاه بین‌المللی اصفهان بعد از فرودگاه شهرکرد نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهراست که به اکثر شهرهای داخلی پرواز دارد. 

راه آهن

در حال حاضر تنها خط راه‌آهن نزدیک به استان چهارمحال و بختیاری خط ریلی تهران- اصفهان است که شما را به فولادشهر می‌رساند و باید مسافت 70 کیلومتری باقی‌مانده تا شهرکرد را با سایر وسایل نقلیه‌ی زمینی طی کنید.

جغرافیای شهرکرد

آب و هوا

استان چهارمحال و بختیاری دارای بارش‌های نسبتاً مناسبی است که به دلیل کوهستانی بودن و قرار داشتن در مسیر بادهای مدیترانه‌ای است. این بارندگی‌ها به صورت بارش برف در ارتفاعات و باران در مناطق پست‌تر دیده می‌شود. شهرکرد در دسته‌بندی تعیین اقلیم، در گروه "مرطوبِ معتدلِ سرد" قرار می‌گیرد. شهر در اوایل بهار هنوز حال و هوای زمستان را دارد.

میزان بارش باران در پاییز و بهار بیش‌تر و در تابستان کم‌تر است. با این‌حال تابستان‌های خنک آن بهترین گزینه برای فرار از گرمای سایر مناطق ایران است. این شهر زمستان‌های سردی دارد و دمای 32- درجه‌ هم در این فصل گزارش شده‌است. اگر در روزهای برفی در این منطقه اقامت دارید حتماً از شدّت برف متعجب خواهید شد، با خودتان کمی آبِ گرم همراه داشته باشید؛ شاید لازم باشد یخ‌های روی دستگیره‌ی ماشینتان را ذوب کنید!

معرفی شهرکرد

پوشش گیاهی

در غرب استان چهار محال و بختیاری، اختلاف ارتفاع و بارش بیشتر باعث غنای پوشش گیاهی شده است. عمده‌ی گونه‌های گیاهی این منطقه زبان‌گنجشک، پسته‌‌ی وحشی، زالزالک، گردو، بادام، انجیرکوهی و سماق است. هر چه به سمت شرق استان و شهرستان شهرکرد پیش برویم، به گونه‌های گَوَن، موسیر، تره و آویشن برخورد می‌کنیم. چهارمحال و بختیاری بر اساس گزارش‌ها بالاترین میزانِ گونه‌های بومی ایران را دارد؛ امّا متأسفانه در سال‌های اخیر از تعداد این گونه‌های کمیاب به شدّت کم شده و 14 گونه‌ی باارزش از جمله کرفس‌کوهی، کرفس‌سفید، مرزه‌کلاری، لاله واژگونِ زاگرسی، چشم ونوس و بومادران بختیاری در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

معرفی شهرکرد

جانداران منطقه

گونه‌های جانوری‌ای که در اطراف شهرکرد وجود دارند، شامل 70 گونه پرنده، 35 گونه خزنده، حدود 80 گونه پستاندار و دوزیست (قوچ، میش، گرگ، روباه، شغال، کفتار، کبک و عقاب) می‌شود. متأسفانه علاوه بر گیاهان، 13 گونه‌ی جانوری هم در خطر انقراض قرار دارند. مانند پلنگ، کرکس، خفّاشِ نعل‌اسبیِ مدیترانه‌ای، خفّاش انگشت‌دراز، شاه روباه و... .

معرفی شهرکرد

جاذبه های طبیعی شهرکرد

پارک ملی تنگه صیاد

این پارک ملی شامل منطقه‌ی وسیعی از حیات‌وحش است و در فاصله‌ی 15 کیلومتری از شهرکرد قرار دارد. درّه‌های پاچفت و بستان‌شیر در مسیر حرکت، به همراه طبیعت زیبای این منطقه، مناظر زیبایی هستند که هر بیننده‌ای را جذب می‌کند. حیات‌وحش این پارک 27 هزار هکتاری، 250 گونه‌ی گیاهی شامل گَوَن، گندمیان و گیاهان چند ساله‌ی علفی است.

معرفی شهرکرد

آبشار زردلیمه یا بوینه

یکی از زیباترین مناطق گردشگری شهرکرد است، که برای دسترسی به آن باید مسافتی را پیاده و در مسیر کوچ عشایر حرکت کرد. منظره‌ی فوق‌العاده‌ی آبشار در انبوه درختان و وجود بنای تاریخی «پل خداآفرین» و سنگ حجاری شده‌ی شش هزار ساله‌ی ویژه‌اش‌، این منطقه را منحصربه‌فرد کرده است.

معرفی شهرکرد

تالاب چغاخور

این تالاب در 60 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و همه ساله میزبان پرندگان مهاجری چون انواع مرغابی، لک‌لک؛ و زیستگاه آبزیانی است چون ماهیِ کپور و نوعی از ماهیِ گورخری.

معرفی شهرکرد

دشت لاله های واژگون

این دشت جذاب در فاصله‌ی 95 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و تحت حفاظت سازمان محیط زیست نیز قرار گرفته است.

معرفی شهرکرد

استان چهارمحال و بختیاری پوشش گیاهی کم‌یاب و گونه‌‌های جانوری کم‌نظیری دارد اما متأسفانه در سال‌های اخیر بخاطر فعایلت‌های انسانی در خطر نابودی قرار گرفته است. که آتش‌سوزی بخشی از جنگل‌های این منطقه را از بین برده است، شکارِ غیرقانونی موجب نابودی حیوانات شده و چرای بی‌رویّه‌ی دام و گزند آفت‌ها باعث آسیب‌های جدی به گیاهان و درختان شده ‌است. در کنار همه‌ی این مسائل، ریختن زباله در حال نابود کردن اکوسیستم منطقه است. انداختن هر زباله در طبیعت برابر با گرفتن جان یک جاندار است.

معرفی شهرکرد

تاریخچه شهر کرد

شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری است که در قدیم ده‌کرد نام داشت و در قرن هفتم هجری تحت سلطه‌ی اتابکان فارس و لرستان بود. در شهریور ماه سال 1314 خورشیدی با افزایش جمعیّت به شهر تبدیل شد، شهرکرد نامیده شد. لازم به ذکر است واژه "کُرد" به معنای گلّه‌داری است و ریشه‌ی آن به شغل اصلی ساکنین این منطقه برمی‌گردد که به‌خاطر سرسبزی منطقه و مراتع غنی، اغلب رمه‌دار بوده‌اند.

معرفی شهرکرد

اماکن تاریخی شهر کرد

پل زمان خان سامان

در نزدیکی شهر سامان و در 22 کیلومتری شمال شهرکرد، پل دو دهنه‌ی زمان‌خان قرار دارد که به دستور زمانخان، رئیس طایفه‌ی عشایری در زمان صفویان بر روی زاینده‌رود با سه پایه‌ی سنگی طبیعی احداث شد. طبیعت زیبا، رودخانه‌ی پرآب و هوای خنک، این منطقه را به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تبدیل کرده است. این پل همچنین به ثبت ملی نیز رسیده است.

معرفی شهرکرد

قلعه دزک

این قلعه در 32 کیلومتری شهرکرد و در روستای دزک قرار دارد و معماری داخلی زیبای آن، حاصل ذوق و هنر هنرمندان اصفهانی است. در این قلعه همچنین افرادی چون علیاکبر دهخدا سکونت داشته‌اند.

معرفی شهرکرد

قلعه چالشتر

این قلعه که یک اثر باشکوه از هنر حجاری در ایران است، در 5 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و در ساخت آن از معماری اروپایی و معماری دوران قاجار بهره برده شده است.

معرفی شهرکرد

خانه ستوده چالشتری

قسمتی از قلعه چالشتر است و در اواخر دوره‌ی حکومت قاجار بنا شده است. این خانه شامل نقاشی­ هایی با موضوعات اسطوره­ای و افسان ه­ای و ازاره‌های سنگیِ تراش‌خورده است، که بسیار ارزشمند هستند. لازم به ذکر است در این مجموعه‌ تاریخی، سه موزه‌ مردم شناسی، کار و زندگی و آثار سنگی در معرض بازدید عموم قرار داده شده‌اند.

موزه باستان شناسی شهرکرد

این موزه تنها موزه‌ی کل استان چهارمحال و بختیاری است که در آن قدیمی‌ترین آثار باستانی با قدمت 9 هزار ساله، نگهداری می‌شوند. آثاری چون: کتیبه­ای به خط میخی متعلّق به دوران هخامنشیان (با مضمون «اهورامزدا! این کشور را از دشمن، دروغ و خشکسالی حفظ کن»)، ابزارهایی از جنس استخوان، مجسمه‌هایی ساخته شده از گِل، ظرف­های سفالیِ نخودی که به رنگ سیاه و شکل­های هندسی نقش شده­اند مثل لیوان، کاسه و ...  در این موزه دیده می‌شوند.

معرفی شهرکرد

قلعه شمس آباد

قلعه­ شمس آباد در 15 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و قدمتی حدوداً 120 ساله دارد. این بنای تاریخی شامل دو طبقه است، که در اوایل حکومت پهلوی به دست یکی از خان‌های ایل بختیاری به نام یوسفخانِ امیرمجاهد ساخته شده ‌است. نقاشی‌هایی از گیاهان و مردانی که لباس محلّی دارند بر روی ستون­های مکعبی به شکلی بسیار ماهرانه و چشم‌گیری به تصویر کشیده شده‌اند.

شیر سنگی

بختیاری ها برای بزرگداشت دلاوران خود، بر سر مزارشان، مجسمه‌های تراشیده شده‌ی شیرسنگی قرار می‌دادند که بر روی آن‌ها نقش‌های مختلفی از شمشیر نیز حک شده است، قدیمی‌ترین این مجسمه‌‌ها مربوط به زمان صفویه است.

معرفی شهرکرد

پل خراجی، پل هوره، قلعه سورک، کتیبه‌های سنگیِ رخ، موزه‌ی کار و زندگی و موزه‌ی صمصام‌السلطنه از دیگر اماکن تاریخی این منطقه هستند.

اماکن مذهبی شهرکرد

مسجد جامع شهرکرد

طرح مسجد جامع شهرکرد بسیار به مسجد حکیم اصفهان شباهت دارد. این عمارت مذهبی- تاریخی مساحتی حدود 2500 مترمربع دارد و دارای ورودی شمالی، شرقی و غربی است و به حکم حاج محمّدرضا خان بنا شده است. کاشی کاری‌ها و تزئینات بسیار زیبا، ایوان، صحن و غرفه از بخش‌‌های زیبای این بنا است.

معرفی شهرکرد

مسجد اتابکان

این مسجد از دوره‌ی حکومت اتابکان فارس به یادگار مانده است و دارای دربی چوبی، متعلّق به 800 سال پیش است و بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

معرفی شهرکرد

امام زاده حلیمه و حکیمه خاتون

نسب این دو خواهر به امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. در ساخت بنای این بارگاه که مربوط به دوران قاجار است، خشت، آجر و گچ به کار رفته‌است. این عمارت با گذشت زمان و رخدادهای طبیعی دچار آسیب شده که بارها مورد مرمّت و بازسازی قرارگرفته است.

معرفی شهرکرد

مردم شهرکرد

نژاد

نژاد مردم شهرکرد، لُرِ بختیاری است اما زبان مردم شهرکرد فارسی با لهجه است که در آن واژه‌های بختیاری و لُری وجود دارد.

پوشش مردم

لباس محلّی زنان این منطقه ترکیبی از رنگ‌‌های شاد است که چین‌‌های روی دامن، زیبایی آن را بیشتر می‌کند. لَچَک، زیرلچکی یا بُنایی، بندسوزن، دستمال، شلوار قِری و کفش قسمت‌های دیگر لباس را تشکیل می‌دهند. لباس مردان بختیاری هم شامل کلاه، چوقا (چوخا)، شلوار دَبیت، شال، گیوه و کُردین است. چوقا نوعی بالاپوشِ بلندِ مردانه است که از نخ‌های نازکی که از پشم گوسفند می‌ریسند، بافته می‌شود. ترکیب موزون خطوط سیاه و سفید در این بالاپوش، طرح منحصر به فرد ایل بختیاری را به وجود می‌آورد.

معرفی شهرکرد

موسیقی

موسیقی بختیاری‌ در جشن و سرور و نیز مراسم سوگواری با کرنا، سُرنا و دُهُل اجرا می‌شود. اجرای آهنگ‌های چهارمحالی، ترکی و بختیاری با کمانچه نیز اخیراً رایج شده‌است که سازی ناآشنا برای بختیاری هاست. تار، تنبک و نی‌ِ هفت‌بند از سازهای مورد استفاده در این منطقه هستند.

معرفی شهرکرد

غذا

از خوراکی‌های استان چهارمحال و بختیاری می‌توان نان ورچاله، نان‌ تیری، آش‌دوغ، املت تره‌کوهی، آش‌انار، آش‌کشک، پلوگردو، کاکولی، کاله جوش و تاس کباب را نام بُرد.

رستوران‌ها و غذاخوری‌های خوبی در شهرکرد وجود دارند که می‌توانید از منوهای ایرانی، محلّی و فرنگی آن‌ها یک غذای خوشمزه سفارش دهید. سنّت‌سرای اتابکان در حمام اتابکان، جنب امام‌زاده حلیمه و حکیمه خاتون قرار دارد و در آن بستنی و غذاهای سنّتی سرو می‌کنند. رستوران سنّتی چلچراغ نیز در چهارراه فردوسی قرار دارد، و تجربه‌ی صرف غذایی خوشمزه در محیطی زیبا و دلنشین که حال و هوای خانه‌‌های قدیمی و اعیانی را دارد، به شما می‌دهد. همچنین رستوران بزرگ تخت‌جمشید در بلوار امام رضا، میدان معلّم، یکی از رستوران‌‌های قدیمی این شهر است که انواع کباب‌‌ها و غذاهای ایرانی را سرو می‌کند.

معرفی شهرکرد

اگر می‌خواهید غذا یا نوشیدنی خود را در مکانی غیر از رستوران، که دنج و زیبا هم باشد میل کنید، کافی است سری به کافه‌های این شهر مثل کافه چتر نبش چهارراه دامپزشکی بزنید، تا از نمای جالب چتر‌ها در فضای زیبای کافه و غذاهای باکیفیت آن لذّت ببرید.

اقامت

برای اقامت در شهرکرد، گزینه‌های زیادی وجود دارد. هتل پارسیان آزادی در بلوار فارابی شمالی یکی از بهترین هتل‌های شهرکرد است همچنین هتل جهانگردی شهرکرد در بلوار شریعتی، خانه‌ی مسافر خلیج‌فارس در بلوار امام رضا، هتل آپارتمان 12 واحدی دامون در خیابان دوازدهم و هتل دیبا در میدان معلّم از اقامت‌گاه‌های مناسب این شهر هستند.

معرفی شهرکرد

اما پیشنهاد کی سفر در سفر به شهرکرد، زندگی کردن به سبک آن‌ها هرچند برای مدّتی کوتاه است. اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی به شما این فرصت را می‌دهند که آداب و رسوم مردم ایل بختیاری را از نزدیک تجربه کنید. مثلاً اقامت‌گاه سنّتی هزارچشمه واقع در محلّه‌ی مرغزار هفشجان در فاصله‌ی 15 کیلومتری شهرکرد این امکان را به شما می‌دهد. خوردن غذای محلّی، ماهی‌گیری و درست کردن ماهی کبابی، چندین ساعت گشت رایگان از مزیّت‌های این اقامت‌گاه است.

معرفی شهرکرد

همچنین کمپ کوهرنگ در 500 متری آبشار شیخ‌علی‌خان، محلِّ برپایی چادر است، که تجربه‌ای متفاوت در کنار ایل بختیاری خواهد بود. مجموعه‌ی ویلاهای بوم‌گردی کوهرنگ در ملک‌آباد و اقامت‌گاه بو‌م‌گردی بهشت‌آباد، دو اقامت‌گاه دیگر در این منطقه هستند.

معرفی شهرکرد

سوغات شهرکرد

شیرینی و خوراکی

اگر به شهرکرد سفر کردید، سوغات استان چهار محال و بختیاری و شهرکرد مانند گز بُلداجی، عسل، کشک به شکل خشک و کاملاً تازه، انواع لبنیات، بادام شهرکرد، انواع گیاهان دارویی چون کرفس‌کوهی، موسیر، کاسنی، قار و قره‌قورت ترش را فراموش نکنید که با خود به یادگار ببرید. این خوراکی‌ها را می‌توانید از بازار محلّی شهر تهیه کنید.

معرفی شهرکرد

صنایع دستی

قالی در میان بختیاری‌ها اهمیّت ویژه‌ای دارد و برخی از زنان نوعی قالی به نام «بی‌بی‌باف» درست می‌کنند که کیفیّت بالایی دارد و طرح آن به لچک و ترنج معروف است. «نمدمالی» یکی دیگر از صنایع دستی‌ این منطقه است و لوازمی مانند کیف و کلاه و...  از آن ساخته می‌شود. کلاه‌ مالی، گلیم، جاجیم، وریس و پلاس(نوعی زیرانداز بافته‌شده از تکّه‌های پارچه یا نخ‌های پنبه‌ای و پشمی) از دیگر بافته‌های بختیاری است.

معرفی شهرکرد

سخن آخر

بختیاری‌ها مردمانی ویژه هستند و هر بخش از زندگی آن‌ها تفاوت‌هایی با هرجای دیگر در ایران دارد. البته ایران بصورت کلی کشور تنوع‌های حیرت‌آور است. چه طبیعت و چه فرهنگ ایرانی‌ها پر از جذابیت است. اما در این میان بختیاری‌ها و مردمان شهرکرد تفاوت‌های متفاوتی دارند. به شهرکرد سفر کنید و سرمای سوزان این مناطق را تجربه کنید. ببینید این مردمان در طول تاریخ گچونه با طبیعت دوستی هزاران ساله‌ای ایجاد کرده‌اند. در شهرکرد حیرت زده می‌شوید.

دسته ها:
}