لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به قزوین به همراه جاذبه های گردشگری و سوغات قزوین
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/14

قزوین یکی از شهرهای قدیمی ایران محسوب می‌شود که قدمت آن تقریباً به 7000 سال قبل از میلاد بر می‌گردد و با داشتن طبیعت سرسبز و زیبا، هوای مطبوع و نزدیکی به شهر ‌تهران، در بیشتر ماه‌های سال مملو از گردشگران است. اگر شما نیز، از جمله افرادی باشید که قصد سفر به قزوین را کرده‌اید با ما همراه باشید تا با این شهر تاریخی بیشتر آشنا شوید.

معرفی شهر قزوین

راه های ارتباطی قزوین

جاده های مواصلاتی

برای سفر به قزوین، می توان راه جاده‌ای را انتخاب کرد و با خودروی شخصی یا اتوبوس، از مسیر آزاد راه  تهران -کرج - قزوین گذشت و به قزوین رسید. فاصله‌ی شهر تهران از قزوین 153 کیلومتر است.

سفر هوایی به قزوین

اگرچه این شهر دارای فرودگاه است، اما از آن، به صورت گردشی و آموزشی استفاده ‌می‌شود و فقط امکان پرواز برای هواپیماهای کوچک وجود دارد. بنابرین سفر هوایی به این شهر در حال حاضر امکان پذیر نیست.

راه آهن قزوین

سفر به قزوین از طریق راه آهن ممکن است و سال‌هاست که بسیاری از مسافران از راه های‌ ریلی به این شهر می‌روند.

جغرافیای قزوین

آب و هوا در شهر قزوین

قزوین در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و آب و هوای سرد و خنکی دارد. وجود رشته کوه البرز در شمال این شهر، قزوین را به یکی از  شهرهای مرتفع ایران تبدیل کرده است و به تبع آن، آب و هوایی خنک در تابستان، گردشگران فروانی را به سمت این شهر می‌کشاند. اما در فصول سردی مانند زمستان نیز طرفداران برف و سرما هم، سفر به قزوین را از دست نمی‌دهند.

معرفی شهر قزوین

پوشش گیاهی قزوین را بشناسید !

پوشش‌ گیاهی در قزوین، 2 نوع جنگلی و مرتعی است و این منطقه، همواره از نظر رویش گیاهان دارویی متنوع، مورد توجه بسیاری از علاقه‌‌مندان بوده است. از جمله‌ی این گونه‌های دارویی می‌توان پو‌نه‌ی کوهی، مرزه‌ی‌کوهی،کلاه میر‌حسن، علف‌ چشمه یا ترتیزک (به زبان محلی، بولاغ ‌اوتی نامیده می‌شود)، ترشک، کورگل، سیاه تلو، ولیک، زرشک وحشی، تنگرس نام برد.

معرفی شهر قزوین

گونه های جانوری قزوین را ببینید !

قزوین یکی از مناطق کوهستانی ایران بوده و به همین دلیل گونه های جانوری خاصی در این منطقه یافت  می‌شوند. گونه هایی از جمله زرده پر، آهو، گوسفند وحشی، خرس قهوه‌ایی، بزکوهی یا کل و بز، سیاه گوش وگربه جنگلی و وحشی در این منطقه به چشم می‌خورند و سازمان محیط زیست در‌صدد محافظت از این گونه های کمیاب و درحال انقراض است.

معرفی شهر قزوین

جاذبه های طبیعی قزوین را فراموش نکنید !

غار قلعه کرد

این غار منحصر به فرد، در روستای قلعه کرد واقع شده و داری ورودی خاصی، به صورت نیم دایره است. آویزه‌های آهکی بلند که در بعضی از قسمت‌های داخلی غار، از سقف تا کف غار کشیده شده‌ است. همچنین  حوضچه های آب کوچکی که در کف غار قرار گرفته‌اند که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

معرفی شهر قزوین

آبشار اوان

این آبشار که از بالای کوه جاری است، به رودخانه‌‌ای در ته دره‌ی این کوه ختم می‌شود. آبشار اوان حدود 300 متر ارتفاع دارد که در جنوب غربی دریاچه اوان قرار دارد.

دره نینه رود

این منطقه به دلیل وجود فندق زار‌ها، مراتع، جنگل ها، و آب و هوای مطبوع خود، یکی از مناطق ییلاقی قزوین است. دره نیله رود، در گذشته، یکی از قدیمی ترین راه های عبور مردم گیلان و قزوین نیز بوده ‌است.

معرفی شهر قزوین

آبشار ایل چوپان

آبشار ایل چوپان در نزدیکی روستای ایل چوپان قرار گرفته و یکی از جاذبه های طبیعی شهر قزوین است‌ که به سد دریاچه سفید رود می ریزد. این آبشار در شمال غرب قزوین قرار دارد و گردشگران می‌توانند از جاده قزوین- رشت (در اینجا به معرفی شهر رشت پرداخته شده است ) به این مکان خوش آب و هوا سفر کنند.

غار عباس آباد قزوین

غار عباس آباد یکی از جاذبه هایی است که در دامن طبیعت واقع شده و آثار بدست آمده از آن، حاکی از آن است که این غار در گذشته زیستگاه انسان‌ها بوده ‌است که در مواقع خطر به آن جا می‌رفتند. در آخر هم باید اعتراف کرد که  قدمت این  غار شگفت انگیز به چهل میلیون سال پیش بر می‌گردد.

آبگرم یله گنبد

این چشمه آبگرم در روستای یله گنبد قرار گرفته و این روستا را از سایر روستاهای شهر قزوین متمایز ساخته ‌است. از همین رو، گردشگران فراوانی نیز، برای استفاده از آب این چشمه که گفته می‌شود ضد درد است، به روستای یله گنبد می‌آیند. اما یکی از مشکلات این منطقه‌ی گردشگری، نبودن امکانات رفاهی و اقامتی برای مسافران است و اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند، با ایجاد  امکاناتی هرچند اولیه،‌ در این روستا، گام موثری، در راستای توسعه صنعت گردشگری این منطقه بردارد.

معرفی شهر قزوین

از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری قزوین ، می‌توان به منطقه شکار ممنوع رودبار الموت ، دریاچه‌ی اُوان ، دره گرماگلو ، دره اندج رود ، کوه شاه البرز ، آبشار ایل چوپان ، غار ‌عباس‌آباد ، آبشار ‌گرما‌رود ، ایوان سنگی نیاق ، منطقه ییلاقی پیچ بن و تپه زاغه قزوین اشاره کرد. اگر هم از شهر قزوین دورتر شوید، می توانید به قلعه الموت نیز سر بزنید.

معرفی شهر قزوین

فرهنگ و هنر قزوین

تاریچه شهر قزوین

به گواهی تاریخ، ساخت بنای شهر قزوین به زمان ساسانیان و دوره‌ی سلطنت شاپورشاه بازمی‌گردد. اما براساس آثار تاریخی بدست آمده در این منطقه، قدمت آن را به حدود هفت هزار سال قبل از میلاد تخمین زده‌اند. نام قدیمی قزوین ، آرساسیا است که مدتی در زمان صفویان، پایتخت ایران نیز بوده‌است. آن‌چه که در رابطه با این شهر، جالب توجه است، رونق و پیشرفت آن در تمام ادوار تاریخ است.  قدیمی‌ترین خیابان ایران نیز با نام سپه، در این شهر احداث شد که هنوز هم یکی از خیابان های قزوین است.

معرفی شهر قزوین

مشاهیر قزوین

قزوین در تمام ادوار تاریخ، به عنوان شهری متمدن شناخته شده‌ و یکی از شهرهای مهم ایران، در زمینه‌ی رشد علم‌ و پرورش مشاهیر به شمار می‌رود. خواجه نظام‌الدین عبید زاکانی، شاعر و نویسنده طنزپرداز در قزوین به دنیا آمده است. سید اشرف‌الدین حسینی معروف به نسیم شمال، دیگر شخصیت برجسته قزوین است که در صدر مشروطه در ایران، مدیر هفته‌نامه نسیم شمال را بود. علامه علی اکبر دهخدا، شاعر و نویسنده برجسته در قرن 13 هم که همه او را با طنزهای اجتماعی و سیاسی می‌شناسند اهل قزوین بود.

زبان مردم قزوین

گویش مردم قزوین، غالبا فارسی و با لهجه‌ی خاص قزوینی است. اما علاوه بر فارسی، زبان ترکی، تاتی( اقوام تات زبان، بیش از هرجای ایران در این منطقه سکونت دارند)، مراغی و رمانلویی زبان‌هایی هستند که در این شهر به آن‌ها صحبت می‌شود.

اماکن تاریخی قزوین

عمارت چهل ستون قزوین

این بنا در سال 951 هجری ‌قمری احداث شد و یکی از بناهای دیدنی قزوین محسوب می‌شود. با مطالعه‌ی تاریخ پی می‌بریم که در زمان حکومت شاه‌ تهماسب صفوی، برای حفاظت از حکومت در برابر حمله‌ی ترکان عثمانی، پایتخت ایران از تبریز به قزوین منتقل شد و چهل‌ستون قزوین در منطقه‌ی زنگی‌آباد بنا ‌شد. درون این بنا تونل‌هایی زیرزمینی وجود داشتند که برای خروج از شهر در مواقع اضطراری و حمله دشمن از آن‌ها استفاده می‌شد. امروزه نیز، زیبایی و ظرافت خاصی که در معماری عمارت چهل ستون دیده می‌شود، آن را به یک بنای با ارزش و کم نظیر تبدیل کرده‌ است، به گونه‌ای مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی است.

معرفی شهر قزوین

آب انبار مسجد جامع قزوین

براساس تاریخ ثبت شده بر روی کتیبه‌ی سنگی موجود در این بنا، ساخت آن به سال 1093 هجری قمری یعنی زمان صفویان بر می‌گردد. آب انبار مسجد جامع قزوین در خیابان سپه ‌می‌باشد، اما متأسفانه در هنگام بازسازی، قسمت‌هایی از این بنا آسیب دید‌ و از بین رفت.

معرفی شهر قزوین

پل خشتی لوشان قزوین

تاریخ ساخت این پل به زمان حکومت قاجار و سال 1235 هجری قمری باز می‌گردد. این پل روی رود‌خانه‌ی شاهرود، در شهر لوشان واقع شده است. آن‌چه، پل خشتی لوشان را با سایر پل‌های خشتی متمایز می‌سازد، طراحی منحصر به فرد آن است. برخلاف، پل‌های خشتی دیگر که به صورت قوسی هستند، این پل به شکل پلکانی است و دارای شیب کمی است.

معرفی شهر قزوین

موزه شهر قزوین

یکی از مکان‌هایی که همواره، مرکز توجه گردشگران بوده، موزه شهر قزوین است و آثار به نمایش گذاشته شده در آن، اکثرا توسط باستان شناسان از دشت قزوین بدست آمده‌اند. موزه شهر در میدان آزادی (سبزه میدان) و در شرق باغ و عمارت چهل ستون قرار دارد.

معرفی شهر قزوین

حمام قجر

این حمام در خیابان عبید زاکانی واقع شده و  قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین حمام قزوین است. گفته می‌شود در دوره‌ی صفویان شاه عباس دستور ساخت آن را صادر کرده است و  قدمت آن به بیش از 400 سال می‌رسد. در این حمام، اقوام، آداب و رسوم و همچنین، مشاغل مردم قزوین، به شکلی نمادین نمایش داده شده‌ و جلوه‌ی زیبایی به این مکان بخشیده‌اند.

معرفی شهر قزوین

آرامگاه حمدالله مستوفی

این بنا از دیگر جاذبه های تاریخی قزوین است و حدود 700 سال قدمت دارد. این آرامگاه، نمای آجری و سر بنای فیروزه‌ایی رنگ و نوک تیزی را داراست که آن را منحصر به فرد کرده ‌است.

معرفی شهر قزوین

قزوین بناهای فراوانی دارد، که هر کدام از آن‌ها از نشانه‌های  تاریخ و فرهنگ این منطقه هستند. از دیگر جاذبه های گردشگری قزوین می‌توان سردر عالی قاپور ، بازار قزوین ، سرای سعدالسلطنه ، دروازه تهران ، در شکوک و آب ‌انبارهای قزوین را نام برد.

معرفی شهر قزوین

مکان های مذهبی شهر قزوین

کلیسای کانتور

کلیسای کانتور با سبک معماری ویژ‌ه‌ی خود درون خیابان طالقانی شهر قزوین است و با بافت سایر بناهای این شهر تفاوت فاحشی دارد. همین امر نیز، آن را به یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی مهم قزوین تبدیل کرده است. این بنا در زمان جنگ جهانی دوم هنگام تصرف ایران به دست روس‌ها در منطقه‌ای به نام کانتور، که در آن زمان محل استقرار حکومتی آن‌ها بود ساخته شد. البته در قدیم، نام دیگر این کلیسا، برج ناقوس بود. این بنا توسط یک مهندس راه ساز خارجی ساخته شده و نمای آجری قرمز رنگی دارد.

معرفی شهر قزوین

مسجد النبی

این مسجد در حال حاضر به عنوان محلی برای تجمع نمازگزاران در روزهای جمعه و برقراری نماز جماعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در خیابان امام خمینی(ره) قزوین قرار گرفته و سال ساخت آن بر اساس برخی از شواهد، 1166 گزارش شده ‌است. متأسفانه، این بنا با پایان حکومت صفویان و به دلیل بی توجهی به آن، به طور کامل تخریب و در زمان حکومت قاجار به دستور فتحعلی شاه بازسازی شد. براساس کتیبه‌هایی که در این بنا وجود دارند، نام فتحعلی شاه به عنوان سازنده‌ی مسجد ثبت شده اما در حقیقت سازنده‌ی اولیه‌ی مسجد، استاد میرزای شیرازی است.

معرفی شهر قزوین

بقعه شاهزاده حسین

بقعه شاهزاده حسین در خیابان جمهوری اسلامی قزوین و در محله‌ی خندقبار واقع شده و ساخت بنای اولیه آن در زمان صفویان انجام شده است. قبر فرزند 2 ساله‌ی امام رضا که در زمان سفر تاریخی ایشان به خراسان فوت شد، دراین مکان می‌باشد.

معرفی شهر قزوین

حسینیه امینی ها

حاج محمدرضا امینی این حسینیه را در سال 1257 هجری قمری، در دوران قاجار ساخت. این بنا که در خیابان مولوی قرار دارد، یک خانه‌ی بزرگ با معماری اسلامی است که در آن بیشتر مراسم‌های مذهبی، به ویژه مراسم سوگواری محرم و صفر برگزار می‌شوند.

معرفی شهر قزوین

آداب و رسوم مردم قزوین

در قزوین، در ماه‌های مختلف سال، مراسم‌ها و جشن‌های مختلفی برگزار می‌شود که نشان از غنای فرهنگی این منطقه در دوران مختلف تاریخ است.

شب چهله یا شب یلدا

مردم قزوین مثل همه‌ی مردم ایران، در شب اولین روز زمستان، جشنی برگزار کرده و با آماده کردن یک دورهمی خانوادگی، شبی به یاد ماندنی برای خود رقم می‌زنند. اما یکی از باورهای جالب مادربزرگان قزوینی، درگذشته این بود که اگر در این شب، ننه سرما گریه کند و یک گردنبند مروارید پاره شود، یا پنبه‌های یک لحاف بیرون بریزند، حتما باران می‌آید.

معرفی شهر قزوین

جشن انار و جشن فندق

تقریباً در اواخر تابستان و اوایل مهر، در روستاهای قزوین با نواختن ساز و رقص و پایکوبی، جشنی با نام جشن انار، انجام می‌شود و مردم با شروع این جشن، به چیدن انار مشغول می‌شوند. جشن فندق هم به همین شکل در اواسط مرداد و در مزارع فندق برگزار می‌شود. نکته‌ی جالب توجه در این مراسم مربوط به دخترانی است که به تازگی نامزد کرده‌اند، آن‌ها در این جشن، از فندق، گردنبندی برای همسر خود می‌سازند که به آن گلوانه، می‌گویند و در فصل زمستان آن را به همسر خود تقدیم می‌کنند.

معرفی شهر قزوین

کشتی پهلو به پهلو

این کشتی باستانی که تقریباً امروزه فراموش ‌شده است، در این شهر به عنوان یکی از آداب و رسوم سنتی در مراسم عروسی بین 2 نفر انجام می‌گرفت.

خرید و سوغات قزوین

شیرینی قزوینی

شیرینی ها و باقلواهای سنتی قزوین از سوغات های قزوین هستند که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به نان چرخی قزوین ، باقلوا ، شیرینی اتابکی ، شیرینی قرابیه ، شیرینی نان گردویی ، شیرینی نان بادمی و ... اشاره کرد.

معرفی شهر قزوین

صنایع‌ دستی قزوین

می‌توان از میان دستاوردهای هنری و صنایع دستی قزوین موارد مناسب و دلخواه خود را پیدا کرد که گیوه، لباس‌های گلابتون دوزی، گلیم و جاجیم از جمله این موارد هستند. بازار صنایع دستی قزوین که برای معرفی قابلیت این شهر در زمینه‌ی هنرهای سنتی و دستی با حمایت سازمان میراث فرهنگی دایر شده ‌است، هر پنج‌شنبه و جمعه، شاهد حضور علاقه‌مندان این حوزه است. این بازار هر هفته، در محل آب انبار مسجد جامع قزوین میزبان مشتریان خود است.

در پایان لازم به ذکر است که پارچه و لباس‌های گلابتون دوزی که از زمان هخامنشیان، لباس‌ اشرافیان و درباریان بوده‌، نوعی رودوزی برروی پارچه است.در گلابتون دوزی، پارچه را به طرح‌های مختلف، توسط الیاف‌ طلایی و نقره‌ایی تزیین می‌کنند البته نمونه‌های اصل این پارچه‌ها نیز، با الیاف ساخته شده از طلا و نقره‌ی اصل، رودوزی می‌شوند.

معرفی شهر قزوین

غذاهای محلی قزوین

قیمه نثار

قیمه نثار یکی از غذاهای سنتی شهر قزوین است که طرفدارانش هم کم نیستند. این غذای خوش رنگ و بو، تشریفاتی است و معمولاً در مهمانی‌های بزرگ و مهم خانوادگی، پخته می‌شود. قیمه‌ی نثار، با سبزی یا ماست سرو می‌شود و مواد اصلی برای تهیه‌ی این غذا گوشت ‌گوسفندی، خلال ‌پرتقال، پیاز‌داغ، زعفران، زرشک، خلال بادام، خلال پسته و رب گوجه ‌فرنگی هستند که ظاهری خوش‌رنگ و طعمی دلچسب به این غذا می‌دهند.

معرفی شهر قزوین

کوکو شیرین

کوکو شیرین یکی از غذاهای بومی قزوین بوده که دارای مزه‌ی شیرین است و در کنار غذاهای دیگر استفاده می‌شود. در تهیه‌ی این غذا استفاده از سیب‌زمینی، زعفران، تخم مرغ، ماست، روغن، پودر هل، آرد، شکر و گلاب لازم است.

معرفی شهر قزوین

آش ماش پیازو

از جمله غذاهای پرطرفدار میان مردم قزوین، آش ماش پیازو است که در میان مردم و به خصوص در هوای سرئ از استقبال خوبی برخوردار است.

رستوران های برجسته قزوین

رستوران های زیادی در سطح شهر قزوین، برای ارائه خدمات به مهمانان، با بهترین غذاها وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان رستوران نمونه ، رستوران اقبالی ، رستوران کرمانی و رستوران مدیترانه را نام برد.

رستوران نمونه

این رستوران دو شعبه دارد، اولی درخیابان بوعلی و دیگری در خیابان فردوسی شمالی. رستوران نمونه دارای ظاهری زیبا است و غذاهای سنتی و محلی سرو می‌کند. این رستوران از مجبوب‌ترین رستوران‌های قزوین  و یکی از پرطرفدارترین غذاهای آن، قیمه نثار قزوینی است.

رستوران کرمانی

یکی از رستوران‌های قدیمی قزوین، رستوران کرمانی است که به لحاظ حفظ کیفیت غذایی در طی سال‌ها، شهرت زیادی کسب کرده است، کسانی که غذاهای چرب را بیشتر دوست دارند، معمولاً این رستوران را انتخاب می‌کنند، رستوران کرمانی در چهار راه ولیعصر، ابتدای خیابان شاهد واقع شده است.

رستوران اقبالی

رستوران اقبالی، در خیابان طالقانی قزوین، نرسیده به سه راه خیام قرار دارد و از معروف‌ترین غذاهای آن کباب هندی و قیمه نثار است. شهرت این رستوران به دلیل فضای زیبای محوطه‌ی رستوران، کیفیت خوب غذاها و قیمت مناسب آن‌ها می‌باشد.

رستوران مدیترانه

این رستوران که در خیابان دهخدا و در مرکز خرید نارون قرار دارد، یک رستوران لبنانی است و پرسنل‌های آن نیز، لبنانی هستند. با وجود تنوع غذایی بالا در این رستوان، قیمت غذاها بسیار مناسب هستند.

هتل ها و اقامتگاه های قزوین

قرار گرفتن این شهر باستانی و خوش آب و هوا در نزیکی تهران باعث می‌شود که همواره مسافران وگردشگران فراوانی، به این شهر بروند، از این رو، هتل ها و اقامتگاه های زیادی آماده‌ی ارائه‌ی خدمات هستند.

هتل مرمر قزوین

این هتل که در چهار راه ولیعصر قزوین، و در بلوار خامنه‌ای قرار دارد، آماده‌ی سرویس‌دهی به مسافران وگردشگرانی، در همه‌ی ایام سال است. هتل مرمر قزوین، مجهز به یک سالن کنفرانس با ظرفیت دو هزار نفر است که باعث شده تا جلسات و سمینارهای بزرگی در این مکان را برگزار شود.

معرفی شهر قزوین

هتل ایرانیان قزوین

این هتل که در هشت کیلومتری قزوین و ابتدای بلوار استاد محصص قرار گرفته، در سال 1392 ساخته شده است. این هتل مجهز به سالن مناسبی، برای برگزاری جلسات کاری و رسمی است.

معرفی شهر قزوین

هتل سنتی خانه بهروزی قزوین

این هتل جزو بناهای باقیمانده از دوران قاجار است و به دلیل داشتن معماری سنتی، اولین هتل سنتی قزوین به شمار ‌می‌رود. مکان خانه‌ی بهروزی نیز، درخیابان امام خمینی و روبه‌روی بازار است. از مزایای این هتل نزدیک بودن آن، به جاذبه های گردشگری این شهر از قبیل مسجد جامع قزوین، مسجد عتیق، بازار بزرگ قزوین و مجموعه باغ صفوی است.

معرفی شهر قزوین

کلام آخر

شهر قزوین، یکی از اصیل‌ترین شهرهای ایران و دارای سابقه‌ی درخشانی نیز درطول تاریخ است که همواره گردشگران و باستان‌شناسان فراوانی را به سمت خود می‌کشاند. آن‌چه مسلم است، حفاظت از این شهرتاریخی، که هر گوشه و کنار آن بخشی از تاریخ ایران را به یادگار دارد، امری ضروری است. امید است سازمان میراث فرهنگی بیش از پیش در جهت حفاظت از آن گام بردارد و با افزودن امکانات رفاهی و توریستی، تاریخ کهن و فرهنگ غنی این شهر را به ایرانیان و حتی جهانیان بشناساند.

دسته ها:
}