لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به کرمانشاه ؛ آنچه که باید از کرمانشاه بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/15

شهر کرمانشاه از شهرهای زیبا و خوش آب‌وهوای غرب ایران است. به این شهر گهواره تمدن و نگین گردشگری ایران گفته می‌شود، چرا که علاوه بر قدمت بالای فرهنگی آن، دارای طبیعتی غنی است. این شهر از کلان شهرهای ایران است که علاوه بر مرکزیت استان کرمانشاه، از مرکزیت نسبی در غرب کشور برخوردار است. کرمانشاه را از قدیم‌الایام شهر شیرین می‌نامند، اگر پای صحبت مردم کرمانشاه بنشینید دلیلش را بهتر می‌فهمید.

معرفی شهر کرمانشاه

تاریخچه کرمانشاه را در اینجا بخوانید  

کرمانشاه اگرچه قدمتش به درازای تمدن است اما در تمام طول تاریخش شهر نبوده و هویت اصلی و فعلی‌اش از زمان قاجار به وجود آمده است. پژوهش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که زندگی انسان‌ها در این ناحیه، قدمتی بیش از 100 هزار سال دارد. کرمانشاه برای اولین بار در زمان هخامنشیان شهر شد که در آن زمان کامبادن نام داشت.

اما اوج تاریخ کرمانشاه به دوران ساسانیان برمی‌گردد که شاهان ساسانی در طول صدها سال از کرمانشاه به عنوان پایتخت دوم و تفریحی خود استفاده می‌کردند. در تاریخ آمده که شاهان ساسانی بیش از اینکه در تیسفونِ پایتخت باشند در کرمانشاه بودند و حتی داستانی در بین مردم رواج دارد که خسرو پرویز نامه پیامبر اسلام را در کرمانشاه پاره کرد و آن را در رودخانه آبشوران انداخت.

گذشته از حدسیات و شایعات تاریخی، وجود آثار باستانی بسیار که اکثر آن‌ها متعلق به دوران ساسانیان است، بیانگراهمیت کرمانشاه در قدیم است. قدمت باستانی این شهر، بسیار در خلق‌وخو، زبان و آداب و رسوم کرمانشاهیان تاثیر نهاده  و مردم بدان می‌بالند. این شهر که پس از اسلام تقریباً به فراموشی سپرده شده بود در زمان قاجاریه اهمیتی دوباره پیدا کرد و به شهرهای بزرگ و تاثیرگذار ایران تبدیل شد. بخش قاجاری کمی دورتر از بخش ساسانی ساخته شده اما امروزه با گسترش شهرنشینی این دو منطقه در هم ادغام شده‌اند و کلان‌شهر کرمانشاه را به وجود آورده‌اند.

معرفی شهر کرمانشاه

از دیگر آثار ساسانیان در ایران می توان از دیوار بزرگ گرگان ، آثار ساسانیان در استان فارس و قلعه بابک نام برد.

جغرافیای منطقه کرمانشاه

شهر کرمانشاه در یک دشت بزرگ قرار گرفته که از طرف شمال و جنوب توسط به کوه‌ ختم می‌شود. کوه‌های شمال در حافظه تاریخی مردم کرمانشاه جایگاه ویژه‌ای دارند. در میان رشته کوه شمالی سه کوه گوهرشاد، طاق بستان و پرآو از اهمیت بیشتری دارند و هرکدام راوی بخشی از تاریخ و فرهنگ اساطیری مردم کرمانشاه هستند. کرمانشاه ذلزلی آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای است، چهار فصل سال در این شهر کاملاً متمایز و قابل تشخیص هستند.

این عوامل در کنار بارش فراوان و خاک حاصل‌خیز باعث شده کرمانشاه قطب کشاورزی کشور باشد و بسیاری از مردم از این طریق امرار معاش کنند. طبیعت کوهستانی و معتدل باعث شده کرمانشاه دارای مراتع غنی و جنگل‌های تنک باشد. می‌توان از بلوط، پسته وحشی، بادام کوهی، ارژن، آلبالوی وحشی، زالزالک چنار، تمشک و... به عنوان درختان خودروی جنگل‌های اطراف اشاره کرد.

معرفی شهر کرمانشاه

 گیاهان دارویی فراوانی در طبیعت اطراف این شهر وجود دارد به طوری‎که پانزده درصد گیاهان دارویی کشور به صورت خودرو و وحشی در کرمانشاه می‌روید و حتی برخی از آن‌ها انحصاراً متعلق به این شهر است. در بیست و شش کیلومتری شمال غرب و در دامنه کوه ویس، تالابی قرار دارد به نام هشیلان که زیست بوم بسیاری از گونه‌های جانوری نادر در ایران است.

وسعت این تالاب به چهارصدوپنجاه هکتار می‌رسد و دارای ده‌ها جزیره بزرگ و کوچک است. تالاب هشیلان در پاییز و روزهای سرد سال میزبان پرندگان مهاجری چون اردک سرسبز، خوتکا، اردک ارده‌ای، گیلار، خوتکای پر سفید نوک پهن، کشیم کوچک، کشیم گردن سرخ، غاز خاکستری، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، فلامینگو و کاکایی نوک سبز است که بیشتر آن‌ها از شمال دریای خزر به این تالاب کوچ می‎کنند.

هشیلان زیبا که برای برخی از مردم کرمانشاه اهمیت مذهبی دارد، در تعطیلات آخر هفته میزبان مردمی است که از کار و شلوغی شهر خسته شده‌اند و می‌خواهند بدون پیمودن مسافتی زیاد تنی به آب بزنند و روحی تازه کنند. 

معرفی شهر کرمانشاه

کرمانشاه میزبان برخی از نادرترین گونه‌های جانوری ایران است. پلنگ ایرانی، شوکا، خرس قهوه‌ای، افعی دم عنکبوتی، هوبره، گراز وحشی، کرکس مصری و لاک پشت فراتی از این دسته‌اند که به جز خرس قهوه‌ای متاسفانه بقیه در خطر انقراض هستند. به دلیل وجود تنوع و تعدد جانوری گسترده شکار از دیرباز تفریح اصلی و محبوب کرمانشاهیان بوده  که خوشبختانه با افزایش آگاهی و همکاری مردم، امروزه دیگر بسیار محدود شده است.

معرفی شهر کرمانشاه

راه های دسترسی به شهر کرمانشاه

کرمانشاه در فاصله 530 کیلومتری از پایتخت کشور قرار دارد و فاصله آن تا مرز عراق 200 کیلومتر است. همچنین کرمانشاه در مسیر عتبات عالیات و راه ترانزیتی بندر امام خمینی - شهر تبریز قرار دارد که این موضوع سبب شده که از دیرباز منطقه‌ای استراتژیک باشد و محل عبور و مرور کاروان‌ها و مسافران زیادی باشد.

مهم‌ترین و آسان‌ترین مسیر دسترسی به کرمانشاه، بزرگراه 48 است که مسافران را از تهران از طریق مسیر ساوه و همدان به کرمانشاه می‌رساند. اخیراً راه‌آهن به کرمانشاه رسید و مردم کرمانشاه شاهد برآورده شدن آرزوی هشتاد ساله‌شان شدند.

فرودگاه اشرفی اصفهانی کرمانشاه از پرترددترین فرودگاه‌های کشور است که هر هفته در آن پروازهای مختلفی به شهرهای پرجمعیت کشور صورت می‌گیرد. به‎طور مثال می‎توانید بلیط  هواپیما تهران کرمانشاه و یا بلیط هواپیما مشهد کرمانشاه را در کی سفر ببینید. علاوه بر آن جدیداً پروازهایی به سمت عربستان عراق و ترکیه نیز در برنامه دارد. دسترسی به کرمانشاه کار سختی نیست و با هر وسیله و به هر طریق که بیایید با میزبانی شایسته مردم مهمان‌نواز کرمانشاه مواجه خواهید شد.

مردم شناسی

جمعیت شهر کرمانشاه حدود یک میلییون نفر برآورد می‌شود. بافت جمعیتی این شهر یکدست نیست و مردمی با فرهنگ‌های گوناگون در آن زندگی می‌کنند. لک‌ها در جعفرآباد، کلیایی‌ها در شاطرآباد، قلخانی‌ها و جاف‌ها در دولت‌آباد، قصری‌ها در آناهیتا و دیگر اقوام که در سراسر کرمانشاه پراکنده‌اند. اکثر اهالی این شهر کرد زبان هستند وحتی برخی آن را بزرگترین شهر کردنشین جهان می‌دانند. زبان کردی کرمانشاه گونه‌ای از زبان‌های کردی جنوبی است که آن را کَلهُری می‌نامند.

معرفی شهر کرمانشاه

در واقع دو نوع زبان خاص در کرمانشاه صحبت می‌شود. یکی فارسی کرمانشاهی که زبان اهالی قدیمی و مرکزی شهر کرمانشاه است  و دیگری کردی کرمانشاهی که اکثراً توسط مردمان نواحی اطراف شهر کرمانشاه تکلم می‌شود. زبان کردی کرمانشاهی مملو از ضرب‌المثل‌ها، پندها و حکایت‌هاست و به واسطه این غنای ادبی بزرگترها که در صحبت، اصالت بیشتری به خرج می‌دهند، کلامی آهنگین و موزون دارند. متاسفانه ادبیات شفاهی کرمانشاه که قرن‌ها به صورت سینه به سینه نقل می‌شد، با ورود مدرنیته به جامعه، مورد کم‌لطفی قرار گرفت و در دست فراموشی است.

 مردان کرمانشاه از قدیم حرمت دو خصلت عاشقی و پهلوانی را به خوبی ادا کرده‌اند و گواه این ادعا نام ها‌یی مثل فرهاد و یا پهلوان حسین گلزار است که داستان غربتشان اشک را چشمان هر انسانی حلقه می‌زند. جنگ تحمیلی را عراق در شهریور 1359 در کرمانشاه شروع کرد و 8 سال بعد جنگ در کرمانشاه در عملیات مرصاد تمام شد . صدام حسین مثل بسیاری از حاکمان بزرگ و قلدر تاریخ مثل چنگیزخان مغول، شاه‌عباس و... در حوالی کرمانشاه شکست خورد. اهالی کرمانشاه بسیار طبیعت دوست و اهل تفریح و گردشند و حداقل یک روز در هفته را به تفریح اختصاص می‌دهند. خودشان ضرب‌المثلی به کار می‌برند با این مضمون: جان برای مال است یا مال برای جان؟!

لباس و پوشش مردم کرمانشاه

لباس سنتی مردم، لباس کردی بوده اما امروزه به ندرت کسی با این پوشش در خیابان‌ها ظاهر می‌شود. مردم کرمانشاه لباس کردی را بیشتر برای مراسمات شادی و عروسی به تن می‌کنند. اگرچه این سنت هم امروزه در حال فراموشی است اما تمایل خانم‌ها برای پوشیدن لباس محلی در مراسمات بیشتر از آقایان است.  

معرفی شهر کرمانشاه

موسیقی در شهر کرمانشاه

شاخص‌ترین جاذبه فرهنگی کرمانشاه موسیقی آن است. کرمانشاه را مرکز موسیقی ایران می‌نامند و این ادعای گزافی نیست. بسیار پیش می‌آید که در کوچه‌ای بی‌نام قدم می‌زنید و ناگاه نوای تنبور و کمانچه گوش‌های شما را ارضا می‌کند. کارگاه‌های ساخت ابزارآلات موسیقی در سراسر شهر وجود دارند و مرغوب‌ترین ادوات موسیقی سنتی را تولید می‌کنند. بسیاری از جوانان این شهر در کار موسیقی هستند و آرزو دارند تا تکیه بر جای بزرگان موسیقی کرمانشاه بزنند.

افرادی همچون مرحوم استاد میرزاده‌، مرحوم بانو هایده، سوسن و... در گذشته و استاد پورناظری، استاد شهرام ناظری، استاد کیهان کلهر، استاد علی اکبر حسینی و....  در حال حاضر از مشاهیر موسیقی کرمانشاه هستند. این بزرگان در جهان افراد زیادی را شیفته موسیقی و هنر ایرانی کرده‌اند و گاها مرز موسیقی را در ایران گسترش داده‌اند. موسیقی چه پاپ باشد چه فولک، بخش مهمی از زندگی این مردم است. امروزه در ایران موسیقی تلفیقی مورد توجه و روبه‌رشد است و کرمانشاه را می‌توان آوانگارد این هنر زیبا دانست.  

معرفی شهر کرمانشاه

جاذبه های دیدنی شهر کرمانشاه

طاق بستان

در شمالی‌ترین نقطه کرمانشاه طاق بستان قرار دارد که یکی از اثار مهم تمدن قدیم ایران به شمار می‌رود. مجموعه آثار تاریخی طاق بستان در دل یک پارک جنگلی بزرگ و زیبا واقع شده است. این پارک بزرگ خود به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌شود و قسمت شرقی آن همه روزه میزبان بسیاری از گردشگران است. پارک طاق بستان برعکس آن‌ چیزی که در نگاه اول نشان می‌دهد، یک پارک جدید و تازه تأسیس نیست.

جالب است که قدمت این پارک جنگلی و درختانش به اندازه‌ی قدمت خود آثار باستانی می‌رسد. در واقع شاهان ساسانی به خاطر وجود این جنگل، منطقه شمالی کرمانشاه را برای ساخت طاق‌ها برگزیدند. آثار تاریخی طاق بستان شامل دو طاق بزرگ کنده شده در دل کوه و یک نقش برجسته در سمت راست طاق‌ها است. ساخت این مجموعه صد سال طول کشید و روایتگر تاریخ سه تن از پادشاهان ساسانیست.

در میان طاق بزرگ، خسرو پرویز سوار بر اسبش شبدیز حکاکی شده که در ساخت آن نهایت ظرافت و هنر ایرانی به کار رفته است. طاق بستان قلب تپنده کرمانشاه و در آن انواع تفریح و سرگرمی مهیا است. از میدان کوه‌نورد که به سمت آثار حرکت می‌کنید بوی خوش کباب و غذاهای ایرانی به پیشوازتان می‌آید که در این میان چند غذا، خاص کرمانشاه و بسیار لاکچری و خوشمزه است از جمله دنده‌کباب و خورش خلال.

در ادامه به دریاچه باستانی طاق بستان می‌رسید که بازتاب طاق‌ها در آب آن چشم‌هایتان را خیره می‌کند. در این صورت بهترین لوکیشن‌ها را برای عکاسی خواهید داشت. اگر هم اهل کوه‌نوردی باشید میتوانید بروید به پارک کوهستان. پارکی بزرگ که از فرازش نمای زیبایی از شهر کرمانشاه مشخص است.

معرفی شهر کرمانشاه


تکیه معاون الملک

در بافت قدیمی شهر و در خیابان حداد عادل تکیه‌ای کوچک و زیبا قرار دارد که بازدید از آن می‌تواند دقایقی شما را از هیاهوی شهر جدا کند و ببرد به عالم هنر و معنویت. تکیه معاون الملک بنایی است متعلق به عصر قاجار که در ساخت آن نهایت ذوق و هنر به کار رفته است و معماران و هنرشناسان، نبوغ و هنرمندی سازندگان آن را تحسین می‌کنند.

این بنا در گذشته محل برگزاری تعزیه‌خوانی و مراسمات آئینی بوده اما امروزه تبدیل به موزه و سایت گردشگری شده است. اصولاً در غرب ایران چگالی آثار تاریخی و باستانی بسیار بیشتر از آثار دوران اسلامی است، همین عامل جذابیت بازدید از این بنا را دو چندان می‌کند. این بنا در خیابانی شلوغ و پر پیچ و خم قرار دارد و یافتن آن ممکن است کار آسانی نباشد اما قطعاً بازدید از آن به زحمتش می‌ارزد.

معرفی شهر کرمانشاه

تکیه بیگلربیگی

این تکیه که در محل قدیمی فیض‌آباد و در خیابان مدرس قرار دارد. تکیه بیگلربیگی در زمان قاجار بنا شد و هم‌اکنون نامش در آثار ملی ایران ثبت است. این بنا به کوشش عبدالله خان ملقب به ساخته شد و هم‌اکنون به عنوان موزه‌ی خط وکتابت مورد بازید عموم مردم قرار می‌گیرد. اما آنچه که در معماری آن بسیار قابل توجه است آئینه‌کاری‌های کم‌نظیر به کار رفته در آن است. در ظلع غربی تکیه تالاری زیبا ساخته شده و با تزئینات عالی و کتیبه‌های متعددی از دوران سلطنت مظفرالدین شاه مزین شده است. در ضلع دیگر بنا هم دو مهمانخانه وجود دارند که حکایت از معماری ایرانی در دوران زندیه دارند. به‌طور کلی این مجموعه دارای 24 اتاق است و در هر اتاق حدود 16 اتاقچه قرار دارد.

معرفی شهر کرمانشاه

بازار قدیمی کرمانشاه

این بازار در مرکز شهر قرار دارد و قدمت آن به نزدیک دو قرن می‌رسد. این بازار که در زمان فتحعلی‌شاه ساخته شد دارای معماری سنتی بوده که برگرفته از دوران زندیه و قاجار است. این بازار که در زمان خودش طولانی‌ترین بازار ایران عنوان می‌شد، دارای راسته‌های متعددی است. برخی از راسته‌های بازار کرمانشاه را اگر بخواهیم نام ببریم ‌می‌توان به بازار بزاز‌ها،   زرگرها، حوری‌آباد،  مسگرها، کلوچه‌پزها، علافخانه، کلیمی‌ها، چال‌حسن‌خان، توپخانه و... اشار کرد. بازار طوری ساخته شده که حجره یا دکان‌ها در طبقه همکف محل عرضه‌ی اجناس و و طبقه بالایی به عنوان دفتر کار استفاده می‌شد. باز شامل قسمت‌های دیگری از جمله چهارسوق، قیصریه، تیمچه، میدان، خانبار، بازارچه، مساجد، تکایا، قهوه خانه و... می‌شود.

معرفی شهر کرمانشاه

شکارگاه خسرو پرویز

گفته می‌شود این منطقه مربوط به دوران ساسانیان و محل شکار و تفریح خسروپرویز پادشاه این سلسله بوده است. این منطقه در بلوار  شهید شیرودی و پایین‌تر از میدان معلم(سه راه مسکن) قرار دارد و وسعت آن به چند ده هکتار می‌افتد. پس از کاوش‌هایی هم که در سال 1388 به سرپرستی مهدی رهبر انجام گرفت نتایج تحقیقات به این منجر شد که در زمان اشکانیان قرار بوده این منطقه به شهری عظیم تبدیل شود و برای آن بوده که حصاری زیبا دور آن ساخته شده است. اما اگر قصد رفتن به این اثر تاریخی را دارید باید خدمت شا عرض کنیم که بیش از اینکه از چنین تمدنی خوشحال شوید شاید از بی‌مهری‌هایی که نسبت به آن شده آزرده‌خاطر و ناراحت شوید. گذشتن پل روی بر آن، ساخت ریل قطار بر روی دیواره‌های آن و عبور خیابان از وسط آن فقط بخشی از کم‌لطفی هایی است که نسبت به این اثر کم‌نظیر در تاریخ بشریت شده است. شنیدن کی بود مانند دیدن! آن‌جا اگر بروید ناگفتنی‌هایی را به چشم می‌بینید که تاسف شما را بر می‌انگیزاند.

معرفی شهر کرمانشاه

 از دیگر مناطق دیدنی کرمانشاه می‌توان به مسجد حاج شهباز خان، مسجد شافعی‌ها، سرآب زیبای نیلوفر، سراب قنبر، خیابان زیبا و شلوغ نوبهار و بستنی‌های کم‌نظیرش، بلوار زیبای طاق بستان، غار دو اشکفت، پارک شیرین و... اشاره کرد. 

معرفی شهر کرمانشاه

غذاهای محلی کرمانشاه

مردم کرمانشاه بسیار به خوراک خود اهمیت می‌دهند و اصرار عجیبی دارند که مواد اولیه غذاهایشان طبیعی و سالم باشد. غذاهای کرمانشاهی دارای تنوع بالایی هستند و غالبا  پرکالری  محسوب می‌شوند.

خورشت خلال

اصیل‌ترین غذای کرمانشاهی‌ها را خورشت خلال می‌دانند ، غذایی پر کالری و بسیار خوشمزه که اگر بنا بر سلیقه و استاندارد کرمانشاهی تهیه شود، بسیار هزینه‌بر خواهد بود. این غذا از  برنج ایرانی، زعفران، بادام کوهی، زرشک سیاه، گوشت بره، روغن کرمانشاهی و ادویه‌جات مخصوص بنابر سلیقه شخص تهیه می‌شود. نوع اعلای این غذا را می‌توان در رستوران‌های سنتی شهر سرو کرد.

معرفی شهر کرمانشاه

آش عباسعلی

غذای دیگر بسیار محبوب در کرمانشاه آش عباسعلی است. اوج مصرف این آش در ماه رمضان است اما به دلیل محبوبیت بالای آن در کرمانشاه، در سایر ماه‌های سال نیز مصرف می‌شود. در تهیه این آش از نخود، لوبیای سفید و چیتی، عدس، گندم، برنج، گوشت گوسفند، سیر و پیاز فراوان، نعناع و دیگر ادویه‌جات استفاده می‌شود. این آش تا آنجایی پخته می‌شود که آب آن از بین رفته و مخلوطی خمیر مانند باقی بماند. بوی مطبوع و طعم تند و گیرا نشانه کیفیت آش است و حتماً طعم و مزه آن در خاطرتان می‌ماند.

دنده کباب

دنده کباب غذایی اعیانی و بسیار خوشمزه است که مطمئنا شما را مجذوب خود خواهد کرد. این کباب که مخصوص کرمانشاه است از گوشت دنده گسفندی، پیاز، لیمو، فلفل، روغن زیتون، نمک و رب تهیه می‌شود. بهترین‌های این نوع کباب را در رستوران‌های سنتی طاق بستان می‌توانید میل فرمایید. البته لازم است بگوییم که کباب کوبیده‌های طاق بستان هم در نوع خودشان کم‌نظیرند و در قوطی هر عطاری پیدا نمی‌شوند.

معرفی شهر کرمانشاه

اقامت در شهر کرمانشاه

در کرمانشاه برای اقامت دچار مشکل نمی‌شوید. اگر قصد اقامت در هتل داشته باشید هتل پارسیان، آزادگان و جمشید از بهترین گزینه‌ها هستند. هتل پارسیان هتلی لوکس و چهارستاره است و فاصله‌اش تا فرودگاه کرمانشاه ده دقیقه است. متأسفانه اقامت شبانه در چادر در پارک جنگلی طاق بستان زیبایی فضای شهر را کاهش داده است. جایگزین مناسب می‌تواند اقامتگاه‌های بومگردی باشد که امید است شاهد رشد این نوع اقامتگاه‌ها در کرمانشاه باشیم.

معرفی شهر کرمانشاه

بازار و خرید

کرمانشاه دارای چندین بازار است. در شمال شهر بازار مسکن قرار دارد همیشه شلوغ است. در مرکز شهر بازار خیابان نوبهار قرار دارد که بیشتر اجناس لوکس و برند را می‌توان در آنجا یافت. اما بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار کرمانشاه بازار خیابان مدرس است که در بافت قاجاری شهر کرمانشاه قرار دارد. خیابان مدرس خیابانی طویل و بسیار شلوغ است، از میدان آزادی (گاراج) شروع می‌شود و به میدان مصدق (دبیر اعظم) ختم می‌شود.

این بازار خود به چند بازار بزرگ دیگر متصل می‌شود. بازار طلافروش‌ها، بازار چوب فروش‌ها، تاریکه بازار، بازار اسلامی، بازار وزیری و ... . بازدید از این بازار یک روز زمان لازم دارد و تقریبا هرآنچه که فکرش را بکنید در آن یافت می‌شود. به علاوه اینکه شاهد بافت تاریخی شهر کرمانشاه خواهید بود که متأسفانه روز به روز در جنگ با مدرنیته عقب می‌نشیند.

اگر بازدید از بازار کرمانشاه خسته کننده شد می‌توانید ساعتی را در پارک شیرین استراحت کنید. پارکی محبوب در بین کرمانشاهی‌ها که بر روی تپه‌ای بنا شده و بر فراز آن دیدی 360 درجه از شهر کرمانشاه دارید. در طول خیابان مدرس و در تقاطع سبزه‌ میدان، مغازه‌ها سوغات کرمانشاه را می‌فروشند که نان برنجی، کاک، و نان خرمایی از مشهورترین سوغات این شهر هستند. اگر کیفیت برایتان مهم است، خیالتان راحت، این مغازه‌ها مرغوب‌ترین سوغات را تهیه می‌کنند. بهترین برند هم شکرریز است که مغازه‌اش همیشه مورد استقبال مهمانان است.

معرفی شهر کرمانشاه

اگر به سمت غرب سفر می‎کنید، پیشنهاد می‎کنیم که تخت سلیمان ، بیستون ، آثار ارمنیان در ایران ، بازار تبریز و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی را که از آثار جهانی یونسکو هستند نیز بازدید نمایید.

مشکلات شهر کرمانشاه

کرمانشاه با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. مهم‌ترین آن بحران بیکاری جوانان است که شاید بتوان دلیل آن را در مهاجرپذیر بودن شهر عنوان کرد. کرمانشاه بزرگ‌ترین شهر غیر صنعتی ایران است. مشکل دیگر میهمان ناخوانده‌ای است به نام گرد و غبار که چند سالیست نفس را بر مردم شهر تنگ کرده و روزگار را برای مردم سیاه و تیره کرده است.

در آبان ماه سال 96 زلزله‌ای با قدرت 7.3 ریشتر غرب استان را لرزاند و کرمانشاهیان را در غم و اندوه فرو برد. در اواخر سال 97  و ابتدای سال 98 هم با بحران سیل مواجه بود که خوشبختانه خطر از بیخ گوشش گذست و خساراتش به حداقل رسید. با همه اینها شهر زیبا و پر جنب‌وجوش است و طنازی‌های خودش را دارد. به امید روزهای بهتر برای کرمانشاه.

دسته ها:
}