لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به فردوس ؛ هر آنچه که باید از این شهر باستانی بدانید!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/31

راهنمای سفر به فردوس را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است. فردوس با قدمتی چند هزارساله از شهرهای باستانی ایران به شمار می‌‌رود، این شهر اصيل، تاريخ و فرهنگي غني و علاوه بر آن، ويژگي‌هاي خاصِّ دیگری نيز دارد؛ به عنوان مثال: فردوس، از دیرباز به داشتن کاریزهای فراوان شهرت داشت، به گونه‌اي كه حتّي آب بخش کشاورزی اين شهر نيز از طریق همین کاریزها تأمین می‌شد، همچنين به دلیل داشتن هوای خشک، کم‌باران و صحرایی‌اش، همواره مورد توجّه گردشگراني قرار گرفته که به کویرگردی علاقه‌ی زیادی دارند. وجود باغ‌های انار و زعفران در این شهر و درختان پسته‌اش، که فقط در مناطق کوهستانی می‌رویند، از جمله جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را به سمت خود می‌کشانند. اگر شما هم قصد سفر به شهري اصيل و كويري، با ويژگي‌هايي منحصربه‌فرد را داريد، خواندن اين مقاله را از دست ندهيد!

راهنمای سفر به فردوس

راه های دسترسی به شهرستان فردوس

مسیر جاده ای منتهی به فردوس

فردوس در فاصله‌ی 345 کيلومتري جنوب مشهد و 195 کيلومتري شمال‌غربي بيرجند قرار گرفته‌‌است. برای سفر جاده‌ایی به این شهر، از هر کجای ایران می‌توان ابتدا به مشهد و یا بیرجند رفت و سپس به سمت فردوس حرکت کرد. از مبدأ تهران ( معرفی شهر تهران ) و شهرهای غربی کشور باید از طریق جاده‌ی62 به طبس ( راهنمای سفر به طبس ) رفته و سپس از جاده‌ی91 به فردوس رسید. دسترسی به این شهر از بیرجند، ابتدا از طریق جاده‌ی 95 به سمت گناباد و سپس از طریق جاده‌ی91 میسّر است. از مشهد نیز از طریق آزادراه شماره‌ی2، جاده‌ی95 و سپس جاده‌ی91 به فردوس می‌توان به این شهر رسید.

راه آهن فردوس

شهر فردوس هنوز به خطِّ آهن سراسری متصّل نشده‌است، برای سفر به این شهر می‌توان از خطِّ آهنِ تهران ـ خواف و تهران ـ طبس استفاده کرد، و پس از رسیدن به ایستگاه راه آهن خواف یا طبس، باید مسیری کوتاه را از طریقِ جاده تا فردوس طی کرد.

پرواز به فردوس

فردوس فرودگاه ندارد و نزدیک‌ترین فرودگاه‌ها به این شهر در طبس و مشهد ( راهنمای سفر به مشهد ) قرار دارند.

جغرافیای فردوس

آب و هوای فردوس

این خطّه به دلیل داشتن اقلیمی کویری، کم‌ترین میزان رطوبت در هوا، و همچنین نبود مناطق کوهستانی مناسب، دارای آب و هوایی خشک و کم‌باران است. همچنین به‌دلیل مجاورت با دو کویر مرکزی و کویر نمک، از مناطق صحرایی ایران محسوب می‌شود. بخش‌هایی از این استان مانند شهرهای فردوس و اسلامیّه که در مناطق کوهپایه‌‌ایی شمالی قرار دارند، به‌دلیل کوهستانی و مرتفع بودن، زمستان‌هایی با آب و هوای بسیار سرد و تابستان‌هایی معتدل دارند، بخش‌های جنوبی و جنوب‌غربی این استان نیز دارای تابستان‌های فوق‌العاده گرم و خشک هستند.

راهنمای سفر به فردوس

پوشش گیاهی منطقه فردوس

در هر منطقه متناسب با شرایط آب و هوایی موجود در آن، پوشش‌های گیاهی متنوعی یافت می‌شود. اقلیم کویری، باران‌ کم، گرمای زیاد هوا و شرایط خاک، باعث مي‌شود كه در بیش‌ترِ نقاط این استان پوشش گیاهی از نوع استپی دیده شود، گَوَن، گز، تاغ، خارشتر، اسپند، تریخ، شورکده و قیچ از جمله‌ی این موارد هستند. در قسمت‌های شمالی و مرتفع به دلیل افزایش رطوبت هوا انواع پوشش مرتعي نیز دیده می‌شود. همچنین گیاهانی از جمله خارخشت، شوید، ختمی، بادیان، کاسنی، بارهنگ، ترنجبین، زرشک، زیره وکلپوره که مصرف دارویی دارند نیز در بین گیاهان این منطقه دیده می‌شوند.

پوشش جانوری منطقه فردوس

اين ناحيه از ایران به دلیل قرار داشتن در شرایط کویری ویژه‌، زیستگاه جانوران متنوّعی است، که متأسفانه برخی از آن‌ها در چند سال اخیر به دلایل مختلفی در معرض انقراض قرار گرفته‌اند. از جمله پستانداران اين منطقه که با این اقلیم سازگاری دارند، مي‌توان قوچ و میش، کاراکال و آهو، کل و بز، یوزپلنگ و پرندگانی همچون کرکس مصری، بالابان، تیهو، انواع باقرقره، کبک تشی، شاهین، زاغ بور، هوبره، شاهین، عقاب تالابی، عقاب شاهی، قرقی و انواع گنجشک و جانورانی همچون بزمچه، انواع لاک‌پشت (مانند لاک‌پشت مهمیزدار)، و انواع مارها را نام بُرد؛ لازم است در جهت نگهداری و جلوگیری از انقراض این گونه‌ها، اقداماتی صورت گیرد.

جاذبه های طبیعی فردوس را ببینید!

کوه سنگ سوراخ

در مسیر گذر از روستای پلوند و یا ریگ‌یوز، در کنار جاده‌ی خاکی که در 500 کیلومتری این منطقه قرار دارد، حفره‌‌اي بزرگ به قطر تقریباً 20 متر بر فراز کوه دیده مي‌شود. این حفره در اثر فرسایش آبی، در سنگ‌های آهکی کوه به وجود آمده و نمای متفاوتی به کوه بخشیده‌است. همچنین تپّه‌های شنیِ پیرامون ارتفاعات، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند که مکان مناسبی را برای تفریحات صحرایی به وجود آورده‌اند. این جاذبه‌ی گردشگری در 35 کیلومتری شهر فردوس قرار دارد و بهترین زمان برای سفر به آن فصل‌های بهار و پاییز است.

راهنمای سفر به فردوس

آب گرم معدنی هلال فردوس

این آب گرم با خواص درمانی ویژه‌اش، از جاذب ‌های گردشگری محبوب این شهر است و قدمت آن به بيش از 200سال پیش مي‌رسد. از جمله خواصِّ درمانی آن، می‌توان به پیش‌گیری از رسوب سنگ در کلیّه، بهبود دردهاي مفصلي و عصبی، درمان امراض جلدي و كبدي، درمان بیماری‌های رماتیسمی، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات و همچنین بهبود دردهای ناحیه‌ی ستون فقرات اشاره کرد. آب‌گرم معدنی هلال فردوس که در 20 کیلومتری جاده‌ی فردوس به مشهد قرار دارد، همه روزه میزبان گردشگرانی است که به قصد استفاده از خواص درمانی آن به این منطقه می‌آیند.

راهنمای سفر به فردوس

منطقه نمونه گردشگری باغستان و آب گرم

اين روستای ییلاقی که يكي از مناطق نمونه گردشگري شهرستان فردوس به شمار مي‌رود به‌دلیل مساعد بودن شرایط کشاورزی، درکنار مسیر قنات بلده و به‌صورت طولی، شکل گرفته‌است. می‌توان از طریق محور تقاطع فردوس ـ بجستان و فردوس ـ گناباد که تنها مسیرهای ارتباطی فردوس و مشهد هستند، به این منطقه رسید. همچنين، علاوه بر طبیعت این روستا، آسیاب تاریخی معروف به آسیاب حاجی خان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این ناحیه محسوب می‌شود.

راهنمای سفر به فردوس

روستای گستج

این روستا که آب و هوایی ییلاقی دارد در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر فردوس و در دهستان باغستان، از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس، واقع شده‌است. "گستج" نوعی از خطوط رایج در ایران پیش از اسلام است كه با آن عهدنامه‌ها و واژه‌های رمز را بر انگشتر و سكه می‌نوشتند. شغل اکثر مردم روستا، کشاورزی و دام‌داری است و آب روستا از قنات تأمین می‌شود. محصول عمده‌ی روستای گستج زعفران، بادام، گردو و زردآلو است، این محصولات به‌دلیل آب و هوا و خاک غنیِ موجود در روستا، از کیفیّت مطلوبی برخوردار هستند. از مزارع این روستا، تنها مزارع حاجی‌آباد و عبدل‌آباد در حال حاضر رونق دارند و متأسفانه مزارع عباس‌آباد، آهنگران، شیرآباد، كریم‌آباد، علی‌آباد، نوش‌آباد و... از رونق افتاده‌اند.

راهنمای سفر به فردوس

تاریخ فردوس را بخوانید!

شهرستان فردوس که شامل دو شهر فردوس و اسلامیّه است، درابتدا منطقه‌ا‌ی بسيار وسیع بود، در اثر تقسیمات صورت گرفته، قسمت‌هایی از آن به صورت شهرستان‌هایی مستقل درآمد، شهرستان فردوس در حال حاضر شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه را شامل می‌شود.

تا سال 1380 شهر باستانی فردوس که در ابتدا متعلّق به خراسان بزرگ بود، «تون» نامیده می‌شد، بعد از تقسیم استان خراسان به سه استان، در استان خراسان جنوبي قرار گرفت. نام این شهر تاریخی بارها و بارها با عنوان تون در کتب تاریخی آورده شده‌ و تون در اصل همان "تابان" نام باستانی فردوس است که پس از حمله‌ی اعراب در زبان عربي به صورت تون تغییر نام پیدا کرد. در تمام دوره‌های تاریخ، نام این شهر در کنار قائن به‌عنوان دو شهر مهمِّ ولایت قهستان آورده شده‌ که بعدها با کم شدن اهمیّت شهرهاي قائن، تون و طبس، منطقه‌‌اي جدید به جای تون و قائن تشکیل شد. اولین اشاره‌های تاریخی به شهر تون که در کتاب‌های قدیمی آمده‌است نشان می‌دهد كه اين منطقه ابتدا تحت سلطه‌ی مادها بوده و مردم آن به زبان پارسی کهن سخن می‌گفتند.

در کتيبه‌ی داريوش بزرگ، شهر تون، «استاگارتيه» نیز نامیده شده‌است. باستان‌شناسان براساس بررسی آثار تاریخی که در فردوس، کشف شده، قدمت اين شهر را مربوط به قبل از تاریخ اسلام و حتّی به هزاره‌ی دوم پيش از ميلاد تخمین زده‌اند. همچنین آثار به دست آمده از دوران حکومت ساسانیان و حکومت اسلامی حاكي از اين است كه فردوس، تاریخ دیرینه‌اي را در خود نهفته دارد. ناگفته نماند كه این شهر، تا دوران حکومت اسماعيليان، به همراه شهر طبس، ازجمله شهرهای پر رونق ولايت قهستان به شمار می‌رفت، امّا در زمان حمله‌ی مغول به ايران، متحمّل آسیب‌هاي فراوانی شد.

جاذبه های تاریخی فردوس را بشناسید!

حمام خیروز

حمام خیروز يكي از بناهای تاریخی شهر فردوس است که در ضلع جنوبی امام‌زادگان سلطان محمّد و سلطان ابراهیم قرار دارد و ساخت آن، به دوران صفویّه باز ‌می‌گردد. بنای این حمام در زلزله‌ی سال 1347 به‌طور جدّی آسیب دید و پس از زلزله نیز، به‌دلیل عدم رسیدگی و بی‌توجّهی به آن، مدّت‌ها به‌صورت ویرانه رها شد. امّا در سال‌های اخیر این بنا توسّط میراث فرهنگی، به‌عنوان یک اثر تاریخی ثبت شده شناخته شد و با همکاری موزه‌ی مردم‌شناسی شهرستان بازسازی شد.

راهنمای سفر به فردوس

مدرسه‌ی علیا

این مدرسه که ساخت آن به اواخر دوران صفویّه بازمی‌گردد از بناهای تاریخی فردوس به شمار می‌رود. مدرسه‌ي عليا، تا قبل از زلزله، محلِّ آموزش طلّاب بود. ورودی حیاطِ این ساختمان در ضلع شمال‌شرقی و شمال‌غربی به صورت هشتی شکل است و در وسط حیاط نیز یک باغچه‌ی هشت‌ضلعی قرار دارد. ‌همچنين، این مدرسه چهار ایوان دارد که حجره‌های طلّاب در سه ضلع آن واقع شده‌است.

راهنمای سفر به فردوس

کوشک باغ حاجی آباد

يكي ديگر از بناهای تاریخی فردوس، که در روستای گستج قرار گرفته، کوشک باغ حاجی آباد است. این بنا در دوره‌ی پهلوی اول بازسازی شده و معماری آن نيز به سبک بناهای اواسط تا اواخر دوره‌ی قاجاریّه است. همچنين، مصالح استفاده شده در ساخت طبقه‌ی هم‌کف اين بنا، خشت خام، ملات گِل و قاب های گچی هستند، نمای آجری به کار رفته در طبقه‌ی اول این بنا هم مربوط به دوران پهلوی اول است.

راهنمای سفر به فردوس

حمام سردشت

این حمام که قدمت آن به دوره صفویه باز می‌گردد از بناهای تاریخی فردوس بوده و به‌دلیل قرار گرفتن در محلّه‌ی سردشت فردوس، سردشت نامیده شده‌است، همچنين برای ساخت این بنا که دارای 2 ورودی در ضلع شمال‌غربی و جنوب‌غربی است، از مصالحی همچون آجر، خشت خام، ملات‌ ساروج، ملات آهکی و گچ استفاده شده‌است، ساخت بنای این حمام نيز به گونه‌ایی است که در سطح پایین‌تری قرار گرفته‌ و به این ترتیب انتقال آب قنات به داخل حمام راحت‌تر صورت می‌گیرد.

راهنمای سفر به فردوس

آب انبار سادات

يكي از موارد قابل توجّه در فردوس اين است كه کویری بودن اين شهر و موقعیّت جغرافیایی آن سبب شده که مواردی از قبیل حوض و آب انبار برای ذخیره‌ی آب، در این شهر به تعداد زیادی ساخته شوند و نقش حیاتی در تأمین آب منطقه داشته باشند. این آب انبار كه ساخت آن به دوره‌ی صفویّه باز می‌گردد، یکی از همین موارد و از بناهای تاریخی شهر فردوس است، این آب انبار به دلیل قرار داشتن در محلّه‌‌اي موسوم به محلّه‌ی سادات، آب انبار سادات نام گرفت. امّا در حال حاضر، در مجاورت میدان گلشن واقع شده‌است. این بنا دارای ورودی‌ای به شکل فضای شش‌ضلعی است که یک ضلع آن به راه‌پلّه و فضای پاشیر راه دارد و در سایر اضلاع آن سکّوهایی برای نشستن افراد ساخته شده‌اند.

قلعه کوه فردوس

این قلعه که یکی از بناهای تاریخی فردوس و از قلعه‌های مهمِّ دوران حکومت اسماعیلیان در منطقه‌ی قهستان بوده، در 10 کیلومتری تون قرار گرفته‌است. این بنا به صورت پلّکانی بر کوهی ساخته شده‌‌ و ساخت آن به گونه‌ایی بوده که از سه طرف به پرتگاه می‌رسد. در ساخت این قلعه از مصالحی چون سنگِ لاشه و ملات گچ استفاده شده‌است،‌ و در قسمت پایین قلعه نيز با کَندَن صخره‌ها حوض‌های آبی را ايجاد كرده‌اند که برای ذخیره‌ی آب باران و برف استفاده می‌شدند. این قلعه به دلیل قرار داشتن در قلّه‌ی کوه، قلعه‌ی کوه نام گرفت. از ویژگی‌های ساختمانی این اثر مي‌توان به ارتفاع 5 متری برج‌های آن و برج‌های دید‌بانی‌اش اشاره كرد، که بیش‌ترین تسلّط را بر فضا‌ی اطراف قلعه میسّر می‌ساختند.

راهنمای سفر به فردوس

حمام کوشک

این حمام که در مجموعه تاریخی کوشک واقع شده، یکی از بناهای تاریخی فردوس است، معماری این بنا به بناهای دوران صفوی شباهت دارد، امّا به دلیل قرار گرفتن آن در کنار مسجد کوشک این احتمال وجود دارد که ساخت این حمام هم‌زمان با ساخت مسجد کوشک بوده و در سده‌ی نخستین اسلام بنا شده‌ باشد. حمام، دو بخش مجزّای زنانه و مردانه دارد که هر کدام دارای ورودی جداگانه‌ای هستند و نكته‌ی جالب توجّه، ویژگی ساختاری این بناست که به گونه‌ایی طراحی شده، که جهت کاهش تبادل حرارتی بین داخل و خارج فضای حمام و افزایش مقاومت در برابر زلزله، بنای آن در داخل زمین ساخته شده‌است.

راهنمای سفر به فردوس

حمام جهانیار

حمام جهانیار که از بناهای تاریخی فردوس به شمار می‌ رود، در شهر تاریخی تون، در جنوب‌غربی شهر فردوس کنونی، و در محلّه‌ی عنبری و دروازه‌ی میدان واقع شده‌است. با توجّه به سبک معماری این بنا، مي‌توان ساخت آن را مربوط به اواخر دوران صفویّه دانست. آب این حمام در گذشته، از طریق قنات سعدآباد تأمین می‌شد. همچنین این بنا نیز، مانند سایر حمام‌های ساخته شده در اقلیم کویری، در زیر سطح زمین ساخته شده‌است.

راهنمای سفر به فردوس

موزه مردم شناسی فردوس

این موزه که از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می‌رود «آداب و رسوم حمام» و «مشاغل سنّتی شهر قدیم فردوس» را به نمایش گذاشته‌است. در این موزه‌ مردم شناسی، آهنگری، نمد مالی، خرّاطی، دلّاکی و... به‌عنوان مشاغل اصلی این شهر معرّفی شده‎اند و در بخش‌های دیگر آن می‌توان، اتاق نشیمن خانه، مطبخ خانه و نگارخانه را مشاهده کرد، همچنین توضیحاتی راجع به شیوه‌ی زندگی مردم اصیل این شهر نیز بیان شده‌است.

راهنمای سفر به فردوس

اماکن مذهبی فردوس را ببینید!

امامزاده محمد و ابراهیم فردوس

یکی از اماکن مذهبی شهر فردوس، مقبره‌ی امام‌زادگان سلطان محمد و سلطان ابراهیم است، که دو تن از نوادگان امام موسی كاظم (ع) هستند. بنای فعلی، ساختمان بازسازی شده‌ی قدیمی است كه در میان محلّه‌های میدان و سادات قرار گرفته‌است. با توجّه به سبک معماری، نقاشی‌هایي که بر روی دیواره‌های امامزاده کشیده شده‌اند، دو پوسته‌ بودن گنبد این بنا و کاشی‌کاری‌های آن، احتمالاً قدمت اين بنا به دوره‌ی تیموریان باز مي‌گردد. امّا برخی بر اين باورند که این بقعه در زمان شاه اسماعیل صفوی ساخته شده و در زمان سلطنت شاه عباس بازسازی و نقاشی شده‌است.
آستان امامزاده ابوالقاسم: امامزاده سلطان سیّد ابوالقاسم از اماکن مذهبی روستای سرند است، که از توابع شهرستان فردوس بوده و در 30 کیلومتری شرق آن قرار دارد. زیارتگاه این حضرت که نسبش به امام کاظم (ع) می‌رسد، در کنار جاده‌ی آسفالته‌ی روستاهای هم‌جوار مصعبی ـ کریمو ـ نرم و نوده قرارگرفته‌است.

راهنمای سفر به فردوس

مشاهیر فردوس را بشناسید!

محمّدجعفر یاحقّی

این نویسنده و پژوهشگر ایرانی در سال 1326 هجری شمسی، در شهر فردوس دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی خود را نیز در همین شهر گذراند. ايشان هم‌اکنون استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد هستند و ازجمله آثارشان می‌توان آن سال‌ها، چون سبوی تشنه، فرهنگ نام‌آوران خراسان، فرهنگ قرآنی در ۵ جلد، فرهنگ اساطیر، انتشارات داستانی در ادبیات فارسی، دیبای خسروانی، یادنامه‌ی بیهقی و سخن آشنا را نام برُد.

مولانا نثاری تونی

نثاری تونی از شاعران قرن دهم هجری و زاده‌ی شهر فردوس است، از آثار این شاعر شیعه مذهب ایرانی می‌توان به دیوان عاشقانه‌ی سرو و تذور اشاره کرد، که به کوشش دکتر محمّدجعفر یاحقّی تصحیح شده‌است.

عطار تونی

از شاعران قرن نهم هجری است که در شهر تون به دنیا آمد. به‌دلیل شباهت نام او با عطار نیشابوری، بعضی از آثار و اشعار این شاعر گران‌قدر را به اشتباه به عطار نیشابوری نسبت داده‌اند. جوهرالذّات و لسان‌الغیب از آثار عطار تونی است.

پوشش مردم شهرستان فردوس

پوشاک مردان فردوس

پوششی که به‌عنوان پوشاک سنّتی در بین مردان اصیل شهر فردوس رواج دارد، شامل سرپوش یا کلاهی لبه‌دار از جنس نمد با اشکالی متنوع، و یک شال به نام "مندیل" با رنگ سفید یا سیاه، از جنس قمیس است که آن را بر سر می‌گذارند. همچنین اهالی این دیار یک تن‌پوش یا جلیقه به‌صورت پیراهن و به رنگ سفید و خاکستری نیز به تن می‌کنند، که جلو بسته و بدون یقه بوده و از کرباس درست شده‌است.

پوشاک زنان زنان فردوس

پوشش زنان این خطّه، شامل چارقد یا سرپوشی است که بر سر می‌گذارند و یک دستمال که آن را روی چارقد و پیشانی می‌بندند؛ همچنین چادری که رنگ آن عموماً سفید و سیاه گلدار بوده و از چادر معمولی کوچک‌تر است. زنان اصیل این دیار کلاهی هم بر سر می‌گذارند به نام "کلاه پول" یا "کلوته" که با سکه تزئین شده‌ است و دامن‌هایی به نام "شلیته" نیز به تن می‌کنند، که یک دامن گشاد و چین‌دار است كه تا روی زانو را می‌پوشاند و در زیر آن شلواری از جنس کرباس، که گشاد و بلند است، می‌پوشند. در عروسی‌ها هم پوشش خود را با "یل" که جلیقه‌ایی اعیانی از جنس مخمل بوده و با زیورآلات تزیین شده‌است، کامل می‌کنند.

راهنمای سفر به فردوس

زبان و گویش مردم فردوس

مردم فردوس با گويش فردوسي صحبت می‌کنند. این گویش یکی از گویش‌های زبان فارسی است که سبک و سياق زبان پارسی کهن در آن موج می‌زند و به دليل تفاوتی که در ساختار، شیوه‌ی صرف افعال و جمله‌‌بندي با زبان رسمي کشور دارد، کم‌تر دست‌خوش تغییرات شده و حالت اصیل خود را حفظ کرده‌است. گویشی که در نقاط مختلف فردوس به وسیله‌ی مردم استفاده می‌شود، به حدی دشوار و برای گوش نا‌آشنا است که گاهی آن را به‌عنوان یک زبان جداگانه معرّفی می‌کنند. اين گويش در تمامی بخش‌های شهرستان و روستاهای دور و نزدیک آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موسیقی در شهرستان فردوس

موسیقی‌های سنّتی و متنوّع فردوس، دارای ریتم‌های پنج ضربی(سه تایی و دوتایی) هستند. این موسیقی‌ها که به شیوه‌ی بداهه‌نوازی و بداهه‌خوانی نواخته می‌شوند در هیچ كجاي ایران شنیده نشده‌است. دوتار، سُرنا، دُهُل و دایره، سازهای موسیقی‌های محلّی این خطّه هستند. متأسفانه موسیقی سنّتی که نقش منحصربه‌فردی در بیان فرهنگ و هنر هر منطقه دارد، امروزه رو به فراموشی است.

غذای فردوسی

به‌دلیل تولید کشک و لبنیات مرغوب در این نقطه از ایران، شیر، کشک و فرآورده‌های لبنی ترکیب اصلی غذاهای این شهر را تشکیل می‌دهند. از غذاهای قدیمی و سنّتی شهر فردوس می‌توان حسن لُکّی ، کشک سالاری ، آشِ جوش پَرَه ، اِشکَنه شیری ، آش بُلغور شیر ، بَرعنی (بُرانی)، بادِمجُ و بلغور پلو را نام بُرد.

راهنمای سفر به فردوس

آش بُلغور شیر

این آش که از غذاهای سنّتی و قدیمی فردوس است، بهترین خوراک برای روزهای سرد زمستان است. بلغور گندم دانه ریز، زردچوبه، شیر و زیره ترکیباتی هستند که در پخت این غذا استفاده می‌شوند.

راهنمای سفر به فردوس

کشک سالاری

کشک سالاری، یکی از غذاهای محلّی این منطقه است که دستور پخت نسبتاً سختی دارد، با این‌حال از غذاهای پرطرفدار این شهر محسوب می‌شود. ماست، زردچوبه، فلفل، دارچین، زعفران، گوشت خورشتی، پیاز، سیاه دانه، روغن، نمک و سیر مواد تشکیل دهنده‌ی این غذا هستند.

بلغور پلو

این غذای محلّی شهر فردوس علاوه بر این که به آسانی تهیّه می‌شود، ارزش غذایی بالایی نیز دارد، روغن زیتون، پیاز، رب فلفل پیلی ترکی،گوجه فرنگی، نمک، فلفل، بلغور و عصاره‌ی مرغ ترکیبات تشکیل دهنده‌ی این غذا هستند.

رستوران های شهر فردوس

رستوران هتل عماد نظام

رستوران هتل سنّتی عماد نظام، انواع غذاهای ایرانی را با بهترین کیفیّت سرو می‌کند و با محیط آرام، دل‌باز و سقف منحنی شکلش از بهترین رستوران‌های این شهر محسوب می‌شود.

رستوران مهر طبس

این رستوان در منوی خود غذاهای مختلف ایرانی با بالاترین کیفیّت را دارد و در نزدیکی شهر فردوس، در ابتدای بلوار واعظ طبسی واقع شده‌‌است. نكته‌ی بسيار مهم اين است كه همه‌ی درآمد به‌دست آمده از این رستوران صرف ایتام می‌شود.

اقامت در شهرستان فردوس

اقامتگاه منطقه نمونه گردشگری آب گرم هلال فردوس

در محل آب گرم معدني هلال، که قطب گردشگری شهر فردوس محسوب می‌شود، بزرگ‌ترین مجتمع اقامتی استان خراسان جنوبی برای گردشگرانی که به این نقطه سفر می‌کنند، ساخته شده‌است. این هتل امکاناتی از قبیل 206 تخت و چندین سوئیت و سایر امکانات نظیر رستوران، فروشگاه و تفریحاتی از قبیل شهربازی و فضاهای ورزشی و تفریحی را ارائه می‌دهد.

هتل سنّتی عماد نظام

این هتل که در فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری از آب‌گرم فردوس واقع شده‌است با فضای سنّتی و آرام، تنها هتل سه ستاره‌ی سنّتی در شرق کشور است. این هتل در تمام طول شبانه روز پذیرش دارد و فروشگاه، خدمات تور، تبدیل ارز و تاکسی سرویس از مواردی هستند که در جهت خدمت به مشتریان در این هتل ارائه می‌شوند.

راهنمای سفر به فردوس

سوغات و خرید از فردوس

شهر فردوس به محصولات مرغوبش از قبیل زعفران، انار، پسته، بادام، پنبه و گردو شهرت دارد. زیره، قره‌قورت و انواع کشک نیز از دیگر فرآورده‌های دست‌ساز این منطقه هستند. از شیرینی‌های محلّی شهر فردوس هم می‌توان به شیرینی بادامی، شیرینی زنجبیلی، قطّاب و شیرینی نفته اشاره کرد.

شیرینی زنجبیلی

شیرینی زنجبیلی از شیرینی‌های سنّتی و پرطرفدار این شهر است و در جشن‌ها و مراسم‌های مختلفی همچون شب عید نوروز، جایگاه ویژه‌ایی دارد. این شیرینی از ترکیب آرد، تخم مرغ، مربای زنجبیل، زعفران و ماست تهیّه می‌شود.

صنایع دستی فردوس

فردوس از دیرباز به صنعت زیلوبافی شهرت داشته‌است، در قرن پنجم هجری چهارصد کارگاه زیلوبافی در شهر فردوس، شهر تاریخی تون، وجود داشت، امروزه نیز این شهر مهم‌ترین منطقه‌ی قالی‌بافی استان خراسان جنوبی است. علاوه بر قالی‌بافی که از مهم‌ترین صنایع دستی این شهر است، برک‌بافی، گلیم، نمدمالی، مشبَّک و معرَّق‌کاری، پارچه‌بافی (تون بافی) و سفال‌گری هم از صنایع دستی این شهر محسوب می‌شوند. این آثار همواره مورد توجّه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته‌اند. گلیم، نمد، ظروف سفالی و پارچه‌های بافته شده در این شهر، بهترین گزینه‌ برای انتخاب سوغاتی هستند.

راهنمای سفر به فردوس

دسته ها:
}