لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/04

بوشهر شهری‌ است در جنوب ایران که با آب‌وهوای گرمش در فصل‌های سرد سال مقصدی پر طرفدار برای سفرهای گردشگری داخلی می‌شود. بوشهر مرکز استان بوشهر بر کرانه خلیج فارس است. استانی که بیش از 600 کیلومتر با آب‌های آزاد مرز آبی دارد. بوشهر را می‌توان استانی مهم و تاثیرگذار برای ایران دانست چرا که این استان مرکز صنعت صید، دارای ذخایر عظیم نفت و گاز و میزبان تنها نیروگاه اتمی کشور است. بیش از 40 درصد ذخایر انرژی ایران در محدوده‌ی استان بوشهر قرار دارد که باعث شده بوشهر لقب پایتخت انرژی ایران را به خود بگیرد. با همه اینها متاسفانه بوشهر استانی کمتر توسعه یافته است.

راهنمای سفر به بوشهر

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

راه های دسترسی به بوشهر

راه های جاده ای

اصلی ترین راه دسترسی به بوشهر، بزرگراه شیراز به بوشهر است که از کازرون می‌گذرد. جاده‌ی شمال غربی نیز پس از گذر از بهبهان بوشهر را به اهواز می‌رساند. مسیر جنوب غربی نیز با پیمودن کرانه‌های خلیج فارس بوشهر را از طریق عسلویه به بندرعباس می رساند. قبل از رسیدن به بوشهر گشتی در شیراز بزنید .

سفر هوایی

بندر بوشهر در فاصله 300 کیلومتری شیراز و 1000 کیلومتری تهران قرار دارد. فاصله بسیار بوشهر از دیگر مراکز جمعیتی ایران باعث شده سفر هوایی به بوشهر انتخابی ایده‌آل باشد. بوشهر با داشتن یک فرودگاه فعال، از هیچ جای ایران دور نیست. هواپیمایی های تابان، آسمان، قشم ایر و ... هر روز از تهران پروازهایی به مقصد فرودگاه بوشهر دارند. مسافرین عزیز تهرانی در اینجا می توانند قیمت پرواز تهران به بوشهر را مشاهده کنند.

همچنین از بوشهر به مقصد مشهد و بالعکس روزانه یک پرواز توسط هواپیمایی زاگرس صورت می‌گیرد. مسافرین عزیز مشهدی نیز می توانند در این قسمت به مشاهده قیمت و خرید پرواز مشهد به بوشهر بپردازند.

جغرافیای بوشهر

بوشهر در حوزه آبریز خلیج فارس قرار دارد. رشته‌کوه‌های بلند زاگرس که در نوار شمالی بوشهر قرار دارند سرچشمه رودهای استان بوشهر هستند. شیب ملایم کوه‌های زاگرس به ساحل خلیج فارس باعث شده رودهای بوشهر همگی از استان فارس سرچشمه بگیرند. در میان آن‌ها چهار رود دالَکی، حله، شاپور و رودخانه مَند به دلیل دائمی بودن اهمیت بیشتری دارند. با این حال مشکل کمبود آب از مشکلات همیشگی بوشهرنشینان است. در استان بوشهر چهار منطقه حافظت‌شده وجود دارد که هرکدام پوشش گیاهی و جانوری خاص خودش را دارد. حله، نای‌بند، کوه‌سیاه و مَند مناطق حفاظت‌شده بوشهر هستند.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

آب و هوای بوشهر

بوشهر هوایی گرم و شرجی دارد.  قرارگیری بوشهر در مناطق فوق حاره‌ای باعث شده بوشهر در تابستان هوایی داغ و در زمستان هوایی معتدل داشته باشد. در مجموع می‌توان بوشهر را دارای دو فصل مجزا دانست، زمستان نسبتاً خنک و تابستان گرم و طولانی. پاییز و بهارش بسیار زودگذر و نامحسوس است.

آب و هوای بوشهر در مناطق ساحلی گرم و شرجی و در نواحی داخلی گرم و خشک صحرایی است. اما شرح بوشهر در آب و هوایش خلاصه نمی‌شود. بوشهر دیدنی‌تر از آنست که فکرش را بکنید. هوای دلپذیر در پاییز و زمستان، سواحل نیلگون خلیج فارس با جزیره های کوچک و بزرگش، درختان و درختچه‌های زیبای بیابانی، نخل‌های بلند، آرامش لنج‌های پهلو گرفته در ساحل و لذت مسافرت با آن‌ها، مردمی اصیل و نجیب و سخت‌کوش، حیات وحش غنی و بی‌نظیر، غذاهای تازه و خوشمزه دریایی و ... در انتظار شما هستند تا سفرتان به بوشهر را تبدیل به خاطره‌ای فراموش ناشدنی کنند.  

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی در بوشهر تحت تاثیر اقلیم و بارش نسبی استان است. شاید جالب‌ترین جاذبه زیستی در بوشهر جنگل های حرا  باشد.  جنگل های باستانی حرا در نایبند خاص‌ترین نوع پوشش گیاهی هستد که از آب شور دریا تغذیه می‌کنند. این جنگل ها در هنگام مَد کامل به زیر آب می‌روند و به حیات خود ادامه می‌دهند. جنگل های حرا در نایبند سیصد کیلومتر با بندر بوشهر فاصله دارند. پ

یشنهاد کی سفر این است اگر تنها قصد بازدید از جنگل های حرای نایبند را دارید از فرودگاه عسلویه استفاده کنید. خوشبختانه موارد مهم در پوشش گیاهی استان ذیل مناطق حفاظت‌شده کشوری قرار دارند. استان بوشهر دو منطقه مهم از نظر پوشش گیاهی دارد، حله و پارک ملی نایبند که بازدید از هر دوی آنها را به شما گردشگران عزیز توصیه می‌کنیم. آب و هوای گرم و خشک و رطوبت کافی موجب شده  درختانی چون کهور ایرانی، آکاسیا، گز و کُنار، انار شیطان، استبرق و صبر زرد از درختان بومی استان باشند.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

جانداران

زیست جانوری در بوشهر جذاب‌تر از پوشش گیاهی آن است چرا که پوشش جانوری بوشهر در مقایسه با پوشش گیاهی آن تنوع بیشتری دارد. بوشهر دارای 42  گونه خزنده و دوزیست است که 3 نوع آن‌ها دوزیست و باقی خزنده هستند. در بین خزندگان دو گونه لاک پشت پوزه عقابی و سبز را می‌توان در سواحل خلیج فارس ببینید. این لاک‌پشت‌ها هنگام تخم‌گذاری به کرانه‌ها و جزایر استان می‌روند. دوزیستان نیز خود به دو تیره تقسیم می‌شوند، قورباغه‌های مانداب (راستین) و وزغ‌های راستین که علی‌رغم شباهت، دو نوع مجزا هستند.

استان بوشهر سرزمین مارهاست و این استان مسکن مارهای جعفری، کبری، افعی شاخدار و گرزه مار و مارهایی چون سوسن، قمچه مار، سرسیاه و مار قطیانی است که است که همگی سمی هستند. در کنار مارها سوسمار خاردار، اسکینگ، گکو، بزمجه و آگاما از دیگر خزندگان منطقه هستند. در آب‌های ساحلی بوشهر ماهی‌ها تنوع بیشتری دارند. بوشهر زیست‌گاه 17 گونه ماهی است که در میان آنها گربه‌ماهی بومی استان بوشهر است.

اما آنچه که بوشهر را متمایز کرده گونه‌های پرندگان آبزی است سایه انقراض بر سر برخی از آنها سنگینی می‌کند. سهره طلایی، سسک‌ها، سهره صورتی، کوهی و طرقه آبی، سلیم خرچنگ خوار، پرستوی دریایی کاکلی بزرگ و پرستوی دریایی کاکلی کوچک تنها بخشی از پرندگان بوشهر هستند.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

وجود میادین عظیم نفت و گاز در منطقه و توسعه روزافزون آنها علی‌رغم اهمیت آن برای اقتصاد کشور باعث شده محیط زیست و حیات گیاهی و جانوری منطقه تحت تاثیر قرار بگیرد و از آسیب در امان نباشد.

جاذبه های طبیعی بوشهر

منطقه جم و کوه پردیس

این منطقه در 250 کیلومتری بوشهر قرار دارد و از اسرارآمیز‌ترین مناطق ایران است. می گوییم اسرارآمیز چون بسیاری از اهالی منطقه کوه های جم را مقدس می‌دانند. از همه عجیب‌تر، کوه پِدری است که داستان‌های بسیاری از آن در بین مردم رایج است. بسیاری از این داستان‌ها ریشه در تاریخ باستانی ایران دارند مثلا گفته می‌شود اولین آتشکده تاریخ ایران بر فراز کوه پدری ساخته شده است و قله این کوه محل تولد و تعمیدگاه جمشید، پادشاه افسانه‌ای ایران است.

صعود به قله کار ساده‌ای نیست دامنه‌های پرشیب و صخره‌های عمودی کوه پدری به مانند هفت خوان رستم مانع بالا رفتنتان می‌شود. اما اگر بالا رفتید، در نزدیک‌ترین نقطه به خورشید از ایران قرار دارید. در بین کوه‌های نزدیک به خط استوا، این قله بلندترین در ایران است. شمایل کوه بسیار عجیب است.  ابتدا دامنه با یک شیب ملایم آغاز می‌شود و سپس به یکباره صخره‌ای بلند و کاملا عمودی در برابرتان ظاهر می‌شود.

کوه از نمای دور بیشتر به یک برج دیدبانی بزرگ شبیه است و حتی گفته می‌شود در ایران باستان از آن برای دیدبانی بر خلیج فارس استفاده می‌کردند، زیرا اگر بر فراز آن بایستید، کاملاً بر مناطق اطراف و حتی خلیج فارس اشراف دارید. جاده‌ای که از کنار کوه می‌گذرد نیز داستانهای بسیاری دارد که نمی‌توان تمام آنها را تایید علمی کرد.

این جاده یک شیب ملایم وکاملاً محسوس دارد. اما اگر ترمز دستی ماشینتان را بخوابانید، متوجه می‌شوید که ماشین در جهت عکس شیب و به سمت بالا حرکت می‌کند. تحقیقات بسیاری پیرامون نقض فاحش قانون طبیعت در اطراف کوه پدری شده است؛ بعضی‌ها آن را به جاذبه شدید مغناطیسی کوه نسبت می‌دهند و بعضی دیگر آن را ناشی از خطای دید در تشخیص شیب می‌دانند، اما دیدنش را از دست ندهید که جاذبه‌ای بس منحصر به فرد است.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

گنبد نمکی جاشک

در نوع خود از زیباترین ها و بزرگترین ها در جهان است. برای دیدنش باید به بخش بردخون در فاصله 144 کیلومتری بوشهر بروید. مسیر دسترسی به آن به تازگی ایجاد شده و پس از طی مسافتی کوتاه در جاده خاکی به یکی از برترین دیدنی‌های استان و حتی کشور می‌رسید. گنبد نمکی در بلندترین نقطه کوه جاشک قرار دارد و درخشش آن در نور خورشید به مانند آینه‌ای جادویی شما را جذب خود می‌کند. می‌توان آن را به فانوس دریایی بزرگی تشبیه کرد که در دل خشکی جا خوش کرده است.

در فصل تابستان که میزان تبخیر بالا است روان آب هایی که از دل گنبد سرچشمه می‌گیرند تبدیل به بلورهای زیبایی می‌شوند که در حجم بالا یخچال های طبیعی نمک را به وجود می‌آورند. این جاذبه طبیعی زیبا در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و خبر خوش آنکه ممکن است در سازمان یونسکو به ثبت جهانی برسد.

گنبد نمکی جاشک

مردم بوشهر

زبان مردمان بوشهر و گویش آن‌ها بندری است. در کنار زبان فارسی زبان عربی نیز سخن‌ورانی دارد. در کنار این دو زبان گویش‌ها و لهجه‌های دیگری همچون بردستانی، دشتی، تنگستانی، کازرونی و عجمی نیز وجود دارد. وجود منابع انرژی و صنایع وابسته به آن باعث شده افراد زیادی از دیگر مناطق ایران به بوشهر مهاجرت کنند که باعث شده تنوع فرهنگی و قومیتی در بوشهر بالا برود.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

مراسم زار (لیوا)

این مراسم از شگفتی‌های فرهنگی مردم بوشهر است. به مانند دیگر سنت‌های ملی ما تجدد باعث شده این سنت زیبا در دست فراموشی باشد. اما هستند مردمانی در بوشهر که هنوز عاشق سنت‌های بومی خود باشند. گفته می‌شود این مراسم ریشه در آفریقا دارد و مراودات تجاری در گذشته باعث شده مردم بوشهر این سنت را به خود بگیرند. مراسم زار اکنون ذیل جشن‌های چهارشنبه سوری برگزار می‌شود.

مراسم زار به منظور بهبود شخص بیمار برگزار می‌شود و هفت شبانه روز طول می‌کشد. هفت روز قبل از چهارشنبه سوری معجونی معطر از چندین گیاه خوشبو تهیه می‌شود و گروهی با پوشیدن لباس مخصوص مراسم و معطر ساختن خود، بدن شخص بیمار را با معجون تهیه شده ضماد می‌کنند.

در این مراسم شخص بیمار می‌بایست در طی فرایند جشن و بهبودی از دید جنس مخالف پنهان بماند و اگر پس از اتمام مراسم بهبود یافت شروط سختی را قبول می‌کند. از جمله اینکه هرگز دست به گناه نزند و لباس سفید و معطر بپوشد. در پایان او همیشه از اهل هوا خواهد بود.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

موسیقی

در بوشهر، موسیقی نقش بسیار پررنگی در فرهنگ فولک مردم ایفا می‌کند. مردم بوشهر از هر طبقه و سنی که باشند عاشق موسیقی هستند. موسیقی بوشهر خاص و منحصر به فرد است و چه موسیقی شاد باشد و چه غمگین همیشه ریتمیک است. نی انبان ساز تخصصی این موسیقی است و شناسنامه موسیقی جنوبی محسوب می‌شود.

در موسیقی بوشهر کلام اهمیت کمتری دارد و معنا بیشتر توسط طنین و وزن موسیقی منتقل می‌شود. بوشهری ها خود معتقد هستند که موسیقی‌شان برگرفته از فرهنگ دریا و ماهی گیری است. موسیقی اصلی منطقه بوشهر نی‌نامه است که امروزه طرفداران کمتری دارد. این موسیقی را می‌توان موسیقی متن سفرهای ماهی گیری مردم بوشهر نامید. ماهی‌گیران با نواختن این موسیقی شور و شعف می‌گرفتند و دل به دریا و مخاطرات آن می‌سپردند. متأسفانه این موسیقی با ورود موسیقی مدرن و تجهیزات الکترونیک آن، کم‌کم به دست فراموشی سپرده شده است و جوان‌ترها اقبال بیشتری به موسیقی جدید نشان می‌دهند.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی بوشهر

آتشکده کوه‌ موند

این آتشکده در 20 کیلومتری خورموج و در کوه مند تراشیده شده است. در میان آتشکده تالاری چهارگوش و مربع شکل قرار دارد که در وسط آن آتشدان مدوری قرار گرفته است. قدمت آن به دوران اشکانیان برمی‌گردد.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

بندر سی نیز

برای دیدن این شهر تاریخی باید عازم دیلم شوید. بندر سی نیز در سی کیلومتری جنوب بندر دیلم قرار دارد. اگرچه امروزه شهری متروک است اما در گذشته رونق بسیاری داشته و از کانون‌های تمدن در جنوب ایران بوده است. این بندر در دوران ساسانیان اهمیت فوق‌العاده‌ای داشته و دانشگاه و کتابخانه آن معروف بوده است.

روزگاری این بندر محل واردات و صادرات انواع کالا در ایران باستان بود و با چین، هند، روم و عربستان مراوده تجاری داشت. سی نیز حتی صنعتی منحصر به خود داشت. صنایع بافندگی و روغن نسوز آن به بنادر بزرگ دنیای آن زمان صادر می‌شد. شکوه و رونق این شهر حتی در دوران اسلامی نیز تداوم داشت آنطورکه در منابع به جای مانده از دوران اسلامی به کرات از شکوه و رونق آن سخن گفته شده است.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

ریشهر

ریشهر را مادر بوشهر می‌دانند. امروزه گسترش بوشهر، این شهر کوچک باستانی را در خود کشانده و برای دیدن آن باید به ساحل جنوبی بوشهر بروید. ریشهر تاریخی طولانی دارد. ریشهر در دوران ساسانیان از مراکز مهم تمدن در خط ساحلی جنوب بوده است و تجار هندی کالاهای خود را از طریق آن به بین‌النهرین صادر می‌کردند.

قدمت آثار یافته شده در آن به پنج هزار سال پیش می‌رسد قدمت آن به تمدن جیرفت شانه می‌زند. حتی نشانه‌هایی از تمدن ایلام نیز در ان پیدا شده، در سال 1875 میلادی باستان شناسی فرانسوی به نام پزار در آن به کاوش پرداخت و در آن اشیا مفرغی و سفال‌های نقشداری یافت که مربوط به تمدن ایلام است.

گویا در آن برهه از زمان نام شهر لیان بوده و بعدها در عصر ساسانی نام ریشهر را بر آن نهاده‌اند. اما اوج شکوه ریشهر مربوط به دوران اسلامی است. ریشهر بزرگتر و مهم‌تر شد تا آنجا که علما و دانشمندان بسیاری در این شهر ساکن شدند. این شهر به فرمان نادرشاه افشار خالی از سکنه شد و مردم آن در بوشهر ساکن شدند. ریشهر را محل تولد پولس، فیلسوف ایران باستان می‌دانند.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

عمارت تنگستانی

کاخی زیبا و دلنشین در محله بهمنی در جنوب بندر بوشهر. این عمارت زیبا محصول هنر معماران عصر قاجار است و از طرف یکی از شاهزادگان پرنفوذ قاجاری به محمد باقر تنگستانی اهدا شده است. این ساختمان بزرگ با معماری زیبایش دل از بینندگانش می‌رباید و قرارگیری آن در میان باغی سرسبز و پر از درختان نخل بر جذابیتش افزوده است. ساختمان آب انبار بزرگی دارد که آب آن از بارش‌های زمستانی تامین می‌شده و برای فصل گرما ذخیره می‌شده است.

بنا را از سنگ‌های مرجانی بومی منطقه ساخته‌اند که علاوه بر مقاومتش در برابر گرما جلوه‌ای زیبا و متمایز دارد. این بنا حیاط کوچکی در میان خود دارد که اتاق‌ها در دو طبقه گرداگرد حیاط قرار گرفته‌اند. بنا امروزه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد اما از آنجا که بخشی از حافظه فرهنگی مردم بوشهر است مرتبا مرمت می‌گردد.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

صنایع دستی بوشهر

بوشهر به خاطر آب و هوای گرم و خشکش بهره چندانی از کشاورزی و دامپروری ندارد. همین عامل باعث شده صنایع دستی بوشهر متمایز و منحصربه‌فرد باشد. بوشهری ها مخصوصا روستاییان آن‌ها صنایع دستی مختلفی دارند، از آن جمله می‌توان عبا، قالی، گبه، سفال، حصیر، گلیم، مشک، دولچه، گیوه، تور، زنبیل، سبد، سوزن‌دوزی و رودوزی اشاره کرد.

گبه بافی

گبه به بافتی پرزدار گفته می‌شود که تعداد پودهای آن بیشتر از تارهای آن باشد. گبه مهم‌ترین صنایع دستی بوشهر محسوب می‌شود که بافتن آن در تمام استان به چشم می‌خورد و مردم بوشهر نمونه اعلای آن را تولید می‌کنند.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

لَنج سازی

صنعت لنج سازی اما از همه جذاب‌تر است. سابقه تولید لَنج در بوشهر به دوران افشاریه می‌رسد. ساخت لنج هنر و مهارت بالایی را می‌طلبد. این هنر به طور شفاهی و سینه به سینه به استادکاران بوشهری منتقل شده و بیش از انکه صنعت باشد، هنری منحصربه‌فرد است.

چوب‌های جنگلی مقاوم در برابر رطوبت و تخته چوب‌های مرغوب هندی (آن را سای می‌نامند)، برای اسکلت لنج استفاده می‌شود. به کارگران ماهر بومی که ساخت لنج را بر عهده دارند گلاف گفته می‌شود. برنامه‌ریزی کنید که حتما در فصلی که لنج ها ساخته می‌شوند به بوشهر بروید. آوازی که گلافان هنگام ساخت لنج می‌خوانند برای مسافران بسیار روح‌نواز است. این هنر بومی و با ارزش به همراه دانش دریانوردان بومی جنوب ایران در سال 2011 در فهرست آثار ناملموس سازمان جهانی یونسکو به ثب رسید.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

غذاهای محلی بوشهر

نمی‌شود که به بوشهر آمد و غذای دریایی تازه آن را نچشید. بوشهری ها مردمان دریا هستند و هر آنچه دارند با دریا بی‌ارتباط نیست. ماهی و میگو مواد اصلی غذاهای بوشهری هستند.

قلیه ماهی

قلیه را در اکثر نقاط ایران می‌شناسند. غذایی با ریشه عربی که انصافاً نوع بوشهری آن بی‌نظیر است. قلیه را از گوشت ماهی، تمبر هندی و سیبزیجات معطر تهیه می‌کنند. بوشهری ها گوشت ماهی شیر، سنگسر و شوریده را برای تهیه قلیه مناسب می‌دانند که هر سه آن‌ها را مردان بوشهری از خلیج فارس صید می‌کنند. این غذا را می توانید در بین غذاهای محبوب مردم اهواز نیز ببینید.

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

دمی لخلاخ

از غذاهای محبوب بوشهر است. اصالت این غذا به ساحل جنوبی خلیج فارس برمی‌گردد و بوشهری‌ها مدت‌هاست آن را بومی کرده و با هنر خود غذایی جدید و بسیار لذیذ را خلق کرده‌اند. لخلاخ به معنای خوش‌عطر است و در تهیه آن از برنج، کره، شوید، پیاز و سیر استفاده می‌شود. ماهی آن نیز معمولاً هامور، سبیتی، سنگسر و یا سرخو است.  

معرفی شهر بوشهر - هر آنجه که باید در مورد سفر به بوشهر بدانید

سخن آخر

به سمت جنوب که می‌رانید آفتاب سخت‌تر می‌گیرد. کوه‌ها و دشت‌ها را پشت سر می‌گذارید و رانندگی زیاد هوش ار سرتان می‌برد. اما پایان کار زیباست آنگاه که آبی خلیج فارس زردی دشت را می‌زداید و خستگی سفر را از تنتان به در می‌کند. مردمی را می‌بینید که آفتاب داغ جنوب هزاران سال است که خونشان را به جوش آورده و یادشان داده که دلشان به وسعت دریا باشد. بوشهری‌ها به پیشوازتان می‌آیند و گرمی میهمان‌نوازیشان سفر را به کامتان شیرین می‌کند. پس از آن به دیدن ساحل بروید. سرخی غروب بر دل دریای بیکران پر از افسون است.. 

دسته ها:
}