لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اهواز - هر آنچه که باید در مورد اهواز بدانید
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/06

اهواز مرکز استان خوزستان و از کلانشهرهای ایران است. اهواز شهری زیبا و گرم‌سیری با نخل‌های بلندش در در گلوگاه انرژی ایران قرار دارد. شهری شلوغ، پر سر و صدا، پر تنوع و پر از جاذبه‌های دیدنی در جنوب غرب ایران منتظر ماست تا میهمانش باشیم.   

معرفی شهر اهواز

مسیرهای دسترسی

اهواز در جنوب غرب ایران قرار دارد. آزادراه شماره 5 شهر تهران را با طی مسافت 850 کیلومتر به اهواز می‌رساند. بسته به اینکه از کدام سمت وارد استان خوزستان شوید چندیدن جاده شما را به اهواز می‌رساند. شهر اهواز از طریق جاده‌ 37 به اندیمشک، و از طریق جاده‌ 39 به دزفول و سپس به ایلام متصل می‌شود. جاده‌ 39 از جنوب اهواز را به آبادان و جاده‌ 37 از جنوب به خرمشهر می‌رساند. آزادراه شماره‌ 5 راه ارتباطی اهواز با بندر امام‌خمینی است. جاده‌ 86 نیز اهواز را از طریق بهبهان به استان‌های شرقی کشور متصل می‌کند.

شهر اهواز از اولین شهرهای ایران بود که به راه‌آهن سراسری متصل شد. هم‌اکنون اهواز دو خطِّ ریلی دارد که هر دو به راه‌آهن سراسری متّصل‌اند. در ایستگاه مرکزیِ راه‌آهن اهواز می‌توان به سمت مقاصدی چون تهران، خرّمشهر و یا بندر امام خمینی حرکت کرد.

این شهر دارای فرودگاهی بین‌المللی است که به‌طور میانگین در روز 70 پرواز دارد. اگر قصد سفر هوایی به اهواز را دارید، فرودگاه این شهر به مقاصدی چون تهران، تبریز، کیش، عسلویه، خارک، عربستان، اصفهان، شیراز، یزد، دبی، عراق و کویت پرواز دارد. برای مثال می توانید پرواز تهران اهواز را در کی سفر مشاهده نمایید.

جغرافیای اهواز

آب و هوا

شهر اهواز در جلگه خوزستان قرار دارد. جلگه‌ای که در طی هزاران سال از طریق آب‌رفت‌های رودهایی که از زاگرس سرچشمه می‌گیرند تشکیل شده است. جلگه حاصل‌خیز و آب فراوان باعث شده کشاورزی در خوزستان رونق فراوان داشته باشد اما با این حال به علت گرمای طاقت‌فرسای هوا و بارش اندک این سرزمین از نظر پوشش گیاهی فقیر است. در جلگه خوزستان میانگین دما در فصل تابستان 55 درجه سانتی‌گراد است که باعث شده شهر اهواز از گرم‌ترین نقاط ایران و حتی جهان باشد. متاسفانه گرمای هوا به همراه آلودگی‌های صنعتی و اخیرا پدیده گرد و غبار باعث شده مردم اهواز در رنج بسیاری باشند.

معرفی شهر اهواز

پوشش گیاهی

همانطور که گفته شد پوشش گیاهی در این ناحیه بسیار ضعیف و نزدیک به حالت بیابانی است. از سال 1381 برنامه‌های کاربردی زیادی برای بهبود پوشش گیاهی خوزستان انجام شده است.  یکی از این برنامه‌ها استفاده از گونه‌ی گیاهی کتوکاریوس و کاشتِ این گیاه فلوریدایی است.

پوشش جانوری

بر خلاف پوشش گیاهی ضعیف استان خوزستان از نظر پوشش جانوری بسیار غنی و متنوع است. در این استان 56 گونه ماهی، 75 گونه خزنده، 4 گونه دوزیست، 58 گونه پستاندار و 285 گونه پرنده زندگی می‌کنند. از میان این 478 گونه جانوریِ بومیِ این ناحیه، متاسفانه تعدادی از گونه‌ها در معرضِ خطر انقراض هستند.

این گونه‌ها شامل خرس قهوه‌ای، خفاش نعل اسبی، هامستر طلایی، شنگ هندی، دلیجه‌ی کوچک، شاه‌باز، عقابِ ماهی‌خوار، باکلان گلوسیاه، فاخته‌ی خاوری، پلیکانِ خاکستری، اردکِ مرمری، لاک‌پشت لاک نرم، نهنگ گوژپشت، پلنگ ایرانی، کرکس کوچک، اردک سرسفید، بالابان، عروس غاز، قوچِ وحشی، آهو، دوگونگ، کل، بز، غاز پیشانی‌سفیدِ کوچک، هوبره، گوزن زرد ایرانی و سسک نی‌زار بصره‌ای است.

در سال‌های اخیر برخی از این گونه‌ها تحت حمایت قرار گرفته‌اند. گونه‌هایی نظیر پلنگ، انواع دلفین، گربه‌ی جنگلی، خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش، قوچ، میش وحشی، گوزن زرد ایرانی، گاو دریایی، انواع نهنگ‌ها، پلیکان خاکستری، سارگپه، عروس غاز، سنقر، باکلان کوچک، کورکورها، گیلان‌شاه خال‌دار، بوف، عقاب شاهی، عقاب طلایی، کرکس‌ها، قرقی، قوش، بازها، کلیه پرندگان شکاری و گوشت‌خوار، سار، بلبل، پرستو، کوکور خال‌دار، یلوه‌ی حنایی، مینا، وارانوس‌ها و... .

معرفی شهر اهواز

جاذبه های طبیعی اهواز

رود کارون که از میان شهر اهواز می‌گذرد یکی از طولانی ترین رودهای ایران است و تنها رودی است که بر روی آن کشتی‌رانی صورت می‌گیرد. امروزه با ساختن سدهای متعدد در بالادست کارون و خشک‌سالی‌های متعدد، سطح آب کارون پایین آمده و کشتی‌ها تنها در قسمت‌های جنوبی و پر آب‌تر کارون تردد می‌کنند. رود کارون از زرد کوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد. پارکِ جزیره، پارکِ ساحلی اهواز، پارک زیتون، پارک کوهساران، تالابِ بین‌المللی شادگان، تالاب هورالعظیم، اسکله تفریحی اهواز و تالاب بام دژ از مهمترین جاذبه های طبیعی بر سر راه کارون هستند.

معرفی شهر اهواز

تاریخ اهواز

اسناد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که گویا در گذشته در محل کنونی اهواز شهری به نام اکسین وجود داشته است. این شهر در زمان حکومت عیلامیان بنا شده و تا زمان حمله‌ی آشور بانیپال رونق داشته است. در زمان ساسانیان اهواز یکی از شهرهای مهم خوزستان بود. در این دوره اهواز مرکز نشر مسیحیت در ایران بود و شهری اسقف نشین به حساب می‌آمد.

این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یکی از مراکز اصلی بازرگانی در جنوب ایران هم بوده است. پس از حمله اعراب اهواز ویران شد و تا قرن‌ها به شکوه سابق خود بازنگشت. تا اینکه در زمان ناصرالدین شاه شهر ناصریه ساخته شد و از آن زمان پیوسته بر رونق شهر افزوده شد. نام فعلی شهر، اهواز بر گرفته از نام باستانی قوم هوز است که از دیرباز ساکن این منطقه بوده‌اند.

معرفی شهر اهواز

زبان و گویش اهواز

مردم در اهواز به سه زبان فارسی، لری و عربی صحبت می‌کنند. زبان عربی در اهواز با نوع حجازی آن تفاوت بسیاری دارد. در واقع عرب‌زبانان اهواز به گویش عراقی صحبت می‌کنند. این نوع عربی تحت تأثیر گویش‌های مختلف بومی و فارسی قرار گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های این زبان با عربی حجاز وجود حروف گ، چ و ژ در آن است. تنها حرف «پ» در این زبان وجود ندارد.

آداب و رسوم اهواز

گرگیعان

می‌توان آن را جشن گرگیعان نامید. در شب پانزدهم رمضان برگزار می‌شود و در آن کودکان عرب با پوشیدن لباس‌های عربی و خواندن آوازهای کودکانه به درب خانه همسایه‌ها می‌روند و از آن‌ها تقاضای شیرینی و عیدی می‌کنند.

معرفی شهر اهواز

رسوم مندائیان

یکی از اقوام ساکن در خوزستان صابئین هستند که خود را پیرو یحیی پیامبر معرفی می‌کنند. طبق روایات یحیی کسی بوده که عیسی پیامبر را غسل تعمید داده به همین خاطر تعمید در آب روان از رسم‌های کهن این مردم است. اکثر صابئین در کنار رودخانه کارون مسکن دارند و مردم خوزستان آنها را صبی می‌نامند.  

معرفی شهر اهواز

قهوه خوری

قهوه را مردم عرب به ایران معرفی کردند. امروزه نیز مرغوب‌ترین قهوه جهان در یمن تولید می‌شود. در میان اعراب اهمیّت زیادی دارد، حتّی مراسم قهوه‌خوری اعراب در فهرست آثار ناملموس ملّی ثبت شده است. مردم عرب برای تهیه قهوه از ابزار خاصی استفاده می‌کنند و قهوه به شدت با فرهنگ عربی عجین شده است. سرو قهوه در میان عرب‌زبانان خوزستان تابع قوانین و رسوم خاصی است و در مراسم‌های رسمی و غیررسمی زیادی چون میهمانی‌های رسمی، مراسم عید فطر، مراسم سوگواری، خواستگاری و... انجام می‌شود.

معرفی شهر اهواز

عید فطر

عید فطر یکی از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است. مردم خوزستان خصوصا عرب‌زبان‌ها این عید را بسیار گرامی ‌می‌دارند. روز قبل از عید فطر را ام‌ُّالحِس می‌نامند که روز چرکین معنا می‌دهد. در این روز به خانه تکانی مشغول می‌شوند و هر خانواده با توجّه به اوضاع مالی و اقتصادی خود به تهیّه‌ی اجناس نو برای منزل و خانواده می‌پردازد. در روز عید مردم لباس‌های نو بر تن می‌کنند و به دیدار اقوام و بزرگانِ خود می‌رَوَند.

لباس و پوشش مردم اهواز

دشداشه یک پیراهن بلندِ سفیدرنگ است که مردمِ بیش‌تر شهرهای خوزستان از آن استفاده می‌کنند. این لباس هم به‌تنهایی و هم همراه با لباس‌های دیگری چون بشت، چفیه و عگال پوشیده می‌شود.

جاذبه های تاریخی اهواز

بناهای مختلف تاریخی در اهواز کم نیستند. امروزه تعداد زیادی از آنها تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. بناهایی چون بنای خانه‌های مسکونیِ راه‌آهن، کارخانه‌ی ریسندگی و بافندگی، بنای ، معین التُّجار و ساباط کنار آن، بیمارستانِ امام خمینی، روستای تاریخی مال‌آقا، خانه‌ی قزلباش، خانه‌ی ماپار و سرای عجم. در ادامه با توضیحی مختصر تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم.

بنای معین التجار

حاج معین بوشهری، مالک این عمارت، یکی از تجّار دارای امتیاز کشتی‌رانی بود که به شهر اهواز مهاجرت کرد. این بنا در زمان حکومت ناصرالدّین‌شاه قاجار ساخته شده است. بنای معین‌التجار در خیابان 24 متری، خیابان کاوه‌ی غربی، نبشِ اول قرار دارد. در زمان اوج رونق کشتی‌رانی در عصر قاجار، حاج معین با همراهی و کمک محمّدحسن خان سعدالدوله این کاروانسرا را ساخت. این بنا به ثبت ملّی هم رسیده است.

معرفی شهر اهواز

بیمارستان جندی شاپور اهواز

از بیمارستان های قدیمی اهواز است که به همت پهلوی اول ساخته شده است. بعدها بیمارستان به دانشگاه جندی شاپور واگذار شد، این واگذاری خاطره‌های گرد گرفته مرکز علمی جندی‌شاپور در دوران باستان را زنده کرد. بیمارستان به معماری متفاوتش در شمال باغ معین و در شرق رودخانه‌ی کارون ساخته شده است. ساختمانِ اصلیِ این بیمارستان قدیمی در سال 1381 به ثبت آثار ملّیِ ایران رسید. پس از انقلاب این بیمارستان را بیمارستان امام خمینی نامیدند.

خانه‌ قزلباش

در خیابان سیروس شهر اهواز، خانه ای قرار دارد که قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی می‌رسد. این سازه‌ کهن در تاریخ 1 مهرماه 1381 به ثبت ملّی رسید.

غذا در اهواز

تنوّع غذایی در هر منطقه با توجّه به موادِّ غذاییِ در دسترس و شرایطِ جغرافیایی، متفاوت است. تنوع فرهنگی و جغرافیایی در استان خوزستان باعث شده غذاها در این استان تنوع بالایی داشته باشند. آشپزی در خوزستان بسیار تحت تاثیر آشپزی عربی است. در گذشته رونق تجاری در خوزستان باعث شده بود عناصری از آشپزی هندی نیز وارد فرهنگ غذایی خوزستان شود.

به همین خاطر غذا در خوزستان معمولا چرب، تند و پر ادویه است. به دلیل نزدیکی به دریا، انواع فرآورده‌های دریایی هم در غذاهای این ناحیه جایگاه ویژه‌ای دارند. فلافل، امگشت، رنگینک، نافله، پاکوره، سمبوسه، قلیه ماهی، قلیه میگو، میگو پلو، آش ارده و حمیس توله از غذاهای محبوب اهواز هستند.

امگشت

این غذا بیش‌تر در بین اعراب این ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تهیه آن از بهترین ماهی تن، ماهی کِباب استفاده می‌شود. ماهی کباب را نمک‌سود می‌کندد و در با سیر و پیاز و ادوزیه فراوان در کنار پلو سرو می‌کنند.

معرفی شهر اهواز

آش ارده

شاید شما نیز با شنیدن نامش به یاد غذایی پر آب بیفتید اما آش ارده نوعی پلوی شیرین است. مواد اولیه این غذا ارده‌ی کنجد، ماش، برنج و شیره‌ی خرما است که در کنار سبزی‌خوردن سرو می‌شود.

ماهی صُبور تنوری

 نوعی ماهی کباب است که طعم آن به خاطر وجود تمبر هندی در مایه آن ترش است. سیر، ادویه و ترکیبی خاص از سبزی‌های معطَّرِ طعم‌دار، که در زبان محلّی به آن حشو می‌گویند از موادی است که ماهی را در آن می‌خوابانند تا طعم بگیرد، سپس بر روی آتش کباب می‌کنند. این غذا همراه پلو و یا بدون پلو سرو می‌شود.

معرفی شهر اهواز

قلیه ماهی

بی‌شک نام قلیه ماهی را شنیده‌اید؛ قلیه ماهی یکی از مشهورترین غذاهای جنوب ایران است که امروزه در اکثر مناطق ایران طبخ می‌شود. قلیه ماهی نوعی خورشت است و در تهیه آن از ادویه‌های مخصوص، سبزیِ مخصوص، تمبر هندی و ماهی قلیه استفاده می‌شود. این غذا را می توانید در بین غذاهای محبوب مردم بوشهر نیز ببینید.

نافله

ترکیب شکر و سرکه مزه‌ای ملس و خاص دارد. که می‌توان آن را در غذایی محلّی به نام نافله چشید. گوشت، آردِ نخودچی، پیاز و ادویه‌های مخصوص به همراه طعم جادویی شکر و سرکه غذاییی خوشمزه به نام نافله را می‌سازد.

سمبوسه

این روزها سمبوسه به غذایی ملی تبدیل شده اما کماکان بهترین نوع آن در خوزستان و اهواز طبخ می‌شود. در ترکیب آن از گوشت چرخ‌کرده، گشنیز، ادویه‌های مخصوص، به‌خصوص فلفل و سیب‌زمینی استفاده می‌شود تا غذایی خوش‌خوراک و خوشمزه به نام سمبوسه ساخته شود.

پاکورا یا پاکوره

اصالت این غذا به هندوستان برمی‌گردد و تجارت باعث شده در سفره مردم خوزستان جای بگیرد. شکل ظاهری این غذا شبیه کوکو است و از تره، آرد نخود، تخم‌مرغ و ادویه‌های مخصوص تشکیل می‌شود.

معرفی شهر بوشهر

محلبیه

محلبیه نوعی دسر است. در تهیه آن از نشاسته‌ی ذرّت، خامه و شکر استفاده می‌شود. محلبیه در تمام فصل‌های سال سرو می‌شود اما خوردن آن در ماه رمضان و پای سفره افطار لطف دیگری دارد.

سوغاتی و خرید در اهواز

سوغات اهواز

سوغات خوزستان نیز به مانند اهالی‌اش تنوع بالایی دارد اما صنایع دستی و مواد خوراکی اصلی‌ترین سوغات خوزستان هستند. خرما را می‌توان شناخته‌شده‌ترین، محبوب‌ترین و بهترین سوغات خوزستان دانست. خرما به‌صورت کلّی دو نوع تر و خشک دارد. خرما میوه‌ایی انرژی‌زا و بسیار پر خاصیت است. خرما خواصِّ بسیاری چون منابع غنی ویتامین، پتاسیم، پروتئین، فیبر خوراکی، آهن و... دارد. خرمای زاهدی، خرما سایر و خرما کبکاب از مشهورترین خرماهای خوزستان هستند. خرما فرآورده‌های بسیاری چون قند خرما، شیره‌ی خرما و قهوه‌ی هسته خرما نیز دارد.

معرفی شهر بوشهر

صنایع‌دستی خوزستان بسیار متنوع است و بیشتر شامل پوشاک می‌شود. خرّاطی، گلیم‌بافی، قلم‌زنی، بوریابافی و عبا بافی از صنایع دستی اهالی خوزستان هستند.  هنر عبابافی در خوزستان قدمتی به اندازه 500 سال دارد. عباهای بافته شده در دو نوع نخ نازک، که مناسب تابستان است، و تار و پود متراکم‌تر، که مناسب زمستان است وجود دارند. این عباها در رنگ‌های خاکستری، شیری، سیاه و خرمایی بافته می‌شوند. در مرداب‌های خوزستان نوعی خاص از نی می‌روید که اهالی با آن بوریا یا حصیر می‌بافند. به دلیل سختی کار با این نی‌ها، مردان بوریاها را می‌بافند و از آن‌ها برای زیرانداز، سقف خانه و... استفاده می‎‌کنند.

معرفی شهر بوشهر

خرید در اهواز

اهواز مرکز استان خوزستان و مرکز تجارت استان است. به همین خاطر مراکز خرید بسیاری در آن ساخته شده است. برخی از آن‌ها مانند مرکز خرید مهزیار مدرن و امروزی است و برخی دیگر مانند بازار عبدالحمید حال و هوایی قدیمی دارند. مرکز خریدِ کارون در 5 طبقه، که دارای دو طبقه‌ی تجاری و سه طبقه اداری است. این مرکز بیش‌تر کاربرد پزشکی دارد. مرکز خرید زیتون در 6 طبقه دارای 172 واحد تجاری است و کاملاً کاربرد تجاری دارد. د

ر طبقه‌ی اول این مرکز تجاری اجناس متفرقه، در طبقه‌ی دوم لباس‌های زنانه، در طبقه‌ی سوم انواع کیف و کفش، در طبقه‌ی چهارم لباس‌های مردانه و در طبقه‌ی پنجم انواع لوازم بهداشتی و آرایشی به فروش می‌رسند.

مرکز خرید مهزیار در 11 طبقه است و از قسمت‌هایی چون فود کورت، سفره‌خانه‌ی عربی، شهربازی، مراکز تجاری و هایپر مارکت تشکیل شده است. این مرکز شامل 175 واحد تجاری است. مرکز خرید هیراد دارای 3 طبقه‌ی اداری، 3 طبقه‌ی تجاری و 1 طبقه پارکینگ است. در این مرکز دسترسی به اینترنت بی‌سیم کاملاً رایگان است.

معرفی شهر بوشهر

سخن آخر

اهواز را در یک کلام می‌توان شهری عجیب دانست. عجیب به این خاطر که تضادهای بسیاری را در خود جا داده و همچنان زنده و پویاست. اهواز را می‌توان وارث تمدن کهن ایلام دانست، تمدنی که گهواره تمدن ایران بوده و قدمت بالایی دارد. در کنار آن امروزه اهواز شهری مدرن و صنعتی است. اهواز در مرکز خوزستان بارش اندکی دارد اما بخش بزرگی از غذای ایران را تولید می‌کند. تنوع فرهنگی و قومیتی در اهواز بالاست اما صلح و صفای مردمانش مثال‌زدنی است. اهواز از آن دسته شهرهای ایران است که حتما بایستی دیده شود.. اهواز نبض حیات کشور ماست.

اگر به اهواز سفر کردید، پیشنهاد می کنیم از دیگر جاذبه های گردشگری استان خوزستان که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند بازدید نمایید. این جاذبه ها عبارت اند از: شهر باستانی شوش  ، سازه های هیدرولیکی شوشتر و .

دسته ها:
}