لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به بندرعباس ؛ هرچه قبل از سفر باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/18

بندرعباس از مناطق توریستی و پر طرفدار ایران برای گردشگران است. بزرگترین بندر ایران، که قدمت‌ آن به 485 سال، قبل از میلاد باز می‌رسد، بندری تاریخی و پر فراز و نشیب بر تقاطع خلیج فارس و دریای عمان. بندرعباس می‌تواند یکی از گزینه‌های مورد نظر شما برای سفر باشد، پس با ما همراه باشید تا با بندرعباس، بیشتر آشنا شوید.

راهنمای سفر به بندرعباس

معرفی شهر بندر عباس

راه های دسترسی به بندرعباس

جاده های مواصلاتی

طول راه از تهران ( شهر تهران را بشناسید .)به بندرعباس، 1280 کیلومتر است و برای رسیدن به بندرعباس می‌توان، از مسیر تهران- قم- نایین- میبد- انار- شهربابک- سیرجان- حاجی آباد و استفاده کرد. زمان تخمینی این سفر نیز، اگر ترافیک نباشد حدود 14 ساعت است.

راه آهن بندرعباس

هرروز، از بندرعباس، 2 قطار به سمت تهران حرکت کرده و به ‌صورت یک روز در میان نیز قطاری با نام غزال از بندرعباس به تهران و برعکس، مسافران را به مقصد می‌رساند، البته یک قطار به مقصد اصفهان و یک قطار دیگر به مقصد مشهد نیز، به مسافران خدمت رسانی می‌کنند.

فرودگاه بندرعباس

 فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، یکی از 6 فرودگاه بین المللی ایران است. پروازهای خارجی عموماً به کشورهای هند، پاکستان و برخی از کشورهای حوزه‌ ی خلیج فارس در دسترس است و پروازهای داخلی به مقصدهایی چون تهران، کرمانشاه ( معرفی شهر کرمانشاه )، ابوموسی، مشهد، تبریز ( آشنایی با شهر تبریز )، ساری، اهواز ( شهر اهواز را بشناسید .)، اصفهان و ... صورت می‌گیرد.

اتوبوس

پایانه‌ی مسافربری بندرعباس، در محله‌ی نخل ‌ناخدا، میزبان شرکت‌های مسافربری فراوانی در راستای حمل و نقل مسافران است. این شرکت‌ها در پایانه مورد نظر، آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به مسافران هستند.

حمل و نقل دریایی

کشتی‌های مسافربری نیز در بندرعباس، مسافران را به شهرهای عسلویه، بوشهر ( شهر بوشهر را بشناسید .)، کیش، قشم، لاوان، هرمز و لنگه، و حتی کشورهای امارات متحده ی عربی و کویت انتقال می‌دهند.

جغرافیای بندرعباس

آب و هوای شهر بندر عباس

بندرعباس، با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. اما میزان گرما و رطوبت آن در فصول مختلف، بسیار تغیر می‌کند. در فصل پاییز و به ویژه فصل زمستان هوای این شهر دلپذیر بوده و برای مسافران و گردشگران بسیار خوشایند است. در فصل بهار دمای آن، کمی بالاتر می‌رود و نسبت به مناطق شمالی ایران گرم‌تر است، اما در فصل تابستان، آب و هوایی بسیار گرم و شرجی را تجربه می‌کند. به هرحال در هر فصلی که به بندرعباس سفر کنید، هوای گرم را در آن حس خواهید کرد.

معرفی شهر بندرعباس

پوشش گیاهی منطقه بندرعباس

بر خلاف تصور هرمزگان پوشش گیاهی غنی دارد  بیش از یک دهم پوشش‌های گیاهی ایران متعلق به استان هرمزگان است، گونه‌های موجود در بندرعباس عبارتند از: مورتلخ، ریش بز، پرسیاوش، اُرُس، چوبک، خارشتر، ریواس، سرخس، سیاه تخمه، صبرزرد، درمنه، آویشن، گلزر، آنغوزه، بنه، اسفند، بادام، بومادران، کُنار، کلپوره، زیره، کسور ، هندوانه ابوجهل ، ترشک، پونه و...

معرفی شهر بندرعباس

گونه های جانوری اطراف بندرعباس

در زیستگاه های اطراف بندرعباس پرندگان بومی و مهاجر مانند كبك، ‌تيهو،‌ عقاب، پستاندارانی چون كل و بز، ‌قوچ و ‌ميش، خرس، آهو، ‌روباه، گراز، ‌كفتار ،‌گرگ زندگی می‌کنند.

خشکسالی‌های ۱۸ ساله، استفاده نامناسب از زیستگاه های جانوری، ورود پسماند به دریاها و شکار بی‌حد حیوانات، از جمله مشکلاتی است که از یک سو، محیط زیست این منطقه را به خطر می اندازد و از سوی دیگر 58 گونه‌ی جانوری در معرض خطر انقراض قرار است.

معرفی شهر بندرعباس

جاذبه هاي طبيعي بندرعباس را ببینید !

چشمه آب گرم گنو

يكي از تفرجگاه هايي كه گردشگران و بوميان از آن استفاده مي‌كنند، چشمه آب‌گرم گنو است. چشمه كوه گنو، موجب مي‌شود تا علارغم هواي بندرعباس، كه اغلب اوقات شرجي است، مسافران، آب و هوايي متعادل را در اطراف اين چشمه، تجربه كنند و همين امر موجب محبوبيت بیشتر چشمه  در نزد مردم می‌شود. تماشای زلال آبي كه از گنو سرازير می‌شود، روح تازه اي به كالبد آدمي مي بخشد و گردشگران علاوه بر لذت بردن از منظره‌ي زيباي آن، دقايق زيادي را هم، صرف گرفتن عكس يادگاري مي‌کنند تا خاطرات خوش اين منطقه را در دفتر خاطراتشان ثبت ‌‍‌كنند.

معرفی شهر بندرعباس

آبشار تزرج

در مسیر بندرعباس و به فاصله‌ی 175 کیلومتری آن، آبشار تزرج خودنمایی می‌کند. در مسیر رسیدن به آبشار، نخلستان‌های زیبا و فراوانی را قرار دارند که هر بیننده‌ای از تماشای آن‌ها لذت می‌برد. همچنین، در نزدیکی آبشار، تعدادی آسیاب‌ وجود دارد که درگذشته از آن‌ها برای تهیه‌ی آرد استفاده می‌کردند.

معرفی شهر بندرعباس

غار نمکی خرسين

در شمال شرقی بندرعباس و به فاصله‌ی ٨٠ کیلومتری آن، روستایی با نام درگز وجود دارد که غار خرسین در آن قرار دارد. وجود قندیل‌های نمکی متعدد و همچنین جریان آب شور، در غار خرسین، زیبایی تمایز خاصی به آن بخشیده‌ است و همه ساله گردشگران فراوانی، برای تماشای این غار، به روستای درگز سفر می‌کنند.

معرفی شهر بندرعباس

چشمه سبزپوشان

از دیگر مناطق دیدنی بندرعباس، چشمه سبزپوشان است که در روستای حاجی‌آباد قرار دارد. این چشمه ویژگی منحصر به فردی نسبت به سایر چشمه‌های بندرعباس دارد. این چشمه، در فصل تابستان که هوای بندرعباس، شرجی و تحمل‌ناپذیر است، دارای آبی خُنک و زلال بوده و در فصل زمستان که هوا رو به سردی و خشکی می‌رود ، آبی ولرم و مناسب دارد، بنابراین، بومیان و گردشگران در هر فصلی از سال، به قصد شنا به این چشمه می‌آیند. اضافه بر آن، وجود نخلستان‌های خرما و امام‌زاده‌ای در نزدیکی این چشمه، بر جذابیت آن افزوده است و به قول معروف، رفتن به این منطقه یک تیر است و چند نشان.

معرفی شهر بندرعباس

فرهنگ و هنر در شهر بندرعباس

تاریخ بندرعباس را در اینجا بخوانید

برای آگاهی از تاریخ پر‌فراز و نشیب بندرعباس باید به 485 سال قبل از میلاد رفت، در آن زمان داریوش هخامنشی پادشاه ایران، به یکی از فرماندهان خود به نام سلیاکوس فرمان داد تا با کشتی، از بندری در هرمزگان در شمال تنگه‌ی هرمز به سفر اقیانوس هند بپردازد و بدین ترتیب ارتباطی دریایی با بنادر مهم آن دوران مانند چین و هند و لیبی ایجاد کند. اما اولین باری که نام هرمز یا هُرمیزَد در متون تاریخی ذکر شده، مربوط به زمان حمله‌ی اسکندر مقدونی به ایران است.

به گواهی تاریخ، الکساندر نئارخوس (فرمانده‌ی نیروی دریایی اسکندر)، از هند به ایران و آسیای مرکزی که در مرزهای امپراطوری هخامنشی قرار داشتند، لشکر‌کشی کرد و اولین نقطه‌ای که ناوگان نئارخوس درخلیج فارس پا بر آن گذاشت، هرمز نام د‌اشت. اما یکی از رویدادهای مهم در پیشرفت بندرعباس در قرن شانزدهم میلادی، استفاده تجاری پرتغالی ها از بندرعباس بود و به دلیل موقعیت جغرافیایی این بندر، رفت‌وآمد کشتی‌های تجاری نسبت به جزیره‌ی هرمز ساده‌تر بود، به همین دلیل بندرعباس از شهری کوچک و دور افتاده تبدیل به مهمترین بندرتجاری ایران شد.

معرفی شهر بندرعباس

نام بندرعباس

دربیش‌تر مواقع، نام یک شهر با فراز ونشیب‌های تاریخی همراه شده و تغییر می‌یابد، بندرعباس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شهر در طول تاریخ اسامی متعددی داشته و هر حکومتی که برآن حاکم شده، نامی دلخواه برآن نهاده‌است. برخی از این اسامی عبارتند از: بندر، بندل، بندر گامرون، گامرون، گمبرون، گمرون، جرون، جرونات، جرونات عباسی، زرون و... . در نهایت با پیروزی شاه عباس صفوی به کمک سردار ایرانی"امام قلی خان" و همچنین انگلیسی‌ها، بر پرتقالی‌ها، در سال ۱۶۲۲ میلادی، نام بندرگمبرون به بندرعباس، تغییر یافت و تاکنون ماندگار بوده ‌است.

معرفی شهر بندرعباس

مشاهیر بندرعباس را بشناسید !

یکی از مشاهیر بندرعباس، ابراهیم منصفی است که در سال ۱۳۲۴ در این شهر به زاده شد. منصفی شاعر، نغمه سرا، نویسنده و هنرمندی ارزشمند بود که در سال ۱۳۷۶ از دنیا رفت. رضا صادقی، خواننده‌ی موسیقی پاپ ایرانی نیز در بندرعباس به دنیا آمده است. در کودکی، بدن او به دلیل تزریق اشتباه، به کلی فلج شد، اما با معالجات فراوان سرانجام تنها پاهای او درمان نشد و سلامتی سایر قسمت‌های بدنش را به‌دست آورد. وی فعالیت خود را با تلاوت قرآن شروع کرد و علاقه‌‌ی او به موسیقی، مسیر زندگی او را تغییر داد. رضا صادقی، اکنون یکی از خوانندگان معروف و پرطرفدار ایران است.

اماکن تاریخی بندرعباس را ببینید !

حمام گله داری

حمام گله داری یا حمام شاه‌عباس، از قدیمی‌ترین بناهای به جا مانده در بندرعباس است و یکی از آثار تاریخی و فاخر آن به حساب می‌آید. این حمام، امروزه به صورت موزه درآمده و در معرض دیدعموم قرار گرفته است. همچنین علت نامگذاری این مکان نیز، مرمت آن توسط حاج احمد گله داری است.

معرفی شهر بندرعباس

عمارت کلاه فرنگی بندرعباس

در مرکز بندرعباس عمارتی با نام کلاه فرنگی وجود دارد که قدمت آن به دوران حکومت صفویان می‌رسد و از آنجایی که توسط هلندی‌ها و به سبک و شیوه معماری اروپایی ساخته شده، کلاه فرنگی نام گرفته است. این قلعه شامل ۱۶ برج و ۳ دروازه است.

پل لاتیدان

درسال 1372 و در یکی از روستاهای شهرستان خمیر، به نام روستای نیم‌کار، سیلی مهیب رخ داد و پس از آن پلی سر از خاک بیرون آورد که طولانی‌ترین پل ایران است و قدمت آن به 500 سال پیش می‌رسد. درگذشته لاتیدان 1 کیلومتر طول و 233 دهانه داشته است که متاسفانه، امروزه تنها 33 دهانه‌ی آن بر جا مانده است.

معرفی شهر بندرعباس

قلعه فین

یکی از مناطق محبوب و دیدنی بندرعباس، قلعه فین است. در گذشته، در شمال بندرعباس و به فاصله‌ی 100 کیلومتری از شهر، قلعه‌ای برای کاربردهای نظامی بنا گردید که امروزه تنها بخش‌هایی از برج‌ها و فضاهای معماری آن از گزند زمان باقی مانده‌ است. در این مکان سفال‌‌ها و اشیای قدیمی زیادی پیدا شده‌ که باستان شناسان با مطالعه آن‌ها، قدمت قلعه فین را به دوران ایلخانیان و تیموریان می‌رسانند.

معرفی شهر بندرعباس

معبد هندوها در بندرعباس

درسال‌های 1344-1300 هندوها برای تجارت، در بندرعباس سکونت داشتند. آنها در بندرعباس معبدی ساختند که به معبد هندوها شهرت یافت. در واقع این معبد در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعد‌الملک بنا شده و یکی از مراکز مهم، برای ارتباطات فرهنگی و هنری میان کشورهای ایران و هند بوده است.

 معرفی شهر بندرعباس

اماکن مذهبی بندر عباس چه مواردی هستند ؟

بندرعباس از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در بازرگانی میان ایران و دیگر نقاط جهان داشته و بازرگانان فراوانی ازکشورهای مختلف، تاکنون به آن سفر کرده‌اند. درگذشته نیز، حضور هرکدام از آن‌ها موجب شده که در بندرعباس گوشه‌ای از آداب و رسوم و فرهنگ این اقوام بر جا بماند و ارتباطات آئینی و دینی بسیاری نیز شکل بگیرد. در این میان، مساجدی هم وجود دارند که فرهنگ ایرانیان را به مردم سایر کشورها نشان می‌دهند.

مسجد گله داری

در سال 1296 هجری قمری مسجدی با نام مسجد گله داری در بندرعباس و درمحله‌ی اوزی‌ها ساخته شد که یکی از آثار تاریخی این شهر، به شمار می‌رود.

معرفی شهر بندرعباس

مسجد جامع دلگشا

در سال 175 هجری، شخصی به نام زین‌العابدین ابوالقاسم ارزی، شروع به ساخت مسجدی با شکوه به نام مسجد جامع دلگشا کرد، که در میان اهالی به مسجد جامع اهل سنت نیز معروف است. این مسجد از حیث داشتن ستون‌های متعدد به همراه سرستون‌های گچ‌بری، بسیار شبیه به مسجد گله‌داری است. مسجد دلگشا یکی از اماکن مذهبی بندرعباس به است و گردشگران فراوانی برای مشاهده‌ی سبک معماری این بنای تاریخی از آن بازدید می‌کنند.

معرفی شهر بندرعباس

مسجد ناصری

مسجد ناصری در سال 1304 هجری شمسی، توسط فردی به ‌نام محمد علی ناصری خیرآبادی ساخته شده است. این مسجد زیبا و چشم نواز، یک گنبد مرکزی با نقش‌های هندسی، دو مناره و 6 ستون اصلی دارد.

امامزاده سید مظفر

یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) که در قرن پنجم هجری زیسته، در این منطقه از دنیا رفته است. بنای زیبای امامزاده سید مظفر گردشگران زیادی را به بندرعباس می‌کشاند.

معرفی شهر بندرعباس

امامزاده سیدکامل

امامزاده سیدکامل یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده که اینک مقبره او در بندرعباس قرار دارد. درگذشته بارگاه این امام زاده محل دفن اهالی شهر نیز بوده ‌است، اما امروزه تنها به افراد خاص اجازه‌ی دفن داده می‌شود. این مکان نیز هر روز مقصد زائران و گردشگران است.

بندرعباس اماکن مذهب دیگری نیز دارد، امامزاده شاه محمد تقی، زیارتگاه خواجه خضر، مسجد صحرا‌باغی از این اماکن هستند.

زبان مردم بندرعباس

بندرعباس، به سبب موقعیت برتر خود در جنوب ایران، همواره پذیرای مسافران و تاجران فراوانی از سراسر دنیا بوده و هست و همین امر موجب‌ شده که فرهنگ، آداب و رسوم و حتی زبان آن‌ها در برخی زمینه‌ها بر روی فرهنگ مردم بندر موثر باشد. از جمله‌ی این تاثیرات می‌توان به تکلم زبان هندی، انگلیسی و عربی در بین مردم بندرعباس اشاره کرد.

آداب و رسوم مردم بندرعباس

در هر نقطه از ایران، بسته به مردمی که در آن زندگی می‌کنند، آداب و رسوم خاص مربوط به آن ناحیه دیده می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در بندرعباس و چیزی که اکثر گردشگران بدان اشاره کرده‌اند خون‌گرمی و مهمان‌ نوازی اهالی جنوب است و مسافرانی که به استان هرمزگان و بندرعباس سفر می‌کنند نیز عموماً با استقبال گرم اهالی آن منطقه روبه‌رو می‌شوند.

عید قربان

در ایام سوگواری و اعیاد اتحاد بین مردم بندرعباس بیش‌ از پیش نمایان می‌شود. یکی از این اعیاد، عید قربان است که همانند سایر نقاط ایران، از عظمت و شکوه فراوانی برخوردار است. در این روز، مردم صبح زود غسل می‌کنند و به مسجد می‌روند و تا شروع نماز‌ عید، به صورت مداوم تکبیر می‌گویند. آن‌ها پس از قربانی کردن گوسفند یا شتر، به سراغ افرادی در فامیل می‌روند که با یکدیگر قهر هستند و بینشان صلح و آشتی برقرار می‌کنند. بدین ترتیب، کدورت‌ها از بین رفته، و فضای شادی در شهر ایجاد می‌شود.

عید فطر

یکی دیگر از مراسمات مهم، که با شکوه هرچه بیشتر در جنوب برگزار می‌شود، عید فطر است. در این عید همه‌ی مردم در به نماز می‌ایستند و جلوه‌ای عظیم از وحدت را به نمایش می‌گذارند. در آخر نیز، برای یکدیگر آرزوی سلامتی کرده و بزرگترها به کوچکترها عیدی می‎‎‎‎‎‎‌دهند و آن‌ها را به خانه‌ی خود دعوت می‌کنند.  

مراسم عروسی

یکی از مراسم‌های متفاوت مردم بندرعباس با سایر شهرهای ایران که با شعف بیشتری برگزار می‌شود، مراسم عروسی است. دربندرعباس، خواستگارانی که از طرف خانواده‌ی داماد به خانه‌ی عروس می‌روند، باید از اقوام درجه‌ی یک داماد و در عین حال متاهل باشند. در مرحله‌ی اول که خانواده‌ی داماد به خواستگاری می‌روند صرفاً به قصد آشنایی دو طرف بوده و اگر خانواده‌ی عروس طرف مقابل را نپسندند، به بهانه‌ای این پیشنهاد را رد می‌کنند، در غیر این‌صورت 6-5 روز بعد جواب مثبت داده و خانواده‌ی داماد با هدایای رنگارنگ به خانه‌ی عروس می‌روند.

مهریه هم بنا به وضعیت خانواده‌ی عروس تعیین شده و به صورت نقد پرداخت می‌شود. البته اگر عروس طلا و جواهرات خود را به خانه‌ی داماد ببرد، یا از قبل خانواده‌ها همدیگر را نشناسند و یا داماد از شهر و دیاری دیگر باشد، مهریه سنگین‌تر می‌شود. در بندرعباس، تمام مخارج عروسی به عهده‌ی داماد بوده و تا سه روز قبل از عروسی باید به خانواده عروس تحویل داده شود. معمولاً جشن عروسی در این شهر، سه روز به طول می‌انجامد.

از دیگر مراسم‌های مهم بندرعباس، می توان به قبله ‌دعا، مولودی خوانی، زنبیل‌گردانی و دعا برای بارش باران و ... اشاره ‌کرد.

پوشش مردم بندرعباس

در بندرعباس و بیشتر شهرهای جنوبی ایران، اغلب مردان، لباس ساده‌ی عربی می‌پوشند زیرا به دلیل گرمای هوا این نوع پوشش بهترین انتخاب برای آن‌هاست. برخلاف مردان، پوشش زنان بندرعباس، بسیار زیبا و رنگی بوده و اکثراً مزین به گلابتون دوزی است. بیشتر زنان بندرعباس، بر روی صورت خود، نقابی می‌بندند که در اصطلاح محلی به آن برگه می‌گویند. این نقاب غالباً سیاه است اما کارهای دست‌دوزی شده‌ی روی آن، ر نگی است که جلوه‌ی خاصی به آن می‌بخشد. به دلیل جذابیت خاص این لباس‌ها، بیشتر زنان مسافر تمایل دارند یک دست از آن را تهیه کنند و با خود به سوغات ببرند.

معرفی شهر بندرعباس

غذاهای محلیبندر عباس

درسفر به مناطق جنوبی کشور ایران، مخصوصاً بندرعباس، مسافران دغدغه‌ی خوراک نخواهند داشت، زیرا تنوع غذایی موجود در این شهر می‌تواند باب هر میل باشد. با سفر از نواحی شمال ایران و نزدیک شدن به نواحی جنوبی، تغییرات آب و هوا بعث می‌شود غذاهای این نواحی تندتر ‌شوند. البته معمولاً مردم هر شهر با گیاهان و مواد موجود در همان منطقه اقدام به پخت غذا می‌کنند و به همین خاطر، در بندرعباس غذاها غالباً دریایی و تند هستند.

زیبون

زیبون، یکی از غذاهای خوشمزه و مورد علاقه مسافران بندرعباس است. این غذای لذیذ، از ترکیب ماهی و سیب‌زمینی درست می‌شود، به این صورت که ماهی تازه را چند ساعت قبل از پخت با ادویه‌های تند، مزه‌دار کرده و در روغن تفت می‌دهند. سپس سیب‌زمینی ها را نیز سرخ می‌کنند و با پیاز و گوجه‌فرنگی تفت داده شده به هم می‌ریزند. سرانجام همه‌ی این مواد را به همراه ماهی سرخ‌شده، درون نان محلی می‌گذارند و به عنوان خورشت با برنج دم کرده سرو می‌کنند.

هزاری

هزاری از غذاهای محبوب و مجلسی بندرعباس است و برای تهیه‌ی آن، ماهی را با ادویه‌های تند مزه‌دار کرده در آبلیمو، می‌خوابانند. سپس پیاز متوسطی را تفت داده با ماهی سرخ شده به صورت تکه تکه درمی‌آورند و آن را به صورت لایه به لایه داخل برنج می‌ریزند و به مدت یک و نیم ساعت منتظر می‌مانند تا دم بکشد و در آخر به هنگام سرو، آن را با فلفل دلمه‌ای تزیین می‌کنند.

بلالیت

در بندرعباس نیز مانند برخی شهرهای ایران، غذاهایی به صورت شیرین طبخ می‌شوند، بلالیت از غذاهای شیرین بندرعباس است که بیش‌تر در وعده‌ی صبحانه سرو می‌شود. بلالیت از یک ماکارونی رشته‌ای نازک، به همراه هل و روغن که به آن گلاب شیره‌ی خرما یا شکر اضافه می‌کنند تهیه می‌شود و زعفران نیز رنگ و عطر خاصی به آن می‌بخشد، بلالیت، محبوبیت خاصی بین گردشگران دارد و یکی از انتخاب‌های اصلی منوی رستوران های بندرعباس است.

معرفی شهر بندرعباس

سوراغ، بریانی محلی، میگوپلو، سمبوسه، موفلک، مهیاوه و... نیز از غذاهای محلی بندرعباس به‌شمار می‌روند.

 

اقامتگاه ها و هتل های بندرعباس

بندرعباس، شهری نسبتاً پرجمعیت است و مسافران داخلی وخارجی زیادی به آن سفر دارند. بنابراین جهت اسکان این مسافران،  هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های متفاوتی ساخته شده است. برخی از این هتل‌ها عبارت‌اند از هتل هرمز، هتل هما، هتل بین المللی خلیج فارس، هتل آتیلار، هتل ایران، هتل امین، هتل فروغ، هتل آپادانا و هتل آپارتمان اطلس.

هتل هرمز: در مرکز بندرعباس، بلوار امام خمینی، در میدان انقلاب، هتل هرمز قرار دارد. این هتل پنج ستاره و لوکس که به شکل اف انگلیسی، ساخته شده دارای امکاناتی مطابق با استانداردهای جهانی است. این هتل همچنین رستوران دریایی و مرکز خرید نیز دارد.

معرفی شهر بندرعباس

هتل هما: هتل هما بهترین گزینه برای مسافرانی است که به دنبال هتلی در نزدیک دریا هستند. این هتل، همچنین به جاذبه‌های گردشگری نظیر اسکله‌ها، موزه‌ها و معبد هندوها نیز نزدیک است و با داشتن امکاناتی مناسب، از هتل‌های معروف بندرعباس به ‌شمار می‌رود. هتل هما در بلوار پاسداران، خیابان معراج قرار دارد.

معرفی شهر بندرعباس

خرید و سوغاتی از بندرعباس

استان هرمزگان هم، مانند سایر استان‌های کشور ایران، دارای صنایع دستی متنوعی دارد. اما در طول تاریخ و به دلیل کوچ افراد بومی و جوانان، به شهرهای دیگر، مخصوصا شهرهای بزرگ و صنعتی، این هنرها در دست فراموشی است و رفته رفته از تعداد صنعتگران و استادکاران آن‌ها کم می‌شود. اما در طی چند سال اخیر، با دایر شدن کارگاه‌های تولیدی و صنعتی، تحت نظارت مراکز دولتی، کم‌کم هنرهای رو به افول دوباره رونق گرفته و جوانان علاقه‌مند را به سوی این کارگاه‌ها جذب‌کرده ‌است. در بندرعباس، هنرهای دستی متعددی وجود دارد که حصیربافی، گلابتون دوزی، رودوزی، سفالگری، جاجیم و گبه‌بافی معروف‌ترین آن‌ها هستند.

حصیر بافی

استان هرمزگان نخلستان های فراوانی دارد که منبع در‌‌آمد بسیاری از روستاییان به حساب می‌آید. میوه‌ی درخت نخل یا همان خرما که یک ماده‌ی مفید غذایی به‌شمار می‌رود یکی از محصولات صادراتی ایران است که در بندرعباس و برخی شهرهای‌ دیگر تولید می‌شود. اهالی این منطقه، از برگ‌های درخت خرما که لیف نامیده‌ می‌شوند انواع لوازم مورد نیاز خود مانند سبد، ظروف غذا، زیرانداز، روانداز، سایه‌بان و گاهی سقف کلبه‌ها را تولید می‌کنند.  

معرفی شهر بندرعباس

گلابتون دوزی

از صنایع منحصر به فرد در استان هرمزگان، گلابتون دوزی است. در این صنعت، با استفاده از نخ‌های طلایی و رنگی بر روی یقه‌ی لباس‌ها، سر‌آستین‌ها، جلوی‌ پیراهن‌‌ها، روی جلد قرآن، مچ شلوار و روی دمپایی، نقش‌های زیبایی دوخته می‌شود که این نقش‌ها زیبایی لباس‌ها را دو چندان می‌کنند.

معرفی شهر بندرعباس

صنایع دستی دریایی

شهروندان ساحل نشین بندرعباس با چسباندن صدف‌ها به یکدیگر وسایل تزئینی و دکوری زیبایی درست می‌کنند. آن‌ها توانسته‌اند با ساخت این آثار توجه گردشگران را جلب‌کرده و به عنوان سوغات شهرشان به مسافران بفروشند.

معرفی شهر بندرعباس

شیرینی های بندرعباس

شیرینی‌های هر منطقه باتوجه به مواد موجود درآن ناحیه‌، و آب و هوای حاکم بر آن،کیفیت متفاوتی دارد. با مشاهده‌ی درختان خرما و گیاهانی همچون زیره، می‌توان حدس زد که اجزاء اصلی تشکیل‌ دهنده‌ی شیرینی‌های جنوب چه چیزهایی هستند. متاسفانه امروزه، با گشت‌و‌گذار در بندرعباس، شیرینی‌های فانتزی بیشتر از شیرینی‌های سنتی دیده می‌شود، اما جوینده یابنده ‌است و با جست‌وجو می‌توان انواع مختلفی از این شرینی‌ها را خریداری‌کرد. البته هنوز هم این سنت کاملا فراموش نشده و در مهمانی‌ها و اعیاد این شیرینی‌ها توسط خانم‌های خانه تهیه و سرو می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: انگشت‌‌پیچ، خرما دیشو، ساگو، رنگینک، خمفروش، فرنی، نشا، لقیمات و... که هر کدام، می‌توانند سوغات مناسبی از بندرعباس باشند.

معرفی شهر بندرعباس

سخن آخر

گذشته از دیدنی‌های بندرعباس، این شهر به خاطر ماهیتش بسیار جذاب است. بندرعباس جایی است که فلات ایران تمام می‌شود و آبی دریای آزاد ظاهر می‌شود. از آن پس خودروهایتان دیگر به کار نمی‌آید و برای جلوتر رفتن باید دل به کشتی و پهنه دریا بسپارید. تجارت از دیرباز هویت شهر را شکل داده و امروزه آثار آن در جای‌جای شهر و سیمای مردمان هویداست. ساحل بندرعباس جایی است که دو دریای عمان و خلیج فارس به هم می‌پیوندند و کمی آنسوتر بزرگترین جزیره کشورمان در انتظار بازدید شماست. بندرعباس دروازه ورود کشور ماست.. دوستش داریم.

دسته ها:
}