لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/03

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است. رودبار (روبار) یکی از شهر‌های استان گیلان و مرکز شهرستان رودبار است که به شهر زیتون نیز معروف است.

راه های دسترسی به رودبار

مسیر جاده ای

رودبار در مسیر آزادراه شماره‌ی1 یا اتوبان تهران ( راهنمای سفر به تهران ) ـ رشت قرار گرفته است و به دلیل اینکه کمربندی ندارد، مسیر عبوری به گیلان ناگزیر از داخل خیابان های شهر می‌گذرد و از طریق این اتوبان ، شهر به منجیل و قزوین و رشت می رسد. همچنین این شهر به وسیله­ی جاده قدیم و دوطرفه‌ی رشت ـ قزوین، به شهر رستم‌آباد و در امتداد آن به امام‌زاده هاشم و رشت متّصل می‌شود. علاوه بر این شهراز طریق یک جاده آسفالته از جنوب و از طریق جاده‌ی طارم به منجیل و گیلوان در استان زنجان متّصل می­شود. همچنین جاده‌های شوسه ای ، رودبار را به ییلاق لاکه، دارستان و روستای کَلِشتر نیز متّصل میکنند.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

راه آهن رودبار

رودبار در حال حاضر هیچ گونه ایستگاه راه‌آهنی ندارد، امّا خطِّ آهن قزوین ـ رشت در دست احداث است و در آینده می­تواند مسافران را به این شهر برساند.

پرواز به رشت

هرچند شهرستان رودبار فاقد فرودگاه است اما نزدیک‌ترین فرودگاه به آن در شهرستان رشت ( راهنمای سفر به رشت ) واقع شده است که 76 کیلومتر با آن فاصله دارد و اگر کسی به سفر هوایی تمایل داشته باشد می­‎تواند از طریق فروردگاه رشت و بعد از آن از طریق مسیر زمینی خود را به رودبار برساند. به‎طور مثال می‎توانید بلیط هواپیما تهران رشت را در کی سفر بیابید.

جغرافیای رودبار

آب و هوای رودبار

شهرستان رودبار در کرانه سفیدرود و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و آب و هوای آن تحت تأثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه‌ی مرکزی قرار دارد. از نظر آب و هوایی این منطقه، به‌ویژه شهر رودبار،  آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد. زمستان‌های آن معتدل و اندکی مرطوب، و تابستان‌هایش گرم و خشک است . رویش درختان زیتون نیز در این منطقه نشان دهنده ی این موضوع است. این منطقه در مسیر بادهای دائمیِ درّه‌ی سفیدرود قرار گفته است که به بادهای منجیل معروف است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

پوشش گیاهی منطقه رودبار

شرايط منطقه و نسبت ارتفاع قرارگرفتن جنگل در نقاط پست، و در نهايت تخريب جنگل در پاره‌اي از نقاط باعث شده كه پوشش های مختلف جنگلي در منطقه مشاهده شود. در ارتفاعات پائين، انواع گونه‌هاي پست خرمندي،انجير، لياكي دیده می شود­ و با افزايش ارتفاع توده‌هاي جنگل، ممرز، ممرز بلوط، ممرز راش، و... و ساير گونه‌هاي جنگلي عمدتاً به‌طور هم‌زمان با تيپ‌هاي مذكور روییده اند.

توسكای ييلاقی، توسكای قشلاقي، افرا، شيزار، ون، شمشاد، زیتون، خرمندي، درك گردو، راش، ممرز، بلوط، انجير، ملج، زربين، گيلاس وحشي، جل وليك، اوري، ازگيل، خاسي، آزاد، نمدار، گز، ارسي، زرشك، بادام وحشي، انجیلی، ممرز، اوجا، لرگ، توسکا، سیاه تلو، آلوچه‌ی وحشی، ازگیل، ازملک، سیاه ولیک، انار و... از گونه‌هاي درختي و گیاهی هستند که در جنگل‌هاي شهرستان رودبار می­رویند.

گونه‌هاي بوته‌اي و علفي جنگل‌هاي شهرستان رودبار نیز شامل‌: فرفیون، كوله‌خاس، اقطي، توت‌فرنگي، سرخس، چلرك، آقطی، تمشک،داردوست، تمشك،سرخس عقابی و جنگلی، گزنه،  النا، سیکلامن، متامتیو و... می­شود. حدود ۴ هکتار از منطقه را درختان پراکنده‌ی زربین در بر گرفته اند.

 پوشش جانوری منطقه رودبار

از مهم‌ترین گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به تشی،مارال، پلنگ، شوکا، ابیا، شغال، گورکن، لاك‌پشت،خرس، گراز، گربه‌ی جنگلی، راسو و پرندگانی مثل کبک، عقاب جنگلی، سینه‌سرخ جنگلی، دلیچه و بحری اشاره کرد. همچنین حیوانات نادر زیادی وجود دارند که منطقه‌ی حفاظت شده‌ی سیاهرود را به‌عنوان محلِّ سکونت خودبرگزیده­اند. از مهم‌ترین گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به گربه‌ی وحشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، مارال، گراز، شوکا، تشی، شغال و راسو اشاره داشت. پرندگانی نظیر عقاب جنگلی، دلیجه، کبک، دارکوب و بحری نیز در این منطقه وجود دارند.

جاذبه های طبیعی رودبار را ببینید !

رودخانه سفیدرود

شهر رودبار در کنار مسیر رودخانه‌ی سفیدرود (در قدیم آمارد)، دومین رود بلند ایران قرار گرفته است. این رود در مسیر خود به سمت دریا چشم انداز‌های طبیعی فراوانی دارد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

سرو کهن سال هرزویل

درخت سرو زیبای هرزویل در 13 کیلومتری رودبار و در روستای هرزویل قرار گرفته است و قدمتی چند هزار ساله دارد. ناصر خسرو در سفرنامه‌ی خود به زیبایی‌های روستای هرزویل و سرو کهن سال آن اشاره کرده است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

دریاچه سد سفیدرود یا منجیل

دریاچه سد سفیدرود به وسعت تقریبی 56 کیلومتر مربع، و در نتیجه‌ی احداث سد بر روی رودخانه‌ی سفیدرود به‌وجود آمده است. این سد در شهر منجیل، و در 8 کیلومتری شهر رودبار قرار دارد و جزیره یا گاهی شبه جزیره‌ای در آن وجود دارد. پارک ساحلی سد منجیل نمایی زیبا از دریاچه، سد، جزیره و نیروگاه‌های بادی منجیل دارد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

چشمه آب گرم ماست خور

این چشمه در دهکده ماست خور، ۵ کیلومتری شهر رودبار و در غرب سد منجیل قرار دارد. آب چشمه ماست خور هنگام خروج از سرچشمه خود، گرم و جوشان است. اهالی ماست خور و علی‌آباد سفلی، آب چشمه را به خزینه‌هایی هدایت و در آن‌ها حمام می‌کنند، و معتقدند که آب این چشمه جنبه درمانی دارد.

روستای داماش (گل سوسن چلچراغ یا سوسن سفید)

داماش از روستاهای ییلاقی دهستان جیرنده‌ی بخش عمارلو، در شهرستان رودبار است، و در 75 کیلومتری رودبار قرار گرفته است. گل کم‌یاب سوسن چلچلراغ جزو گیاهان بومی روستای داماشِ شهرستان رودبار است و همه ساله اردیبهشت‌ماه دراین روستا، جشنواره‌ی گل‌دهی سوسن چلچراغ برگزار می‌شود. این گیاه از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه‌ی تیرماه پایدار می‌مانند. این گل، تنها گلی است که در فهرست آثار ملّی به ثبت رسیده ‌است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

چشمه آب گرم لویه

لویه روستایی است در2 کیلومتری رودبار. این منطقه به سبب آب و هوای مطبوع و خاک حاصل‌خیزی که دارد، دارای تنوّع محصولات کشاورزی و درختان میوه است. لویه دارای امکانات رفاهی اندکی ‌است و همین موجب ضعف این روستا شده است. آب این چشمه در انتهای روستا است، امّا مسیری ماشین‌رو ندارد و برای رسیدن به آن باید یک ساعت پیاده‌روی کرد.

پارک جنگلی سد تاریک کندلات

این پارک در 32 کیلومتری رودبار واقع شده است و حدود 630 هکتار مساحت دارد، و جزو جنگل‌های هیرکانی است. درختان گوناگون، با برگ‌های رنگارنگ در فصل‌های چهارگانه همراه با سرسبزی و پوششِ علفی جزو جاذبه های آن است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

قله درفک

قله درفک با ارتفاع 2700 متر از سطح دریا، آتشفشان خاموشی است که در فاصله‌ی 75 کیلومتری رودبار قرار دارد و به بام گیلان مشهور است. در دهانه‌ی قلّه‌ی درفک، یخچالی طبیعی به طول حدودی 100 متر مربوط به دوران سوم زمین شناسی وجود دارد که درتمام طول سال پوشیده از یخ است، و آب شُرب مردم منطقه را هم تأمین می‌کند. عشایر در داخل کاسه‌ی قلّه با سنگ، خانه ساخته‌اند و از داخل این غار یخ بیرون می‌آورند و برای سیراب کردن احشام خود در تابستان از آن استفاده می‌کنند.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

چشمه آب معدنی داماش

این چشمه معدنی در روستای داماش در75 کیلومتری رودبار و ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. داماش، چشمه‌ی زیبایی دارد که از آن آبی سالم و سبک سرازیر می‌شود و به آب معدنی داماش معروف است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

روستای اسطلخ جان

روستای اسطلخ جان در 30 کیلومتری رودبار واقع شده و دارای مناظر و خانه‌های روستایی زیبایی ‌است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

ییلاق سلانسر

روستای سلانسر در ارتفاعات رستم‌آباد قرار گرفته است و در ۱۵ کیلومتری رودبار و در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. سلانسر تابستان‌های بسیار خنک دارد و از ییلاقات زیبای منطقه‌ی رودبار است. اِشراف این ییلاق به درّه‌ی سفیدرود و طبیعت همیشه مِه‌گرفته، از زیبایی‌های آن است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

منطقه حفاظت شده سیاهرود

منطقه جنگلی سیاهرود در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار واقع شده است. منطقه‌ی مذکور کاملاً کوهستانی و دارای عرصه‌های جنگلی متراکم و پراکنده، اراضی مرتعی و اراضی کشاورزی وسیع، درّه‌های عمیق و پرآب، مناطق صخره‌ای، چشمه‌سارهای متعدّد و رودخانه‌های دائمی است. قلّه‌ی مرتفع و مشهور درفک نیز در شمال این منطقه‌ی حفاظت شده قرار گرفته است. شاخص‌ترین ویژگی این منطقه، وجود جنگل‌هایِ بسیارِ با ارزشِ هیرکانی است که در بخش‌های وسیعی از آن گسترده شده‌‌اند.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

استخر ویستان یا بره سر

استخر بره سر، یکی از جاذبه‌های طبیعی منطقه‌ی خورگام است، که در 56 کیلومتری رودبار، در دل جنگل قرار دارد، و دارای گونه‌های مختلفی از پرندگان و انواع آبزیان است. این استخر فاقد رودِ دائمی است و به‌طور طبیعی و با سرازیر شدن آب‌های سطحی و چشمه‌های زیرزمینی ایجاد شده است و دارای مناظر چشم‌نوازی است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

امکان ماهی‌گیری در دریاچه وجود دارد، امّا ماهیان زینتی قرمز بیش از سایر ماهیان خودنمایی می‌کنند. اطراف این دریاچه فاقد هرگونه امکانات رفاهی است و وسعت دریاچه حدود ۴ هکتار است.

آبشار کلشتر

این آبشار که بیش از20متر ارتفاع دارد، یکی از مکان‌های دیدنی روستای کلشتر رودبار است. روستای کلشتر در 3 کیلومتری رودبار، مساحت عمده‌ی جنگل‌های منطقه را به خود اختصاص داده است و جنگل‌های پر درخت و بکری در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه‌های سر به آسمان و دشتی زیبا با علف‌های بلند و سرسبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا از ویژگی‌های آن است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

غار آبی دیورش

غار آبی دیورش، نزدیک روستای دیورش، در 24 کیلومتری رودبار قرار گرفته است و در منطقه‌ای جنگل و سنگلاخی به سمت داخل زمین قرار دارد. روستای دیورش به‌دلیل داشتن سرچشمه‌ی سفید آب و غار طبیعی نورچشمه، و پل قدیمی گلی(گل پل) با کوه‌های اطراف، محلّی دیدنی است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

چشمه آب معدنی سنگرود

سنگرود روستایی است از توابع شهرستان رودبار، بخش عمارلو که تقریباً در 65 کیلومتری شهر رودبار قرار دارد. آب این چشمه، جنبه‌ی درمانی دارد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

دریاچه حلیمه جان یا دریاچه عروس

دریاچه حلیمه جان یا دریاچه عروس در توابع بخش رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار و در 30 کیلومتری روبار قرار دارد. این دریاچه به دو رنگ بودن معروف است، که علّت آن وزشِ باد و جلبک‌های روی دریاچه است. مجتمع تفریحی و جاد‌ه‌ی مناسب برای رسیدن به دریاچه وجود ندارد، و منطقه تا حدودی بکر است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

روستای شاه شهیدان

روستای شاه شهیدان در بخش خورگام (بره سر) و در 60 کیلومتری رودبار واقع شده است. این روستا از شمال و شرق به بخش دیلمان، از جنوب به مراتع سرسبز و از غرب به صخره‌ی بلند و زیبای اسپهبدان ختم می‌شود. با توجّه به ارتفاع نسبتاً زیاد روستا، مناظر زیبا از دیلمان و جلگه‌ی گیلان دارد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

جنگل نقله بر

در نزدیکی روستای رستم‌آباد شهرستان رودبار قرار گرفته است و دارای گونه‌های متنوّع گیاهی و جانوری است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

روستای گنجه

این روستا، در ۵ کیلومتر رودبار واقع شده است و اهالی روستا به زبان کِردی کرمانجی صحبت می‌کنند. روستا قبلاً یکی از قطب‌های صنعتی ایران محسوب می‌شد و کارخانه‌های روغن‌کشی زیتون و کفش ملّی در آن قرار داشت.

آبشار خلشکوه

در نزدیکی روستای خرّم‌کوه، در بخش عمارلوی شهرستان رودبار قرار دارد و ارتفاع آن 8 متر است.

روستای اسکولک

در بخش بلوکات شهرستان رودبار قرار دارد و دارای جنگل، رودخانه و طبیعت بكر است كه به‌ویژه در بهار و تابستان جذابیّت‌های فراوانی دارد.

عمارلو

یکی از بخش‌های شهرستان رودبار ‌است که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و درحدود 1800 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. این منطقه، مسکونی است و اقوام کُرد و تات در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اقوام تات ساکنین قدیمی و اقوام کُرد مهاجران این منطقه هستند. عمارلو از ییلاق‌های زیبایی برخوردار است که ارتفاع آن‌ها به حدود 2200 متر از سطح زمین می‌رسد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

روستای انبوه

روستای انبوه در مرز استان گیلان و قزوین قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است. طبیعت سرسبز و زیبایش موجب جذب گردشگران بسیاری به این منطقه شده است. همچنین در این روستا هر ساله جشن انار نیز برگزار می‌شود. از جمله آثار تاریخی موجود در این روستا، قلعه‌ی چیمارود و پل انبوه است. پل انبوه در فاصله‌ی ۳ کیلومتری روستای انبوه بر روی رودخانه شاهرود واقع شده است، این که به پل شاهزاده تی‌تی خانم هم معروف است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

غار‌های اسب، کبوتر، اشتنیف، اسپهبدان، سیاه و غار دربند رشی از دیگر مناطق دیدنی اطراف رودبار هستند.

حفاظت از محیط زیست

رهاسازی پسآب آلوده‌ی واحدهای فرآوری زیتون و روغن‌کشی و واحد‌های صنعتی به منابع آبی یکی از مشکلات عمده‌ی این منطقه ‌است. همچنین وجود معادن شن و ماسه در کرانه‌ی سفیدرود و برداشت بی‌رویّه از آن، باعث مشکلات محیط زیستی شده است. وجود شکارچیان غیرقانونی در جنگل‌های اطراف، گونه‌های جانوری را تهدید می‌کند و گردشگران با رها کردن زباله و آتش‌سوزی جنگل‌ها در اثر سهل‌انگاری سبب آلودگی محیط می‌شوند.

فاضلاب انسانی و خانگی، پس‌آب صنعتی و بیمارستانی، بدون تصفیه مستقیماً وارد دریاچه‌ی پشتِ سدِّ سپیدرود می‌شود و سموم و کودهای کشاورزی بدون مدیریت از بالادست راهی این دریاچه می‌شود، و مورد استفاده برای کشاورزی در پایین‌دست، آبزی پروری و آشامیدنی قرار می‌گیرد.

برنامه‌های مطالعاتی و در حال ساخت و بهره‌برداری حدود 166 سد بر روی حوزه‌ی آبی رودخانه‌ی سپیدرود در استان‌های هم جوار سبب کاهش آورد رودخانه و در نهایت تبدیل شرایط رودبار و استان گیلان به دریاچه‌ی ارومیه می‌شود. در طرّاحی سد‌های فوق، مسئله‌ی حق‌ّآبه‌ی محیط زیست و مسیر عبور ماهیان از پائین‌دستِ رودخانه به بالادست با وجود حدود 60 گونه ماهی در این حوزه در نظر گرفته نشده است.

تاریخ رودبار را بخوانید !

کاوش‌های باستان‌شناسی نشان از سکونت انسان از گذشته‌های دور در این منطقه دارند. در منطقه‌ی گنج‌پرِ رستم‌آباد، آثاری به قدمت 250.000 سال و مربوط به عصر پارینه سنگی یافت شده است. در اطراف روستاهای خل‌وشت و اسکابن آثاری از 16000 سال تا دوره‌ی آهن2 یافت شده است. در تپّه‌ی مارلیک، آثاری ارزشمند به‌دست آمده که حاکی از وجود تمدّنی کهن و درخشان در این منطقه، مربوط به هزاره‌ی دوم قبل از میلاد ‌است و احتمال می‌رود که این تپّه آرامگاه خصوصی فرمانروایان و شاهزادگان محلّی بوده باشد. همچنین از زمان اشکانیان و ساسانیان آثاری در این شهرستان وجود دارد. در این دوره‌ها ساکنین محلّی را قوم آمارد (مردها) می‌نامیدند.

براساس نوشته ی بارتولد و یادداشت‌های کسروی، مقرِّ سلطنت جستانیان (از قرن دوم تا اواسط قرن پنجم هجری) در رودبار، واقع در کناره‌ی سفیدرود بوده است. رابینو از سکه‌ای نام می‌بَرَد که به تاریخ 363 هجری در رودبار به نام خسروشاه بن مبادل (مقابل) زده شده بود. در «معجم البلدان» ذکر شده که رودبار به‌عنوان یک قصبه از نواحی دیلم به شمار می‌رفته است. در قرون میانه‌ی اسلامی حمدالله مستوفی در «تاریخ گزیده»، رودبار را در قلمرو دیلمیان به شمار آورده است. در دوره‌ی سلجوقیان، فرقه‌ی اسماعیلیّه در ناحیه‌ی عمارلو ساکن شدند و قلعه‌ای احداث کردند. در دوره‌ی افشار، گروهی از کُرد‌های ساکن در خراسان به منطقه‌ی رودبار و عمارلو کوچانده شدند. رودبار تا سال 1345 شامل تعدادی روستای نزديک به هم بوده که از اين سال به‌عنوان شهر تلقّی شده است.

مشاهیر رودبار

 از مشاهیر این خطّه می‌توان از ایرج هدایتی شاعر و ترانه‌سرا، و گیتی خوشدل شاعر و مترجم نام بُرد.

جاذبه های تاریخی رودبار را بشناسید !

تپّه مارلیک

تپّه مارلیک، در نزدیکی روستای نصفی در 27 کیلومتری شهر رودبار قرار گرفته است و با وسعت حدود يک هكتار در كنار باغ‌های زيتون و بيجارهای برنج قرار دارد. تپّه مارلیک بقایای به‌جای مانده از تمدّن باستانی و پیشرفته و متعلّق به دست‌کم 3000 سال پیش است. در همه‌ی آرامگاه‌‌های یافت شده در مارلیک، اشیایی مانند ظروف سفالین، دکمه‌‌های تزئینی، انواع سرگرز، پیکان، جام‌‌های چینی، طلا، نقره و مفرغ، خنجر، شمشیر، مجسمه‌‌های برنزی و سفالی، سرنیزه و کلاهخود و... پیدا شده‌ است. این تپّه، صخره‌ای است، و ازسنگ‌های سولفات آهن تشکیل شده است؛ و لایه‌های طبیعی و تحتانی آن‌چنان است که شکاف‌های بزرگ در درون تپّه ایجاد کرده و همین حفره‌ها موجب شده تا حیواناتی از قبیل موش و مار به فراوانی در آن لانه کنند. گروهی نام مارلیک را برگرفته از واژگان گیلکی "مار" و "لیک" (سوراخ) می‌دانند و گروهی دیگر مارلیک را برگرفته از نام قوم آمارد و 2 واژه‌ی "مارد" (اشاره به آماردها) و "لیک" (قوم) می‌دانند. در این دشت تپّه‌‌های باستانی زیادی وجود دارند که 5 تپّه‌ی مارلیک، زینب بیجار، دور بیجار، پیلاقلعه و جازم کول از همه مهم‌تر هستند.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

غار اسپهبدان

این غار در روستای شاه شهیدان از توابع دهستان خورگام رودبار واقع شده و آثاری مربوط به عصر آهن در آن یافت شده است. ارتفاع دهانه‌ی غار حدود 17 متر و عرض آن در کم‌ترین نقاط حدود 5 تا 7 متر است. بعد از عبور از دهانه، تالار ابتدایی «تالار دل‌گشا» و تالار دوم با نام «تالار دلربا» واقع شده‌‌اند که سقف آن‌ها در بعضی جاها به 10 متر می‌رسد.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

غار دربند رشی

غار در جنوب روستای رشی در بخش رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار، در ارتفاع حدود 750 متری از سطح دریا قرار دارد. این مکان‌‌های باستانی شامل غار بزرگ کویلگر با طول تقریبی 60 متر و غار جوکویله با طول تقریبی 30 متر ‌است، که دهانه‌ی هر دو در جهت جنوب قرار دارد. سنگواره‌‌های کشف شده در غار دربند رشی رودبار نشان می‌دهد که این غار پیش از ۲۰۰ هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده ‌است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

قلعه چیمارود

مربوط به دوره‌ی اسماعیلیه است و در شهرستان رودبار، بخش عمارلو، روستای انبوه واقع شده است.

قلعه و پای قلعه کلیشم

مربوط به عصر آهن و دوره‌ی اسماعیلیه است و در بخش عمارلو، روستای کلیشم واقع شده است.

پل‌ تاريخي‌ لوشان‌

اين‌ پل‌ در گذشته تنها راه‌ ارتباطي‌ دو سوي‌ رودخانه‌‌ی شاهرود بود. پژوهندگان،‌ ساختمان‌ِ اين‌ پل‌ آجري‌ را به‌ خسروخان‌ گرجي، ‌حكمران‌ گيلان،‌ در زمان‌ فتحعلي‌ شاه،‌ و بنای اولیّه‌ی آن را به قرن‌ نهم‌ هجري‌ نسبت می‌دهند. پل‌ لوشان‌ 102 متر طول‌ و چهار چشمه‌ دارد كه‌ دو چشمه‌ی‌ آن‌ بزرگ‌ و دو چشمه‌ی‌ آن‌ كوچك‌ است‌. در پايه‌ی ‌پل،‌ اتاق‌ بسيار بزرگي‌ وجود دارد كه‌ براي‌ اقامت‌ و استراحت‌ كاروانيان‌ در شب‌ و به ‌هنگام‌ بارندگي‌ بسيار مناسب‌ بوده است‌.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

پل انبوه

اين پل در کناره‌ی دهکده‌ی پل انبوه از توابع رودبار بر روي رودخانه‌ی شاهرود و در مسير قديمي و کاروان‌رو قزوين به ديلمان واقع شده و از ساخته‌هاي دوره‌ی صفوي است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

در اطراف رودبار، به‌ویژه عمارلو، محوّطه‌های بسیاری از دوران‌های تاریخی مختلف یافت شده است که عبارتند از اردوشرقی (سنگر)، پیل بره، تاریخی عروفین، تلکم چال، چریه، خرپین، خرچاک، دوبرادران نورده، رستم‌خانی کش، زینب بیجار، سرکلاه‌سنگ، سل گاه، سلاچان پارودبار، سیاه پس، سیاه ریز، سینه خانی، شمشا دیوار، شیلانیک‌پشته اسکابن، فیلده، قلاکوتی خرّم‌کوه، کوره دشت‌ویه، گرد کول دوم، گنج پرو نظرگار و... .

اماکن مذهبی رودبار را ببینید !

 بقعه شاه شهیدان عمارلو ، بقاع امامزاده ابوالحسن و ابوالفضل ، بقاع سیّد عبدالله و سیّد قاسم ، امامزاده محمد حنیفه بیورزین و امامزاده طاهر سر شمام رستم‌آباد ، از زیارتگاه های مذهبی رودبار هستند.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

زبان مردم رودبار را بشنوید !

زبان و لهجه‌ی ‌اصلي مردم شهرستان رودبار، تاتي است، و داراي قدمتی بالا و دستور زبان و فرهنگ اصطلاحات خاصّي است. امّا تاتی این منطقه شباهت زیادی به گیلکی دارد. به غیر آن زبان‌های گیلگی، ترکی تالشی و کُردی و لُری هم در آن رواج دارد.

قومیت

قومیّت مردم رودبار از قوم تات است، که در طی سالیان طولانی در مجاورت با اقوام دیلم، گیلک و تالش هم‌زیستی داشته‌‌اند. به‌علّت تحوّلات و مهاجرت‌هاي سياسي به اين شهرستان، مانند اسكان مخالفين حكومت‌ها مهاجرت‌هايي كه به صورت ايل‌هاي بزرگ مانند ايلهاي ريشوند(رشوند)، غياثوند، چگيني و همچنين مهاجرت‌هايي كه ترك‌ها و كردها و لر‌ها به دستور شاه عباس و نادر شاه به اين شهرستان نموده‌اند، و از آن‌جا كه اين اقوام همچنان آداب و رسوم خود را حفظ كرده‌اند، باعث شده است كه امروزه این شهرستان داراي اقوام، زبان‌ها، لهجه‌ها و آداب و رسوم متنوّعي باشد. از نظر زبان و لهجه، شهر رودبار را مي‌توان مرز گيلان دانست و با گذشتن از اين شهر و رسيدن به شهر منجيل از تعداد افرادي كه به گويش گيلكي سخن مي‌گويند كم شده و آذري‌زبان‌ها بيش‌تر مي‌شوند.

لباس مردم رودبار

سابقه‌ی تاریخی لباس‌های محلّی استان گیلان، به اشیای کشف‌شده در چراغعلی تّپه‌ی رستم‌آباد (مارلیک) برمی‌گردد. یافته‌های دیگری در نواحی باستانی رستم‌آباد رودبار، وجود پای‌افزار را هم‌زمان با سایر انواع لباس در این منطقه نشان می‌دهد. با وجود کم‌توجّهی نسل جدید به لباس‌های محلّی، هنوز لباس‌های عمارلویی ،خورگامی، قاسم‌آبادی، تالشی، دیلمانی و...، کم و بیش، مخصوصاً در مراسم‌های خاص، استفاده می‌شوند. لباس عمارلویی یا کرمانجی مانند لباس‌های کُرد‌های خراسان شمالی است. البسه‌ی زنان و دختران کرمانج، دارای تنوّع رنگ و طرح و غالباً شامل یاشار یا چارقد، کراس(بلوز)، شیلوار(دامن)، جلیقه وشلیته است. پیراهن قاسم‌آبادی، که مختصِّ این روستا نیست و در بخش‌های مختلف گیلان از جمله شهرستان رودبار استفاده می‌شود، شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل)، که به جای آن از کلاه هم استفاده می‌شود و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزیین می‌شود، جلیقه، پیراهن و دامن، که از پارچه‌ی ساده و یا گل‌دار که روی آن با فرم استانداردی نواردوزی شده باشد، است. البته این فرم نواردوزی در روستاهای مختلف متغیّر است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

آداب و رسوم شهرستان رودبار

 از مراسم‌های سنّتی این منطقه می‌توان به جشن گل دهی سوسن چلچراغ ، جشن سنّتی انارچینی و مراسم علم واچینی اشاره کرد.

موسیقی در رودیار

موسیقی محلّی رودبار شامل موسیقی دیلمی ، آواز‌های تاتی و کرمانج است.

غذای مردم رودبار

غذاهاي محلّي رودبار شامل شامي‌رودباري، کباب ترش، ماهي بره، گل درچمن، ترش تره، و انجم خورش، باقلا قاتوق، سياه خورش(فسنجان)، مرجوآبي(عدسي)، مرجوپلا(عدس پلو)، ميرزا قاسمي، شفيدپلو و پنركو ‌است.

از رستوران‌های شهرستان رودبار می‌توان به رستوران‌های جهانگیری، سرچشمه و دوقلوها اشاره کرد.

اقامت در رودبار

اقامتگاهای رودبار شامل خانه معلّم، هتل زیتون 1و 2، هتل ماتک(منجیل) و... است. همچنین امکان اقامت در خانه‌های روستایی و سنّتی شهرستان هم وجود دارد.

سوغاتی و خرید از رودبار

صنایع دستی رودبار

شال‌ بافی، جوراب ‌بافی، نمدمالی، تولیدات دستبافت پشمی، گلیم بافی، جاجیم بافی، مفرش بافی و... از صنایع دستی این شهرستان است. همچنین صابون تهیه شده از زیتون، از گذشته، یکی از محصولات مهمِّ رودبار بوده است.

راهنمای سفر به رودبار ، شهر زیتون

خرید از رودبار

بازار سنّتی محلّی هفتگی شهر رودبار، روزهای دوشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود و انواع كالاها و اجناس مانند موّادغذايي، پوشاك، وسايل منزل و لوازم زينتي و كشاورزي در آن به فروش مي‌رسد.

بازار سنّتی محلّی هفتگی منجیل روز یكشنبه و بازار سنّتی محلی هفتگی لوشان روز سه شنبه برپا می‌شوند.

در محلّه‌ی پایین بازار رودبار، که جاده‌ی اصلی تهران به قزوین از آن‌جا می‌گذرد، فروشگاه‌های فراوانی وجود دارند که انواع زیتون، ترشی و باقی سوغات استان گیلان را عرضه می‌کنند.

سوغات خوراکی رودبار

مهم‌ترین محصول رودبار زیتون، و انواع محصولات آن مانند زیتون پرورده، زیتون با ربِّ انار، روغن زیتون و... ‌است. ‌انواع ترشی محلّی و عسل محلّی هم از دیگر محصولات این دیار است.

اگر قصد سفر به استان گیلان را کردید، پیشهناد می‎کنیم از دیگر شهرهای زیبای این استان مانند رودسر و بندر انزلی دیدار کنید.

دسته ها:
}