لطفا صبر کنید...

Dubai Museum موزه دبی
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/07/27

    موزه دبی در قسمت جنوبی منطقه کریک دبی یعنی ناحیه ی السوق الکبیر واقع شده است. ناحیه السوق الکبیر یکی از قسمت های مهم شهر درزمینهٔ تجارت به شمار می رود که نزدیک به دادگاه حاکم (دیوان حاکم) قرار دارد. این موزه در سال 1787 میلادی یعنی حدود 200 سال پیش ساخته شده و به عنوان دیوان حاکم در آن زمان مورداستفاده بوده است. علت استفاده از این ساختمان به عنوان یک سازه ی دفاعی، مربوط به قرار گرفتن آن بر روی مرز شهر دبی در آن زمان می شود.

بعدها کاربرد این ساختمان از یک سازه ی دفاعی به انبار سلاح و زره تغییر پیدا کرد. همچنین در زمانی از آن، به عنوان زندانی برای مجرمان و خلاف‌کاران استفاده می شده است. این ساختمان طی حکومت شیخ رشید بن سعید المکتوم در دست تعمیر قرار گرفت و در سال 1971 میلادی (سال شکل گیری حکومت) به عنوان موزه ای که تاریخ شهر دبی و میراث آن را نمایش می دهد به روی عموم گشوده شد.

 

در سال 1995 میلادی یک موزه ی زیرزمینی دیگر ساخته و به این قلعه ی قدیمی اضافه شد. بازدیدکنندگان از موزه ی دبی (قلعه ی الفهیدی) شانس آن را دارند که از تاریخ قدیمی دبی و نحوه ی سازگاری آن با مردم و تمدن های مختلف، اطلاع کامل پیدا کنند. همچنین این گردشگران و بازدیدکنندگان می توانند علاوه بر آگاهی از تاریخ دبی، از چگونگی محیط های مختلف شهری و روستایی نیز آگاهی پیدا کنند. در تمام بخش های موزه مجسمه های کمیاب، نمونه هایی اصیل از نقاشی ها و خطوط هندسی و تصویرهای قدیمی قابل مشاهده است.

بخشی از موزه به نام بخش مجسمه ها شناخته می شود که در این قسمت اشیای عتیقه ای چون سفال ها، سلاح های مختلف، چندین مقبره و نمونه اجرهای ساختمان های قدیمی، به نمایش گذاشته شده اند.
در قسمت دهه ی 1950، نمونه ای از مرکز خرید آن دوره به نمایش گذاشته شده است که این مرکز خرید قدیمی، نمایش دهنده جو و فضا، فروشگاه ها، غرفه ها و اجناس فروخته شده در آن زمان می باشد. در کنار این بخش های مختلف، بخش ها دیگری چون خانه سنتی، بخش مسجد، صحرا و... در این موزه قرار دارند.

 

بازدید از این موزه باعث می شود که از پیشرفت امروزی شهر دبی و گستردگی آن در این مدت کم حیرت زده شوید. پیشرفت این شهر، وابسته به تمدن و فرهنگ مردم آن می باشد و نشان دهنده ی پیوند ناگسستنی مردم این منطقه با فرهنگ عرب ها و دین اسلام است. این موزه 4000 متر مربع مساحت دارد که با کمک تور لحظه آخری دبیامکان دیدار از این موزه ی زیبا برای شما فراهم شده است.

برای رفتن به موزه ی دبی "Dubai Museum" می توانید از سرویس های مختلف حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو استفاده کنید. می توانید با حضور در ایستگاه های قوبایبا و فهیدی، از اتوبوس یا مترو استفاده کرده و به این موزه بروید. اگر از خودروی شخصی استفاده می کنید، جای نگرانی وجود ندارد زیرا خود این مجموعه دارای یک محوطه ی مخصوص پارک ماشین است و حتی اگر این قسمت نیز پر شده باشد در نزدیکی این موزه یک پارکینگ عمومی قرار دارد.

ساعات فعالیت

روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 تا 20:30 (ماه رمضان نیز از ساعت 9:30 تا 16:30)
 جمعه ها از 14:30 تا 20:30 (در ماه رمضان، موزه روزهای جمعه تعطیل می باشد)

هزینه ی ورود

3 درهم امارات برای هر فرد بالغ
1 درهم امارات برای کودکان زیر 6 سال

راهنمای توریست ها

به صورت رایگان در دسترس مردم قرار گرفته است.

شماره ی تماس

04-353 1862, 04-515 5000

دسته ها:
}