لطفا صبر کنید...

مرکز خرید ابن بطوطه Ibn Battuta Mall
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1397/02/15

در ژانویه سال 1335 میلادی، مرد جوانی که تنها 21 سال سن داشت، تصمیم به سفر به دور دنیا گرفت. سفر او 24 سال طول کشید و در این مدت 6 سرزمین مختلف را جست و جو کرد: تونس Tunisia، مصر Egypt، ایران Persia، هند India، چین China و اندلس Andalusia. در طول سفر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و از شر طوفان ها و دزدان دریایی نجات یافت؛ در این حین، به عنوان محقق و کارشناس شناخته شد و با اصیل زادگان و افراد مختلف هم نشین گشت. این ماجرا جوی بزرگ، ابن بطوطه نام داشت که زندگی و سفرنامه های او برای ما قابل توجه است. در ساخت مرکز خرید ابن بطوطه از زندگی نامه ی او الهام گرفته شده است. تأثیرات سفرهای او را می توان در طراحی داخلی بخش های مختلف این مرکز خرید مشاهده نمود. در مرکز خرید ابن بطوطه، خرید، غذا خوردن و سرگرمی، با تاریخ، فرهنگ و داستان یک ماجراجویی همراه می شود؛ به همین دلیل این مکان، به یکی از جالب ترین مراکز خرید دبی تبدیل شده است.

بخش های مختلفی با نام کشورهای مورد بازدید ابن بطوطه، این مرکز خرید را تشکیل داده اند که به هرکدام از آن ها می پردازیم.

 

 

 

 

 

چین

 

سفر ابن بطوطه به چین پر از اتفاقات خطرناک بود. با این حال، هنر و خلاقیتی که او در این کشور مشاهده کرد، آن دردسرها را جبران نمود. این بخش از مرکز خرید، عظمت و شکوه امپراتوری چین در آن زمان را تداعی می کند. عناصری که این محوطه را تشکیل داده است، با اشکال اژدهاهای بزرگ، ستون‌های مرمری سفید یادآور دروازه های تاریخی شهرهای چین و سقف هایی با نمادهای شادی و کامیابی تزئین شده است. در مرکز این بخش، یکی از معروف ترین کشتی های آن زمان وجود دارد: یک جانک چینی Chinese Junk که این مهم ترین یادبود سفر ابن بطوطه به چین می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هند

 

هند که در قرن 13 توسط مغول ها حکم رانی می شد، به دلیل معماری هندی-اسلامی خود، مقبره هایی باشکوه و ثروت گزاف، شهرت جهانی داشت. گنبد مرکزی در این بخش تحت تأثیر تاج محل Taj Mahal، لعل قلعه Red Fort و کاخ باد Wind Palace ساخته شده است. با این حال، قابل توجه ترین اثر در این بخش، ساعت فیل Elephant Clock می باشد. در پایان هر 60 دقیقه، اشکال چوبی، اژدهاها و ققنوس های موجود در ساعت فیل به حرکت در می آیند و ساعت را نشان می دهند. هنگام خرید از این بخش از فرهنگ غنی کشور هند آگاهی بیشتری پیدا می کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایران

 

 ایران یکی از مهم ترین مراکز تعلیم و مشاهده ی فرهنگ غنی در قرن 14 بود. طراحی مربوط به این کشور در این بخش از مرکز خرید را می توان در کاشی کاری های روی دیوارها، طرح های قوس دار، موزاییک های فیروزه ای و چلچراغ های برنجی مشاهده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مصر

این بخش، یادآور زندگی تاریخی مصر باستان و هم چنین فرعون ها، هرم ها، معبد ها و خط هیروگلیف می باشد. دیوارهای سنگی حک شده با خط هیروگلیف، ستون‌های پاپیروس، طاق های با قوس مرکزی و فانوس های باشکوه، احساس بازارهای اصیل مصر را به شما می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تونس

 

این بخش به شکل مدلی از شهرهای ساحلی تونس و کارتاژ Carthage طراحی شده است. سردرهای گچ کاری شده ی سفید، درهای آبی رنگ، کارهای هنری آهنی و چکش خورده و پنجره های شیشه ای نقش دار، زیبایی های آفریقای قرن ها پیش را بازسازی کرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اندلس

فصل آخر ادیسه ی ابن بطوطه یعنی اندلس، سرزمین هنر، شعر، معماری، علم و یادگیری بود. در هر گوشه این بخش از مرکز خرید ابن بطوطه، تأثیرات تاریخ و تمدن انسان های اندلس می درخشد. شکل ستاره ای سقف و فواره های به شکل شیر، از کاخ الحمرا Ahambra Palace الهام گرفته شده اند. با خرید کردن از بخش اندلس در این مرکز خرید، پا به تاریخ و فرهنگ کشور اندلس می گذارید.

دسته ها:
}