لطفا صبر کنید...

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/06/01

اداره حمل و نقل و جاده در سال 2005 در دبی شکل گرفت. این اداره مسئول برنامه ریزی و تهیه الزامات مربوط به حمل و نقل، جاده و ترافیک برای امارت دبی و دیگر امارت های متحده عربی است، به طوری که سیستم حمل و نقل یکپارچه و موثری را ارائه دهد.

در این مقاله به معرفی حمل و نقل عمومی در دبی پرداخته ایم.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

تاکسی های دبی

دبی دارای یک سیستم تاکسی رانی وسیع است، به طوری که بسیاری از مردم از دیرباز مکررا از این وسیله نقلیه عمومی برای جا به جایی خود در مناطق مختلف شهری استفاده کرده اند. دو شرکت خصوصی و دولتی برای این سیستم وجود دارد. در حمل و نقل شهری دبی تاکسی هایی کرم رنگ برای جا به جایی مردم به کار گرفته شده اند. تقریبا 7900 تاکسی در شهر وجود دارد.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

مترو در دبی

مترو دبی در حال حاضر دارای دو خط است. قرارداد ساخت این پروژه در سال 2005 به ثبت رسید. ساخت خط قرمز در سپتامبر سال 2005 آغاز شد و  سرانجام در سال 2010 افتتاح شد. به علاوه ساخت خط سبز از سال 2006 آغاز شد و در 9 سپتامبر 2011 افتتاح گشت.

در ابتدا 18 ایستگاه وجود داشت و بعدها 2 ایستگاه دیگر در سال 2014 اضافه شد. هم چنین ایجاد سه خط جدید و گسترش دو خط موجود در برنامه قرار گرفته است، اما در حال حاضر هیچ طرح ساخت برای آن ها تایید نشده است.

در حال حاضر طول کل سیستم مترو دبی 74.6 کیلومتر است که در آن 13 کیلومتر به صورت زیرزمینی ساخته شده است.

قابل ذکر است که هفت تک ریل نیز می بایست برای کمک به مترو دبی متصل شود و جاده های مختلف مانند پالم جمیرا Palm Jumeirah و دیگر مناطق را به مسیر اصلی متصل کنند، البته مونوریل پالم جمیرا در 30 آوریل 2009 افتتاح شد. دو ایستگاه دیگر در حال اجرا هستند، در حالی که انتظار می رود دو ایستگاه دیگر نیز در آینده اضافه شوند.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

اتوبوس های دبی

دبی دارای سیستم اتوبوس رانی بسیار بزرگ است که توسط اداره جاده ها و حمل و نقل (RTA) اداره می شود. سیستم اتوبوس رانی در طول روزهای هفته 193 مسیر دارد و بارگیری آن به بیش از 30 میلیون نفر در هفته می رسد. سیستم اتوبوس رانی دبی، حمل و نقل عمومی بزرگ و پیشرفته ای است. متاسفانه قابل ذکر است که تعداد اتوبوس ها با توجه به تعداد بالای مسافران و افزایش درخواست افزایش نمی یابد.

اداره RTA اعلام کرده است که جاده های دبی شاهد 1616 اتوبوس جدید خواهند بود و این اتوبوس ها از اندازه ها و مدل های مختلفی خواهند بود. انتظار میرود ناوگان جدید تا پایان سال 2008 به طور کامل عملیاتی شود. به علاوه یک سیستم اتوبوس رانی گسترده تحت عنوان تجاری DubaiBus فعال است. هم چنین  656 ایستگاه  از 1500 ایستگاه اتوبوس به پناهگاه های هوایی مجهز شده اند.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

تراموا در  دبی

ساخت دو سیستم تراموا در آوریل سال 2008 آغاز شد و تا سال 2011 به اتمام رسید. اولین تراموا به سیستم تراموا مرکزی برج دبی Burj Dubai و دومین تراموا به سیستم تراموا دبی متعلق است.

سیستم تراموا مرکزی برج دبی به طول 4.6 کیلومتر برای سرویس به مناطق اطراف برج خلیفه برنامه ریزی شده است. هم چنین سیستم تراموا دبی به طول 14.5 کیلومتر در امتداد مسیر السفوه Al Sufouh از دبی مارینا Dubai Marina به برج العرب و مرکز امارات برنامه ریزی شده است.

تراموا از ظرفیت 300 نفری برخوردار است و با حداکثر سرعت 50 کیلومتر در ساعت و متوسط سرعت تجاری 20 کیلومتر در ساعت حرکت می کند. روزانه 20 ساعت این سیستم فعالیت کرده و تنها 30 دقیقه طول می کشد تا طول کل مسیر را طی کند.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

بنادر و سفرهای آبی دبی

دبی از دو بندر تجاری بزرگ، به نام های بندر رشید Rashid و بندر جبل علی Jebel Ali برای سفرهای آبی خدمت رسانی می کند. کشتی های سفری و گشت زنی مختلفی در بندرگاه دبی قرار دارند.

یکی از ابزارهای سنتی در سراسر نهر دبی قایق های کوچک است که مسافران را در سراسر این نهر بین ایستگاه های مختلف حمل می کنند.

آژانس حمل و نقل دریایی، بخشی از آژانس جاده و حمل و نقل، در ماه جولای سال 2007 سیستم اتوبوس های آبی را در نهر دبی آغاز کرد.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

مسافرت هوایی در دبی

فرودگاه بین المللی دبی یکی از مهم ترین قطب ها و مراکز فعالیت امارات محسوب می شود و دارای یک مرکز خرید بسیار بزرگ و مجهز است. فرودگاه دبی برنده جایزه های متعددی برای برتری خود در طراحی و ارائه خدمات شده است. ترمینال سوم که به طور کامل از ایرباس A380 پشتیبانی می کند، در اکتبر 2008 افتتاح شد و ظرفیت فرودگاه را دو برابر کرد.

فرودگاه بین المللی المکتوم Al Maktoum که در تاریخ 27 ژوئن 2010 افتتاح شد، منطقه تجارت آزاد جدیدی را در دبی ایجاد کرد و ساخت این فرودگاه در ژانویه سال 2005 آغاز شد. قسمت اول انتظار می رود تا سال 2008 تکمیل شود، اگر چه در ابتدا به عنوان یک فرودگاه باربری در نظر گرفته شده است، اما برای رسیدن به حدود 120 میلیون مسافر در سال برنامه ریزی شده است. از سال 2013 تنها تعداد انگشت شماری از خطوط هوایی فرودگاه بین المللی المکتوم در زمینه خدمات مسافرتی کار می کنند.

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai

امید است که صنعت حمل و نقل هوایی دبی توسعه داده شود تا مسافران از هر شهری بتوانند مستقیم به دبی پرواز کنند.

کلمات جستجو شده:

حمل و نقل در دبی Transportation In Dubai, سیستم تاکسی دبی, مترو دبی, جاده پالم جمیرا, سیستم تراموا مرکزی برج دبی, بندر رشید Rashid, بندر جبل علی Jebel Ali, فرودگاه بین المللی دبی, مهم ترین قطب ها و مراکز فعالیت امارات, فرودگاه بین المللی المکتوم,

دسته ها:
}