لطفا صبر کنید...

برج ساعت دیره Deira Clock Tower
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/06/05

برج ساعت دیره

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

برج ساعت دیره Deira Clock Tower که نماد پیشرفت دبی محسوب می شود و نام اصلی آن برج ساعت دبی است، در تقاطع خیابان ام حریر Umm Hurrair Road و خیابان آل مختوم Al Maktoum قرارگرفته است و اولین تقاطع زمینی ساخته شده بین Deira و Bur Dubai است. همچنین میدان ساعت به میدان جمال عبدالناصر که اصلی ترین میدان در دبی است، نزدیک می باشد.

میدان ساعت دبی در منطقه دیره واقع شده است و در نزدیکی آن مرکز خرید مشهور دی تو دی، مرکز خرید ارض الهدایا و مرکز خرید سیتی سنتر دیره قرارگرفته اند.

تاریخچه برج ساعت دیره Deira Clock Tower

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

تاریخچه برج ساعت دیره به طور واضح و مشخص بیان نشده است و هیچ گونه مرجعی هم وجود ندارد. طراح آن مهندسی به نام ادگار بوبلیک Edgar Bublik بوده که در خارج از کشور آن را طراحی کرد و توسط یک سازنده محلی در سال 1964 ساخته شد.

این مهندس در شرکت Overseas AST فعالیت داشت و چندی نگذشت که سمت مدیر عاملی را از آن خود کرد. در سال 1972، این بنای تاریخی به دلیل اینکه از مواد نامرغوبی برای ساخت آن استفاده شده بود، دچار ترک خوردگی شد. 

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

 در ساخت این برج از شن ساحلی شسته نشده استفاده شده بود که در آن زمان بسیار رایج و معمول بود. شن ساحلی حاوی نمک است و باعث می شود آب به داخل بتون نفوذ کند که منجر به بازیافت بتن و باعث زنگ زدن فولاد تقویت کننده داخلی می شود. زمانی که مهندسین متوجه ترک خوردگی بر روی برج ساعت دیره Deira Clock Tower شدند، ساختار برج مجدداً مرمت شد و مواد جدید جایگزین مواد قبلی شد. گفته می شود کار مرمت برج ساعت دیره توسط کمپانی سیکو انجام گرفته است؛ اما پس از آن هم همچنان برج ساعت دارای مشکلات فراوانی بود و باید تعمیر می شد تا اینکه در سال 1982 مجدداً مرمت شد. ساعت اصلی نیز در آن زمان تعویض گشت.

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

نماد برج ساعت دیره Diera Clock Tower

برج ساعت دیره، به هنگام ورود مسافران و تاجران به دبی به عنوان اولین ساختمان مشاهده می شود. این ساعت هدیه شیخ احمد Sheikh Ahmad از قطر به شیخ رشید Sheikh Rashid در دهه 1960 بود. این ساعت بسیار بزرگ بود و شیخ رشید نمی دانست با آن چه کند! بنابراین وی از بولارت Bulart کمک خواست. بولارت طراحی قصر زابیل Zabeel را بر عهده داشت و به تازگی آن را به اتمام رسانده بود. قرار بر این شد تا در میدانی که به تازگی در دست ساخت قرار داشت، مجسمه ای ساخته شود. از این میدان پل جدیدی به خیابان منتهی به فرودگاه وصل می شد. پل آل مختوم در سال 1963 افتتاح شد و برای همین به نظر می رسد سال 1964 سال دقیق ساخت سازه برج ساعت دیره است.

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

 ساخت برج ساعت دیره به زیکی هومسی Ziki Homsi سپرده شده بود. پیمانکار ساختمانی آن هم خان صاحب Khansaheb بود که بودجه این پروژه بسیار عظیم را تأمین می کرد. او انجام این پروژه بزرگ را خود به صورت داوطلبانه پذیرفت. برج ساعت دیره Deira Clock Tower هنوز خیابان اصلی دبی محسوب می شود و در ایستگاه Al Rigga و Red line به متروی دبی متصل است. دفاتر خطوط هواپیمایی بین المللی در UAE نیز در این میدان قرارگرفته اند که بخش تجاری بسیار مهمی محسوب می شوند.

برج ساعت دیره Deira Clock Tower

در سال 1982، ترافیک شهر در قسمت برج ساعت دیره Deira به دلیل افزایش جمعیت شدت یافت، بنابراین یک زیرگذر در این قسمت ساخته شد که یک مسیر مستقیم به حمریا Hamriya می باشد. همچنین چندین مسیر دیگر نیز افزوده شدند که به فرودگاه و مرکز خرید دیره متصل می شوند.

هم اکنون این ساعت به عنوان هفدهمین ساعت زیبا در جهان شناخته شده است.

کلمات جستجو شده:

برج ساعت دیره Deira Clock Tower, نماد پیشرفت دبی, برج ساعت دبی, خیابان ام حریر, خیابان آل مختوم, میدان جمال عبدالناصر, اصلی ترین میدان در دبی, منطقه دیره, مرکز خرید مشهور دی تو دی, مرکز خرید ارض الهدایا, مرکز خرید سیتی سنتر دیره, تاریخچه برج ساعت دیره Deira Clock Tower, نماد برج ساعت دیره Diera Clock Tower, قصر زابیل, پل آل مختوم, مرکز خرید دیره, عنوان هفدهمین ساعت زیبا در جهان

دسته ها:
}