لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به چابهار ، سرزمین رازها و رمزها
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/04/15

راهنمای سفر به چابهار ، سرزمین رازها و رمزها را در اینجا بخوانید. یکی از بنادر زیبا و استراتژیک کشور، بندر چابهار است که در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. دلیل نام‌گذاری آن نیز به‌خاطر آب و هوای بهاری معروفش است. این بندر تنها بندر اقیانوسی ایران است در کرانه‌ی دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد و به سبب قرار گرفتن در مجاورت منطقه‌ی استوایی، با تغییراتِ دماییِ‌‌‌اندکی در فصول مختلف سال روبه‌رو است. این بندر در سال‌های اخیر یکی از پر رونق‌ترین مناطق آزاد است و از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال ـ جنوب در بازرگانیِ جهانی محسوب می‌شود. اگرچه ممکن است در نگاه اول، این منطقه جذابیت گردشگری نداشته باشد اما قطعا این نگاهی ظاهربینانه است. چابهار در واقع بهترین کرانه‌ی اقیانوسی و معتدل‌ترین هوای جنوب کشور متعلّق به این منطقه است.

راهنمای سفر به چابهار

راه‌ های دسترسی به چابهار

چندین راه‌‌ دسترسی برای رسیدن به چابهار وجود دارد. می‌توان از طریق هواپیما، قطار و اتوبوس به چابهار سفر کرد.

پرواز به چابهار

اگر قصد سفر هوایی را دارید، باید بدانید که طولانی‌ترین مسیر هوایی کشور مربوط به خطوط هوایی چابهار است، به طوری که پرواز غیرمستقیم به این شهر حدود سه ساعت و نیم و پرواز مستقیم یک ساعت و پنجاه دقیقه طول می‌کشد.

مسیر جاده ای منتهی به چابهار

این شهر در جنوبی‌ترین بخش استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، مسیر دسترسی سختی دارد. امّا لطف این دوری این است که می توانید برای رسیدن به آن، چند شهر را نیز ببینید. برای دسترسی به این شهر چند مسیر وجود دارد، نخستین مسیر جاده‌ی شماره‌ی91 از شهر بندر عباس است که در ساحل دریای عمان امتداد دارد و از شهرهای میناب و سیریک می‌گذرد، سپس به بندر جاسک ختم می‌شود و جاده‌ی شماره‌ی 98 از جاسک تا بندر چابهار ادامه می‌یابد. دومین مسیر، جاده‌ی شماره‌ی 84 است که از کرمان آغاز شده و پس از گذشتن از شهرهای بم ( ارگ بم را در اینجا ببینید ) و ایرانشهر، به چابهار می‌رسد. مسیر سوم، جاده‌ی95 است که از مشهد ( راهنمای سفر به مشهد ) شروع می‌شود و از شهرهای گناباد، بیرجند، زاهدان و ایرانشهر می‌گذرد و در آخر به چابهار می‌رسد.

راه آهن چابهار

اگرچه نمی‌توان آن را مسیر ساده‌ای نامید ولیبا قطار هم می‌شود به چابهار سفر کرد. برای این‌کار ابتدا باید به کرمان یا بندرعباس رفته ( راهنمای سفر به بندرعباس ) و از آن‌جا با خودرو یا اتوبوس به سمت چابهار رفت. در ضمن به سبب مجاورت چابهار با آب‌های آزاد، مسیر دسترسی آبی نیز برای این شهر فراهم است.

راهنمای سفر به چابهار

جغرافیای چابهار

این شهر در جنوب شرقی‌ترین ایران قرار دارد و مساحت آن حدوداً ۱۷۱۵۵ کیلومتر مربع است. بندر چابهار از شمال با شهرستان‌های ایرانشهر و نیکشهر، از جنوب با دریای عمان، از غرب با استان هرمزگان و کرمان، و از شرق با کشور پاکستان همسایه است، و دارای ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی در دریای عمان است. این بندر در خلیج چابهار قرار دارد. خلیج چابهار بزرگ‌ترین خلیج ایران در مجاورت سواحل دریای عمان محسوب می‌شود، و نزدیک‌ترین آبراه به اقیانوس هند است.

آب و هوای چابهار

بندر چابهار به سبب موقعیت خود در نزدیکی سواحل اقیانوس هند، همیشه تحت تأثیر بادهای اقیانوسی قرار دارد و به همین سبب در تمام فصل‌های سال از هوای دل­پذیری برخودار است. این بندر، در تابستان‌‌ها سردترین بندر ایران و در زمستان‌‌ها گرم‌ترین بندر به شمار می‌رود. علّت این تفاوت آب و هوایی این است که مسیر بادهای قطب جنوب روی اقیانوس هند به سمت سواحل هند و پاکستان است و این اتفاق در زمستان‌‌ها بر عکس شده و موجب می‌شود از طرف شمال به سمت جنوب بادهای خشک و گرم بوزد. به‌خاطر همین آب و هوای بندر چابهار تقریباً مثل سواحل اقیانوس هند است. نزدیکی چابهار با دریا، مجاورت با مدار رأس‌السّرطان و واقع شدن درمسیر بادهای موسمی شبه قارّه‌ی هند، موجب شده است که چابهار آب‌وهوای گرمسیر معتدل با رطوبت نسبی داشته باشد، و شهر کم‌ترین تغییرات را در فصول چهارگانه‌ سال را به چشم ببیند.

پوشش گیاهی منطقه چابهار

جغرافیای چابهار باعث شده این بندر از تنوّع گیاهی خاصّی بهره‌مند باشد. این منطقه تنها منطقه‌ای است که با توجّه به گوناگونی خاك و محدودیّت منابع آب در آن انواع گیاهان گرمسیری به راحتی و در شرایط طبیعی پرورش می‌یابند. درختچه‌های كوچك نخل داز، گونه‌های مختلف گز، اشوراك و خرزهره در همه جای این منطقه دیده می‌شوند و نقش مهمی در جلوگیری از سیلاب، تغذیه‌ی جاندارن و اقتصاد منطقه ایفا می‌کنند. از جمله گونه‌‌های گیاهی متنوّعی که می‌توان در چابهار دید، می‌توان به درخت چش، درخت کلیر، درخت کهور یا سرده، درخت گز، کرک، و کنار اشاره کرد.

راهنمای سفر به چابهار

پوشش جانوری منطقه چابهار

تنوع آب و هوایی خاص و جالب چابهار، موجب شده که این منطقه علاوه بر پوشش گیاهی از زندگی جانوری گسترده‌ای هم برخودار باشد. بعضی از گونه‌‌های جانوری چابهار، مثل سنجاب بلوچی، تمساح پوزه کوتاه، عروس دریایی، جرییل بلوچی، شتر بلوچی، روباه شنی، عقاب دریایی دم سفید، پلیکان و خرس سیاه، تنها مختص به این منطقه‌اند ویژگی خاصی را به حیات وحش این ناحیه بخشیده‌اند.

راهنمای سفر به چابهار

جاذبه های طبیعی چابهار را ببینید!

کوه های مریخی یا مینیاتوری

کوه‌ های مریخی از جاذبه‌‌های طبیعی شهرستان چابهار هستند که در ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار، به سمت بندر گواتر، در قسمت چپ جاده قرار دارند. این کوه‌‌ها از منحصربه فردترین کوه های ایران هستند که منظره‌ی زیبایی رو به سوي دريا ايجاد کرده‌اند. رانندگی در این جاده می‌تواند یکی از لذّت‌بخش‌ترین مسیرهایی باشد که هر راننده‌ای می پیماید. این کوه ها به این علّت به کوه های مریخی معروف شده‌‌‌اند،که حالت آن‌‌ها مناظری از کره‌ی ماه را براي انسان تداعی کرده و نوع فرسايش کوه ها و همین‌طور رسوبی بودن آن‌ها موجب شده ایجاد شيارها و بریدگی‌‌های زيبايي در کوه شده است که انسان فکر می‌کند دارد یک تابلوی نقاشی زیبا را تماشا می‌کند. چاک‌چاک بودن کوه ها، و اشکال عجیب و غریبی که به‌وجود آمده است، موجب شده که این جاذبه‌ی طبیعی در سال‌‌هاي اخير و در ميان گردشگران، شهرت پیدا کرده و تبدیل به یکی از جذّاب‌ترین جاذبه های اکوتوريسمی منطقه شود.

راهنمای سفر به چابهار

بندر گواتر

یکی دیگی از جاذبه های طبیعی چابهار ، بندر گواتر است. بندر گواتر در منتهي‌اليه جنوب شرقي ايران، در انتهای نقطه‌ خطِّ مرزی چابهار با مرز پاكستان قرار دراد. این بندر از بنادر قدیمی و زرخیر ایران محسوب می‌شود. این بندر مثل مرواریدی در ساحل درياي عمان می‌درخشد و دو رودخانه باهوکلات از ایران و رودخانه‌ی نهردشت از پاکستان، به این خلیج می‌ریزند. در گذشته این بندر، یکی از بندرگاه‌‌های تجاری و مهم محسوب می‌شد و تاجران منطقه از طریق آب‌های خلیج، پس از هند مسیر خود را به سمت آفریقا تغیر می‌دادند و از آن‌جا اجناس غریب و متنوّعی را همراه می‌آوردند. لازم به‌ذکر است خلیج گواتر از مراکز اصلی پرورش و صادرات میگو به شمار می‌رود که البته این روزها کمی از رونق افتاده است.

راهنمای سفر به چابهار

تالاب لیپار

تالاب لیپار یکی دیگر از جاذبه های طبیعی چابهار است که با رنگ صورتی خود، با سایر تالاب‌‌ها و دریاچه‌‌ها متفاوت است. این تالاب در بین جاده‌ی ساحلی چابهار به گواتر و در درّه‌ای صخره‌ای مشرف به کوه، در دل تنگه‌ای قرار گرفته و از چشم‌‌‌اندازی زیبا دارد. این تالاب در جهان نیز از منحصربه‌فرد‌ترین‌هاست آنطور که تنها چهار نمونه‌ی مشابه آن در دنیا وجود دارد و به سبب امنیّت زیست‌محیطی، محلِّ رشد و نموی گونه‌‌های جانوری و گیاهی زیادی به شمار می‌رود.

راهنمای سفر به چابهار

غارهای بان مسیتی

می‌توان از غارهای بان مسیتی به‌عنوان دیگر جاذبه‌ طبیعی چابهار نام برد که در نزدیکی چابهار و در دامنه‌ی کوه شهبازبند و در پنج کیلومتری شمال باختری روستای تیس قرار دارند. این مجموعه را یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی تشکیل داده است. غار اول طبیعی و به شکل نیم‌دایره به‌وجود آمده، و درون غار و دهانهً آن با تراشکاری توسعه یافته است. این غارها علاوه بر آن‌که به اسم جاذبه‌‌های طبیعی مورد توجّه قرار می‌گیرند، به‌عنوان غارهای باستانی نیز، روایت‌گر تاریخ دور و دراز این سرزمین هستند و از این نظر نیز بازدید از آنها ارزش تاریخی دارد.

راهنمای سفر به چابهار

کوه گِل فِشان

کوه گل فِشان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی چابهار است. برای دیدن آن باید به  100 کیلومتری شهرستان چابهار و نزدیکی‌های بندر تنگ بروید. این پدیده از یک یا چند دهانه‌ی آتشفشانی به‌وجود آمده و در واقع یکی از عوارض ژئومورفولوژی و زمین‌شناسی است که پیوسته گِلِ سَردی از آن به خارج پرتاب می‌شود. پس از جمع شدن این مواد روی هم، مخروط‌های کوچک و بزرگی تشکیل می‌شوند که به گِل افشان معروف است. گِل افشان‌‌ها در همه جای دنیا وجود دارند و یکی از آن‌ها، گِل فِشان چابهار است، که از چند تپّه با ارتفاع غیر یکسان تشکیل شده و در حال حاضر فقط یکی از آن‌ها گِل‌فِشانی دارد.

راهنمای سفر به چابهار

تاریخ چابهار را بخوانید!

به‌دلیل همسایگی بندر چابهار با دریای عمان، این بندر از در چند قرن اخیر مرکز داد و ستد و تجارت و دریانوردی با شبه قاره هند به حساب می‌آمده و تاریخ پر فراز و نشیبی هم دارد. گواه این ادّعا را می توان در دورانی یافت که کشورهای استعمارگر اروپایی، بازارهای شرقی را مرکز مناسبی برای عرضه‌ی محصولات خود می‌دیدند و تسّلط بر این کشورها از سیاست‌های استعماری و سلطه‌جویانه‌ی آن‌ها بود. از زمان حضور پرتغالی‌ها در اوایل قرن ۱۶ در آب‌های جنوب تا زمان حضور انگلیس در آب‌های خلیج فارس، در طی سال‌های جنگ جهانی اول، همواره بسیاری از فعالیت‌های تجاری و دریانوردی در آب‌های جنوبی ایران، در بنادر استان سیستان و بلوچستان و به‌ویژه بندر چابهار متمرکز بود.

راهنمای سفر به چابهار

جاذبه های تاریخی چابهار را ببینید!

قلعه پیروز گت

یکی از آثار تاریخی چابهار ، قلعه پیروز گت است که در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار، در بخش مرکزی روستای تیس قرار گرفته و بازدید از آن به خاطر فاصله اندکش شما را به زحمت نمی‌اندازد. قلعه پیروز‌گت جزو بناهای به‌جا مانده از دوران اشکانیان و ساسانیان است. این قلعه بر روی تپّه‌ای در میانه‌ی درّه‌ی تیس بنا شده است. در ضلع شمالی و جنوبی، می‌توان آثاری از برج‌‌ها و دو اتاق کوچک در قسمت شمالی که در ‌‌‌اندازه‌های ۳×۲ متری برای دیده‌بانی بنا شده‌ بودند را دید. در گوشه‌های شرقی و غربی نیز می‌توان آثاری از سکّوهای سنگی را مشاهده کرد که در قدیم به‌عنوان محلّی برای اجتماع، عبادت یا نشستن استفاده می‌شده است.

راهنمای سفر به چابهار

موزه‌ محلی چابهار

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که بنایی به یادگار مانده از دوران قاجار است، امروزه تبدیل به موزه محلی چابهار شده و در معرض بازدید مردم قرار گرفته است. این ساختمان با وسعت 650 متر، روی سکویی بنا شده که یک و نیم متر ارتفاع دارد و دارای سه درب ورودی، اتاق، راهرو و... است. این ساختمان دو طبقه چندین بخش تاریخی دارد که شامل دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران معاصر است. در هر بخش وسایل و آثار کشف شده‌ی چابهار مربوط به همان دوره در ویترین‌‌های مختلف در معرض بازدید قرار گرفته است.

راهنمای سفر به چابهار

قلعه پرتغالی ها

در 5 کیلومتری شمال‌غرب چابهار و در روستای نیس یادگاری تاریخی از دوران استعمار پرتغالی ها به جا مانده که امروزه از دیدنی‌های منطقه چابهار است. این قلعه با قدمت طولانی و معماری جذّابش یکی از آثار تاریخی چابهار است که روی تپّه‌‌هایی در کنار خلیج بنا شده است. در گذشته، نگهبانان از طریق ۴ برج نیمه مدَوَّر و ۱۵ متری این قلعه دیده‌بانی اطراف را انجام می‌دادند؛ و اگر متوجّه خطر می‌شدند، این قلعه را در حالت آماده‌باش قرار می‌دادند. گاهی اوقات نیز هنگام طوفانی شدن هوا کشتی‌‌ها را هدایت می‌کردند تا دچار مشکل نشوند.

راهنمای سفر به چابهار

قلعه قشم یا قلعه پرتغالی های قشم که از آثار تاریخی قشم است را در اینجا ببینید.

تلگراف خانه انگلیسی ها

دیگر مکان تاریخی چابهار است که در سال 1869 م. برابر با 1248 هجری شمسی و در زمان نفوذ پرتغالی ها در ایران، ساخته شد. در اواخر سلسله قاجار و با کارکرد تلگراف خانه این ساختمان به‌منظور دریانوردی، تجارت و برقراری ارتباط بین هند، گواتر، بندرعباس، و جاسک بنا شد و یکی از مکان‌‌های دیدنیِ چابهار به شمار می‌رود. در سال1377، نام این اثر در فهرست آثار ملّی کشور به ثبت رسید.

راهنمای سفر به چابهار

مکان های مذهبی چابهار را بشناسید!

مسجد تیس

یکی از جاذبه های مذهبی چابهار، مسجد تیس است که در روستای تیس از توابع چابهار قرار گرفته است. اهمیت این مسجد از آن جهت است که از اولین مساجد بعد از اسلام در جنوب ایران است. قدمت این مسجد ۱۲۵۰ سال است و سبک معماری مساجد پاکستان و هند به وضوح در آن به چشم می‌خورد. گنبد‌‌ها و مناره‌‌های مسجد تیس به رنگ‌‌های سبز و قرمز هستند و درب‌‌های آن با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظمِ رنگارنگ جلوه بخشیده شده است. برای بازدید از این مسجد زیبا می‌توان به روستای تیس، در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار سفر کرد.

راهنمای سفر به چابهار

آرامگاه سید غلام رسول

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی چابهار، آرامگاه سید غلام رسول است که هم به لحاظ مذهبی و هم به لحاظ تاریخی دارای اهمیّت است. این آرامگاه در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار قرار گرفته و قدمت تاریخی آن، به سال 465 هجری قمری باز می‌گردد. درباره‌ی مدفونِ این آرامگاه، دو روایت تاریخی  وجود دارد. عدّه‌ای می‌گویند این بنا، محلِّ دفن عارفی وارسته به نام سیّد عبدالرّسول از پیروان مذهب شیعه است، و عدّه‌ای دیگر در روایتی کاملا متفاوت و عجیب معتقدند در این مکان، یک لوطی به خاک سپرده شده است که از مطرب‌های دوره‌گرد بوده و در شب عروسیش فوت کرده است. به هر حال بازدید از این آرامگاه به خاطر معماری متفاوتش خالی از لطف نیست.

راهنمای سفر به چابهار

مسجد جامع دزک

دیگر مکان مذهبی چابهار، مسجد جامع دزک است که در روستای دزک و در 3 کیلومتری شرق سراوان قرار گرفته است. زمان ساخت این مسجد به درستی مشخص نیست و احتمال می‌رود که متعلّق به دوران صفویّه باشد. خشت و چینه مصالحی است که ساختمان مسجد با آن بنا شده است، و با فرآورده‌‌های نخل، خرما، گز و کُنار پوشش سقفش را بنا کرده‌‌‌اند.

راهنمای سفر به چابهار

فرهنگ چابهار

زبان مردم چابهار

زبان بلوچی، زبان رایج در بین مردم چابهار است که تشابهاتی با زبان پهلوی اشکانی و همین‌طور با پهلوی اوایل دوره‌ی ساسانی دارد. این زبان با توجّه به ریشه‌ی خیلی از واژه‌‌ها و مطالعات زبان‌شناختی به دو شاخه شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود: در نواحی زاهدان ( راهنمای سفر به زاهدان )، خاش و سیستان بخش بلوچی شمالی یا سرحدّی معمول است و در ایرانشهر، سراوان، سرباز و چابهار به زبان بلوچی جنوبی تکلّم می‌کنند.

لباس محلی مردم چابهار

همچون بسیاری از شهرهای دیگر، چابهار نیز لباس محلّی مختص به خود را دارد که علاوه بر پوشانندگی، بیان‌گر فرهنگ اصیل یکی از قدیمی‌ترین اقوام ایرانی است. زنان بلوچی، لباس‌‌هایی به تن می‌کنند که برگرفته از طرح‌های اصیل ایرانی است و با سوزن‌دوزی آراسته شده‌‌‌اند. هنری که  به مردم بلوچستان تعلق دارد و به گفته‌ی محقّقین، قرابت خاصّی با سنگ‌نگاره‌های ما قبل تاریخ در آن مشاهده می‌شود.

لباس زنان بلوچ، پیراهن‌‌های بلند و زیبایی است که در رنگ‌‌های گوناگون دوخته می‌شود و مزیّن به هنر دست آن‌ها است. این زنان درکنار جامگ و پاجامگ مردانه، که البته نوع زنانه آن‌ها از ظرافت‌‌ خاصّی برخوردار است، از نوعی چارقد و روسری به نام‌‌های «تکو» و سریگ استفاده می‌کنند، و در کنار آن‌ها کفش و جوراب‌‌های مخصوصی نیز می‌پوشند. مردان هم لباس‌‌های مخصوص به خود را دارند و جامگ و پاجامگ مردانه، پیراهن و شلوار گشاد بلوچی به تن می‌کنند. همین‌طور عمامه‌ای گِرد بر سر می‌گذارند که پاک نام دارد و در کنار آن از دستمال سری به اسم مسر هم بهره می‌برند. لازم به گفتن است که بیش‌تر مردان بلوچی از پیراهن یقه باز، لباده‌ی بلند، و کمربند ضخیم برای پوشش روزانه‌ی خود استفاده می‌کنند و کفش‌‌هایی مخصوص به خود نیز دارند.

راهنمای سفر به چابهار

موسیقی در چابهار

موسیقی محلّی و فولکلور خطّه‌ی سیستان و بلوچستان از ظرافت‌‌های خاصّی دارد و بدون شک امروزه موسیقی تلفیقی است. موسیقی این استان خاستگاه در محیط طبیعی، نحوه‌ی زندگی و باورهای اعتقادی مردم دارد. به سبب نزدیکی چابهار به پاکستان، موسیقی محلّی چابهار متأثر از موسیقی پاکستانی و هندی است و شباهت‌‌های بسیاری می‌توان بین موسیقی بلوچی با موسیقی پاکستانی پیدا کرد. بیش‌تر ترانه‌‌های محلّی مردمِ چابهار در مراسم‌های خاص، مثل جشن عروسی و عید فطر همراه با موسیقی محلّی است که با سرنا، دهل و طبل نواخته می‌شود. از ترانه‌‌های معروف چابهار می‌توان به پست، وزبت، لاور، ‌‌هالو، بلبل، لیلو، سوت و نازنیک اشاره کرد.

راهنمای سفر به چابهار

غذای چابهاری

در چابهار نیز به مانند دیگر نقاط کشورمان غذاهای سنّتی و محلّی خاصّی وجود دارد که با توجّه به اقلیم منطقه، پایه‌ی بیش‌تر آن‌ها را محصولات دریایی مثل میگو، ماهی و همین‌طور خرما تشکیل می‌دهد. همسایگی چابهار با پاکستان و مراوده دراز مدت مردم این خطه با اهالی شبه قاره، فرهنگ غذایی این شهر را تحت‌تأثیر فرهنگ غذایی مردم هند و پاکستان قرار داده و در نتیجه‌ی آن چاشنی‌های غذایی تند وارد فرهنگ خورد و خوراک مردم این منطقه شده است.

پلو زعفرانی یکی از پلوهای مخصوص چابهار است که با مغزهای مختلف و گوشت یا مرغ تهیّه می‌شود و از سوغات‌های فرهنگی پاکستان برای مردم چابهار است. یکی دیگر از غذاهای محلّی چابهار، تنورچه، نوعی کباب مخصوص در استان سیستان و بلوچستان، است. این کباب در تنور طبخ می‌شود و به دو روش سیخ زدن گوشت گوسفند و یا به شیوه‌ی کباب کامل تهیه می‌شود. یکی دیگر از خوش طعم‌ترین غذاهای چابهار بت‌ماش است، که در روزهای خنک سال و ایام ماه رمضان و هنگام سحر خورده می‌شود و به اعتقاد مردم موجب می‌شود تا وقت اذان، احساس گرسنگی نکنند. این غذا با برنج و ماش و سبزی‌‌های معطّر پخته می‌شود. از دیگر غذاهای محلّی چابهار می‌توان به تخلان، تباهگ، املت سوزی ، تیموش و دوتینی، دوغ پا و شیرینی چنگال اشاره کرد.

راهنمای سفر به چابهار

اقامت در چابهار

خوشبخاته امروزه اقامت در چابهار دیگر به سختی گذشته نیست و چندین هتل و میهمان‌خانه و اقامت‌گاه بوم‌گردی با کیفیت، آماده پذیرایی از میهمانان است. هتل لیپار، هتل لاله، هتل آذین، هتل فردوس و هتل ونوس هتل‌‌های با امکانات و مناسب چابهار هستند. برای درک هر چه بهتر و بیش‌تر زیبایی‌‌های چابهار، می‌توان اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی را انتخاب کرد که در دل طبیعت زیبای روستاها ساخته شده‌‌‌اند و ساعت‌‌ها می‌توان از زیبایی‌‌های آن‌ها لذّت برد. یکی از این اقامت‌گاه‌‌ها را می‌توان در روستای درک در 145 کیلومتری چابهار پیدا کرد. جایی که در آن کویر به دریا می‌رسد و صحنه‌‌هایی زیبا را خلق می‌کند. همین‌طور اقامتگاه بوم‌گردی کلبه‌ی ساحلی در بندر گواتر، یکی دیگر از مکان‌‌هایی است که می‌توان در آن اقامت کرد.

راهنمای سفر به چابهار

سوغات چابهار را بشناسید!

سوغاتی‌‌های شهرستان چابهار گوناگون است و مسافران می‌توانند در کنار آثار و صنایع دستی، خوراکی‌‌ها و شیرینی‌های چابهار را هم برای سوغاتی خریداری کنند. یک پارچه‌ی سوزن‌دوزی شده‌ی زیبا؛ صنایع حصیری مثل گلدان، لیوان، سبد، کیف؛ پارچه‌ی سکه دوزی شده، چادر دست باف، گلیم، وسایل سنّتی، سفال، در کنار شیرینی لندو، ماهی و میگو از جمله محصولات بندر چابهار هستند که می‌توان به عنوان یادگاری از چابهار از اهالی بومی خریداری کرد.

راهنمای سفر به چابهار

مرکز خرید چابهار

چابهار یک منطقه‌ی تجاری آزاد است که با ساخت آن رونق تجاری به چابهار بازگشته است. اگر قصد خرید دارید بازدید از این مرکز خرید مدرن می‌تواند ایده خوبی باشد. بهترین زمان برای خرید از چابهار، زمستان و اوایل بهار است که هوا هم خوب و معتدل است. بازار سنّتی یا دکّه‌ی بازار، مرکز خرید صدف، بازار صالح یار، بازار تیس و بازار پردیس از جمله مراکز خرید چابهار هستند که می‌توان اجناس مورد نیاز خود را از آن‌ها تهیه کرد.

راهنمای سفر به چابهار

سخن آخر

متاسفانه با اشتباهات فاحشی که در روند توسعه کشورمان در صد سال اخیر اتفاق افتاده، واژه‌ای بیگانه وارد ادبیات ما شده به نام دورافتاده که معنایی جز توسعه نیافتگی ندارد. شاید در نگاه اول چابهار بسیار دورافتاده باشد. اما دورافتاده به هیچ‌وجه زیبنده چابهار و مردم با فرهنگ و اصیلش نیست. اینجا دنیاییست که کمتر دیده شده و این اشتباه ماست. به چابهار بیاییم و به قدر خود سهمی در دیده شدن و توسعه این خطه زرخیز کشورمان داشته باشیم. به امید روزی که چابهار دروازه پر افتخار کشورمان باشد..

دسته ها:
}