لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به بندر انزلی ؛ هرچه قبل از رفتن باید بدانید!
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/24

راهنمای سفر به بندر انزلی را در اینجا بخوانید. کی سفر هر آنچه قبل از سفر را که باید بدانید در این مطلب آورده است. بندر انزلی در کنار شهرستان رودسر یکی از زیباترین شهرستان‌های استان گیلان ‌ است؛ این ناحیه با داشتن تالاب بین‌المللی و سواحل زیبای ماسه‌ای و سایر پتانسیل های گردشگری، سالانه پذیرای تعداد زیادی از توریست‌ها و گردشگران است. در حقیقت بیش‌تر گردشگران در مورد روستاهای سرسبز و زیبا، و دیگر جاذبه های دیدنی شهرستان ‌بندر انزلی، اطلاعات زیادی ندارند و معمولاً این شهر را با تالاب و دریای موّاج آن می‌شناسند؛ امّا در ادامه قصد داریم به تعدادی از این جاذبه هایی ناشناخته اشاره کنیم تا به‌طور کلّی با خصوصیّات انزلی و جاذبه هایی طبیعی آن، بیش‌تر آشنا شویم.

راهنمای سفر به بندر انزلی

خصوصیات منحصربفرد شهرستان ‌بندر انزلی باعث پیشرفت بیشتر این شهر نسبت به سایر نواحی در زمینه‌ی گردشگری و جذب توریست شده‌است‌. روستاهای زیبا با چشم‌انداز طبیعی، از جمله‌ی این خصوصیات است، که با اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم این ناحیه، کاملاً ارتباط دارد؛ به‌طوری که شغل خیلی از اهالی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با صنعت گردشگری عجین شده و از طریق گردشگران، کسب روزی می‌کنند‌.

راهنمای سفر به بندر انزلی

موقعیت جغرافیایی بندر انزلی

 بندرانزلي، از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان رشت ( معرفی شهر رشت ) و صومعه سرا، از شرق به شهرستان کیاشهر و از غرب به شهرستان رضوان‌شهر منتهی می‌شود‌. این منطقه در گذشته در قالب دهکده‌اي كوچك و به عنوان توقّف‌گاه ماهی‌گیران و شکارچیان دریایی فعّال بوده است‌. انزلی از جهت موقعیت جغرافیای به دو دلیل، منطقه‌ای استراتژیک و مهم محسوب می‌شود:

  • 1- یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری در ساحل دریای خزر به‌شمار می‌رود‌.
  • 2-با توجّه به شرایط اقلیمي مناسب و ویژگی‌هاي محيطي آن که قسمت عمده‌ای از آن را دریا و تالاب فراگرفته و با در اختیار داشتن ساحل ماسه‌اي زیبا و دنج، موقعیّت خوبی برای جذب توریست و گردشگر دارد‌.

راهنمای سفر به بندر انزلی

از ویژگی‌های مهم روستاهای این شهرستان، داشتن مزارع برنج، باغ‌های مرکبات، انواع استخرهاي پرورش آبزیان و‌... است که جاذبه هایی طبیعی و دیدنی انزلی را دو چندان می‌کند. گرد آمدنِ تمام این نکات مثبت و منحصربفرد در این نقطه از کمربند سبز شمال کشور، این ناحیه را همه روزه، آماده‌ی پذیرایی از مسافران و گردشگران زیادی کرده است، مخصوصاً در فصل‌های بهار و تابستان که بسیاری از مسافران برای گذران اوقات فراغت و تفریح به این منطقه سفر می‌کنند‌. هم‌جواري برخي از روستاهای اطراف با شهر انزلي باعث شده که گردشگران زیادی از این روستا‌ها هم دیدن کنند.

راهنمای سفر به بندر انزلی

جاذبه هایی طبیعی بندر انزلی را ببینید !

تماشایی‌ترین جاذبه طبیعی ‌بندر انزلی، تالاب انزلی در جنوب غربی این شهرستان است. این تالاب زیستگاه پرندگان و آبزیان مختلف بوده و همچنین وجود نیلوفر‌های آبی جلوه‌ای زیبا به آن ‌بخشیده است که همواره مسافران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

راهنمای سفر به بندر انزلی

از دیگر جاذبه هایی گردشگری انزلی، بلوار ساحلی قدس، اوّلین پارک مدرن به سبک اروپایی در ایران، با قدمتی بسیار طولانی‌ست، در این بلوار رقص امواج و تلألؤ خورشید بر روی آن‌ها، پرواز مرغان دریایی، درخت‌های مرکبات و شمشاد‌های سرسبز خستگی را از تن هر مسافری می‌زداید.

راهنمای سفر به بندر انزلی

حفاظت از محیط زیست

با توجه به ساحلی بودن این شهر، آسیب‌پذیری وآلودگی دریایی جزو مهم‌ترین مسائل این منطقه است. به عنوان مثال، ورود رودخانه‌های آلوده از نواحی اطراف می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به‌وجود آورد. البته شرایط زیستی در منطقه، با برنامه‌ریزی و مدیریت اجرایی قوی، رو به بهبود است.

مشکل دیگر بحث تالاب‌ها است که وضعیت آن‌ها به شدّت بحرانی است. میزان زباله‌ها و فاضلاب‌های راه یافته به این تالاب‌ها، تبعات سنگینی را به دنبال داشته و لازم به ذکر است که وجود تالاب‌ها، احتمال صدمات و وقایعی چون سیل و سونامی را کاهش می‌دهد.

تاریخ بندر انزلی را بخوانید !

‌بندر انزلی دارای تاریخ پرباری است، و قدمت آن به ۵۵۰ سال پیش برمی‌گردد. این شهر به واسطه‌ی مبادلات تجاری از طریق دریای خزر در دنیا شناخته شده است. در دوران صفویه این شهر محلِّ عبور ابریشم گیلان با مرکزیت رشت به روسیه بود که یکی از امن‌ترین راه‌های آبی برای تجارت بین ایران و اروپا به شمار می‌رفت. در طول تاریخ اوّلین و تنها نامی ‌که برای این منطقه در نظر گرفته شده، انزلی است و فقط در یک دوره ۵۰ ساله نام آن به «بندر پهلوی» تغییر یافت که پس از انقلاب اسلامی دوباره به نام اصلی خود بازگشت.

راهنمای سفر به بندر انزلی

مشاهیر بندر انزلی را بشناسید !

از مشاهیر ‌بندر انزلی می‌توان سیروس طاهباز، نویسنده و مترجم ایرانی را نام برد. او طی ۳۵ سال با گردآوری دست ‌نوشته‌های نیما یوشیج، توانست مجموعه‌‌ی کامل آثار او را منتشر کند.

منوچهر ویسانلو نوازنده و آهنگساز نام‌دار گیلانی نیز در انزلی متولد شده است. وی که از محضر اساتیدی چون ابوالحسن صبا بهره برده بود، توانست با برگزاری کنسرت‌های متعدد در رشت و شهرهای دیگر به شهرت برسد و پس از سال‌ها فعّالیّت، انجمن موسیقی انزلی را تأسیس کند.

اماکن تاریخی بندر انزلی را ببینید !

برج ساعت انزلی

برج ساعت انزلی که قدمت آن به سال 1815 میلادی می‌رسد به دستور خسروخان گرجی، حاکم ناصرالدین‌ شاه، در سال 1194 شمسی ساخته شده است. ارتفاع این برج به 28 متر رسیده و همانند فانوس دریایی، راهنمای دریانوردان و کشتی‌ها بوده است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

حافظیه انزلی

حافظیه انزلی بنایی شبیه به حافظیه شیراز است که در دوران پهلوی در سال 1311 برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی توسط گروهی از مهندسان آلمانی بنا شده بود.

راهنمای سفر به بندر انزلی

پل غازیان

پل غازیان که 127 متر طول دارد در سال ۱۳۱۴ به منظور اتصال بین دو شهر انزلی و غازیان احداث شد.تماشای مرداب یا رود انزلی از روی این پل، می‌تواند بسیار لذّت بخش باشد.

راهنمای سفر به بندر انزلی

اماکن مذهبی بندر انزلی را بشناسید !

بقعه آقا نجفی

بقعه آقا نجفی یکی از مکان‌های مذهبی مورد احترام برای مردم انزلی است. این بقعه مربوط به یکی از نوادگان امام حسین(ع) است. این روحانی که در میان مردم انزلی به آقای پابرهنه معروف بوده، با وجود شرایط سخت و فشارهای رژیم پهلوی در انزلی ماند و به تبلیغ دین پرداخت. اکنون پس از گذشت سال‌ها، اعتقاد مردم انزلی به این سیّد روحانی کم نشده است و مردم زیادی به زیارت مرقد او می‌رَوَند.

بقعه بی‌بی حوریه

بقعه بی‌بی حوریه در حاشیه جاده‌ی انزلی- رشت، و در مسیر تردّد مسافران قرار دارد و گفته می‌شود دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) است. این بنا که توسط دیوارهایی با سنگ مرمر و کاشی‌های زیبا تزئین شده است مایه‌ی آرامش مسافران و میهمانانش است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

از دیگر زیارتگاه‌های مورد احترام در انزلی می‌توان به بقعه‌ی آقاپیر اشاره کرد، که مزار سیروس قایقران فوتبالیست معروف ‌بندر انزلی نیز در نزدیکی آن واقع شده است.

زبان مردم انزلی

زبان مردم انزلی فارسی با گویش گیلکی است که یک زبان مستقل از دیدگاه علم زبان‌شناسی است و ساختاری منحصر به فرد دارد. این زبان از زبان‌های باستانی ایرانی به شمار می‌رود که اغلب هم تحت تأثیر زبان‌های بیگانه قرار گرفته است.

چند مثال از زبان گیلکی

"وشنه" معادل فارسی "گشنه" و یا "گونم" معادل فارسی "می‌گویم" و همچنین " لاکو" معادل فارسی دختر است.

این زبان در نقاط مختلف گیلان متفاوت بوده به طوری که فهم گویش مردم غرب گیلان برای مردم شرق گیلان سخت و اغلب غیر ممکن است.

زبان گیلکی 4 لهجه‌ی مختلف دارد؛ از جمله: بیه پسی (گیلان غربی)، بیه پیشی (گیلان شرقی)، تبری(غرب مازندران) و دیلمی(جنوب گیلان).

متاسفانه عدم توجه سامانه‌های آموزشی به زبان گیلکی و اصرار والدین به فارسی صحبت کردن فرزندان و... در این سال‌ها این زبان را در معرض فراموشی قرار داده‌است.

لباس مردم انزلی

لباس مردم انزلی و به طور کل گیلان، با انواع تزئیناتی که روی دامن و پیراهن آن‌ها به کار رفته است، زیبایی خاصِّ خود را دارد. لباس محلّی در گیلان مانند مناطق دیگر با عقاید دینی و فرهنگ مردم منطقه و محیط پیرامون سازگاری دارد. جلیقه در مردان برای فصل‌های سرد سال از جنس شال و برای فصل‌های گرم از پارچه‌های نازک‌تر دوخته می‌شود. کلاه نمدی، کلاهی است ساخته شده از پوست برّه و همچنین شلوار مردان این خطّه دارای دمپای تنگ و به رنگ مشکی است. برای چوپانان هم پوششی به نام باشلاق که آب را از خود عبور می‌دهد وجود دارد. لباس بانوان هم شامل پیراهن یا بالاپوش با چاک در دو طرف آن، در رنگ بندی‌های مختلف است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

موسیقی در بندر انزلی

شعر و موسیقی در گیلان همواره جایگاهی ویژه داشته است و در اکثر مراسم‌های سنّتی گیلانی، ترانه‌های خاصّی خوانده می‌شود. از معروف‌ترین هنرمندان موسیقی گیلان می‌توان به عزیز قاسم‌زاده اشاره کرد که هم‌اکنون نیز در حال فعّالیّت در این عرصه است.

غذا در بندر انزلی

ترشِ‌کباب  یا کباب ترش با گوشت راسته‌ی گوسفند یا گوساله در غذاهای محلّی انزلی، جزو اوّلین پیشنهاد‌هاست! برای تهیه آن گوشت را به مدّت نصف‌ روز در ترکیب گردوی چرخ کرده، رب انار، پیاز و جعفری می‌خوابانند و سپس طبخ می‌کنند. از دیگر غذاهای معروف انزلی، فسنجان است. در فسنجان سنّتی انزلی به جای گوشت مرغ، از گوشت چرخ کرده یا گوشت مرغابی استفاده می‌کنند و دیگر تفاوت آن با فسنجان‌های معمولی مزه‌ی ترشی غالب آن است. انواع ماهی‌ها مانند ماهی سفید، ازون برون، ماهی شور و... نیز با روش‌های پخت متفاوت در کنار زیتون و سیر ترشی‌های معروف در این منطقه بسیار پرطرفدار است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

از رستوران‌های معروف در انزلی می‌توان به رستوران نیلوفر آبی با محیطی زیبا و فضایی آکواریومی اشاره کرد که از دلایل محبوبیّت این رستوران امکان رفت و برگشت رایگان با قایق به این رستوران است؛ منوی این رستوران نیز تلفیقی از غذاهای محلّی و دریایی است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

از دیگر رستوران‌های پرطرفدار در ‌بندر انزلی رستوران حاج مرتضی، میان میدان معراج و میدان مالا است که طعم و کیّفیّت غذاهایش زبانزد خاص و عام است،

اقامت در بندر انزلی

هتل سفیدکنار بندر انزلی از زیباترین هتل‌های گیلان، در جوار ساحل دریای مازندران، با اتاق‌هایی رو به دریا و چشم‌اندازی شگفت انگیز، همه ساله پذیرای بسیاری از میهمانان داخلی و خارجی است. این هتل که در کیلومتر ۵ جاده‌ی آستارا واقع شده است، دارای ۹۱ اتاق، هفت سوئیت و ۲۵ واحد ویلا است.

راهنمای سفر به بندر انزلی

هتل ۴ ستاره‌ی دلفین با امکاناتی بسیار، نظیر استخر روباز، اتاق ماساژ، اتاق‌های VIP، سوئیت‌های رویال و ورزش‌های آبی مانند جت اسکی، از لوکس‌ترین هتل‌ها در شمال کشور است. این هتل در ساحل قو در خیابان اطبا قرار دارد.

صنایع دستی بندر انزلی

مرواربافی یکی از صنایعی است که در سال‌های گذشته در گیلان و به خصوص ‌در بندر انزلی رواج یافته است. مرواربافی به ساخت وسایل و اشیایی مانند سبد از ساقه‌ی گیاهان گفته می‌شود. پس از بافتن مروار، باید آن را نزدیک به ۴۸ ساعت در معرض آفتاب قرار دهند تا رنگ آن روشن‌تر و طلایی شود. این صنعت علاوه بر گیلان در مناطق جنوبی کشور نیز رواج دارد.

راهنمای سفر به بندر انزلی

دسته ها:
}