لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اردبیل ؛ هرآنچه که باید از اردبیل بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/02/31

اردبیل از شهرهای سردسیر و شمالی ایران است. شهری با تاریخی بلند و تاثیرگذار که هنوز هم می‌توان با قدم زدن در خیابان‌هایش، به گذشته رفت و پندهای تاریخ را به نظاره نشست. اردبیل با آن طبیعت زیبا و فرهنگ غنی‌ش چون نگینی در گوشه‌ای از آذربایجان می‌درخشد. بسیاری از آنها که به اردبیل رفته‌اند می‌گویند که باز هم به این شهر بر می‌گردند چرا که اردبیل و طبیعتش زیباتر از آن است که با یک بازدید دیده شود. با ما همراه باشید تا سری به تاریخ مصور آذربایجان بزنیم.

راهنمای سفر به اردبیل

معرفی شهر اردبیل

راه های دسترسی به اردبیل

برای رفتن به اردبیل می‌توانید از اتوبوس، ماشین شخصی یا هواپیما استفاده کنید و این انتخاب بستگی به زمان و هزینه‌ی شما دارد که برای مسیر در نظر گرفته‌اید. متأسفانه شهر اردبیل فعلاً مسیر ریلی ندارد و خط آهن آن در دست احداث است.

سفر با اتوبوس

برای سفر با اتوبوس، ترمینال اردبیل از مجهزترین ترمینال‌هایی است که سرویس رفت و برگشت به اکثر مراکز استان‌ها را دارد و می‌توانید با تهیه بلیط، مستقیما راهی این شهر شوید.

سفر با خودروی شخصی

برای سفر با ماشین شخصی، اگر علاقه‌مند به جاده های پر درخت و جنگلی هستید، مسیر جاده‌ اسالم انتخاب مناسبی است. این جاده از شهر اسالم استان گیلان و از میان جنگل‌ها شروع و به تدریج با افزایش ارتفاع وارد خلخال در جنوب شهر اردبیل می‌شود. در برخی از نقاط مسیر هوا به قدری سرد است که در تابستان باید پتوپیچ شد. گله‌ها، مردم محلی، تپه‌های سرسبز در کنار خنکی هوا و آش دوغی که در کنار جاده و در دیگ‌های بزرگ بار گذاشته شده است، این جاده را انتخاب اول اغلب مسافران اردبیل قرار می‌دهد.

گزینه دیگر می‌تواند مسیر گردنه حیران باشد، مسیری پیچ در پیچ که نام آن برای اغلب مردم آشناست. مسیر گردنه حیران از شهر آستارا شروع می‌شود و با طی آن در کنار هوای خنک، در یک سمت خود زیبایی جنگل و در سمت دیگر زیبایی دره‌های پر نشیب همسفر شما خواهند بود. جاده پونل به خلخال نیز از جاده‌های دیگری است که می‌توان از طریق آن به شهر اردبیل رسید. این جاده از رضوانشهر استان گیلان شروع شده و به خلخال در جنوب شهر اردبیل می‌‌رسد. جاده پونل مناظر جنگلی دارد و بسیار شبیه به جاده اسالم است با این تفاوت که شیب کمتری نسبت به جاده اسالم دارد و مسیر امن‌تری است.

مسیر اتوبان نیز مسیر مستقیم و سرراستی است که از شهر تهران تا اردبیل در حدود ۸ الی ۹ ساعت طول می‌کشد. این اتوبان از کرج، قزوین، زنجان و سرچم می‌گذرد تا به اردبیل برسد.

سفر هوایی

اردبیل دارای فرودگاهی مجهز است که گزینه مناسبی برای داشتن سفری با اتلاف وقت کمتر در مسیر خواهد بود. از سال ۱۳۷۰ پرواز‌های این فرودگاه برقرار و سالانه  دارای حدودا ۲۰۰۰ پرواز داخلی و خارجی و نزدیک به ۲ میلیون مسافر است . سطح امکانات رفاهی فرودگاه نیز نسبتاً مناسب است و علاوه بر استفاده از این امکانات می‌توان از غرفه‌های موجود در فرودگاه، اقدام به خرید صنایع دستی استان و سوغاتی‌های شهر اردبیل کرد. به لحاظ موقعیت جغرافیایی، فرودگاه در ۱۱ کیلومتری شمال شرق شهر قرار دارد و دسترسی به آن از طریق تاکسی برقرار است.

جفرافیای اردبیل

آب و هوای اردبیل

به دلیل اینکه دو سوم مساحت استان اردبیل را کوهستان‌ها تشکیل می‌دهند، آب و هوای آن متاثر از این مناطق، سرد و خشک است و به عنوان یکی از سردترین استان‌های ایران شناخته می‌شود. آب و هوای اردبیل نیز به تبعیت از هوای استان، سرد و خشک است، به گونه‌ای که در شب‌های تابستان نیز گاهی سرمای هوا غلبه می‌کند. به طور کلی اقلیم استپی و نیمه خشک، زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک و معتدل از ویژگی‌های آب و هوایی این شهرستان است. اردبیل در زمستان‌ها اغلب پوشیده از برف است و بیشترین بارش‌های باران  نیز در بهار صورت می‌گیرد. در کل فصل تابستان مناسب‌ترین فصل برای سفر به این شهر است.

معرفی شهر اردبیل

پوشش گیاهی منطقه اردبیل

تنوع آب و هوایی و خاک منطقه باعث ایجاد پوشش گیاهی متنوع در سطح استان شده است. این پوشش گیاهی به صورت کلی شامل سه دسته‌ ییلاقی، قشلاقی و جنگلی  می‌شود. از این رو می‌توانیم در این استان قلل پر برف را در کنار جلگه‌ها و جنگل‌ها ببینیم. دو شهر اردبیل و خلخال در استان اردبیل شهرهایی هستند که جنگل‌های بسیار زیبایی دارند. جنگل فندقلو در نزدیکی شهر اردبیل از مشهورترین جنگل‌های این منطقه  و جنگل های ایران است که از اصلی‌ترین مناطق زیستگاهی و رشد گیاهان علی الخصوص گیاهان دارویی محسوب می‌شود. در میان این تنوع برخی از گونه‌های گیاهی از جمله بابونه از بقیه بارزتر است. همچنین جشنواره گل‌های بابونه هر سال همزمان با روز جهانی گل و گیاه در این جنگل‌ها برگزار می‌شود.

معرفی شهر اردبیل

پوشش جانوری در منطقه اردبیل

به دلیل اینکه دو سوم اردیبل را کوهستان‌ها پوشانده اند فاصله‌ مراکز شهری از هم بسیار شده و در این میان فضایی مناسب برای رشد و زیست گونه‌های مختلف حیوانات فراهم آورده است. علاوه بر این‌، تنوع پوشش گیاهی نیز عامل دیگری در گسترش پوشش جانوری منطقه بوده و باعث ایجاد شرایط مناسبی برای انواع مختلف جانوران کوهستان، جنگل، رودخانه‌ها و مراتع، شده است. از این رو استان اردبیل و به تبع آن شهرستان اردبیل دارای تنوع زیستی فراوانی است و گونه‌های مختلفی از حیات وحش مانند پلنگ، کل و بز، راسو، روباه و انواع پرندگان و خزندگان در آن یافت می‌شوند. سالانه دو میلیون پرنده‌ مهاجر نیز وارد اردبیل می‌شوند تا تنوع پوشش جانوری منطقه بیش از پیش بشود.

معرفی شهر اردبیل

جاذبه های طبیعی اردبیل را بشناسید

دریاچه شورابیل

دریاچه ای بزرگ که در میان شهر اردبیل قرار گرفته و تنها دریاچه‌ طبیعی داخل شهری ایران به شمار می‌رود. این دریاچه به دلیل آن که در گذشته دارای آب شور بود، به شورابیل معروف شده است. آن زمان، این آب شور خاصیت درمانی نیز داشت و مردم از آن برای التیام دردهایشان استفاده می‌کردند. تا اینکه بعد‌ها آب شیرین به دریاچه اضافه شد و آب دریاچه به پرورش نوعی ماهی قزل آلا اختصاص یافت. اواخر پائیز ورود پرندگان مهاجر به دریاچه‌ شورابیل بر زیبایی طبیعی آن را دوچندان می‌کند. برای رونق گردشگری، شهربازی و اقامتگاه‌های توریستی نیز در اطراف احداث شده است.

معرفی شهر اردبیل

دریاچه نئور

دریاچه‌ نئور بزرگترین دریاچه استان اردبیل محسوب می‌شود که در نزدیکی شهر اردبیل و در مسیر این شهر به خلخال قرار دارد. این دریاچه دارای آب شیرین بوده و از پیوستن چشمه‌های بزرگ و کوچک منطقه، ایجاد شده است. نئور مجموعاً دو دریاچه بزرگ و کوچک می‌باشد که در بهار، به دلیل افزایش بارش‌ها و افزایش آب چشمه‌ها به هم می‌پیوندند و دریاچه‌ای زیبا و یکدست را تشکیل می‌دهند. آب و هوای خنک، ورود پرندگان مهاجر و سرسبزی منطقه، ب زیبایی‌های طبیعی این دریاچه افزوده و در مجموع محل مناسبی برای گشت و گذار گردشگران در فصول گرم سال است. مانند شورابیل در این دریاچه نیز ماهی قزآلا پرورش می‌دهند. صید ماهی و مسابقات ماهیگیری از تفریحات این دریاچه محسوب می‌شوند.

معرفی شهر اردبیل

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در سی کیلومتری اردبیل و در نزدیکی‌های شهر نمین قرار دارد. علت نامگذاری آن، درختان فندقی است که بیش از سایر درختان در این جنگل رشد کرده‌اند. جنگل فندقلو در ادامه‌ی جنگل های استان گیلان قرار دارد اما به انبوهی آن‌ها نیست؛ با این‌حال، زمین‌های پهناوری که گل‌های سوسن و بابونه به صورت سرتاسری روئیده‌اند، در این بین درختان میوه، چشمه‌های آب گرم و حیوانات کمیابی چون مارال،‌ این گل‌ها را آراسته‌اند و باعث خلق جنگلی منحصر به فرد شده‌اند. علاوه بر جاذبه های طبیعی، گردشگران می‌توانند از امکانات تفریحی مانند استخر‌های آب گرم، تله کابین فندقلو- حیران و پیست اسکی نیز استفاده کنند. پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلو از بزرگترین پیست اسکی‌های ایران است که با استانداردهای بین المللی مطابق بوده و هرساله تیم ملی اسکی روی چمن در این پیست اردو می‌زنند. 

معرفی شهر اردبیل

پیکره سنگی بابا داوود عنبران

در ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل و نزدیک به شهر عنبران، در میان دره‌‌ای بزرگ و کوه‌های سربه فلک کشیده، چهره‌ای بر روی سنگ دیده می‌شود که به آن بابا داوود عنبران یا ابوالهول ایران گفته می‌شود. این سنگ ارتفاعش به ۲۰ متر می‌رسد و گویا هم بر اثر عوامل طبیعی و هم با دخالت انسانی بدین شکل و شمایل درآمده است تا بنابر افسانه‌ها نگهبان دریای خزر باشد.

معرفی شهر اردبیل

بالیقلو چای

یکی از رودهای ایران است که از دل سبلان و کوه‌های بزگوش (یا بزغوش) سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود از آب چشمه‌های جوشان اردبیل نیز تغذیه می‌شود. این رودخانه که تأمین‌کننده آب بسیاری از مناطق کشاورزی اردبیل است، در مسیر خود از میان شهر اردبیل می‌گذرد و جاذبه‌ای زیبا به آن می‌بخشد. گویی با عبور این رودخانه، اردبیل طبیعت را تمام و کمال در دل خود جای داده است. پلی تاریخی هم به نام پل الماس نیز در دوران صفویه بر روی این رودخانه ساخته شد که علاوه بر جنبه‌ زیبایی طبیعی خود رودخانه، اهمیت تاریخی نیز به آن داده است.

معرفی شهر اردبیل

تفرجگاه بولاغلار

در سی کیلومتری شهرستان اردبیل و نزدیک به شهرستان نیر در محوطه‌ای سرسبز، چشمه‌های بسیاری از دل زمین می‌جوشند که به دلیل فراوانی این چشمه‌ها به این منطقه بولاغلار (به معنای چشمه‌ها) می‌گویند. این چشمه‌ها در نهایت به هم پیوسته و دو رودخانه‌ی‌ مهم استان اردبیل، رودخانه آغلاغان و  رودخانه بالیقلوچای را تشکیل می‌دهند. در آب خنک و شیرین این چشمه‌ها ماهی قزل آلا پرورش می‌دهند. همچنین هر ساله در تابستان و در محوطه‌ این تفرجگاه جشنواره آش‌های سنتی برگزار می‌شود و گردشگران بسیاری برای شرکت در این جشنواره به این محل می‌روند.

 معرفی شهر اردبیل

متاسفانه معضل آب گریبان‌گیر شهر پرآبی چون اردبیل نیز شده است که اگر مدیریت درستی بر این مسئله صورت نگیرد در آینده حفظ حیات طبیعی، پوشش گیاهی وجانوری و ظرفیت‌های گردشگری منطقه به خطر می‌افتد. علاوه بر کم آبی ناشی از خشک سالی، مجوز حفر چاه‌های متعدد، خالی شدن سفره‌های آب زیر زمینی و کاشت محصولاتی که پرآب‌‌بر، از عوامل دیگر بحرانی شدن کم آبی هستند.

از دیگر مشکلات محیط زیستی نفوذ آلاینده‌های صنعتی و سموم کشاورزی به آب‌ها است. به خصوص اینکه بسیاری از آب‌های اردبیل آب شیرین بوده و ماهی در آن‌ها پرورش داده می‌شود، نفوذ این آلاینده‌ها، ماهی‌ها را مسموم می‌کند و نهایتا از بین می‌برد. ایجاد سدهای متعدد بر روی رودخانه‌ها، ساخت و ساز خانه‌های جدید و ویلایی که باعث از بین رفتن طبیعت منطقه شده است. از مصائب دیگری است که محیط زیست اردبیل را تهدید می‌کند.

تاریخ اردبیل را بخوانید !

اردبیل یا آتاویل یا آردویل از دو جز آرتا به معنای مقدس و ویل به معنای شهر تشکیل شده است. در حقیقت اردبیل را ناحیه مقدس یا شهر مقدس نامگذاری کرده‌اند. این اسم در گذر زمان  به تدریج از آرتاویل به اردبیل تغییر یافت. اردبیل در دوره‌های مختلف شهر محوری منطقه آذربایجان بوده است، به طوری که آن را در طول تاریخ با نام‌‌های دارالارشاد، دارالملک، دارالعرفان و دارالامان نیز می‌دانستند. اما بیشترین اهمیت اردبیل از زمان ظهور سلسله صفویه بود که به آغاز آبادانی و شکوفایی این شهر انجامید.

این توجه خاص به شهر اردبیل از آن روست که شیخ صفی الدین اردبیلی، بزرگ خاندان صفویه، ساکن اردبیل بود و در همانجا نیز به خاک سپرده شد. از آن زمان با وجود اینکه تبریز به عنوان پایتخت صفویان انتخاب شد، اردبیل پایتخت معنوی شاهان صفوی بود و اهمیت زیادی برای آن‌ها داشت.

از پژوهش‌های باستانی آثار و بقایای لوله‌کشی آب شرب یافت شده که گویا در دوران صفویان به عنوان اولین شهر ایران، دارای لوله کشی آب نیز بوده است. بزرگترین و غنی‌ترین کتابخانه ایران را بعد از کتابخانه آستان قدس، در زمان صفویان و توسط پسر شیخ صفی‌الدین اردبیلی در این شهر ساختند که محل رجوع بسیاری از دانشمندان و عالمان بود.

پس از انقراض سلسلسه صفویه، اردبیل رونق خود را به تدریج از دست داد و از حمله‌ روس‌ها به ایران ضربه مهلکی به آن وارد شد. با این وجود توانست شکوه تاریخی خود را حفظ کند و در سال‌های پس از انقلاب با انتخاب مرکزیت استان اردبیل رونق بیشتری گرفت.

معرفی شهر اردبیل

اماکن تاریخی اردبیل را ببینید !

مجموعه بقعه و مزار شیخ صفی الدین اردبیلی

این مجموعه در گذشته منزل و خانقاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بزرگ خاندان صفویه بود که بعد از مرگش در منزل خود به خاک سپرده شد. این منزل امروزه تبدیل به بقعه و زیارتگاه او شده است. مقبره‌های شاه اسماعیل اول و همسرش نیز در همین مکان می‌باشند.

معرفی شهر اردبیل

شهیدگاه

در زمان شاه اسماعیل اول، نخستین جنگ میان ایران و عثمانی به نام جنگ چالدران در گرفت. در این جنگ ایرانیان از امپراطوری عثمانی شکست سنگینی خوردند و شاه اسماعیل بسیار تحت تاثیر این شکست قرار گرفت و دیگر رهبری لشگریانش را عهده دار نشد. به دستور او کشته‌شدگان جنگ به اردبیل منتقل و در محوطه‌ بقعه‌ شیخ صفی الدین به خاک سپرده شدند. از آن پس این گورستان شهیدگاه نام گرفت.

معرفی شهر اردبیل

مجموعه بقعه و مزار شیخ امین الدین جبرئیل

شیخ امین الدین جبرئیل، پدر شیخ صفی‌الدین اردبیلی ، در روستای کلخوران دارای مقبره و مزار بسیار زیبایی است که با معماری کم نظیر صفوی ساخته شده است. این مزار همزمان با مزار شیخ صفی‌الدین بنا شد و قدمت آن به اوایل قرن ده هجری بازمی‌گردد. روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل قرار دارد و نسبت آن به این شهر مثل نسبت شهر ری به تهران است. در گذشته بسیاری از بزرگان صفوی در این منطقه ساکن بودند ولی بعدها اردبیل با پیشرفت‌های خود جای این شهر را گرفت. مهم‌ترین مقبره‌ کلخوران بقعه شیخ امین‌الدین است و به همین علت به کلخوران، کلخوران شیخ گفته می‌شود.

 معرفی شهر اردبیل

مسجد جمعه اردبیل

در شرق شهر اردبیل و در بالای یک بلندی، مسجدی تاریخی و بزرگ قرار دارد که به مسجد جمعه‌ اردبیل معروف است. با آنکه بنای مسجد در طول تاریخ بارها دستخوش تغییر، ویرانی و مرمت دوباره شده است، اما بنای اولیه آن به قرن‌های اولیه ورود اسلام به ایران بر می‌گردد. این مسجد در حقیقت بر زمینی ساخته شده است که پیش از ورود  اسلام به ایران آتشکده‌ای در آنجا قرار داشت که بعد از اسلام تخریب شد.

معرفی شهر اردبیل

بازار تاریخی اردبیل

قرارگیری اردبیل در مسیر جاده‌ی ابریشم باعث رونق اقتصاد و تجارت این شهر شده است و در نتیجه بازارهای این شهر رونق خوبی داشته است. با آنکه قدمت بازار تاریخی اردبیل نیز مانند بازار تاریخی تبریز قبل از زمان صفویه نیز می‌رسد اما با توجه مخصوص شاهان صفوی به این شهر بیشت‌ترین رونق را در زمان شاه تهماسب اول داشت.

معرفی شهر اردبیل

موزه های شهر اردبیل

موزه تاریخ طبیعی 

این موزه در حاشیه‌ دریاچه شورابیل در شهر اردبیل قرار دارد که در آن  حیوانات تاکسیدرمی شده و فسیل‌های یافت شده نگه‌داری می‌شوند.

معرفی شهر اردبیل

حمام ظهیر الاسلام

حمام ظهیرالاسلام  یا حمام آقا نقی از حمام‌های تاریخی شهر اردبیل است که امروزه کاربری آن به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. در این موزه سعی شده تا  پوشش و فرهنگ مردم اردبیل را به گردشگران نشان دهند. این موزه در میدان عالی قاپو ی اردبیل واقع است.

معرفی شهر اردبیل

موزه صنایع دستی

حمام شیخ، از حمام‌های تاریخی شهر اردبیل، امروزه تبدیل به موزه صنایع دستی شده است. در این موزه، صنایع دستی هنرمندان اردبیل را به صورت دوره‌ای نمایش می‌دهند و یا با ایجاد کارگاه‌های مختلف به حفظ و نشر هنر در این شهر پرداخته می‌شود. این موزه در نزدیکی میدان عالی قاپوی اردبیل قرار دارد.

معرفی شهر اردبیل

موزه مفاخر دینی

در محل خانه میرفتاحی، موزه مفاخر دینی برپا می‌باشد. در این موزه شرح زندگی و مجاهدت‌های ۵۷ تن از بزرگان دینی اردبیل نوشته و در کنار تصاویرشان در معرض نمایش قرار داده شده است. تعدد این علما، توجه مردم اردبیل  را به علمای دینی و مباحث مذهبی را از دیرباز نشلن می‌دهد.

موزه تخصصی باستان شناسی

این موزه در میدان عالی قاپو و در محل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی  قرار دارد که با مساحت 1800 متر مربع، در دو طبقه احداث شده است که با نمایش ۵۰۰ اثر به روایت تاریخ استان و اکتشافات باستان شناسی می‌پردازد. وجه تمایز این موزه با موزه‌های باستان شناسی دیگر ایران، در اشیا شیشه‌ای و قدمت آثار آن معلوم است. در محل بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی دو موزه دیگر دیگر به نام‌های موزه سنگ و موزه چینی‌ها وجود دارند.

اماکن مذهبی اردبیل را ببینید !

آنچه در وهله اول با شنیدن نام اردبیل به ذهن می‌آید، فرهنگ عاشورایی، شاعران حسینی، پیرغلامان و مداحان اردبیل است. اما این شهر میزبان چندی از امام‌زادگان نیز بوده است که باعث غنای بیشتر روح معنوی اردبیل می‌شوند. از جمله این امام‌زادگان می‌توان  امام‌زاده سیدصدرالدین، امام‌زاده سیدحمزه و امام‌زاده صالح نام برد که هر سه، برادر و پسران حضرت امام موسی کاظم (ع) هستند و در قرن سوم هجری وارد اردبیل شدند. در تاریخ ذکر شده است صدرالدین و حمزه با هم به اردبیل آمده‌اند و صالح نیز جدا از دو برادر خود، اردبیل را برای اقامت انتخاب کرده ‌است.

امروزه مقبره هر سه در این شهر محل زیارت اهالی و گردشگران است. قدمت این مقبره‌ها به دوران صفویه می‌رسد، هرچند که بناهای قدیمی اکنون بازسازی شده‌اند و چیزی از بناهای تاریخی باقی نمانده است. بارگاه امام‌زاده صدرالدین در سه کیلومتری شهر اردبیل، در مسیر جاده‌ مشگین‌ شهر واقع است.

بارگاه امام‌زاده صالح (اوغلان امام‌زاده‌سى) در ميدان عالي قاپو در ‏‏محله ملامؤمن، کوچه اونجی میدان و پشت بقعه شيخ ‏‏صفى‌الدين قرار دارد. بارگاه امام‌زاده حمزه نیز در شهر اردبیل، دهستان کلخوران، روستای کلخوران شیخ قرار دارد. امام‌زاده حلیمه خاتون نیز که خواهر ایشان و امام رضا (ع) نیز است در خیابان سی متری اردبیل قرار دارد.

لباس محلی مردم اردبیل

در خود شهر اردبیل دیگر کمتر کسی لباس محلی می‌پوشد و مردم طبق آداب شهر‌های دیگر، لباس‌های رایج شهری به تن می‌کنند. اما در نقاط روستایی و به خصوص ایلات و عشایر استان هنوز لباس‌های محلی در تن مردمان دیده‌ می‌شود. روسری‌های بزرگ و گلدار، دامن‌های شلیته‌ای چین‌دار که عموماً به رنگ‌های شاد و سرزنده دوخته می‌شوند و جلیقه‌هایی که روی آن‌ها تزئینات سکه قرار دارد از ویژگی‌های عمومی لباس‌ محلی اردبیل است. برای آشنایی بیشتر با لباس‌های محلی می‌توان به موزه مردم شناسی در شهر اردبیل سر زد.

معرفی شهر اردبیل

غذای محلی شهر اردبیل

به خاطر هوای سرد این منطقه، غذاهای محلی اردبیل را بیشتر آش‌ها تشکیل می‌دهند. از میان این آش‌ها می‌توان به آش دوغ، آش میوه، آش رشته، آش یارما، آش گیلدیک(گل نسترن) و آش اوماج اشاره کرد.

اما غذای محلی دیگری که بسیار پرطرفدار است و در اکثر رستوران‌های شهر نیز سرو می‌شود پیچاق قیمه یا پیچاخ قیمه نام دارد.  نام دیگر این غذا خورشت بادام است.

معرفی شهر اردبیل

اقامت در اردبیل

به دلیل تنوع طبیعی استان اردبیل و دارا بودن جنگل، کوه و رودخانه، اقامتگاه‌های بومگردی بسیاری در استان وجود دارند که بیشتر در تابستان‌ها پذیرای مسافران هستند. این اقامتگاه‌ها عموما در خارج شهر اردبیل واقع شده‌اند. در این بین می‌توان کمپ عشایری دورنا یا ملک سویی را در نزدیکی مشکین‌شهر و مجتمع اقامتگاه‌های بوم‌گردی کزج در نزدیکی خلخال را نام برد.  خود شهر نیز به علت کثرت مسافران، هتل‌های بسیاری دارد، از جمله هتل سبلان اردبیل در خیابان شیخ صفی و هتل شورابیل در حاشیه دریاچه شورابیل.‏

معرفی شهر اردبیل

سوغات شهر اردبیل

به‌خاطر اینکه  اردبیل شهری تاریخی و اصیل است، سوغاتی‌های بسیاری برای گردشگران دارد که اکثر آن‌ها را حلوا و شیرینی تشکیل می‌دهد. قره حلوا، حلوی سفید، حلوای زنجبیل، باقلوا، قچکورگی و نان برنجی مهم‌ترین این شیرینی‌ها می‌باشند.

معرفی شهر اردبیل

مسگری نیز هنر دیرینه این مردم است و وسایل مسی بازار مسگران اردبیل نیز می‌تواند در سبد سوغاتی‌های مسافران جا بگیرد.

به دلیل سرمای همیشگی اردبیل مردمان آن  مهارت بسیاری در لباس‌های بافتنی و پشمی دارند. از سوغاتی‌های دیگر این شهر  لباس‌های پشمی و انواع بافتنی ها هستند.

سخن آخر

سپاس که تا پایان این گفتار نیز همراه ما بودید. ایران کشوری زیبا و پر معناست، آذربایجان از دیرباز خاستگاه تمدن ایرانی بوده است و اردبیل به حق آئینه تمام نمای فرهنگ آذری و ایرانی بوده و هست. از بلندای سپید قله سبلان گرفته تا دشت‌های سرسبز مغان، از بقعه شیخ صفی گرفته تا مسجد جامع زیبای آن، همگی نشان از سرزمینی زیبا و مردمانی پر شور و شعور دارد. به اردبیل بیایید و بهارش را از دست ندهید.. در بهار، اردبیل همان بهشت موعود است..

دسته ها:
}