لطفا صبر کنید...

راهنمای سفر به اراک ؛ هرچه قبل از رفتن باید بدانید !
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1398/03/03

اراک مرکز استان مرکزی است که همین اواخر تصمیم بر آن شد نامش را استان آفتاب بگذارند. نامی که به تمامی شایسته استان است. اراک در سرزمینی آفتابی و در میانه ایران قرار دارد. در نگاه اول شهر اراک جذابیّت قابل توجّهی ندارد، امّا اگر کمی در فرهنگ آن دقیق شوید خواهید دید که سفری چند روزه به این شهر با توجّه به آب و هوا، پوشش گیاهی و فرهنگ و رسوم جالب مردم خاطرات خوشی را برای شما رقم می‌زند. با کی‌سفر همراه باشید تا سفری داشته باشیم به سرزمین آفتاب.

راهنمای سفر به اراک

مسیرهای دسترسی به اراک

مسیر جاده ای

برای سفر به شهر اراک از سمت شمال، ابتدا لازم است از کمیجان عبور کنید؛ از سمت جنوب از شهر خمین با استفاده از جاده‌ی شماره‌ی 47 می‌توان به اراک رسید. از سمت شرق از قم، از سوی غرب از بروجرد گذشته و با عبور از جاده‌ی 56 می‌توان به این شهر رفت.

راه آهن اراک

راه آهن اراک از مناطق گوناگون شهری‌، روستايي‌، کوهستاني و... عبور می‌کند، و به استان‌هاي چهارگانه‌ی قم، مركزي، همدان و لرستان مسیر متصل می‌شود.

مهم‌ترین ایستگاه باري‌: سمنگان. مهم‌ترین ایستگاه مسافربري‌: اراک، ملایر، شازند. 

پرواز به اراک

فرودگاه اراک، در شمال شرقی شهرستان اراک و در قسمت کویر میقان، هم‌جوار با اکوتوریسم دریاچه‌ی نمک میقان تاسیس شده است و از خردادماه سال 1395 با برقراری پروازهایی در هفته، در مسیر اراک _ مشهد و بالعکس، اراک _ عسلویه و بالعکس کار خود را شروع کرد. به طور مثال بلیط پرواز مشهد اراک را در کی سفر ببینید.

جغرافیای اراک

دور تا دور اراک را شهرهای استان مرکزی احاطه کرده‌اند. اراک از شمال با فراهان و کمیجان هسمایه است و از جنوب با خمین مرز دازد. در غرب و شرق آن هم به ترتیب شازند و محلات قرار گرفته‌اند.

آب و هوای اراک

شهر اراک دارای زمستان‌های سرد و مرطوب و پر برف، امّا تابستان‌های ملایم گرم و خشکی است. سرمای اراک طولانی، و از ۴ تا ۶ ماه متغیّر است. اعتدال بهار و پاییز کوتاه است و تابستان در تیر و مرداد خود را نشان می‌دهد. در کل اقلیم این شهر،  هوا نیمه خشک و سرد ‌‌است.

راهنمای سفر به اراک

پوشش گیاهی منطقه اراک

پوشش گیاهی شهر اراک از نوع ایرانی ـ تورانی ‌‌است که به‌دليل وسعت زياد، گونه‌های گیاهی متنوّعی ‌‌دارد. تقریباً 69 درصد ایران را این نوع پوشش گیاهی در برگرفته است.

راهنمای سفر به اراک

گیاهان کوهستانی

از گیاهان کوهستانی این شهر می‌توان به بلوط، بادام کوهی، کیکم، ارژن، داغداغان، انجیر وحشی، تنگرس، زرشک، سماق، گون، ریواس، کنگر، موسیر، لاله و لاله‌ی واژگون ‌‌اشاره کرد.

گیاهان دشتی

ازجمله گیاهان دشتی اراک به کنگر، پرند، چرخه، گوش بره، بومادران، آنقوزه، باریجه، گل ماهور و آویشن هستند.

گیاهان تالابی

گیاهان تالابی اراک شامل آویار سلام، نی و شور باتلاقی می‌شود.

گیاهان کویری

این نوع گیاهان که معمولاً در منطقه‌ی شمالی استان وجود دارند که شامل قره‌داغ، آتریپلکس، تاغ و اسفناج وحشی ‌می‌شوند.

راهنمای سفر به اراک

پوشش جانوری منطقه اراک

در سه منطقه‌ی کوهستانی، دشتی وبیابانی و تالابی این شهر، گونه‌های مختلف جانوری زیست ‌می‌کنند و امروزه برخی از آن‌ها در خطر انقراض هستند. امید است که با حمایت همه‌ی ما از حیات وحش، شاهد شکار‌های غیرقانونی کم‌تر و توجّه بیش‌تر به زندگی حیوانات، که زندگی ما انسان‌ها نیز وابسته به وجود آن‌ها است، باشیم.

در منطقه‌ی کوهستانی این ناحیه و حومه‌ی آن، پستاندارانی چون کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، سیاه گوش و کاراکال زیست می‌کنند. منطقه‌ی دشتی و بیابانی نیز محلِّ زندگی آهو، شغال، روباه، خرگوش، خارپشت، گربه‌ی وحشی، گراز، انواع جوندگان، و پرندگانی چون بلدرچین، باقرقره، هوبره، هما، شاهین، بالابان، لاچین و دلیجه ‌‌است.

راهنمای سفر به اراک

در منطقه‌ی تالابی پرندگانی از جمله درنا، فلامینگو، اردک کلّه سبز، خوتکا، چوب‌پا، عقاب تالابی، عقاب دوبرادر، غاز پیشانی سفید، لک‌لک سفید و... دیده شده‌اند.

جاذبه های طبیعی اراک را ببینید

کوهستان های اطراف شهر اراک

از مهم‌ترین کوه های اطراف این شهر، کوه شهباز در شهرستان شازند با ارتفاع 3388 متر است. در دامنه و مخروط افکنه‌های پای این کوه، کوهنوردی، دامنه‌نوردی، غارنوردی، تماشا و مطالعه‌ی پوشش گیاهی و حیات جانوری لذت‌بخش است.

راهنمای سفر به اراک

رودخانه قره چای

این رودخانه از ارتفاعات شازند در جنوب غربی استان و در فاصله‌ی 39 کیلومتری شهر اراک سرچشمه گرفته است و از محدوده‌ی شمالی استان خارج ‌می‌شود. این رودخانه جزو شصت رودخانه‌ی حفاظت شده‌ی سازمان محیط زیست به شمار می‌رود.

راهنمای سفر به اراک

غار سفیدخانی

این غار یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی در شهرستان اراک است که در۱۸ کیلومتری شهر اراک و در کوهی به همین نام قرار دارد. می‌توان حضور چشمه‌های متعدّد و بسیار را که در دامنه‌ی این کوه مشاهده می‌شود، از ویژگی‌های این پدیده‌ی طبیعی دانست. همچنین در دهانه‌ی غار دودکشِ جن قرار دارد که جذابیّت‌های آن را افزایش داده است.

فرهنگ و هنر در شهر اراک

تاریخ اراک را بخوانید!

استان مرکزی به مرکزیّت اراک در گذشته عراق نام داشت و در زمان تسلّط اعراب بر این منطقه «عراق عجم» نامیده می‌شد. شهر اراک از لحاظ جمعیّت عنوان چهاردهمین شهر پرجمعیّت ایران را به خود اختصاص داده است. قدمت این شهر تقریباً  به ۲۰۰ سال می‌رسد و در دوران حکومت قاجار توسّط فردی به نام یوسف خان گرجی و با نام نخستین «سلطان آباد»، ساخته شده است. این سرزمین، یکی از شهرهای صنعتی کشور است و از آن ‌به‌عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور (پایتخت صنعتی ایران) نام می‌برند. آثار تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد که آن را به یکی از مقاصد گردشگری در مرکز کشورتبدیل کرده است.

راهنمای سفر به اراک

مشاهیر اراکی را بشناسید!

شهر اراک شاعران، عارفان و نویسندگان بزرگی را به ایران هدیه داده است. از میان آن‌ها ‌می‌توان به ادیب الممالک فراهانی، استاد عبدالعظیم قریب گرگانی (پدر دستور زبان فارسی)، فروغ فرخزاد، پروین اعتصامی و... اشاره کرد.

جاذبه های تاریخی شهر اراک را ببینید!

حمام تاریخی چهارفصل

حمام تاریخی چهارفصل اراک را بزرگ‌‌‌ترین حمام ایران است که قدمت آن به زمان سلطنت احمدشاه قاجار بر ‌می‌گردد. این بنای ارزشمند مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع دارد و به نظر می‌رسد به دلیل نگاره‌هایی از چهار فصل سال و نیز نقاشی‌های انجام شده در آن، به این نام شهرت یافته است. این اثر تاریخی امروزه به موزه تغییر کاربری داده است.

راهنمای سفر به اراک

خانه حسن پور

این بنای قدیمی که در زمان احمد شاه قاجار بنا شده است، در ابتدا شرکت فرش متعلّق به حاج علی مشیری بود، پس از آنپ به مدرسه و در آخر منزل مسکونی جواد حسن پور تبدیل شد. در سال 1374 سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، خانه را خرید و پس از بازسازی آن را تبدیل به موزه صنایع دستی کرد. مساحت ساختمان خانه ۶۰۰ متر است که در دو طبقه ساخته شده و امروزه از جاذبه های شهر اراک است.

راهنمای سفر به اراک

مدرسه سپهداری

عمارتی کهن است و به دوران حکومت فتحعلی شاه قاجارتعلق دارد. این مدرسه  در بافت قدیمی شهرستان اراک و در مجاورت بازار این شهرستان قرار دارد و به مدرسه‌ی علمیّه‌ی سپهداری معروف است. این بنای قدیمی که گفته می‌شود نخستین مرکز علوم دینی در اراک بوده است، به همّت یوسف‌خان سپهدار، از اقوام فتحعلی شاه بنا شده است. این عمارت جزو اولین بنا‌ها با سبک معماری صفویّه در اراک است.

راهنمای سفر به اراک

آثار مذهبی شهر اراک را بدانید.

امامزاده ابراهیم

در ۴۵ کیلومتری شهرستان اراک و در روستای مشهدالکوبه از توابع این شهر، مقبره‌ای قرار دارد که در بین مردم از ارزش و اهمیّت بالایی برخوردار است، و به امامزاده ابراهیم مشهور است. این عمارت، با توجّه به کتیبه‌ی که روی یک صندوق چوبی قرار دارد، قدمتی مربوط به اوایل قرن ۱۲ هجری دارد و معماری آن، به‌ویژه در گنبد اصلی و ضریح، زیبا و نفیس است. اهالی  این منطقه معتقدند که سه مرد و یک زن به نام‌های امامزاده جعفر، امامزاده ابراهیم، ، امامزاده عبدالصالح، و بی‌‏بى صفیه خاتون از نوادگان امام کاظم (ع) در این مکان دفن شده‌اند.

کلیسای مسروب

اکثر مردم شهر اراک مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند. اقلیّتی هم از پیروان آیین‌های مسیحیّت و یهودیّت نیز در شهر حضور دارند. ارامنه بخشی از اقلیّت قومی و مذهبی شهر اراک را در بر گرفته و بنیان‌گذار دومین مدرسه‌ی اراک به نام مدرسه‌ی شرف ارامنه و کلیسای مسروپ مقدس نیز ‌‌هستند. در سردر این کلیسای قاجاری به زبان ارمنی نوشته شده است که:«کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارامنه‌ی کزاز(شازند)، کمره هفت جامپلق و بور به سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شده است». این بنای بزرگ دارای مدرسه، سالن اجتماعات، کلیسا و خانه‌ی کشیش است. همچنین یادبودی از شهدای ارمنی جنگ تحمیلی در حیاط آن نصب شده است. کلیسای مسروپ در خیابان شهید چمران قرار دارد.

راهنمای سفر به اراک

آداب و رسوم در شهر اراک

مراسم آهوآهو

در شب چهاردهم ماه رمضان، تولّد امام حسن(ع)‌، این جشن انجام ‌می‌شود. با تاریک شدن هوا کودکان و نوجوانان دسته‌های بزرگی تشکیل می‌دهند و معمولاً به در خانه‌هایی ‌می‌روند  که پسر کوچک داشته باشند و اشعاری را یک صدا ‌می‌خوانند. در بخش‌هایی از این اشعار با صدای بلند آهوآهو را تکرار ‌می‌کنند.

مراسم چمچمه گلین

در محدوده‌ی شازند و سربند این مراسم آیینی و نمایشی به منظور باران‌خواهی برگزار ‌می‌شود. این مراسم در کشور‌های دیگری نظیر ‌‌ترکیه، بلغارستان، سوریه، تاجیکستان و... نیز مرسوم است.

چمچمه، قاشق چوبی بزرگی است که لباسی به شکل لباس عروس،آن می‌پوشند و به آن چمچمه گلین یا عروس باران ‌می‌گویند. مردم ضمن خواندن ‌‌ترانه‌های مخصوص این مراسم، به در خانه‌های مختلف می‌روند و هدیه ‌می‌گیرند.

راهنمای سفر به اراک

زبان و گویش مردم اراک

زبان مردم اراک در گذشته زبان تاتی بوده است، که اکنون نیز در برخی از شهرستان‌های استان مرکزی مردم به این زبان صحبت ‌می‌کنند. امّا امروزه، در شهر اراک، مردم اکثراً به زبان‌‌ ترکی و یا لهجه‌ی تهرانی تکلم ‌می‌کنند.

غذا در اراک

استان مرکزی یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان گندم در کشور می‌باشد، در نتیجه تنوّع نان در این منطقه زیاد است. تعدادی از نان‌های محلّی این استان عبارت‌اند از:

فطیر

کلوچه‌ای است که در هر مکانی به یک اندازه عرضه ‌می‌شود، امّا قطر آن حدود پانزده تا بیست میلی متر است. از مواد آن می‌توان به آرد گندم، شیر، آب، روغن، شکر، تخم‌مرغ و نمک ‌‌اشاره کرد. قبل از چسبانده شدن به تنور روی آن را با زردچوبه و تخم مرغ رنگ ‌می‌کنند و برای تزئین سطح آن از دارچین یا کنجد استفاده ‌می‌شود.

راهنمای سفر به اراک

شاته

نان گرد کوچکی  که ضخامت آن از فطیر کم‌تر است و از آرد گندم، آب، نمک و مایه‌ی خمیر تشکیل می‌شود.

کوله ولا

در اصل اضافه‌ی نان‌هایی است که هنگام پخت داخل تنور ‌می‌افتد و به سرعت نانوا آن را خارج ‌می‌کند. این تکّه‌ها را دوباره با آب مخلوط کرده و گاهی کمی ‌آرد به آن اضافه ‌می‌کنند و دوباره به تنور ‌می‌چسبانند. این نان‌ها ظاهری گرد و گلوله‌مانند دارند و نسبتاً ضخیم هستند. در اکثر اوقات برای صبحانه یا عصرانه استفاده می‌شود.

نان فطر روزه

نانی است که از آرد گندم، روغن، شیر و شکر تشکیل شده و دارای ظاهری حلقه‌ای است. این نان در عید فطر به تعداد افراد خانواده پخته ‌می‌شود. جالب است بدانید که این نان‌ها به هیچ‌وجه مصرف نمی‌شود و تا عید سال بعد به گوشه‌ای از خانه آویزان ‌می‌شود. این نان‌ها هرساله پخته شده و دوباره تا سال بعد خورده نمی‌شوند. هرسال، نان‌های سال قبل را به دام‌ها می‌دهند.

نان عباسعلی

نان نذری که هر سال به نیّت حضرت عباس(ع) در روز تاسوعا طبخ ‌می‌شود.

از آش‌ها و غذا‌های اراک هرچه بگوییم کم است! این آش‌های خوشمزه معمولاً برای مراسم‌های بزرگ پخته ‌می‌شوند.

در اراک  حدود هفتاد نوع آش محلّی درست ‌می‌شود که برخی از آن‌ها را نام می‌بریم. پیشنهاد می‌کنیم بدون چشیدن آن‌ها این شهر را‌‌ترک نکنید!

آش ‌‌ترخینه دوغ

ترخینه دوغ در واقع گندم یا جوی نیم کوب است که در کشک جوشانده و پخته شده است، و سپس آن را خشک ‌کرده‌اند. و بعد این مواد به طرز خاصی در آب می‌ریزند و با یک سری مواد افزودنی می‌پزند.

راهنمای سفر به اراک

آش برنج

از گوشت یا قلم گوسفندی، پیاز، هویج، لپّه یا عدس، سیب‌زمینی و سبزیِ آش در این آش استفاده ‌می‌شود. نکته‌ی جالب این آش این است که با ماست یا آبلیمو مصرف ‌می‌شود.

آش اسفندی

این آش سی و پنج روز مانده به عید طبخ ‌می‌شود. در این شب کسانی که نامزد دارند کاسه‌ای از این آش را به همراه هدیه و شیرینی به پیشکش نامزد خود می‌برند.

آش شله

قطعاً اگر از رسوم و غذا‌های مردم استان خراسان رضوی اطّلاع داشته باشید، نام این غذا را نیز شنیده اید. امّا باید گفت که آش شله‌ای که بیش‌تر در اراک رایج است با شله‌ی مشهدی کاملاً تفاوت دارد. مواد تشکیل دهنده‌ی این غذا برنج، عدس، لپّه و سبزی هستند و گفتنی است که این غذا برای سرماخوردگی بسیار مفید است.

ته تالی

این غذای بسیار خوشمزه نوعی آبگوشت خاصِّ اراک است. تنها تفاوت آن گوشت‌چرخ کرده‌ی قلقلی شده در آن ‌‌است. در اراک به این غذا‌ها دوگوله یا همان دیزی ‌گفته می‌شود.

راهنمای سفر به اراک

پز پنیر

همان‌طور که در تهیّه‌ی نان‌ها دیدیم، در اراک صرفه‌جویی مواد غذایی یا به زبان بهتر به اسراف نکردن، اهمیّت زیادی ‌دارد. این غذا نیز نشان از همین امر دارد. با استفاده از نان‌های خرد شده که در سفره ‌می‌ماند و پنیر خرد شده، پز پنیر درست ‌می‌شود، با دست لقمه گرفته شده و صرف ‌می‌شود.

 اگر بر سر سفره‌های رنگین مردم مهمان‌نواز اراک بنشینید، قطعاً شربت‌های رنگین و بسیار خوشمزه‌ی آن‌ها را برای هر وعده‌ی غذایی خواهید دید!

از جمله این شربت‌ها می‌توان شربت عسل، شربت زعفران (مخصوص عزاداری‌های محرم)، شربت سرکه شیره و... ‌‌را نام برد.

رستوران ‌های اراک را بشناسید.

رستوران گلباران

منوی متنوّع، چیدمان لوکس و چشم‌انداز زیبایی دارد. در این رستوران هم غذای فرنگی سرو می‌شود و هم غذای دریایی. پیش‌غذاها متنوّع  و برخورد  خوب کارکنان باعث جذب روزافزون مشتریان به این رستوران شده است. این رستوران در هتل امیر کبیر قرار دارد.

رستوران سنتی ایزی دیزی

در این رستوران سنّتی علاوه بر دیزی‌های متنوّع، خوراک‌هایی سنّتی مانند میرزاقاسمی هم سرو ‌می‌شود. این رستوران در خیابان شریعتی، ابتدای کوچه‌ی شریعت قرار گرفته است.

راهنمای سفر به اراک

کافه رستوران پیانو

در فضایی دو طبقه ساخته شده است. می‌توانید در فست‌فود آن غذا میل کنید و سپس برای نوشیدنی خنک یا قهوه به کافه پیانو بروید. مرغ سوخاری، پیتزا و استیک از جمله‌ خوراکی‌هایی است که در منوی پیانو یافت می‌شود. این کافه رستوران در خیابان شریعتی قرار دارد.

اقامت در اراک

هتل پنج ستاره امیرکبیر

در دامنه ارتفاعات شهر صنعتی اراک، در مجموعه سیاحتی و تفریحی امیرکبیر تاسیس شد. این هتل در زمینی به مساحت ۷۳ هکتار، در محیطی آرام و دل‌نشین به شکل عرشه‌ی کشتی ساخته شده است. طرّاحی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد هتل امیرکبیر که نمادی از معماری مدرن و اجرایی بسیار دقیق و چشم‌نواز از هنر ایرانی ‌‌است، به حق آن را به یک موزه تبدیل کرده، که خود عاملی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به مجتمع سیاحتی و تفریحی امیرکبیر شده است. این هتل امکاناتی مثل رستوران، پارکینگ، استخر و اینترنت دارد. این هتل در اراک و در بلوار آیت‌الله اراکی واقع شده است.

راهنمای سفر به اراک

هتل سه ستاره آفتاب

در قلب شهر  و در بلوار سردشت، روبروی سنجان، پارک  کلاله اراک  قرار گرفته است. نزديك بودن اين هتل به آثار و مکان‌های تاریخی و گردشگری، سازمان‌ها و ادارات دولتی، اماکن و پاساژهای تجاری‌، بيمارستان‌ها و دانشگاه موجب تسهیل دسترسی میهمانان و ایجاد موقعیّت ممتاز برای مجتمع آفتاب  شده است. این هتل امکاناتی همچون رستوران، پارکینگ و اینترنت دارد.

سوغات و خرید از اراک

همان‌طور که اشاره شد، در برخی از مناطق شهر اراک، کشاورزی رونق  دارد؛ و از جمله‌ی محصولات این ناحیه می‌توان به انواع آلو، چغندر، گندم، سنجد و انگور اشاره کرد.

از صنایع دستی و هنر این مردمان با سلیقه، گلیم، قالی و فرش‌های زیبا با نقش‌های رنگارنگ هستند.

از دیگر صنایع دستی این استان ‌می‌توان  نمد مالی، سفالگری، سرامیک سازی، مسگری و ساخت انواع ساز‌های سنّتی مثل: تار، سه تار، کمانچه و دف  را نام برد.

راهنمای سفر به اراک

سوغات اصلی این شهر نان فطیر محسوب می‌شود.

برای تهیّه‌ی سوغات و همچنین بازدید از یکی از آثار قدیمی این شهر، می‌توان به بازار اراک رجوع کرد.

«بازار اراک»، آخرین اثر معماری ایرانی است که در مرکز شهر اراک واقع شده  و یکی از محلّه‌های پویا و پر رونق این شهرستان است. «بازار سرپوشیده» نام دیگر این مرکز تجاری است که با طول تقریبی یک کیلومتر، طاق‌‌هایی بلند و دیوارهایی رفیع با بلندایی بالغ بر هفت متر، توانسته است بسیاری از وسایل مورد نیاز زندگی مردم اراک را تأمین کند. در این بازار زیبا که در دوران قاجار ساخته شده، و متشکّل از بخش‌های مختلفی از جمله حمام، مسجد، مدرسه، آب‌انبارها، گذرها و کاروانسراها است، می‌توان تنوّع جالبی از وسایل زندگی از جمله اجناس لوکس، زیورآلات، پوشاک، لوازم برقی، خوراکی، کیف، کفش، طلا و جواهر، صنایع دستی و ... را دید. این بازار در خیابان امام قرار دارد.

راهنمای سفر به اراک

پاساژ اسلامی اراک نیز یکی از معروف‌ترین و البته کهن‌ترین مراکز خرید در اراک محسوب می‌شود که در دو طبقه ساخته شده است. طبقه‌ی اول آن مخصوص پوشاک است و در طبقه‌ی دوم در کنار فروش پوشاک، فروش انواع لوازم ورزشی هم صورت می‌گیرد. این پاساژ در باغ ملّی، خیابان بهشتی قرار گرفته است.

سخن آخر

اراک، ایراک و یا ایرانَک.. اگرچه شهر قدمتی معادل دو قرن دارد و در قیاس با تاریخ کهن کشورمان زمانی بس کوتاه است، اما شهر به هیچ عنوان خالی از فرهنگ و ادب نیست. تحولات سریع شهر در این تاریخ دویست ساله باعث شده اراک از صنعتی‌ترین شهرهای ایران باشد و مهاجران بسیاری از سراسر نقاط کشور به خود بکشاند. همنشینی مردم مهاجر به اراک باعث شده تا فارسی با لهجه‌ای مختص به این شهر صحبت شود و هویت تازه اراکی خلق شود.. اراک به معنای ایران کوچک. نامی که به درستی بر این شهر گذاشته شده..

دسته ها:
}