لطفا صبر کنید...

غار باستانی گوا گاجه Goa Gajah یا غار فیل
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/08/15

    غار باستانی گوا گاجه Goa Gajah در فاصله 10 دقیقه ای از اوباد Ubud در بالی Bali واقع شده است. در واقع گوا گاجه به عنوان یکی از قابل توجه ترین و شگفت انگیزترین سایت های باستان شناسی هندو در بالی محسوب می شود. گوا گاجه Goa Gajah به دلیل نزدیکی به رودخانه ای تحت عنوان رودخانه فیل به غار فیل معروف شده است و با این نام در بین ساکنان این منطقه شناخته می شود. غار اسرارآمیز گوا گاجه Goa Gajah با حمام ها و استخرهای باستانی خود در میان شالیزارهای سرسبز برنج و هم چنین در میان باغ های توریستی در نزدیکی اوباد Ubud قرار گرفته است، به طوری که نگاه هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند.

راهنمای سفر به بالی

ورودی مخاطره آمیز و ترسناک غار گوا گاجه به دهانه شیطان تشبیه شده است، به طوریکه بازدیدکنندگان را به حضور ورود در عالم اموات و در معرض تاریکی قرار گرفتن فرا می خواند. برخی از افراد بر این باورند که ورودی غار گوا گاجه نماد بوما Bhoma خداوند هندو است، در حالیکه برخی از افراد معتقدند که ورودی غار نماد جادوگر کودک خوار تحت عنوان رنگادا Rangda از اسطوره های بالیایی است. غار گوا گاجه در سال 1995 به عنوان میراث جهانی یونسکو UNESCO ثبت شد.

علی رغم کشف آثاری که قدمت آن ها به قبل از قرن 11 بازمی‌گردد اما براساس عقیده بسیاری از باستان شناسان، قدمت غار فیل و گوا گاجه به قرن 11 می رسد. هم چنین اولین اشاره به غار گوا گاجه به سال 1365 و در شعر جاوانی دسوورنانا Javanese Desawarnana بازمی گردد. قابل ذکر است که علی رغم اهمیت باستان شناسی غار گوا گاجه، اولین حفاری های صورت گرفته در این غار در دهه 1950 صورت گرفت، اما هم چنان بسیاری از قسمت های این غار ناشناخته باقی مانده است. تئوری های موجود از غار گوا گاجه نشان می دهد که از این غار به عنوان محل زندگی و پناهگاه کشیش های هندو استفاده می شده است. اگرچه غار گوا گاجه به عنوان یک مکان مقدس برای هندوها شناخته می شود، اما برخی آثار موجود و نزدیکی غار به یک معبد بودایی نشان می دهد که این غار هم چنین اهمیت ویژه ای برای بودایی های اولیه در بالی داشته است.

علی رغم کوچک بودن و محدود بودن غار گوا گاجه، روزانه تعداد زیادی از گردشگران از این غار سحرآمیز بازدید می کنند. همان طور که از طریق یک مسیر باریک و تاریک وارد غار می شوید، در نهایت به یک تقاطع رسیده به طوریکه این غار پایان می یابد. در قسمت چپ غار گوا گاجه در یک فرورفتگی کوچک در دیوار یک مجسمه منسوب به الهه هندو و به شکل یک فیل قرار گرفته است. هم چنین در قسمت راست غار یک عبادتگاه کوچک واقع شده است.

غار گوا گاجه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 4.30 بعدظهر برای بازدید عموم مردم باز است. هزینه ورود به غار فیل چیزی حدود 15 هزار روپیه یا 1.15 دلار است. برای ورود به این غار تا حدودی باید پوشش مناسب هم از طرف مردان و هم زنان رعایت شود. قابل ذکر است که گوا گاجه هنوز هم به عنوان یکی از عبادت گاه های فعال بالی به شمار می رود.

غار گوا گاجه علاوه بر اهمیت مذهبی و باستان شناسی، دارای طبیعتی زیبا و بکر می باشد که توسط باغ ها سرسبز، شالی‌کاری های برنج و سنگ های زیبا آراسته شده است. هم چنین یک آبشار زیبا در فاصله اندکی از غار فیل واقع شده است.

راهنمای سفر به بالی

دسته ها:
}