لطفا صبر کنید...

موزه ی خانه آتاتورک
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/04/14

خانه ی آتاتورک، یادگار بنیان گذار و یکی از مهمترین شخصیت های تاریخی جمهوری ترکیه ،مصطفی کمال پاشا آتاتورک، می باشد که درواقع این خانه بنای بازسازی شده ی ساختمانی می باشد که آتاتورک در آن اقامت داشته است. آنچه در این موزه به نمایش گذاشته شده به خوبی بیانگر نگرش ترک ها نسبت به آتاتورک، و همچنین تفکرات و دیدگاه های خود اوست.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

راهنمای سفر به آنتالیا

آتاتورک برای اولین بار در مارس 1930 به دلیل سرد بودن هوا در ازمیرIzmir تصمیم گرفت به آنتالیاAntalya که دارای آب وهوای گرم و مطبوعی است سفر و آنجا در ویلایی اقامت کند. به محض ورود، آتاتورک با اشتیاق و خوش آمد ساکنان آنتالیا مواجه شد. هنگام حرکت از کپزKepez به مرکز آنتالیا مردم به ردیف جمع شده بودند تا رهبر جمهوری ترکیه را از نزدیک ببیند. این خوشحالی آنقدر زیاد بود که رییس جمهور به عنوان یادگاری، ویلایی اختصاصی هدیه گرفت.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

آتاتورک از بالکن این ویلا سخنرانی خود را ارائه داد و از مردم قدردانی و سپاس گزاری کرد. اگرچه آتاتورک مدت زیادی در این خانه اقامت نداشت و در 12 مارس تصمیم گرفت به آنکارا  Ankaraبازگردد، اما در طول این مدت از موزه ها، خرابه های شهر های باستانی و همچنین مزارع کشاورزی دیدن کرد! پس از آن به جز یک بازدید کوتاه از آنتالیا در طی یک سفر دریایی، آتاتورک برای بار دوم در فوریه سال 1935 به آنتالیا آمد. این بار او یک شب و یک روز در ویلا اقامت داشت. در واقع آتاتورک به طور کلی تنها هفت شب را در ویلای خود در آنتالیا سپری نمود.

پس از مرگ آتاتورک در سال 1938 ویلای او تبدیل به یک موسسه ی آموزشی دخترانه شد. در سال 1984 وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه این ساختمان را تحویل گرفت و تصمیم بر آن شد که آن را به موزه تبدیل کند. متاسفانه این امر با بازسازی راه ها در شهر مصادف و ساختمان به منظور گسترده کردن یکی از خیابان ها تخریب گردید. بعدها این ویلا بازسازی و در سال 1986 به عنوان یک موزه افتتاح شد.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

 

موزه، خانه ای دو طبقه شامل یک پذیرایی، حمام، آشپزخانه و تعدادی اتاق در طبقه ی اول می باشد. طبقه ی دوم هفت اتاق دارد که یکی از آن ها به یک بالکن منتهی می شود.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

بر روی دیوار های طبقه ی اول موزه، ردیفی از روزنامه ها و عکس های مربوط به بازدید آتاتورک از آنتالیا نمایش داده شده است. اتاق خواب شخصی رییس جمهور و همچنین دو اتاق کار در این طبقه بازسازی شده اند. به علاوه، کلکسیون کاملی از تمبر های پستی و سکه ها با تصاویری از چهره و پیکر آتاتورک وجود دارد.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

بیشتر وسایل و اثاثیه ی قرار گرفته در این خانه اصل هستند اما برخی نمونه ها ی از دست رفته یا گم شده با نمونه هایی از مقبره ی آتاتورک یا موزه ی توپکاپی Top Kapy استانبول جایگزین گردیده اند؛ برای مثال در بخش اصلی موزه، وسایل شخصی رییس جمهور شامل لباس ها و کفش ها (که از آنتکابیرAnıtkabir ، مقبره ی آتاتورک، به موزه منتقل شده اند) نمایش داده می شود.

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک

موزه ی خانه ی آتاتورک در خیابان اسکلار کادسیIşıklar Caddesi در مرکز آتلانتا می باشد. مردم شهر و توریست ها می توانند از طریق خطوط تراموا یا اتوبوس به نزدیک ترین ایستگاه واقع در محل موزه برسند.

بدون وسایل نقلیه نیز می توان پس از قدم زنی در پارک کارالی اوغلوKaraalioğlu park و یا بازدید منطقه ی کالیسی Kaleiçi district  از موزه دیدن کرد. همچنین فاصله ی موزه از دروازه ی دیدنی هادریان Hadrian's Gate تنها 500 متر می باشد. موزه ی آتاتورک به جز دوشنبه ها، همه روزه به روی توریست ها باز است.

راهنمای سفر به آنتالیا

کلمات جستجو شده:

Atatürk's House Museumموزه ی خانه ی آتاتورک, مهمترین شخصیت های تاریخی جمهوری ترکیه, نگرش ترک ها نسبت به آتاتورک, شهر ازمیر, خرابه های شهر های باستانی آنتالیا, وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه, بازدید آتاتورک از آنتالیا, مقبره ی آتاتورک, موزه ی توپکاپی استانبول, خیابان اسکلار کادسی, مرکز آتلانتا,  پارک کارالی اوغلو, منطقه ی کالیسی,

دسته ها:
}