لطفا صبر کنید...

گورهای سنگی بدروم | نگین سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/28

گور سنگی یکی از آثار شگفت انگیز و باستانی کشور ترکیه است که در شهر بدروم واقع شده و یکی از عجایب هفتگانه جهان به شما می رود. در سال ۳۷۷ قبل از میلاد، شهر Hallicarnassos پایتخت یک پادشاهی کوچک در امتداد ساحل مدیترانه و در آسیای صغیر بود. در آن زمان پادشاه این سرزمین درگذشت و پادشاهی به دست پسرش ماسولوس افتاد و یک فرماندار بلند پرواز محلی ایرانی، قدرت را در مناطق همسایه این شهر به دست داشت.

گورهای سنگی بدروم

ماسولوس در زمان خود به گسترش قلمرو تا جنوب غربی آسیای صغیر پرداخت. او بیش از ۲۴ سال حکومت کرد در حال که یونانی صحبت می کرد و سبک زندگی یونانی داشت. این پادشاه در نهایت در سال ۳۵۳ قبل از میلاد در گذشت. برای احترام به جایگاه این پادشاه بزرگ مقبره پر زرق و برق خاصی ساخته شد. این مقبره در آن زمان یکی از باشکوه ترین مقبره ها بود و هم اکنون نیز چیزی از شکوه آن کم نشده است.

گورهای سنگی بدروم

این مقبره توسط بهترین طراحان و معماران یونانی آن دوران ساخته شد و طراح آن کسی بود که مقبره آرتمیس را ساخت. از جمله معروف ترین صنعت گرانی که در ساخت این مقبره حضور داشته اند می توان به Bryaxis ،Leochares اشاره کرد که معروف ترین مجسمه سازان زمان خود بوده اند. این آرامگاه بر روی تپه ای که مشرف به شهر بود ساخته شد و در یک حیاط محصور می شد. در مرکز این حیاط یک پلت فرم سنگی که مقبره در آن قرار گرفته و توسط پله هایی احاطه شده با شیر های سنگی وجود داشته است. در امتداد دیوار های بیرونی مجسمه های خدایان رومی و چندین مجسمه دیگر وجود دارد. برای ساخت این بنا از سنگ مرمر استفاده می شد، بلوک های سنگ مرمری که ارتفاع آن ها به ۱۴۰ فوت می رسید.

گورهای سنگی بدروم

در بخش بالایی این آرامگاه شش ستون باریک و در طرفین آن ۹ ستون وجود داشت که در میان این ستون ها مجسمه وجود دارد. علاوه بر این مجسمه ها مجسمه چهار اسب به همراه ارابه نیز وجود داشته است. در حالی که هنوز ساخت و ساز این بنا به اتمام نرسیده بود در این منطقه شورشی به پا شد و این بنا تا سال ها مورد توجه قرار نگرفت تا زمانی که شهر در سال ۳۳۴ به دست اسکندر افتاد و پس از آن در حملات دزدان دریایی این شهر به ویرانه تبدیل گشت. پس آن نیز به دلیل زمین لرزه هایی که در این منطقه رخ داد ستون های مقبره در هم شکست و مجسمه ها و ارابه ها نیز در هم شکستند. در سال ۱۴۰۴ میلادی هنوز آرامگاه قابل تشخیص بود. در قرون بعد و در جنگ های صلیبی، آن ها برخی از سنگ ها و ستون های این بنا را با خود بردند. اما امروزه هنوز هم بخشی از سنگ مرمر این مقبره دیده می شود.

گورهای سنگی بدروم

در این میان شوالیه های مسیحی آرامگاه و مقبره ماسولوس را باز کرده و گنج های آن را به سرقت بردند. برخی از ستون ها و مجسمه های این بنا هنوز وجود دارد و بعضی از آن ها در موزه بریتانیا قرار گرفته است. در سال ۱۸۴۶ موزه باستان شناسی چالز توماس برای جستجوی مقبره و آثار به جای مانده از آن اقدام کردند. در پی این کاوش ها بخش هایی از نقش برجسته های دیواری و بخشی از سقف های تزئین شده و همچنین یکی از چرخ های ارابه سنگی و مجسمه هایی دیگری بر روی سقف پیدا شد و در نهایت مجسمه های ماسولوس کشف شدند. در این مکان هم اکنون نیز می توان ستون ها و مجسمه های باقیمانده از این بنای باشکوه را دید.

گورهای سنگی بدروم

کلمات جستجو شده:

گورهای سنگی بدروم, آثار شگفت انگیز و باستانی کشور ترکیه, از عجایب هفتگانه جهان , ساحل مدیترانه, باشکوه ترین مقبره ها, مقبره آرتمیس, معروف ترین صنعت گران در ساخت مقبره آرتمیس, معروف ترین مجسمه سازان, آرامگاه و مقبره ماسولوس, موزه باستان شناسی چالز توماس,

دسته ها:
}