لطفا صبر کنید...

مرکز ملی نسخ خطی گرجستان |  نسخه های خطی گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/12

مرکز ملی نسخ خطی گرجستان به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین محل ذخیره سازی نسخه های خطی قدیمی و اسناد تاریخی در کشور گرجستان شناخته شده است. این گنجینه بزرگ دربردارنده ی فرهنگ و تاریخ گرجستان از زمان های مختلف تاریخی می باشد و از کتابخانه های مختلف و مجموعه های خصوصی جمع آوری شده و این مرکز ملی نسخ خطی را به ارمغان آورده که شامل: نسخه های خطی منحصر به فرد، کتاب های چاپ قدیمی و نسخه های نادر از کتاب ها، ارثیه ها و غیره می باشد.

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

این نسخه های قدیمی جایگاه ویژه ای در وزارت خزانه داری فرهنگ خطی گرجستان دارند، لیست کوتاهی شامل: تاریخچه ها، سفرنامه ها، واژه نامه ها، شرح حال قدیسین، قانون کلیسا و فلسفه نشان دهنده تنوع این نسخه های خطی باستانی است؛ آثار ادبی و خطی فرهنگ گرجستان را می توان در مجموعه های به دست آمده از قرن پنجم مشاهده کرد که بر روی سنگ و موزاییک نوشته شده اند و یا آثاری که نوشته های روی آن پاک شده و دوباره بر روی آن نوشته اند.

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

آثار موجود در این مرکز ملی نسخ خطی گرجستان

در مرکز ملی نسخ خطی در حدود 1000 نسخه خطی گرجستان که زمینه های مختلفی را پوشش می دهد گنجانده شده که دارای اهمیت بسیاری برای دانشمندان از دوره بیزانس و همچنین برای میراث فرهنگ جهان است؛ این نسخه ها در صومعه های مختلف نگهداری می شدند اما در آستانه قرن نوزدهم با ابتکار عمل نخبگان و روشنفکران گرجستان، چند سازمان مهم به نام های: سازمان انتشار سواد (در سال 1879)، موزه کلیسا (در سال 1888) و سازمان تاریخی و فرهنگ شناسی (در سال 1907) با هدف جمع آوری کتاب، مقاله، نمونه های مختلف میراث مادی و حفظ این آثار تأسیس شد؛ در سال (1929-1930) به موزه دانش ملی گرجستان منتقل شد و در سال 1958 یک سازمان جدید برای حفظ این آثار به عنوان (انستیتوی نسخ خطی) تأسیس شد و در سال 2007 نام آن به مرکز ملی نسخ خطی تغییر یافت؛ همچنین این مجموعه با شرایط مناسب از نظر میزان دما و رطوبت نسبی در قفسه ها و جعبه های مجهز نگهداری می شود.

 

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

کتاب ها، مقالات و آثار این مرکز که مربوط به قرون مختلف تاریخی هستند، بر روی کاغذ، پوست و چرم نوشته شده، همچنین این مجموعه نامزد دریافت جایزه نیز شده است. این مجموعه اهمیت فوق العاده ای برای میراث کتاب تورات در جهان دارد و همچنین شامل بخش هایی از دوره های عهد عتیق می باشد که به شکل تکه تکه کنار هم حفظ شده اند.

 

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

ویژگی هایی که باعث شد این مجموعه نامزد دریافت جایزه شود عبارتند از:

1-برخی از این آثار نمونه های از دست رفته آثار یونانی و دیگر زبان ها می باشند.

2- حفظ منابع مهمی از بیزانس برای این دسته از دانشمندان و علما و نویسندگان.

3 برخی آثار ادبیات بیزانس که با هم متفاوت است و به گرجستان منتقل شده.

و در نهایت همه آثاری که در کنار هم در این مرکز گرد آوری شده در سطح جهان کم نظیر است.

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

مرکز ملی نسخ خطی در طول 50 سالی که از تأسیس آن گذشته به عنوان قلب تپنده مطالعات گرجستان بوده است و مرمت ها، بازسازی ها، ایجاد نسخه های الکترونیکی و تحقیقات مهمی در زمینه های مختلف تاریخی، علمی و زبانی صورت گرفته و مقالات بسیاری نیز در زمینه های مختلفی منتشر گردیده است.

گنجینه ی نسخ خطی گرجستان

دسته ها:
}