لطفا صبر کنید...

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
2

1396/02/12

کشور گرجستان در منطقه جنوب غربی آسیا قرار دارد و با روسیه، دریای سیاه، ترکیه و جمهوری آذربایجان هم مرز می باشد و دارای جمعیتی حدود 4935880 (تخمین زده شده در سال 2014) است.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

قومیت ها و ادیان ساکن گرجستان

بر طبق آمار، قومیت های مختلف ساکن در گرجستان به این صورت هستند: 83.8% گرجستانی، 6.5% آذری، 5.7% روسی و 2.5% درصد قومیت های دیگر. از طرفی دین اکثر مردم این کشور مسیحی ارتدکس (83.9%) می باشد و باقی جمعیت را مسلمانان 9.9%، ارمنی 3.9%، کاتولیک 0.8% و دیگر ادیان 0.8% تشکیل می دهند.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

پیشینه هنری و تاریخی و فرهنگ گرجستان

کشور گرجستان با فرهنگ غنی و اصیل باستانی که هزاران سال قدمت دارد، امروزه با توجه به میزان دانش و رسمیت یافتن آن با عبور از مرزهای ملی و ورود به سطوح بین المللی، به عنوان میراث فرهنگی بشریت در کل دنیا شناخته می شود. فرهنگ این کشور به دلیل قرار گرفتن در مرز قاره های آسیا و اروپا انعکاسی از فرهنگ آسیای شرقی و اروپا و سنت قفقازی محلی است.

آنچه به کشور گرجستان جلوه بخشیده و سبب جذب توریست از کل دنیا می شود، معماری های زیبا و به یاد ماندنی گرجستان، هنر آواز و موسیقی مشهور آن در جهان، هنر مینیاتور، ادبیات غنی معنوی و سکولار، رقص­های متنوع، طلا و جواهرات و نقاشی ها و البته مهمان‌نوازی گرم و صمیمی است که صفتی بسیار زیبا در وجود مردم این منطقه به شمار می رود، چرا که در فرهنگ مردم گرجستان مهمان یک هدیه محسوب می شود و سعی دارند مهمان هایی که به عنوان یک توریست به این کشور سفر کرده اند برای یک وعده غذایی به خانه دعوت کنند.

در گرجستان بعد از قرن دوازدهم تاریخ نگاری، فقه و حقوق، شعر و هنر رونق بیشتری گرفت، همچنین معماری، نجوم، جغرافیا و دیگر شاخه های دانش توسعه پیدا کرد و هنر های کاربردی به وجود آمد؛ بخصوص کسب و کار طلا و جواهر و هنر پردازش فلزات پیشرفت بسیاری داشت و تا امروز نیز همچنان رونق دارد.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

شکوفایی فرهنگ سکولار در گرجستان در قرن نوزدهم به وقوع پیوست و باعث شد تا نویسندگان و هنرمندان گرجستانی تحت تأثیر هنر غنی اروپا قرار بگیرند و هنر سرایندگان آواز گروهی و رقص های ملی این کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته شود. همچنین بخش دیگری از هنر در گرجستان، هنر صنایع سنتی است که عمدتاً در بخش ساخت شمشیر به کمک فلز، سرامیک و استخوان نشان داده شده و البته قدرت هنر آنها در ساخت جواهرات ظریف و زیبا و حکاکی بر روی فلزات و زرادخانه می باشد. فقط در تعداد کمی از کشور های سراسر جهان سرایندگانی این چنین قوی و توسعه یافته وجود دارد. اصالت ملی مردم گرجستان نیز به طور کامل در این آوازهای هماهنگ منعکس می شود.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

شنیده های تاریخی حاکی از آن است که زبان رسمی مردم گرجستان و الفبای گرجی در قرن سوم اختراع شد و توسط پادشاه (Parnavaz I of Iberia) حدود 284 سال قبل از میلاد اصلاح گشت، ولی تحقیقات تاریخی نشان می دهد که شکل گیری زبان مربوط به قرن پنجم است؛ زیرا اولین اثر تاریخی ادبی کشف شده مربوط به همان زمان می باشد.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

برخی دیگر از آداب و رسوم در فرهنگ مردم گرجستان

هدیه دادن بخشی از فرهنگ زیبای گرجستان را تشکیل می دهد که این کار در جشن های تولد و کریسمس انجام می گیرد؛ اما گران قیمت بودن هدیه اهمیت چندانی ندارد و مهم، نیت و هدف است؛ همچنین اگر به خانه کسی دعوت شوند برای میزبان گل یا شیرینی و شکلات می برند. گرجستانی ها بسیار با آرامش غذا می خورند؛ زیرا هدف، جمع شدن در کنار هم و لذت بردن از آن لحظات می باشد؛ از دیگر آداب غذا خوردن این است که باید هنگام صرف غذا، چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست باشد و نیز باید سعی کنید تمام غذای داخل بشقاب را بخورید.

گرجستان کشوری زیبا با فرهنگی کهن

دسته ها:
}