لطفا صبر کنید...

کوه قازبگی از جاذبه های گردشگری تفلیس
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/12

 کوه قازبگی (Kazbek ) (Georgia:მყინვარწვერის) با ارتفاع ۵۰۳۳ متر یکی از بلند ترین و زیبا ترین کوه های قفقاز محسوب می‌شود که در بخش شرقی قفقاز مرکزی و در کشور گرجستان واقع است. این کوه حدود ۱۰۰ کیلومتر با تفلیس (پایتخت گرجستان) فاصله دارد.

راهنمای سفر به تفلیس

کوه زیبای قازبگی

این کوه از نظر ارتفاعی پس از کوه های البروس (Elbrus) با ارتفاع ۵۶۳۳ متر، دیخ تایو (Dykh-Tau) با ارتفاع ۵۲۰۴ متر، کوشتان (Koshtan) با ارتفاع ۵۱۵۱ متر، شخارا (Shkhara ) با ارتفاع ۵۰۶۸ متر و دجانگی تایو (Djangi-Tau) با ارتفاع ۵۰۵۸ متر رتبه ششم را در اروپا دارد. این کوه مانند البروس، یک اتشفشان خاموش بوده که فرم مخروطی آن به وضوح قابل مشاهده است.

کوه زیبای قازبگی

« قازبگی » توسط روس های ساکن شمال قفقاز نام گذاری شده است و نام بومی این کوه؛ مکین وارتسوری (Mkinvartsveri) می باشد (به زبان گرجی به معنای کوهی که یخ بر قله دارد). قابل ذکر است که تنها در تابستان می توان به این قله صعود کرد که بهترین فصل برای اسکی در قازبگی نیز هست. آب آشامیدنی در این مسیر به وفور یافت می شود و یک منبع آب در نزدیکی کمپینگ پشت ارشا (Arsha) وجود دارد.

کوه زیبای قازبگی

بالا رفتن از این کوه برای سنگ نوردان و کوه نوردان کار مشکلی است، به گونه ای که مسیر عادی این کوه، پیاده روی بر روی یخچال های طبیعی می باشد؛ اما در کل، قازبگی برای کوه نوردان از محبوبیت و جذابیت خاصی برخوردار است.

کوه زیبای قازبگی

قصه ها، افسانه ها و حقایق تاریخی جالبی درباره این کوه وجود دارد. در ارتفاع ۳۸۰۰ متری این کوه، یک غار بزرگ وجود دارد که ۸۰ متر بالاتر از آن (این قسمت کاملا سنگی است) صومعه ای باستانی به نام بیتلیمی (Betlemi) یا بیت لحم (Bethlehem) بنا شده که گفته می‌شود در زمان کارتیس تشووربا (KartlisTshovreba) از این صومعه به عنوان کلیسا و خزانه استفاده می‌شد. همچنین این کلیسا در زمان جنگ، پناهگاهی برای مردم آن منطقه به حساب می آمد.

کوه زیبای قازبگی

برخی از افسانه های شنیده شده از این کوه به زمان دورتری اشاره دارد. طبق یکی از این افسانه ها، پس از جنگ و آتش سوزی در بهشت، پرومتیوس (Prometheus) به تکه سنگی زنجیر شد که متعلق به کوه قازبگی بود. افسانه دیگری نیز راجع به مردی از قازبگی وجود دارد که بر اساس این افسانه، وی در کوه زندانی شد چرا که بعد از قدرت های خاصی که خداوند به او عطا کرد، خالق خود را به چالش کشید و کافر شد. صومعه باستانی سنت ترینتی سامبا (Saint Trinity Sameba)، معروف ترین صومعه در شرق قفقاز مرکزی است که در قرن ۱۴ درست در بالای روستای قازبگی ساخته شد.

کوه زیبای قازبگی

هتل قازبگی

هتل قازبگی » این هتل پنج ستاره، دارای سطح بالای جهانی است به همراه اتاق هایی زیبا با امکانات ویژه ای همچون استفاده رایگان از سونا و استخر، وای فای و نیز پارکینگ خصوصی. پذیرش مهمانان از تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ و تا کنون است. پیاده روی از این هتل تا ساحل ۱۱ دقیقه و با وسایل نقلیه حدود ۱۰ دقیقه تا شهر قدیمی دوبروونیک (Dubrovnik) به طول می انجامد. این مکان دارای رستورانی زیبا و مجلل است و فاصله آن تا فرودگاه چیزی حدود ۲۲ کیلومتر می‌باشد.

کوه زیبای قازبگی

راهنمای سفر به تفلیس

دسته ها:
}