لطفا صبر کنید...

کوه البروس بلندترین نقطه اروپا | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/04

هفت کوه بلند در قاره اروپا وجود دارد و البروس (Elbrus) (Russia:Эльбрус) به عنوان بلندترین کوه این قاره شناخته می شود. کوه البروس در بخش جنوب غربی روسیه و نزدیک به مرز گرجستان واقع شده است. اگرچه البروس بلندترین کوه در اروپا ست اما از نظر بسیاری از کوهنوردان، صعود به قله این کوه بسیار ساده است .این کوه در رشته کوه قفقاز (از مهم ترین و ناهموار ترین رشته کوه های جهان)، واقع شده و مسیر صعودش بسیار طولانی و در عین حال کاملاً استاندارد است. البته از جمله مهم ترین شروط صعود به این کوه، داشتن شرایط آب و هوایی مساعد بوده و بزرگ ترین خطری که می‌تواند در البروس شما را تهدید کند، آب و هوای نامساعد است. هم چنین به جز مسیر استاندارد و شمالی آن، مسیر های فرعی مشکل و پیچیده بسیاری در کوه البروس وجود دارد که دستیابی به آنها بسیار سخت بوده و اطلاعات کمی راجع به آن ها وجود دارد.

کوه البروس

با این که البروس به عنوان یکی از هموارترین کوه های اروپا محسوب می شود اما مرگ و میر زیادی را به خود دیده و از مرگبارترین کوه های جهان به شمار می آید. قابل ذکر است که در سال ۲۰۰۴ چهل و هشت کوه نورد و اسکی باز در این مکان، جان خود را از دست دادند.

کوه البروس

کوه البروس

البروس، یک آتش فشان خاموش است که طبق اطلاعات موجود، آخرین بار در تاریخ ۵۰ میلادی فوران کرده و در حال حاضر دهانه آن (قطر این دهانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر است) مملو از یخ و برف می‌ باشد. این کوه دارای شیبی کاملا ملایم بوده و حالت مخروطی شکل دارد. کوه البروس از دو قله غربی با ارتفاع ۵۶۴۲.۷ متر ( ۱۸۵۱۳ فوت) و شرقی با ارتفاع ۵۶۲۱ متر( ۱۸۴۴۲ فوت) تشکیل شده است.

کوه البروس

اولین صعود به قله شرقی البروس در سال ۱۸۲۹ توسط کیلار هاشیرو (KillarHashirov) صورت گرفت. همچنین بعدها در ژوئیه سال ۱۸۷۴ کوه نوردانی همچون اف. کرافورد گروو (F. CraufordGrove)، اف. گاردینر (F. Gardiner)، اچ. والکر (H. Walker)، ای. استواجو (A. Sottajev) و پی. کنوبل (P. Knubel) موفق شدند به قله غربی (که بیست و یک متر از قله شرقی بلند تر است) صعود کنند.
بیشتر بخوانید: تحصیل در آلمان

کوه البروس

از آنجایی که البروس، منطقه ای سرشار از ذخایر نفت و منابع طبیعی است، آلمانی ها در جنگ با روسیه برای گرفتن این کوه مصمم بودند؛ زیرا این کار باعث تأمین منابع سوختی ارتش شده و راهی برای پیشرفت به سمت شرق بود. پس از تسخیر قفقاز، نیرو های گروه ادلویس متشکل از ۱۵۰۰۰ کارگر صنعت نفت، ۱۶۷۰۰۰ سرباز، ۴۵۴۰ اسلحه، ۱۱۳۰ تانک و ۱۰۰۰ هواپیما از ناوگان هوایی در این منطقه حضور پیدا کردند. با چنین امکاناتی، گروه ادلویس توانست پیشرفت سریعی داشته و نکات کلیدی استراتژیکی را در منطقه قفقاز بدست آورد. در نهایت گروهی از ارتش آلمان ها برای صعود و پرچم گذاری به شکل حرکتی نمادین به البروس فرستاده شدند که این نشان دهنده تسلط آلمان ها در منطقه بود. از طرفی پس از گذشت مدت زمان کمی، کل منطقه جنوب در اختیار ارتش آلمان قرار گرفت. در دسامبر سال ۱۹۴۲ ارتش سرخ در مبارزه با آلمان ها در ارتفاعات البروس به پیروزیهای چشمگیری دست یافتند که در نتیجه آن، گروه ادلویس برای جلوگیری از شکست مجبور به عقب نشینی شد و این کوه بار دیگر به دست روس ها افتاد.

کوه البروس

 

دسته ها:
}