لطفا صبر کنید...

کلیسای کازان در مرکز تاریخی پترزبورگ
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/20

کلیسای بزرگ کازان در امتداد خیابان نوسکی قرار دارد. کازان کلیسای جامع ارتدکس و یکی از مهم ‌ترین بناهای تاریخی، سیاسی و معماری سن ‌پترزبورگ به شمار می‏ رود؛ چرا که همه ‌ی عناصر و عوامل سازنده‌ ی آن ازجمله: معمار، کارگران و تمام مواد مورد استفاده‌، همگی از درون روسیه تأمین ‌شده ‏اند. کازان با نمای داخلی و خارجی منحصر به ‌فرد، دقیق و فوق ‌العاده زیبا ی خود از جمله‏ باشکوه ‌ترین گنجینه‌ های کشور روسیه محسوب می ‏شود. کلیسا در ابتدا شامل گنبدی فلزی با لایه‌ هایی از قلع و سرستون‌ های تزئین شده می با‌شد.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

کلیسای کازان

نمای خیره‌ کننده‌ ی کلیسای بزرگ شامل 96 ستون و به ‌صورت یک نیم ‌دایره باز و گسترده‌ ای حول یک باغ باشکوه است. قرار بر این بود که در دو طرف فضای خالی ستون ‌ها دو مجسمه‌ ی فرشته ساخته شود اما به دلیل مخالفت کمیته ساختمان ‌سازی این طرح هرگز عملی نشد.

کلیسای کازان

نقش برجسته‌ های نمای ساختمان، مجسمه ‌های بسیار زیبا، کف پوشیده شده با موزاییک ‌های بسیار منظم، سقف و دیوارهای مملو از نقاشی ‌های قابل‌ توجه و باشکوه، گنبدی با 71.6 متر ارتفاع و 17 متر قطر که با نقاشی ‌های هنرمندانه ‌ای پوشیده شده ، نقش‌ ها و طرح‌ های برجسته‌ ای بر روی دیوارها و سه سالن اصلی که بیش از 60 متر اند ازجمله زیبایی ‌های بی ‌نظیر و هنر معماری در این بنا به شمار می ‏رود. کلیسای جامع دارای مجموعه بسیار زیبا از نقاشی هاست. ازجمله اثر فراموش‌ نشدنی به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح و نقاشی منحصر به ‌فرد و خاطره ‌انگیز از مسیح است.

کلیسای کازان

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

کلیسای کازان

کلیسای کازان

معمار کلیسای کازان

برای ساخت این کلیسا بین معماران و طرح ‌های آنان رقابت‌ های زیادی وجود داشت و در نهایت کلیسای جامع کازان بین سال‌ های 1801-1811 توسط معماری به نام Andrei Voronikhin ساخته شد. این بنا با مقیاسی عظیم، شامل ردیفی از ستون ‌های سنگی در اطراف یک باغ کوچک و فواره ‌های آب در مرکز بنا است. این کلیسا از کلیسای جامع سنت پیتر در رم الهام گرفته و کلیسای ارتدکس اصلی در روسیه محسوب می ‌شد.پس از جنگ سال 1812 (که در طی آن ناپلئون شکست خورد) کلیسا به یک بنای یادبود پیروزی روسیه علیه ناپلئون تبدیل شد. اطلاعاتی در مورد سربازان اسیر دشمن در داخل کلیسا قرار داده می‌ شد و پیکر فیلد مارشال. میخائیل کوتوزوف که در مبارزه انتخاباتی سال 1812 امتیازات مهمی به دست آورده بود، در داخل کلیسا به خاک سپرده‌ شد.انقلاب روسیه در سال 1917 با ایجاد اتحاد جماهیر شوروی موجب نابودی و تخریب بسیاری از ساختمان ‌های مذهبی روسیه شد. کلیسای جامع تا اوایل سال 1930 کلیسای "معجزه گیری" نامیده می‌ شد. این کلیسا در سال 1932 تخریب و بسیاری از گنجینه‌ های آن نابود و پس از آن به‌ عنوان "موزه دین و الحاد" شروع به فعالیت کرد. خوشبختانه، موزه درنهایت بسته شد و کازان به‌ عنوان یک کلیسای جامع فعالیت خود را ادامه داد.پس از سقوط کمونیسم، بسیاری از کلیساهای روسیه ترمیم شدند و به فعالیت دینی خود ادامه دادند. نمای داخلی و خارجی کلیسای جامع کازان بین سال ‌های 1950-1968 ترمیم و فعالیت مذهبی کلیسا در سال 1991 شروع و همچنین نماد معروف کازان در سال 2002 به کلیسای جامع بازگردانده شد.

کلیسای کازان

کلیسای کازان

کلیسای کازان

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

دسته ها:
}