لطفا صبر کنید...

کلیسای مسیح منجی|کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/01/19

کلیسای مسیح منجی » بلندترین کلیسای مسیحی ارتدکس جهان، کلیسای مسیح منجی در قسمت شمالی رودخانه مسکوا Moskwa، در نزدیکی کاخ کرملین، واقع‌ شده و شاید در نگاه اول مکانی تاریخی به نظر ‏آید، اما در حقیقت، به‌ تازگی و در سال 2000 بنا‌ شده است.

کلیسای مسیح منجی

 14 دسامبر 1812 روز مهمی در تاریخ روسیه به شمار می‏ رود، در این روز ناپلئون بناپارت به همراه 60000 سربازش مسکو را ترک کردند. در 25 دسامبر، امپراتور الکساندر اول هدف خود را از ساخت یک کلیسا به احترام مسیح منجی اعلام کرد. مدت ‌زمان بسیار طولانی صرف شروع این کار شد. سرانجام دو سال بعد در زمان امپراتور نیکولای اول، مقدمات ساخت این کلیسا فراهم شد.

کلیسای مسیح منجی

نیکولای، معمار مورد علاقه خود کنستانتین Konstantin را مسئول ساخت این کلیسا قرار داد. در سال 1872، این امپراتور محل جدیدی را برای ساخت کلیسا انتخاب کرد و سرانجام در سال 1839 اولین پی‌ریزی ‌های آن صورت گرفت. این مکان 44 سال بعد وقف امور مذهبی شد و در همان روز تاج‌گذاری الکساندر سوم نیز صورت گرفت. در ساخت این کلیسا بیش از 1000 مترمربع سنگ مرمر به‌کاررفته است. بسیاری از نقاشی‌های بهترین نقاشان روسیه ازجمله واسیلی سوریکو Vasily Surikov و واسیلی ورشچاگین Vasily Vereshchagin در این کلیسا نگهداری می‌ شوند.

کلیسای مسیح منجی

 تخریب کلیسای مسیح منجی

در دهه 1920 به دلیل گسترش حکومت، کافر شوروی، ژوزف استالین Joseph Stalin تصمیم به تخریب این کلیسا گرفت. ایده‌ی او ساخت یک بنای بسیار بزرگ به‌عنوان کاخ شورا در همین مکان بود. در فوریه سال 1930،OGPU، درخواست خود را مبنی بر حذف گنبدهای طلایی بالای ساختمان از سوی سازمان اجرایی مرکزی اعلام کرد. در طول سال ‌های 1930_1931 بسیاری از قطعات باارزش این کلیسا ازجمله پله‌ های مرمری و دیوارها، نقاشی ‌ها و مجسمه ‌ها از بین رفته و تخریب شدند. بسیاری از مجسمه ‌ها و دیگر قطعات باقیمانده از صومعه ویران شوروی به صومعه دونسکی Donskoy منتقل گشت.

کلیسای مسیح منجی

کلیسای مسیح منجی

ساخت ‌و ساز جدید این کلیسا قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1937 آغاز ، اما چهار سال بعد به دلیل حمله نازی‌ ها مجدداً متوقف شد. در آن زمان استفاده از چارچوب فولادی در اسکلت ساختمان ‌ها غیر مجاز محسوب می‏شد، اما مجدداً برای ساخت پل‌ها و ساختمان ‌های مهم و شاخص مورد استفاده قرار گرفت. قابل ذکر است که اگر این کاخ ساخته ‌شده بود، با ارتفاع 415 متر، به‌عنوان بلندترین ساختمان جهان شناخته‌ می ‏شد.

کلیسای مسیح منجی

 محل متروکه و مخروبه کاخ تا دو سال خالی بود، اما در دهه 50، روس‌ها آن را تبدیل به بزرگ‌ترین استخر روباز جهان کردند. این استخر در طول سال‌های 1958_1995 مورد استفاده عموم مردم قرار داشت. در سال 1990 کلیسای ارتدکس روسی خواستار بازسازی کلیسای مسیح منجی شد. سرانجام در سال 1992، دولت اجازه بازسازی کلیسای مسیح منجی را صادر کرد و ساخت ‌و سازهای اولیه آن در همین سال آغاز شد. بیش از یک ‌میلیون نفر از اهالی روسیه، پول ‌های خود را برای ساخت کلیسا اهدا کردند؛ بنابراین در سال 1995، استخر سابق تخریب و ساخت کلیسای جدید آغاز شد. سرانجام مراحل ساخت کلیسای مسیح منجی در 19 آگوست 2000 به پایان رسید. در این کلیسا افراد زیادی مشغول عبادت هستند و زنان می ‌بایستی در هنگام حضور در این کلیسا طبق سنت ‌های قدیم، موی سر خود را بپوشانند. در هنگام حضور در این کلیسا، استفاده از دوربین و تلفن همراه ممنوع اعلام شده است.

دسته ها:
}