لطفا صبر کنید...

کلیسای متخی Metekhi Church | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/07

کلیسای متخی در کنار رودخانه کورا قرار دارد و به عنوان مدخل اصلی شهر تفلیس به شمار می رود. منظره کلیسای متخی به همراه مجسمه اسب سوار Vekhtang Gorgasali  در زیر آن را می توان به عنوان یکی از مهم ترین مناظر دیدنی در تفلیس نام برد. این کلیسا از اهمیت خاصی در تفلیس برخوردار است و درست در زمانی که این شهر توسط Vekhtang Gorgasali بنیان نهاده شد؛ کلیسای متخی به عنوان پنج کیسای اول این شهر ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

راهنمای سفر به تفلیس

کلیسای متخی Metekhi Church

این کلیسا محل به خاک سپرده شدن یکی از قدیسان پر طرفدار گرجستان است که توسط شوهرش شکنجه شده بود، در زمانی که او دین خود را به زرتشتی تغییر داد. در این کلیسا ملکه تامارا با شوهر دومش ، شاهزاده دیوید سوسلان که وابسته به اوست های قفقاز بود ازدواج کرد.

کلیسای متخی Metekhi Church

کلیسای جامع متخی و کاخ متخی در سال ۱۲۳۵ توسط مغولان ویران شدند؛ پس از چندین دهه کاخ متخی بازسازی و کلیسا نیز از سال ۱۲۷۸ تا ۱۲۸۹ به دست دمتری سلف تعمیر و بازسازی شد. این کلیسا به واقع یک طرح پیچیده است که شامل یک گنبد مرکزی با چهار ستون آزاد و یک صلیب در وسط یک مربع دارد.

کلیسای متخی Metekhi Church

فضای سنگی بیرونی این کلیسا بسیار فرسوده است و فضای داخلی آن نیز خالی می باشد. این کلیسا برای بار دوم با حمله ترک ها در قرن ۱۷تخریب و بار دیگر در سال ۱۷۴۸ بازسازی و مرمت شد. در پی آن، تخریب دیگر این کلیسا در سال ۱۷۹۵ و به دست شاه آقا محمد خان و در طول تهاجم پارسیان به تفلیس انجام گرفت.

کلیسای متخی Metekhi Church

این کلیسا با دروازه ورودی از شمال، با یک گنبد در شرق و با دروازه دیگری در غرب همسایه است. در مرمت ها و بازسازی ها به جای سنگ های اولیه که در ساخت این بنا استفاده شده بود از آجر در قوس گنبد استفاده کردند. همچنین پنجره های مرکزی که با صلیب تزين شده بودند، شکل قبلی خود را حفظ کرده اند.

کلیسای متخی Metekhi Church

گنبد کلیسای متخی در قرن ۱۷ به شکل ساده ای طراحی شده بود و هم اکنون از آجر برای تزیین و ساخت آن استفاده شده است. در سال ۱۸۱۰- ۱۸۲۰ زمانی که قلعه و کلیسا را تخریب کردند، به جایشان زندان ساختند. در سال ۱۹۳۳ زندان تخریب شد و دوباره به همان کلیسا تغییر پیدا کرد.

کلیسای متخی Metekhi Church

در زمان جنگ شوروی نیز از این کلیسا برای تجمع ها استفاده می شد. این کلیسای ارتودوکس پس از ساخت توسط پادشاه دمیتری و پس از بازسازی آن توسط پادشاه رستم، با ارگ و دژ مستحکمی ایمن شد و برای حفاظت از آن منطقه، چیزی در حدود ۳۰۰۰ سرباز به کار گمارده شدند.

این بنا در سال ۱۹۳۷ بار دیگر در حین ساخت پل متخی و جاده تخریب شد. بازسازی مجدد این بنا با تغییرات قابل توجه ای همراه بود. در سال ۱۹۵۸ به مناسب هزار و پانصدمین سال تاسیس تفلیس، از مجسمه Vakhtang Gorgasali  که یک مجسمه اسب سوار است در کنار کلیسا پرده برداری کردند. این مجسمه هنری از مجسمه ساز معروف Elguja Amashukeli  که سازنده مجسمه بزرگ مادر گرجستان نیز بوده است.

راهنمای سفر به تفلیس

کلمات جستجو شده:

کلیسای متخی Metekhi Church,  رودخانه کورا,شهر تفلیس,مجسمه اسب سوار Vekhtang Gorgasali,کلیسای ارتودوکس , پادشاه دمیتری,مجسمه مادر گرجستان, ملکه تامارا, شاهزاده دیوید سوسلان

دسته ها:
}