لطفا صبر کنید...

کلیسای جواری | کی بریم سفر
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/11

کلیسای جواری » نام جواری (Jvari ( Georgia: ჯვრი در زبان گرجی به معنای صلیب است. با توجه به تاریخ محلی در اوایل قرن ۴ یک صلیب چوبی در لبه پرتگاه یک کوه سنگی، مشرف به شهر متسختا (Mtskheta) پایتخت سابق گرجستان واقع شده بود؛ این صلیب توسط سنت نینو (Saint Nino) ساخته شد و نمادی از سقوط بت پرستی و ظهور مسیحیت محسوب می شود. در سال ۵۴۵ کلیسایی به نام کلیسای کوچک جواری، درست در قسمت شمالی صلیب ساخته شد و بعد ها بین سال های ۵۸۶ و ۶۰۵ یک کلیسای بزرگ‌تر روی صلیب ساخته شد که همواره داخل کلیسا نمایان می‌باشد و نمای خارجی کلیسای بزرگ با مجسمه ی (تسکین دهنده) استثنایی تزئین شده است. در سال ۲۰۰۴ این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان بخشی از آثار تاریخی متسختا قرار گرفت و در سال ۲۰۰۹ به فهرست میراث جهانی در حال خطر یونسکو اضافه شد.

کلیسای جواری

کلیسای جواری

ساختمان های این صومعه با محیط زیست هماهنگ بوده و نشان دهنده ی شاهکار همکاری انسان و طبیعت است. این کلیسا در طی قرن های اخیر، به علت درگیری های منطقه ای و نگهداری نامناسب به سمت نابودی کشیده ‌شد. در همین زمان سقف، موزاییک های داخلی و نقاشی های دیواره ی کلیسای کوچک تا حد زیادی نابود شدند. باران های اسیدی و بادهای قوی، نقوش برجسته این بنا را از بین برد و همچنین فشار زیاد گنبد کلیسای بزرگ بر روی دیوار ها، ثبات ساختاری این بنا را تهدید می‌کرد.

Church of corn

کلیسای جواری

در سال ۱۹۹۱ ساختمان کلیسا به یکباره آتش گرفت. در سال ۲۰۰۲ مردم متستخا تصمیم به ترمیم این بنا گرفتند؛ در پی این اتفاقات وزارت فرهنگ و ای سی سی روم (ICCROM)، پروژه حفاظت از این بنا را در سال ۲۰۰۵ آغاز کرده و در سال ۲۰۰۶ مستندات کاملی از ساختمان ها تهیه شد و راجع به ساخت و ساز اصلی بنا مطالعاتی صورت گرفت که تکمیل پروژه تا اکتبر سال ۲۰۱۱ ادامه پیدا کرد؛ این کار صرفاً برای توسعه دستور العمل حفاظت از صومعه انجام شد و نقش کاملاً برجسته ای در نجات کلیسای بزرگ داشت. البته در حال حاضر برای حفاظت و بازسازی زیر ساخت های کلیسای کوچک نیز پیشنهاد ‌هایی به مرکز میراث جهانی ارائه شده است.

Церковь кукурузы

کلیسای جواری

در ساخت این کلیسا از تکنیک های ساخت و ساز و استاندارد های بالای مهندسی، استفاده شده است. معماری و تزئینات صورت گرفته در این کلیسا بیانگر هنر شرق و غرب گرجستان می‌باشد و همچنین عناصر پر زرق و برق روی قطعات سنگ و بر روی دیوار جنوبی و شرقی آن وجود دارد. اگرچه نوع معماری تتراسونچ (Tetraconch) از گرجستان سرچشمه نگرفته اما در گرجستان به شکل منحصر به فردی توسعه پیدا کرده است. کلیسای بزرگ نشان دهنده اوج خلاقیت در معماری گرجستان بوده و به عنوان یک الگو برای کلیساهای دیگر شناخته می‌شود.

کلیسای جواری

کلیسای جواری به عنوان قطبی مهم در گرجستان محسوب می شود و یکی از مقدس ترین اماکن در کل قفقاز به شمار می رود. از طرفی مردم هنوز از این کلیسا برای برگزاری جشن های بزرگ استفاده می‌کنند. این کلیسا در محل برخورد دو رودخانه آرگوی (Aragvi) و کر (Mtkvari) واقع شده است و فاصله آن از شهر متسختا حدود ۱۱ کیلومتر می‌باشد.

کلیسای جواری

دسته ها:
}