لطفا صبر کنید...

کلیسای جامع ویرجین وارنا  Cathedral of the Virgin
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/03/29

کلیسای جامع ویرجین وارنا Varna Cathedral of the Virgin به یکی از محبوب ترین مکان های این شهر زیبا در کشور بلغارستان تبدیل شده است. این کلیسا با معماری ظریف و زیبا و به همراه گنبدی طلایی رنگ از جنس مس از هر نقطه شهر قابل رویت می باشد. این کلیسای ارتدکس بلغاری هر روزه و به صورت رایگان به روی بازدیدکنندگان باز است و برای دیدن و عکس گرفتن از نقاشی های زیبای آن می توان به این کلیسای دیدنی رفت.

پس از پذیرش مسیحیت به عنوان مذهب رسمی در اولین امپراطوری بلغاری و در سال های ۶۸۱ تا ۱۰۱۸ و در زمان سلطنت خان بوریس من، که در سال های ۸۵۲ تا ۸۸۹ پادشاهی می کرده، وارنا به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز برجسته مذهبی در این امپراتوری شناخته می شده است. در پایان قرن چهاردهم سرزمین بلغارستان به دست عثمانی های مسلمان فتح شد و بسیاری از کلیساها در وارنا تخریب و به مسجد تبدیل شدند. در بین قرن ۱۸ تا ۱۹ جنبشی در این کشور برای احیای کلیسا های ارتودکس به راه افتاد و پس از آن توانستد دوباره زبان بلغاری و مذهب مسیحیت را پس از قرون وسطی در این شهر احیا کنند.

قدم اولیه برای بازسازی این کلیسا را شاهزاده الکساندر اول در سال ۱۸۸۰ برداشت. پیشنهاد شاهزاده الکساندر برای ساخت این کلیسا یک مکان جدید بود که منطقه پیشنهاد شده در میان یک پادگان قرار داشت. مبلغ زیادی از پول مورد نیاز برای ساخت این کلیسا از کمک های مردمی شهروندان عادی وارنا جمع آوری شد. برای جمع آوری پول بیشتر برای کار ساخت صد و پنجاه هزار سهام در تمامی شهر های بلغارستان به مردم فروخته شد تا از پول بدست آمده از آن کار ساخت اتمام یابد.

علاوه بر این تعداد بی شماری از مردم محلی نیز در کار ساخت و ساز این بنا مشارکت می کردند. نمای این کلیسا از سنگ های آورده شده از معادن کومانوفو و لیوبن بودند که توسط روستاییان به محل ساخت این کلیسا آورده می شد. ستون های داخلی این کلیسا از سنگ ساخته شده بودند که از شمال شرق وارنا جمع آوری می شدند.

اولین مراسم مذهبی در این کلیسا در سال ۱۸۸۶ بر گزار شد و طراحی و دکوراسیون داخلی و نقاشی های دیواری در سال های بعد ادامه یافت. این کلیسا رسما در سال ۱۹۱۹ افتتاح شد و کار ساخت برج ناقوس آن در اوایل دهه ۱۹۴۰ به اتمام رسید. در سال های اخیر نقاشی های دیواری جدیدی توسط هنرمندان بلغاری و روسی با استعداد به رهبری استادRostovtsev ایجاد شد و پنجره های شیشه ای رنگی نیز در سال ۱۹۶۰ نصب شد.

 این کلیسا دارای سه محراب است، محراب مرکزی با نام مریم مقدس ، محراب جنوبی با نام St.Nikolay و محراب شمالی به نام الکساندر نوسکی نام گزاری شده اند. به طور کلی کلیسای جامع وارنا Varna Cathedral of the Virgin با ارزش ترین کلیسای این شهر به شمار می رود. محراب های این کلیسا با چوب های کنده کاری شده تزئین شده اند و جلوه ای ویژه را به این مکان مذهبی بخشیده اند. یکی از زیباترین مکان های دیده شده از بالای شهر وارنا ناقوس این کلیسای زیبا و گنبد براق و طلایی آن است که بای اکثر گردشگران جالب توجه می باشند.

دسته ها:
}