لطفا صبر کنید...

کلیسای جامع امسک
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/25

کلیسای جامع امسک » نام های دیگر این کلیسا عبارت اند از: کلیسای جامع یوسپنکسی ( Uspensky)، امسک، کلیسای جامع فرض و کلیسای جامع وقف (این نام پس از بازسازی دوباره کلیسا در سال ۱۸۹۵ بر روی آن نهاده شد). کلیسای جامع امسک (Omsk Cathedral ،RUSSIA: Омский собор)، معبد اصلی اسقف نشینان امسک می باشد که در مرکز شهر، در میدان کلیسای جامع واقع شده است و نقطه عطفی برای امسک محسوب می شود. این کلیسا در طول دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی نابود و پس از آن در آغاز قرن بیست و یکم با استفاده از کمک های مالی شهروندان امسک باز سازی گشت.

این بنا در تاریخ ۱۶ ژوئیه سال ۱۸۹۱ ساخته شد و نیکلاس الکساندروویچ (Nicholas Alexandrovich) سنگ به کار رفته در این بنا را به صورت اختصاصی اولین بار برای امپراتور آینده روسیه، نیکلاس دوم ( Nicholas II) فراهم آورد. کل فضای کلیسای جامع دارای مساحت ۱۵۱۸ متراست. ارتفاع کلیسا تا زنگ ناقوس ۴۴ متر، ارتفاع صلیب ۳ متر و قطر گنبد این کلیسا نیز به ۱۵ متر می رسید و همچنین ابعاد و معماری های کلیسای جامع، در اکثر جهات منحصر به فرد و در طول ساخت این کلیسا، به طور خاصی از ۳۰ نوع سنگ استفاده شده بود. تقدیس این کلیسا در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۱۸۹۸ ساخته شد. 

در سال ۱۹۱۸ با توجه به فرمانی که کلیسا و دولت داده بودند، بلشویک ها (Bolsheviks) به جای مؤسسات خود خواستار کلیسا و اموال متعلق به انجمن معنوی امسک ( Omsk Spiritual Consistory) و همچنین خانه اسقف شدند. در تاریخ ۴ فوریه سال ۱۹۱۸ گارد سرخ، رفت و آمد به کلیسا را ممنوع و همچنین در ۵ فوریه برای دستگیری کشیش های کلیسا اقدام کردند. در ۳ آوریل سال ۱۹۱۹ کلیسا به دست سفید پوستان افتاد و در همان سال رهبر اعظم، سیلوستر (Sylvester) از کلیسای جامع به خانه حاکم عالی روسیه، الکساندر کولچاک (Alexander Kolchak) رفت. چند سال بعد در سال ۱۹۲۳ هرگونه خدمت به معبد ممنوع شد و این ساختمان خالی برای مدتی طولانی به مقامات عالی شوروی واگذار شد. در سال ۱۹۳۵ توسط پیشنهادی در یک نشست، مقامات امسک خواستار تخریب کلیسای جامع شدند و در نهایت در ۱۷ فوریه ۱۹۳۵ این مکان منفجر شد. کمی بعد با مقداری رسیدگی به این ویرانه، برای سال های زیادی از آن به عنوان مکانی تفریحی استفاده و همچنین در سال ۱۹۹۹ روس ها یک صلیب عبادت در محل سابق کلیسای جامع ساختند.

در تاریخ ۱۱ ژوئیه سال ۲۰۰۵ دولت امسک تصمیم گرفت کلیسای جامع را به عنوان یک اثر تاریخی بازسازی کند و به همین دلیل پیمانکاران شرکت آگروستروی کمپلکت (Agrostroy komplekt) و شرکت مستوویک (Mostovik ) کار ساخت دوباره این بنا را آغاز کردند. البته آجر های به کار رفته در این بنا از خاک رس قرمز تهیه شده است.

پس از کمی حفاری در مکان انفجار مقداری از بدن رهبر بزرگ کلیسا، سیلوستر (Sylvester) پیدا و در ۱۴ اکتبر سال ۲۰۰۵ مراسم پایه گذاری اولین سنگ بنای مسکو برگزار شد. در ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۶ ساخت دیوار های آجری آغاز و همچنین در ژانویه همان سال ۱۳ زنگ (با وزن ۵.۵ تن) وقف کلیسا شد که کمی بعدتر در تاریخ ۶ ژانویه سال ۲۰۰۷ صدای ناقوس زنگ های جدید به گوش همگان رسید.

دسته ها:
}