لطفا صبر کنید...

کاخ زیبای تاپکاپی
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/04/27

کاخ توپکاپی (Topkapi palace)  یکی از بزرگترین و مشهور ترین مکان های دیدنی شهر استانبول به شمار می رود که بازدید کنندگان بسیاری دارد. این کاخ در بین سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸   توسط سلطان محمد دوم و در بالای یک تپه، در شبه جزیره ای کوچک ساخته شد که از جنوب به دریای مرمره و از شمال شرقی به تنگه بسفر می رسد.

راهنمای سفر به استانبول

کاخ زیبای تاپکاپی

این کاخ مرکز سیاسی امپراطوری عثمانی بین قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی بود، تا زمانی که کاخ دولماباچس در کنار دریا ساخته شد. بعد از فروپاشی قسطنطنیه و در سال ۱۴۵۳ سلطان مهمت دوم دستور به ساخت کاخ خود در محل فعلی و بر روی ویرانه های باستانی بیزانس داد. این در زمانی بود که او در حال ساخت و ساز کاخ های کوچکی بود که امروزه دانشگاه استانبول در آن واقع شده است؛ محل فعلی آن با نام میدان بیضیت شناخته می شود.

کاخ زیبای تاپکاپی

زمانی که به کاخ تاپکاپی نقل مکان کردند، ساختمان قدیمی را کاخ قدیمی و تاپکاپی را کاخ جدید نامیدند؛ مردم محلی این کاخ را با نام توپکاپی می شناختند به معنای دروازه توپ زیرا در آن زمان توپ های بزرگی در خارج از دروازه های کاخ به نمایش گذاشته شده بود. این توپ ها برای فتح کشور های دیگر مورد استفاده قرار می گرفت.

کاخ زیبای تاپکاپی

کاخ توپکاپی (Topkapi palace) در ابتدا حدود ۷۰۰ – ۸۰۰ نفر ساکن داشت، اما این تعداد در قرن های بعدی به طور چشمگیری افزایش داشت تا جایی که در روز های معمولی ۵۰۰۰ نفر و در جشن ها تقریبا به ۱۰۰۰۰ نفر می رسیدند. بیشترین جمعیت کاخ در حیاط اول کاخ سکونت داشتند. این بزرگترین کاخ جهان بود، یک شهر درون شهری دیگر.

کاخ زیبای تاپکاپی

دیوار های اطراف کاخ حدود ۵ کیلومتر طول داشتند و مساحت تقریبی آن نیز چیزی در حدود ۷۰۰۰۰۰ متر مربع بود اما در حال حاضر مساحت کلی کاخ به دلیل ساخت و ساز در محوطه آن به چیزی در حدود ۸۰۰۰۰ متر مربع کاهش پیدا کرده است.

کاخ زیبای تاپکاپی

هر سلطان عثمانی در طول حکومت خود و بسته به سلیقه و نیاز زمان سالن هایی را به این کاخ اضافه کرد؛ بنابراین ساختمان دارای پیچ و خم های فراوان و حیاط های بسیاری است. معماران این کاخ عمدا خاورمیانه ای بوده اند. در ابتدا حرم در کاخ قدیمی بود و تنها یک قرن بعد و به دستور سلطان مراد سوم به محل فعلی خود منتقل شد و دوباره با اضافه کردن ساختمان ها گسترش یافت.

کاخ زیبای تاپکاپی

کاخ توپکاپی در سال ۱۹۲۴ و به دستور آتاتورک به شکل یک موزه برای بازدید عموم درآمد. بخش های زیادی در این کاخ وجود دارد که امروزه به نمایش گذاشته شده است اما هیچ گونه مبلمانی ندارند. بازدید از این کاخ برای علاقه مندان چیزی در حدود یک ساعت زمان می برد.

کاخ زیبای تاپکاپی

کاخ توپکاپی در سال ۱۹۲۴ و به دستور آتاتورک به شکل یک موزه برای بازدید عموم درآمد. بخش های زیادی در این کاخ وجود دارد که امروزه به نمایش گذاشته شده است اما هیچ گونه مبلمانی ندارند. بازدید از این کاخ برای علاقه مندان  چیزی در حدود یک ساعت زمان می برد.

کاخ زیبای تاپکاپی

دروازه دوم دارای دو برج است که به نام دروازه محبت شناخته می شود زیرا هرکس که می خواهد به کاخ وارد شود ابتدا باید به سلطان سلام بفرستد. امروزه برای عبور از این دروازه باید بررسی امنیتی انجام گیرد و بلیط ها چک شود، پس از آن می توان وارد حیاط دوم شد.

کاخ زیبای تاپکاپی

در سمت راست حیاط آشپز خانه های سلطنتی وجود داشته است که در آن ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ آشپز در طول روز برای ۱۰۰۰۰ نفری که در کاخ زندگی می کردند غذا تهیه می کردند. امروزه می توان مجموعه ای ظروف چینی و ظرف های آن دوران را مشاهده کرد.

کاخ زیبای تاپکاپی

دروازه سوم کاخ نیز دروازه فلیشی نام داشت و جایی بود که سلطان و وزیران او جشن های خود را در آن برگزار می کردند.  این دروازه توسط سربازان محافظت می شد و کسی نمی توانست بدون اجازه سلطان از آن عبور کند. هنگامی که وارد حیاط سوم می شوید اولین ساختمان، سالن دیدار است که سلطان بازدیدکنندگان و یا سفیران خارجی را به نزد خود می پذیرفت.

 پشت این اتاق نیز یک کتابخانه وجود دارد و در سمت راست حیاط لباس های سلطان و خزانه داری قرار داشته که می توان گفت یکی از محبوب ترین بخش های کاخ به شمار می رود. در این مکان لباس ها و وسایل مربوط به زنان همچون شنل نیز دیده می شود.

 پس از حیاط سوم چندین سالن وجود دارد که در انتها به حیاط چهارم می رسد و در انتهای قصر قرار گرفته است.

کاخ زیبای تاپکاپی

راهنمای سفر به استانبول

با مطالعه نکات ضروری سفر به استانبول که در زیر آمده است، سفر خوشی برای خود فرآهم کنید:

نکات ضروری سفر به استانبول

همچنین کی سفر به شما پیشنهاد می‎کند که در سفر استانبول خود درصورت نیاز از اپلیکیشن های زیر استفاده کنید تا سفر راحتی داشته باشید:

اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول

کلمات جستجو شده:

کاخ زیبای تاپکاپی, رزرو آنلاین تور ترکیه, بزرگترین و مشهور ترین مکان های دیدنی شهر استانبول, تنگه بسفر, کاخ دولماباچس, دانشگاه استانبول, میدان بیضیت, دروازه توپ, بزرگترین کاخ جهان, دروازه فلیشی, محبوب ترین بخش های کاخ توپکاپی,

دسته ها:
}