لطفا صبر کنید...

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی | غذاهای لذیذ روسی
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/27

پلمنی درواقع یک نوع پیراشکی تو پر است که درون لایه‌ای نازک از خمیر تهیه‌شده از خامه‌ی ترش پیچیده شده است. درون پیراشکی را اساساً گوشت چرخ‌کرده (گوشت خوک، گوشت گاو و گاهی اوقات گوشت بره، ماهی و یا قارچ) و مقداری پیاز و فلفل سیاه به‌عنوان ادویه تشکیل می‌دهد. تهیه‌ی این پیراشکی ممکن است چند روز طول بکشد.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

پلمنی در زبان‌های فینواوگری کومی و مانسی به معنای (نان گوشت) است. هیچ‌کس نمی‌داند که پلمنی برای اولین بار در چه تاریخی و چگونه وارد روسیه شده است اما نظریه‌هایی نشان می‌دهد که به دلیل استفاده از ادویه‌جاتی مانند فلفل سیاه که بومی روسیه نیست، احتمالاً این غذا ابتدا در شمال غربی کشور چین درست ‌شده و بعدها وارد روسیه شده است. اکثر نظریه‌ها نشان می‌دهد که ابتدا پلیمانی توسط مغولان به سیبری و اورال آورده شده و پس‌ازآن به‌تدریج در شرق اروپا گسترش‌یافته است.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

اگرچه پلمنی غذای ملی روسیه است، بااین‌حال در کشورهای دیگر هم بانام و شیوه‌ی خاصی تهیه می‌شود. این غذا بانام (vareniki) در اوکراین و (pierogi) در لهستان سرو می‌شود، به‌صورت بخارپز با پوره سیب‌زمینی، پنیر و یا انواع توت‌ها تهیه می‌شود. ساده‌ترین راه تشخیص تفاوت پلمنی های کشورهای مختلف در یک نگاه از طریق شکل و اندازه‌ی پیراشکی‌هاست. پلمنی معمولی تقریباً به‌صورت دایره‌ای و با حدود دو اینچ قطر است. اشکال دیگر آن معمولاً درازتر و در اندازه بزرگ‌تر می‌باشند.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز پلمنی این است که می‌توان آن را برای مدت طولانی به‌صورت منجمد نگه داشت بدون این‌که عطر یا طعم آن عوض شود. از این پیراشکی‌ها نیز به‌صورت آب پز می‌توان در سوپ استفاده کرد. پیراشکی‌های منجمد شده جزء غذاهای محبوب است. افرادی که به سیبری سفر می‌کنند می‌توانند از پلمنی های منجمد شده به‌عنوان غذای فاسد نشدنی در مدت‌زمان طولانی استفاده کنند.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

دستور پخت

پخت پلیمانی به این صورت است که پیراشکی‌ها را در آب یا آب‌گوشت به مدت پنج دقیقه جوشانده، همچنین در برخی دستور پخت‌ها می‌توان پیراشکی‌ها را پس از جوشاندن و نرم شدن در داخل روغن کمی سرخ کرد تا طلایی شوند. سپس با مقداری از سبزیجات، خامه‌ی ترش، کره و با سس خردل آن را سرو کرد.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

مواد تشکیل‌دهنده‌ی خمیر پیراشکی:

  • آرد 2/1 فنجان
  • تخم‌مرغ 2 عدد
  • آب 2/1 فنجان
  • نمک 2/1 قاشق چای‌خوری

مواد داخل پیراشکی:

  • گوشت گاو 2/1 پوند
  • گوشت خوک 2/1 پوند
  • پیاز متوسط خردشده 2 عدد
  • نمک 1 قاشق چای‌خوری
  • فلفل سیاه 2/1 قاشق چای‌خوری
  • سیر به تعداد دلخواه جهت طعم و مزه

طرز تهیه پلمنی پیراشکی‌

برای تهیه خمیر آرد، تخم‌مرغ، آب و نمک را به‌خوبی مخلوط کرده و اجازه دهید خمیر حاصل 30 دقیقه بماند. گوشت گاو، گوشت خوک، پیاز، نمک، فلفل و سیر را باهم مخلوط کرده. خمیر را به قطعات کوچک‌تر به‌اندازه‌ی یک گردو تقسیم کرده و هر تکه را پهن می‌کنیم و مقداری از ترکیب گوشت چرخ‌کرده را در درون آن قرار داده و سپس لبه‌های خمیر را به هم بچسبانید، به‌طوری‌که چیزی از مواد درونی بیرون نزند. پلیمانی ها را به مدت 7 دقیقه در آب و نمک جوشانده و درنهایت می‌توان درون سوپ و یا خامه‌ی ترش آن‌ها را سرو کرد.

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

ازجمله معروف‌ترین رستوران‌هایی که پلمنی در آن‌ها سرو می‌شود، عبارت‌اند از:

Restaurant Oblomov،Grand Café Dr. Jhivago،Chestnaya Kukhnya،Restaurant LavkaLavka،Café Apsheron 

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی

کلمات جستجو شده:

پلمنی پیراشکی‌هایی کوچک و جادویی, پیراشکی تو پر, خامه‌ی ترش,گوشت چرخ‌کرده , ادویه, زبان‌های فینواوگری کومی و مانسی , نان گوشت, شمال غربی کشور چین,مغولان, سیبری و اورال, شرق اروپا,  غذای ملی روسیه, vareniki در اوکراین, pierogi در لهستان, پیراشکی‌, پلمنی های منجمد شده, دستور پخت, سس خردل, تهیه خمیر آرد, Restaurant Oblomov،Grand Café Dr. Jhivago،Chestnaya Kukhnya،Restaurant

دسته ها:
}