لطفا صبر کنید...

میدان آزادی گرجستان | یادبودی در گرجستان
امتیاز 0/5 از 0 نظر
0

1396/02/26

میدان آزادی (Freedom Monument) گرجستان در شهر تفلیس واقع شده که در زبان گرجی به آن (تاویسوپلِبیس) گفته می شود، البته نام اصلی آن بعد از نام ایوان پاسکویچ، به کنت ایروان، تغییر یافت و این تغییر نام به افتخار ژنرال روسی بود که توانسته بود منطقه ایروان (ایروان امروزی) را فتح کند؛ اما بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1918 میلادی نام این میدان در همان ابتدای شکل گیری پایه و اساس جمهوری گرجستان تغییر داده شد که در ابتدا نامش میدان (بریا) بود و بعد به میدان لنین تغییر یافت.

راهنمای سفر به تفلیس

میدان یادبود آزادی گرجستان

میدان آزادی در دوره های تاریخی مختلف با اتفاقات بسیاری که در شهر اتفاق افتاد، همراه بوده ولی با همه ی تغییرات و پس از چند بار تغییرات حکومتی همچنان پابرجا باقی مانده و شاهد بسیاری رویدادها از جمله سرقتی که از بانک آن منطقه در سال 1907 صورت، محل تظاهرات حزب توده و کسانی بود که برای استقلال گرجستان و رهایی از اتحاد جماهیر شوروی می جنگیدند و همچنین شاهد انقلاب رز نیز بوده است.

میدان یادبود آزادی گرجستان

اکنون چیزی در حدود 200 سال از زمان ساخت این میدان می گذرد؛ این بنا در اوایل قرن 19 در یک سبک نئو کلاسیک ساخته شد. در سال 1956 مجسمه لنین در مرکز مربع شکل این میدان ساخته شد، این مجسمه تا سال 1991 باقی ماند ولی پس از استقلال گرجستان و خروج از سلطه اتحاد جماهیر شوروی برداشته شد.

 میدان یادبود آزادی گرجستان

در سال 2005 جشنی به مناسبت شصتمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در این میدان برگزار شد، جمعیتی معادل 100000 نفر به این جشن آمده بودند و مهمان ویژه این جشن جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا نیز در این مراسم حضور داشت که عده ای نیز قصد ترور او را داشتند ولی این عملیات ترور ناموفق ماند.

میدان یادبود آزادی گرجستان

میدان آزادی امروزی

در سال 2006 مجسمه یاد بود آزادی (به گرجستانی: تاویسوپلِبیس) که معمولا به نام جرجیس مقدس (St. George) شناخته می شود در مرکز این میدان ساخته شد و کار طراحی آن را مجسمه ساز مشهور گرجستانی زوراب تسره تلی (Zurab Tsereteli) بر عهده گرفت؛ این اثر زیبا از سنگ گرانیت و ترکیبی از طلا و برنز ساخته شده و دارای ارتفاعی در حدود 35 متر است به نحوی که به راحتی در بسیاری از نقاط شهر تفلیس این مجسمه زیبا دیده می شود؛ این میدان به عنوان نمادی برای آزادی و استقلال کشور گرجستان اختصاص یافت.

در مجاورت قسمت شمالی میدان آزادی یک فضای باز کوچک با یک فواره آب وجود دارد و همچنین یک مجسمه نیم تنه از الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin) در این مکان ساخته شده است. از جمله ساختمان های مهمی که در اطراف این میدان به چشم می خورد، می توان به ساختمان شهرداری تفلیس، دفتر بانک مرکزی گرجستان و همچنین ادارات دولتی دیگری اشاره کرد. در نهایت نام شش خیابان مهمی که به میدان آرادی منتهی می شوند عبارتند از: 1-خیابان پوشکین 2- خیابان راستاولی 3- خیابان لسلیدز 4- خیابان شالوا دادیانی 5- خیابان گالاکشن 6- لئونیدز.

میدان یادبود آزادی گرجستان

میدان یادبود آزادی گرجستان

راهنمای سفر به تفلیس

توصیه های سفر به تفلیس

کلمات جستجو شده:

میدان یادبود آزادی گرجستان, شهر تفلیس , زبان گرجی, تاویسوپلِبیس, ایوان پاسکویچ، کنت ایروان،ژنرال روسی, منطقه ایروان, اتحاد جماهیر شوروی, جمهوری گرجستان, میدان (بریا), میدان (لنین), استقلال گرجستان, سبک نئو کلاسیک, جنگ جهانی دوم,جورج دبلیو بوش,  جرجیس مقدس (St. George), زوراب تسره تلی , الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin), بانک مرکزی گرجستان, خیابان پوشکین, خیابان راستاولی, خیابان لسلیدز, خیابان شالوا دادیانی, خیابان گالاکشن,لئونیدز.

دسته ها:
}